ინტერნეტკონტროლი საქართველოში
პირადი მეილები, ჩათები, ღია და დახურული საუბრები ინტერნეტში – კანონის მიხედვით, საქართველოში უკვე ხელმისაწვდომია საგამოძიებო სტრუქტურებისთვის.
საქართველოში მოქმედი კავშირგაბმულობის კომპანიები, ოპერატიულ–სამძებრო  საქმიანობის შესახებ კანონში შესული ცვლილების მიხედვით, ვალდებული არიან, გამოძიებისთვის პირად ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა უზრუნველყონ.
კავშირგაბმულობის იმ კომპანიებში, რომლებსაც ნეტგაზეთი  ესაუბრა,  ამბობენ, რომ იმოქმედებენ ისე, როგორც ამას კანონი მოითხოვს.
ოპერატიულ–სამძებრო საქმიანობის შესახებ კანონში ცვლილება 24 სექტემბერს შევიდა. ცვლილებების მიხედვით, საგამოძიებო სტრუქტურებს აქვთ უფლება, ჰქონდეთ წვდომა: კავშირგაბმულობის და კომუნიკაციების ფიზიკურ ხაზებთან და მათ  შემაერთებლებთან, მაილსერვერებთან, ბაზებთან, კავშირგაბმულობის ქსელებთან.
მიუხედავად იმისა, რომ თვეზე მეტია, რაც ცვლილება ამოქმედდა , ამ დრომდე ძალიან ცოტაა იმ ადამიანების რაოდენობა,  ვისაც კანონის ამოქმედების შესახებ ინფორმაცია აქვს.
ეუთოს წარმომადგენელმა მედიის თავისუფლების საკითხებში, დუნია მიატოვიჩმა კანონის შესახებ ინფორმაცია ნეტგაზეთისგან გაიგო. მან გვითხრა, რომ ხშირად ეროვნული უსაფრთხოების სახელით, სიტყვის და გამოხატვის თავისუფლება იზღუდება: „ეს ძალიან მნიშვნელოვანი თემაა და მთავარია, რომ ამ კანონმა, რომელიც შესაძლოა, გვიცავდეს კიბერდანაშაულისგან თუ ტერორისტული აქტისგან, არ შეზღუდოს გამოხატვის თავისუფლება“.
მიატოვიჩმა თქვა, რომ ყველაზე მნიშნელოვანია მსგავსი საკითხების მაქსიმალური გამჭვირვალობა: „თუ ეს კანონი მართლაც არსებობს, აუციელებელია, რომ ის იყოს მაქსიმალურად გამჭვირვალე და ყველა გამომძიებელს არ შეეძლოს იმის ნახვა, რასაც მოისურვებს“.
„ინტერნეტურთიერთობის მონიტორინგი – გლობალურ საინფორმაციო ქსელში (ინტერნეტში) მიმდინარე ღია და დახურული ხასიათის ინტერნეტურთიერთობებზე დაკვირვება“ – ეს ის უფლებაა, რომელიც საგამოძიებო სამსახურს კანონით მიენიჭა.
სასამართლოს ნებართვის საფუძველზე, ან გადაუდებელი აუცილებლობით განპირობებული შემთხვევისას, როგორც ეს  სატელეფონო მოსმენებთან დაკავშირებით ხდება, საქართველოს  იუსტიციის  სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფის გამომძიებლებს და ოპერატიული სამმართველოს თანამშრომლებს მინიჭებული აქვთ უფლება, გააკონტროლონ ელექტრონული ინფორმაცია.
„აქამდე, დავუშვათ, სკაიპის საუბრების კონტროლი  არ იყო ხელმისაწვდომი ოპერატიული მუშაკისთვის. ასევე, ამ კანონით არ იყო გათვალისწინებული  ინტერნეტ რესურსში შეღწევა და იქ დანაშაულის გამოვლენა“, – ამბობს იურისტი ეკა ხუციშვილი.
ის ამბობს, რომ ცვლილებების ძირითადი არსი კიბერდანაშაულის გამოვლენას უკავშირდება. თუმცა, მისივე თქმით, არ არის აუცილებელი, დანაშაული კომპიუტერული ხასიათის იყოს, გამომძიებელმა პირადი კომპიუტერული ინფორმაციის წვდომა რომ მოითხოვოს.
„თუ რეალურად მაილსერვერთან არ აქვს წვდომა, ეს უნდა მოხდეს პროვაიდერებთან შეთანხმებით. კანონში ეს იმიტომ წერია, რომ ადმინისტრატორი  ვალდებულია, ითანამშრომლოს გამოძიებასთან“, – ამბობს ხუციშვილი.
კომპანიები სილქნეტი, აიტიდისი და კავკასუს ონლაინი ნეტგაზეთთან  საუბარში აცხადებენ, რომ ისინი გამოძიებასთან ითანამშრომლებენ და  მათ ნებისმიერ მოთხოვნას, რომელიც კანონს ექვემდებარება, შეასრულებენ.
კანონით გათვალისწინებულია, რომ საგამოძიებო ორგანოებს აქვთ უფლება, კავშირგაბმულობის კომპანიებიდან მოითხოვონ:
„ინფორმაციის მოხსნა და ფიქსაცია კავშირგაბმულობის არხიდან, კომპიუტერული სისტემიდან. ამ მიზნით, კომპიუტერულ სისტემაში შესაბამისი პროგრამული უზრუნველყოფის საშუალებების ინსტალაცია; საფოსტო-სატელეგრაფო გზავნილთა (გარდა დიპლომატიური ფოსტისა) კონტროლი“.
უმრავლესობა ფართო მოხმარების პირადი მეილები და სოციალური ქსელები, რომლებშიც საქართველოს მოქალაქეები არიან დარეგისტრირებული, არ არის ქართული. მაგალითად, yahoo, gmail, facebook, twitter და სხვა, რომელსაც აქტიურად იყენებენ საქართველოში. მათი გაკონტროლება ქართული საგამოძიებო სტრუქტურებისთვის სირთულეს წარმოადგენს.
ქართულია: ფორუმ.გე, ფოსტა.გე, აიტივი.გე, ფეის.გე – მათ შემთხვევაში გამოძიებას აქვს უფლება, ჰქონდეს წვდომა ამ ქსელში დარეგისტრირებული მომხმარებლის პირად ინფორმაციაზე.
თუ საგამოძიებო სამსახურებისთვის, ეჭვის არსებობის და სასამართლოს ნებართვის შემთხვევაში, გართულდება ფეისბუქთან, იაჰუსთან და ჯიმეილთან წვდომა, ქართული ფორუმები თუ ფოსტები, მარტივად ხელმისაწვდომია.
თუმცა იურისტი ეკა ხუციშვილი ამბობს, რომ არსებობს სისხლის სამართლის საქმეების საერთაშორისო კანონი, რომლის თანახმად, ხდება სხვა ქვეყნის საგამოძიებო ორგანოსთან თანამშრომლობა.
მაგრამ სხვა ქვეყნის საგამოძიებო სამსახურთან თანამშრომლობის შემთხვევაშიც კი, ზემოთჩამოთვლილი კომპანიები არ გასცემენ ინფორმაციას. ამის ერთ–ერთი მიზეზი ის არის, რომ მათ ქვეყანაში მოქმედი კანონმდებლობა მათ არ ავალდებულებს გამოძიებასთან მუშაობას.
ამერიკის შეერთებულ შტატებში 2009 წელს შემუშავდა კანონპროექტი, რომლის მიხედვითაც, საგამოძიებო სამსახურები ინტერნეტის გაკონტროლების უფლებას მიიღებდნენ.  საბოლოო ჯამში,  ეს კანონი სენატმა არ მიიღო. დებატები ამ დრომდე გრძელდება.
კანონის მიღების მომხრეები აცხადებენ, რომ ტერორისტული აქტებისგან თავის დასაცავად და ასევე, კიბერდანაშაულის თავიდან ასაცილებლად, საჭიროა ამ ტიპის კანონის არსებობა. ნაწილი კი ფიქრობს, რომ მსგავსი კანონი საფრთხის შემცველია.
დემოკრატიის და ტექნოლოგიების ცენტრის ერთ–ერთი წარმომადგენელი, გრეგ ნოიემი ღიად აცხადებდა, რომ ამ კანონის მიღება კომპანიების პრივატულობის აქტის დარღვევას ნიშნავდა.
ცნობილ სოციალურ ქსელ ფეისბუქს აქვს თავისი პრივატულობის აქტი, რომლის მიხედვითაც, ინფორმაცია არ გაიცემა მესამე პირზე.
ვალერი ნასყიდაშვილი, ინფორმაციული ტექნოლოგიების სპეციალისტი ამბობს, რომ კონკრეტულ კომპანიებზეა დამოკიდებული, მისცემენ თუ არა უფლებას მესამე პირს, ამ შემთხვევაში გამოძიებას, მომხმარებლის პირად ინფორმაციას.
ეს ვრცელდება როგორც მეილებზე, ასევე, სოციალური ქსელების პირად საუბრებზე.
ნასყიდაშვილი ამბობს, რომ ალბათობა იმისა, რომ კომპანიამ მესამე პირს მისცეს ინფორმაცია, არსებობს, მაგრამ საჯაროდ ყველა ზემოთ ჩამოთვლილი კომპანია უარს ამბობს და აცხადებს, რომ  მისი მომხმარებლის პირად ინფორმაციას არ გასცემს.
თუმცა არსებობს შემთხვევები, როდესაც კომპანიამ გამოძიებასთან ითანამშრომლა.
მაგალითად, არაბეთის ემირატებში RMI-ის ქსელი რამდენიმე დღე იყო გათიშული იმ მიზეზით, რომ სპეცსამსახურებს კოდირების გასაღები უნდოდათ.
ვალერი ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის სამ სავარაუდო საშუალებას ასახელებს.
1.    თუ თავად გაქვს ინფორმაცია აფიშირებული და მითითებული გაქვს სოციალურ ქსელში სტატუსად საჯარო;
2.    თუ შენი პირადი პაროლი არ არის კარგად დაცული;
3.    თუ კომპანიამ ფარულად მისცა შენი პირადი მონაცემები მესამე პირს.
თუმცა მესამე შემთხვევაში, მოპოვებული ინფორმაცია არ გამოდგება საქმის წარმოებისთვის დამამტკიცებელ საბუთად იმიტომ, რომ ის არ ჩაითვლება კანონიერად.
იურისტი ხუციშვილი ამბობს, რომ საგამოძიებო სამსახურს ჭირდება მოსამართლის ნებართვა, აღნიშნული კანონის მუხლებით გათვალისწინებული ქმედებების განხორციელებისთვის. თუმცა, მისივე თქმით, გადაუდებელი აუცილებლობის შემთხვევაში, საგამოძიებო სამსახურს აქვს უფლება, ჯერ ქმედება განახორციელოს, შემდეგ კი 24 საათის განმავლობაში წარუდგინოს სასამართლოს, სადაც დაასაბუთებს, რომ მისი ქმედება  გადაუდებელი აუცილებლობით იყო გამოწვეული.
კითხვაზე, არსებობს თუ არა რაიმე ტიპის საფრთხე გადაუდებელ აუცილებლობასთან დაკავშირებით, იურისტი გვპასუხობს: „ზოგადად, საკანონმდებლო დონეზე ეს არანაირ საფრთხეს არ ქმნის იმიტომ, რომ შესაძლებელია  გადაუდებელი აუცილებლობით იყოს საჭირო მოქმედება. და მეორე, არის  პრაქტიკა. გამომძიებელმა კარგად უნდა ჩამოაყალიბოს, რომ დაგვიანების შემთხევევაში, ინფორმაცია აღარ იქნებოდა ხელმისაწვდომი“.

Internet Control in Georgia
The private e-mails, chats, open and closed conversations in internet will be accessible for investigative structures according to the new law amendment.
According to the amendments made into the Law on the Operative-Investigative Activity, the communication companies are obligated to ensure the availability of private information for the investigation.
The communication companies that Netgazeti spoke with say that they will act according to the law.
The amendment to the Law on Operative-Investigative Activity was made on September 24th. According to the changes, the investigative structures will be authorized to have access to the physical lines of communication, mail servers, bases, networks of communications.
Though the amendment has gone into force for more than a month now, very few people had information about its operation.
OSCE representative in the matters of media freedom, Dunia Miatovich received information on the corresponding law from Netgazeti. She said that the freedom of word and expression is often restricted in the name of national security: “This is very important topic and the main thing is that this law that might be protecting us from cyber crime and acts of terrorism should not limit the freedom of expression.”
Miatichov said that the most important thing is to have maximal transparency in these kinds of matters: “If this law really exists, it’s necessary to make it maximally transparent and not all the investigators should be authorized to see whatever they want.”
“The Monitoring of Internet Communications – Observing the Open and Closed Internet Communications in the Global Information Network (Internet) – is the right given to investigation services.
On the permission of court or in case of urgent necessity, as it happens in regards with the telephone listening, the investigators of the relevant departments of Ministry of Justice and the officials of operative agency are given right to control electronic information.
“Till now, the control on skype conversation was the accessible for operative officials. This law did not envisage the access to the internet resources and revelation of crime,” – states the lawyer Eka Khutsishvili.
She states the essence of changes is connected to the revelation of cyber crime. Though, according to him, the crime does not necessarily need to be of computational nature to give the investigator right to access the information.
“If there is no access to the mail server, then it should happen after agreement with the providers. This is written in the law to obligate the administrator to collaborate with the investigation,” – states Khutsishvili.
The companies Silknet, ITDC and Caucasus Online stated while talking with Netgazeti, that they will cooperate with the investigation and fulfill their any request that complies with the law.
The law authorizes the investigative bodies to request the following information from the communication companies:
“Obtaining and fixation of information from the communication channels and computer system. The installation of the relevant means for ensuring the relevant programs in the computer system; the control of postal and telegraph parcels (except for the diplomatic post).”
Majority of the private e-mails and social networks in which Georgian citizens are registered, is not Georgian, for example: yahoo, gmail, facebook, twitter and etc.. which are actively used in Georgia. Controlling these sources is difficult for Georgian investigative structures.
As for the Georgian sites forum.ge, posta.ge, itv.ge, face.ge – in this case the investigation has a right to have an access to the private information on the users.
If in case of investigative services, in case of the suspicion and relevant court permission, it will be hard to have access to facebook, yahoo and gmail, Georgian forums and posts are easily accessible.
However, the lawyer Eka Khutsishvili states that there is an international criminal law, according to which, the collaboration can take place with the investigative bodies of other states.
But even in case of collaboration with the investigative services of other states, the abovementioned companies do not issue the information. One of the reasons for this is that the existing legislations do not oblige them to work with the investigation.
In the USA, the bill was drawn out in 2009 according to which the investigation bodies would have been authorized to control the internet. Ultimately, the bill was not adopted by the Senate. The debates are continuing till today.
The supporters of bill state that in order to avoid the acts of terrorism and cyber crimes, it is necessary that this type of law exists. Some think that this law is dangerous.
One of the representatives of the democracy and technology center, Greg Noyem openly stated that the adoption of this law means the violation of the privacy act.
Famous social network facebook has its privacy act according to which, the information can’t be issued for the third party.
Valeri Naskidashvili, the specialist of informational technologies states that it depends on the concrete companies whether they can issue private information of the use to the third party.
This covers both the mails and private chats of social networks.
Naskidashvili states that the possibility that the company can give information to the third party exists but all the above mentioned companies refuse to issue the private information of theirs users.
However, there are cases when the companies collaborated with the investigation. For example, the RMI network of United Arab Emirates had been turned off for several days as the special services wanted to find the code key.
Valeri names three possible means for access to the information.
1. If you demonstrated information and indicated it in the social network as your status;
2. If your private password is not well protected;
3. If the company secretly transferred your private information to the third party.
But there is another case when the obtained information can’t be used as an evidence since it is not considered legal.
The lawyer Khutsishvili states that the investigation service needs the permission of the judge to implement the actions envisaged by the articles of the corresponding law. However, he states that in case of the urgent necessity, the investigation service has a right to implement this action and then during 24 hours present it to the court where he can prove that this action was evoked by the urgent necessity.
On the question whether there is certain danger regarding the urgent necessity, the lawyer states: “Generally, this does not create any danger in legislative level because it is possible that certain action is caused by the urgent necessity. And plus, there is relevant practice. The investigator needs to prove well that in case of being late, the information won’t be accessible.”