გონიოში 270 ოჯახს მიწას ართმევენ
ხელვაჩაურის „საკუთრების უფლების აღიარების კომისიამ“ გონიოს თემში მის მიერვე 2007-2008 წლებში გაცემული მიწის მოწმობების ჩამორთმევა დაიწყო. ამ ეტაპზე 270 საკუთრების მოწმობაა გაუქმებული. მესაკუთრეებმა ამის შესახებ გაზეთ „აჭარის“ 12 ნოემბრის ნომრიდან შეიტყვეს. პრესაში 270 იმ პირის სახელი და გვარია გამოქვეყნებული, რომელთა მოწმობების გაცემის კანონიერების საკითხის განხილვას კომისია გეგმავს.
მოსახლეობის ინფორმაციით, გონიოს ციხის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიწების ჩამორთმევის მიზეზი მისი უცხოელი ბიზნესმენებისთვის მიყიდვა და ავტობანის მშენებლობაა.
„თუკი არ გვეკუთვნოდა, თავიდან რატომ მოგვცეს საკუთრებაში? პრეზიდენტმა და ვარშალომიზემ საზეიმო ვითარებაში რომ გადმოგვცეს მოწმობები, მაშინ არ იცოდნენ, რომ უკანონობას ჩადიოდნენ?! ახლა ვიღაც ინვესტორი იქნება დაინტერესებული და სახელმწიფო თავის მოგებაზე ზრუნავს, რომ თანხა მათ მიიღონ. ჩვენზე კი არავინ ნაღვლობს“, - ამბობს მოსახლეობა.
მიწების ჩამორთმევის პროცესის შეჩერების მოთხოვნით მოქალაქეები აჭარის მთავრობის სახლთან შეიკრიბნენ. თუმცა, მათ ხელვაჩაურის საკრებულოს თავმჯდომარე მალხაზ ფარტენაძე და გამგებელი თეიმურაზ დუმბაძე შეხვდნენ.
მალხაზ ფარტენაძე გაცემული მოწმობების ხელახლა შესწავლის მიზეზად საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მომართვას ასახელებს. ფარტენაძის თქმით, საკუთრების მოწმობები თავის დროზე შეცდომით გაიცა და ტერიტორიის მნიშვნელობის შესახებ ინფორმაციას არც ლევან ვარშალომიძე ფლობდა.
გონიოს მოსახლეობა პრეზიდენტის ბრძანებულებით საკუთრებაში დარეგისტრირებულ მიწებს ბოლო 20 წელია, ამუშავებს.

270 Families in Gonio Are Deprived of Their Land
The Kelvachauri Property Right Recognition Commission has begun to  confiscate  land ownership certifications issued in 2007-2008. By now 270 property certifications have been abolished. The property owners received information from the newspaper Adjara November 12 edition. The newspaper published the names of those 270 people, the legality of whose certifications will be discussed soon by the commission.
According to the residents, the reason for the land confiscation in the surroundings of Gonio castle was due to the selling of lands to  foreign businessmen and the construction of a new highway.
“Why did they give us ownership if we did not deserve it? When the President and Varshalomidze gave us certifications in the ceremonial meeting, did  they not know that it was illegal?! Now some investor got interested and the state is thinking about gaining profit. Nobody is worried about us,” – state the residents.
The residents gathered in front of the Adjara Government House with the request of halting the land confiscation. They were met with the Head of Kelvachauri Sakrebulo Malkhaz Partenadze and the Governor Teimuraz Dumbadze.
Malkhaz Partenadze states that the reason behind renewing the process of studying the certifications was the address of the Georgian National Agency of Cultural Heritage Protection. According to Partenadze, the property certifications were issued mistakenly and Levan Varshalomidze did not have information on the significance of the territory.
It has been 20 years that the Gonio population has been  working on the land issued by the President’s decree.