მეთორმეტე კლასელები ხელისუფლებას დაშინების მცდელობაში ადანაშაულებენ
თბილისის რამდენიმე საჯარო სკოლის მე-12 კლასის მოსწავლეები ხელისუფლებას დაშინების მცდელობაში ადანაშაულებენ. როგორც პრესკონფერენციაზე მე-19 საჯარო სკოლის მე-12 კლასელმა რევაზ რევაზიშვილმა განაცხადა, გუშინ საპროტესტო აქციის შემდეგ, სახლში პოლიციის ფორმაში ჩაცმული პირები დახვდნენ, წაიყვანეს თამარ მეფის გამზირზე მდებარე პოლიციის მე-4 განყოფილებაში და დაემუქრნენ. პოლიციელებმა მას უთხრეს, რომ აქციებში მონაწილეობა არ მიეღო, წინააღმდეგ შემთხვევაში, სამტრედიის სკოლა-ინტერნატში გადაიყვანდნენ, სადაც „ოროსნები“ სწავლობენ.
მისივე განცხადებით, გუშინ დილით კიდევ ერთმა მე-12 კლასელმა ვაჟა მელაძემ მასთან საუბარში განაცხადა, რომ პოლიციის განყოფილებაში იყო დაბარებული, ემუქრებოდნენ სკოლიდან გარიცხვით.
რეზო რევაზიშვილის განცხადებით, მუქარა განხორციელდა ასევე 49-ე სკოლის მე-12 კლასელზე დავით ცომარიშვილზე. მას სკოლის დირექტორი დაემუქრა. როგორც მან აღნიშნა, ცომარიშვილი და ვაჟა მელაძე მოსწავლეთა საინიციატივო ჯგუფის წევრები არიან, რომლებიც მე-12 კლასელების აქციებს ორგანიზებას უწევენ. რევაზიშვილის განცხადებით, არა მხოლოდ მოსწავლეებს, არამედ მათ მშობლებსაც ემუქრებიან.
ის აცხადებს, რომ საპროტესტო აქციებს მაინც გააგრძელებენ, მორიგი საპროტესტო აქცია იგეგმება პარასკევს, პარლამენტის შენობასთან. რევაზ რევაზიშვილის ცნობით, გუშინ დაგეგმილ საპროტესტო აქციაზე მხოლოდ 30 მე-12 კლასელი მივიდა, განსხვავებით წინა საპროტესტო აქციისგან, რომელშიც 1000-მდე მე-12 კლასელი მონაწილეობდა. ამის მიზეზად რევაზიშვილმა ის დაასახელა, რომ სკოლებში მანდატურებმა კარებები ჩაკეტეს და მოსწავლეები არ გაუშვეს საპროტესტო აქციაზე.
მისი თქმით, განცხადებით, საპროტესტო აქციებში 70-მდე სკოლა მონაწილეობს და ისინი აქციებს გააგრძელებენ, სანამ მათი მოთხოვნები არ შესრულდება.
რამდენიმე საჯარო სკოლის მეთორმეტე კლასელები 8 სატესტატო გამოცდის გაუქმებას ითხოვენ, რომელთა შორისაას ფიზიკა, ქიმია და გეოგრაფია.
რევაზ რევაზიშვილმა პრესკონფერენცია გამართა მოძრაობა „7 ნოემბრის“ ლიდერთან ჯაბა ჯიშკარიანთან ერთად. აღსანიშნავია, რომ რევაზიშვილი ამავე დროს არის „7 ნოემბრის“ წევრი.
ჯაბა ჯიშკარიანმა განაცხადა, რომ "7 ნოემბერი" მე-12 კლასელების საპროტესტო აქციებს მხარდაჭერას უცხადებს. ამ აქციებში მონაწილეობის მიღებას „7 ნოემბერი“ არ აპირებს, თუმცა აქციებს მონიტორინგს გაუწევს და იმ შემთხვევაში, თუკი დაირღვევა მე-12 კლასელების უფლებები, ისინი პროცესებში ჩაერთვებიან

Twelfth Graders Are Blaming Government in the Attempt of Intimidation
Twelfth graders from several Tbilisi public schools are blaming government in the attempt of intimidation. As Revaz Revazishvili, the twelfth grader of #19 public school stated yesterday, he was met by several individuals dressed as policemen after the protest rally. They brought him to the 4th police department and threatened him. Policemen warned him not to participate in the protest rally or then they would be transferred to Samtredia boarding school where there are “losers.”
According to his statement, yesterday in the morning, one more twelfth grader Vazha Meladze stated in a conversation with them that was summoned to the police department and threatened with the exclusion from school.
According to Rezo Revazishvili, twelfth grader of #49 public school Davit Tsomarishvili was also threatened. He was threatened by the school principal. As he stated, Tsomarishvili and Vazha Meladze are the members of initiative group that organizes the protest rallies of 12th graders. According to Revazishvili, not only the students, but their parents were threatened as well.
He states that they will go on with the protest rallies. The next protest rally is planned for Friday, at the building of Parliament. According to Revaz Revazishvili, only 30 12th graders came at the protest rally planned yesterday unlike the previous protest rally where 1000 12th graders participated. The reason named by Revazishvili was that bailiffs closed the doors and the students were not allowed to go to protest rally.
According to him, about 70 schools participate in the protest rallies and they will go on with the rallies until their requests are fulfilled.
Eleventh graders from several public schools are requesting the cancellation of 8 exams, including physics, chemistry and Georgaphy.
Revaz Revazishvili held the press conference with the leader of November 7th Jaba Jishkariani. It should be noted that Revazishvili is also the member of November 7.
Jaba Jishkariani stated that November 7th expresses its support to the protest rallies. It is not going to join the rally but will conduct its monitoring and in case the rights of 12th graders are violated, they will join the process