2010 წლის 21 ოქტომბერს გორის უნივერსიტეტში გამართულ არჩევნებში,. აკადემიურ საბჭოს წევრად, ჰუმანიტარული ფაკულტეტიდან პროფესორი გიორგი სოსიაშვილი აირჩიეს. აღნიშნულ არჩევნებზე კი ხმის დამთვლელ კომისიაში წევრის სტატუსით, არც მეტი არც ნაკლები, თვით გიორგი სოსიაშვილი იმყოფებოდა. საარჩევნო კომისიის წევრის გიორგი სოსიაშვილის მიერ აკადემიურ საბჭოს წევრად არჩეულმა გიორგი სოსიაშვილმა რექტორის მოვალეობის შემსრულებლის რანგში გამოსცა ბრძანება, რომლის მიხედვით 2011 წლის 17 იანვარს ეს აკადემიური საბჭო ახალ რექტორს აირჩევს. მომავალი რექტორის არჩევნების კანდიდატიც, რა თქმა უნდა, თავად გიორგი სოსიაშვილი იქნება. ამ საინტერესო ფაქტების  ავტორები არიან ის პიროვნებები, რომლებიც ამავე დროს პროცესების გასაიდუმლოებას და ჟურნალისტებისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლას ახორციელებდნენ. გორის უნივერსიტეტის საარჩევნო კომისიის წევრები - მალხაზ მინდიაშვილი და ვანო ბალახაშვილი „საზოგადობის სახელით“ მოხვდნენ უნივერსიტეტში აწ უკვე ბრალდებული რექტორის ზაზა ცოტნიაშვილის წყალობით.
2011 წლის იანვარში გორის სასწავლო უნივერსიტეტში ახალ რექტორს აკადემიური საბჭო აირჩევს. მანამდე, 2010 წლის 21 ოქომბერს თვითონ აკადემიური საბჭო ფაკულტეტებიდან წარდგენილი პროფესორებით დაკომპლექტდა. ჩვენს მიერ მოკვლეული მასალებით დადგენილია, რომ აკადემიური საბჭოს არჩევნები მნიშვნელოვანი დარღვევებითYჩატარდა, რაშიც ძირითადი პასუხისმგებლობა იმ საარჩევნო კომისიას ეკისრება, რომლებმაც ეს არჩევნები ჩაატარა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ კონკრეტულ ფაქტებზე კონკრეტული მასალები გააჩნია და თითოეულ შემთხვევაზე დაწვრილებით ვისაუბრებთ.
„არ გიშვებ, იმიტომ რომ ჟურნალისტი ხარ!“
2010 წლის 21 ოქტომბერს გორის უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს არჩევნებზე საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ მალხაზ მინდიაშვილმა, ასევე ამავე კომისიის წევრმა ვანო ბალახაშვილმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისის კოორდინატორი და ამავე დროს გაზეთ „ქართლის ხმის“ რედაქტორი დასასწრებად იმ მოტივით არ დაუშვეს, რომ იგი იყო „ჟურნალისტი“. აღნიშნული ფაქტის დამადასტურებელი ვიდეო-მასალა დევს ვებ-გვერდზე - www.regions.ge,  სადაც კომისიის წევრი ვანო ბალახაშვილი აცხადებს, რომ არჩევნებზე მისულ ჟურნალისტს უფლება არა აქვს იმყოფებოდეს, როგორც ჟურნალისტი. ბალახაშვილის თქმით, ჟურნალისტი უნდა დარეგისტირებულიყო როგორც დამკვირვებელი. დამკვირვებლის სტატუსის მოპოვებას კი 5 დღით ადრე განცხადების შეტანა სჭირდებოდა. თავის მხრივ, ჟურნალისტი აცხადებდა, რომ მას არ სურდა არჩევნებზე დამკვირვებლის სტატუსით ყოფნა, რადგან ის იმ მომენტში არ აპირებდა იმ უფლებების გამოყენებას, რასაც კანონი დამკვირვებელს ანიჭებს.
„გორის უნივერსიტეტში მართვის ორგანოების არჩევის წესის“ შესახებ 25-ე მუხლში წერია, რომ დამკვირვებელს უფლება აქვს შეადგინოს დარღვევის ოქმი. გარდა ამისა, დამკვირვებელს უფლება აქვს, წარადგინოს საჩივარი უნივერსიტეტის საარჩევნო კომისიაში. როგორც გითხარით, ჟურნალისტი დამკვირვებლის სტატუსის გამოყენებას არ ითხოვდა, ის ითხოვდა დასწრებას საარჩევნო პროცესზე როგორც ჟურნალისტი. უნდა აღინიშნოს, რომ ხსენებული წესდება, რომელსაც „გორის უნივერსიტეტში მართვის ორგანოების არჩევის წესი“ ჰქვია, საერთოდ არ ითვალისწინებს საარჩევნო პროცესზე ჟურნალისტების რეგულაციის ფორმებს. ამ წესის მიხედვით, ჟურნალისტებს არ ეკრძალებათ საარჩევნო პროცესზე დასწრება და გაშუქება.
კომისიის თავმჯდომარე მალხაზ მინდიაშვილი აცხადებს, რომ 21 ოქტომბერს ჟურნალისტს მხოლოდ 2 წუთი დრო მიეცა, რომ საარჩევნო პროცესს დასწრებოდა, კადრები აეღო და შემდეგ დაეტოვებინა ოთახი. კითხვაზე, თუ რის საფუძველზე ჰქონდა უფლება ჟურნალისტს 2 წუთი გაჩერებულიყო საარჩევნო ოთახში, მინდიაშვილმა განაცხადა: „როცა ჩვენ ჩავთვლით საჭიროდ, რომ ჟურნალისტმა დაასრულა თავისი მოვალეობა, შემდეგ ჩვენ მას ოთახის დატოვებას ვთხოვთ“.
კომისიის წევრმა ვანო ბალახაშვილმა კი განაცხადა; „კომისიის თავმჯდომარემ ეს ალბათ იმიტომ განაცხადა, რომ თქვენ ხართ ჟურნალისტი. თქვენ პროცესზე არ იმყოფებითYროგორც დამკვირვებელი“. ვერც ვანო ბალახაშვილმა გაიხსენა კონკრეტული კანონი, რომლის საფუძველზეც ჟურნალისტს აკრძალული აქვს  გორის უნივერსიტეტის მართვის ორგანოების არჩევნების პროცესზე „დასწრება“. ჟურნალისტი გამუდმებით უმეორებდა კომისიის წევრებს, რომ ისინი ძალითYაწებებდნენ მას „დამკვირვებლის“ იარლიყს.
თვითონ უკანონო კომისია....
მიუხედავად იმისა, რომ კომისიის თავმჯდომარის მალხაზ მინდიაშვილის და მისი კომისიის წევრის ვანო ბალახაშვილის ქმედება გავაპროტესტეთ, მაინც მოგვიხდა საარჩევნო პროცესის დატოვება. ოფიციალურ მონაცემებით დასტურდება, რომ აკადემიური საბჭოს არჩევნებს არ ჰყავდა დამკვირვებელი სხვა ორგანიზაციიდან. ფაქტობრივად, გაუმჭვირვალე არჩევნებს კიდევ ერთი გარემოება უმყარებდა ზურგს. თითოეული ფაკულტეტიდან წარდგენილი იყო თითო-თითო კანდიდატი, რაც „გაუმჭვირვალესთან“ ერთად ამ არჩევნებს „უკონკურენტოს“ ხდიდა.
ჩვენ დავინტერესდით, თუ რა შემადგენლობის იყო საარჩევნო კომისია და როგორ დაკომპლექტდა იგი. გორის უნივერსიტეტისგან გამოთხოვილი ინფორმაციის მიხედვით, შევიტყვეთ, რომ გორის უნივერსიტეტის საარჩევნო კომისია 2009 წლის 22 ივნისს შეიქმნა. კანონმდელობის მიხედვით, უნივერსიტეტის საარჩევნო კომისიის წევრთა რაოდენობა და შემადგენლობა განისაზღვრება აკადემიური საბჭოს მიერ, რომელიც წარმომადგენლობითი საბჭოზე მტკიცდება. სწორედ 2009 წლის 22 ივნისს, წარმომადგენლობით საბჭოზე დამტკიცებული გადაწყვეტილების მიხედვით ვიგებთ, თუ ვინ იყვნენ იმ საარჩევნო კომისიის წევრები, რომლებმაც 2010 წლის 21 ოქტომბერს არჩევნები ჩაატარეს,  „ქართლის ხმის“ ჟურნალისტი საარჩევნო პროცესზე არ დაუშვეს,  გამოაძევეს და  ბიულეტინები „თავისუფლად“ დაითვალეს.
21 ოქტომბერს საარჩევნო კომისიის შემადგენლობაში ითვლებოდნენ: მალხაზ მინდიაშვილი, (თავმჯდომარე), ნელი ჭამპურიძე, ალექსანდრე მღებრიშვილი, გიორგი სოსიაშვილი, ივანე ბალახაშვილი, ნანა ნადირაძე და ირაკლი ქენქაძე. ჩვენ კითხვა დავუსვით გორის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციას, თუ რა შემადგენლობისაა ის კომისია, რომელმაც 21 ოქტომბერს აკადემიური საბჭოს არჩევნები ჩაატარა. გორის უნივერსიტეტმა წერილობით მოგვაწოდა დოკუმენტი, სადაც აღნიშნულია, რომ საარჩევნო კომისიის შემადგენლობაში მალხაზ მინდიაშვილთან და ვანო ბალახაშვილთან ერთად, რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი სოსიაშვილი და მისი მოადგილე ალექსანდრე მღებრიშვილი ირიცხებოდნენ.
ამის შემდეგ გორის უნივერსიტეტისგან ჩვენ მივიღეთ აკადემიური საბჭოს მიერ 2010 წლის 25 ოქტომბერს მიღებული გადაწყვეტილება. 25 ოქტომბრის გადაწყვეტილებით, საარჩევნო კომისიის შემადგენლობა შეცვალეს და სიიდან ამოიღეს როგორც რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი სოსიაშვილი, ასევე მისი მოადგილე - ალექსანდრე მღებრიშვილი. მაგრამ ეს უკვე დაგვიანებული აღმოჩნდა, რადგან აკადემიური საბჭოს არჩევნები 4 დღით ადრე ჩატარებული, ხოლო ხმებიც უკვე დათვლილი იყო. სხვათა შორის, ჩვენ ხელთ გვაქვს აკადემიური და წარმომადგენლობითი საბჭოს ყველა გადაწყვეტილება თავისი ნომრების და რიგითობის მიხედვით.
იბადება კითხვა, რა უნდოდა საარჩევო კომისიაში რექტორის მოვალეობის შემსრულებელს გიორგი სოსიაშვილს და მის მოადგილეს ალექსანდრე მღებრიშვილს? რატომ ჩატარდა აკადემიური საბჭოს არჩევნები იმ კომისიის შემადგენლობით, რომლის წევრებიც ადმინისტრაციულ თანამდებობებს ფლობდნენ? „გორის უნივერსიტეტში მართვის ორგანოების არჩევის“ წესის მე-4 მუხლის მიხედვით, რომლის სათაურია: „ინტერესთა შეუთავსებლობა“, აღნიშნულია: „უნივერსიტეტის საარჩევნო კომისიის წევრი არ შეიძლება იყოს უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული თანამდებობის პირი“. ფაქტია, რომ 21 ოქტომბრისთვის გიორგი სოსიაშვილს რექტორის მოვალეობის თანამდებობა ეკავა, ხოლო ალექსანდრე მღებრიშვილს - მისი მოადგილის პოსტი. საარჩევნო კომისიაში სოსიაშვილის და მღებრიშვილის არსებობა კანონდარღვევაა და აღნიშნული არჩევნების შედეგების ბათილობის საფუძველი შეიძლება გახდეს.
დარღვევა მეორე. როგორც ცნობილია, 2010 წლის 21 ოქტომბერს ჩატარებულ აკადემიური საბჭოს არჩევნების დროს, ჰუმანიტარული ფაკულტეტიდან კანდიდატად გიორგი სოსიაშვილი წარადგინეს. კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის #5 მიხედვით, არჩევნებში გამოცხადებულმა 21 ამომრჩეველმა, იგივე აკადემიურმა პერსონალმა გიორგი სოსიაშვილი ერთხმად აირჩია. ყუთში ჩაყრილი ბიულეტენები კი იმ კომისიამ დაითვალა, რომლის შემადგენლობაში თვით გიორგი სოსიაშვილი იმყოფებოდა.
21 ოქტომბრისთვის მოქმედებდა ის საარჩევნო კომისია, რომელიც 2009 წლის 22 ივნისს დაკომპლექტდა და რომლის შემადგენლობაშიც გიორგი სოსიაშვილი იმყოფებოდა. აღნიშნულ კომისიაში ცვლილებები 2010 წლის 25 ოქტომბერს შევიდა და შემადგენლობიდან გიორგი სოსიაშვილი და მისი მოადგილე მღებრიშვილი მხოლოდ ამის შემდეგ ამორიცხეს. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ 25 ოქტომბერს მიღებული ცვლილება არანაირად იმოქმედებდა 21 ოქტომბერს მოქმედ წესზე და ამ წესებით ჩატარებულ არჩევნებზე.
ვინ იყო ვალდებული იმისა, რომ საარჩევნო კომისიას აღნიშნული დარღვევები არ განეხორციელებინა? გორის უნივერსიტეტში მოქმედ მართვის ორგანოების არჩევის წესში წერია, რომ უნივერსიტეტის საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ხელმძღვანელობს კომისიის სხდომებს, ხელს აწერს კომისიის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებს და ახორციელებს მის კომპეტენციას მიკუთვნებულ სხვა უფლებამოსილებებს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისი აპირებს გორის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციას მიმართონ საჩივრის ფორმით და მოითხოვონ აღნიშნული დარღვევების გამო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის დასჯა. მანამდე საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე მალხაზ მინდიაშვილი იყო გორში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაცია „გაეროს ასოციაციის“ თავმჯდომარე, ხოლო მისი ძმა ზაზა მინდიაშვილი სამოქალაქო რეესტრის გორის ფილიალის თავმჯდომარეა დღესაც. თავის დროზე, რექტორმა ზაზა ცოტნიაშვილმა საარჩევნო კომისიის შემადგელობაში მალხაზ მინდიაშვილი იმ მოტივით შეიყვანა, რომ მართვის ორგანოების არჩევის წესის მიხედვით, შესაძლებელი იყო კომისიის შემადგენლობაში საზოგადოებაში გამორჩეული პირები შეეყვანათ. მალხაზ მინდიაშვილი და ვანო ბალახაშვილის წწორედ საზოგადოების წევრებად მიიჩნიეს. დღეს ვანო ბალახაშვილი რამდენიმე თვეა გორის საკრებულოს მიწვევით, საკრებულოს თავმჯდომარის და მთლიანად საკრებულოს აპარატის იურისტს-კონსულტანტია, რომელიც ხელფასს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან იღებს.
ასე რომ, 2010 წლის 21 ოქტომბერს ის აკადემიური საბჭო აირჩიეს, რომელიც 2011 წლის 17 იანვარს ახალ რექტორს აირჩევს. რექტორობის კანდიდატები 2010 წლის 29 ნოემბრიდან 2010 წლის 14 დეკემბრის საღამოს 18 საათამდე დარეგისტრირდებიან. ეს პერიოდი რექტორობის კანდიდატების მიერ განცხადებების წარდგენის ვადას წარმოადგენს.

After the elections at Gori University on October 21, 2010, Humanitarian Faculty Professor Giorgi Sosiashvili was elected to be a member of the Academician Council despite the fact that he was a member of the counting commission. Thus, also a member of the election commission, Giorgi Sosiashvili elected himself as a member of the Academician Council and then he issued an instruction as an acting rector of the university. According to the instruction, the Academician Council shall elect a rector on January 17, 2011. Of course Giorgi Sosiashvili will be the candidate for the rector’s election too. There are others who commit similar violations; keep the procedures in secret and interfere in the professional activities of journalists. They are - election commission members of Gori University – Malkhaz Mindiashvili and Vano Balakhashvili who started working at the university as society members with the support of the currently convicted former University Rector Zaza Tsotniashvili.
In January of 2011, the academician council will elect the new rector at the Gori University. Before that, on October 21, 2010 the academician council was staffed with the professors of the university faculties. We collected some materials and they prove that the election of the academician council was held through violations in which the election commission was guilty. The Human Rights Center holds concrete proofs for these violations and we will discuss each of them in details.
“You Cannot Enter Because You Are A Journalist”
On October 12, 2010, during the election of the academician council, the chairman of the election commission Malkhaz Mindiashvili and the commission member Vano Balakhashvili did not allow the coordinator of the Gori office of the Human Rights Center and the editor of the local newspaper “Kartlis Khma” to attend the election process because he was a “journalist.” The video-recording to prove the fact is uploaded on the website www.regions.ge  where Vano Balakhashvili says that the journalist cannot attend the election as a journalist. Balakhashvili said the journalist had to be registered as an observer. However, the journalist had to submit application for the observer five days before the elections. The journalist clarified that he did not want to observe the election and carry out those responsibilities which the observer has in accordance to the law.
Article 25 of the Regulation for the Election of Management Bodies at the Gori University states that an observer can draw up a protocol on violation. Besides that, an observer can file a complaint to the university election commission. As I have told you, the journalist did not request the observer status; he wanted to attend the election process as a journalist. It is noteworthy that the abovementioned regulation does not envisage any regulations for the journalists during the elections. According to the same rule, journalists are not prohibited to attend and cover election procedures.
Chairman of the election commission Malkhaz Mindiashvili said that on October 21 they gave only two minutes to the journalist to attend and to video-record the election procedures and then he left the room. Mindiashvili was asked why the journalist had only two minutes to be in the election room and he replied: “When we decided that the journalist finished his activities, we asked him to leave the room.”
Vano Balakhashvili said: “The commission chairman made similar statement because the person was a journalist and was not attending the election procedures as an observer.” Neither Vano Balakhashvili recalled the concrete law which prohibited the journalist to “attend” the election of the management bodies of the university. The journalist tried to explain the commission members that they were deliberately declaring him to be an “observer” but in vain.
Illegal Commission…
Although we protested the action of the commission chairman Malkhaz Mindiashvili and commission member Vano Balakhashvili, we had to leave the election procedures. Official data prove that the academician council did not have invited any observers from other organizations. In fact, one more thing supported the commission to hold unfair elections. Each faculty had only one candidate in the elections that made the elections “uncompetitive.”
We inquired who commission members were and how they were selected. According to the information provided by the Gori University, we learned that the commission was set up on June 22, 2009. According to the legislation, the academician council estimated the number of commission members and selected the candidates too during the representative session. We learned the names of the commission members from the resolution of the academician council; those people held elections on October 21, 2010. The journalist of the Kartlis Khma was not allowed into the election room; he was forced out from the building and consequently, the commission members counted the bulletins “without problems”.
On October 21st, the election commission was comprised of the following staff members: Malkhaz Mindiashvili (the chairman), Neli Champuridze, Aleksandre Mghebrishvili, Giorgi Sosiashvili, Ivane Balakhashvili, Nana Nadiradze and Irakli Kenkadze. We asked the Gori University Administrative staff about the composition of the commission which held the elections for the Academic Council on October 21st. Gori University presented a written document indicating that along with Malkhaz Mindiashvili and Vano Balakhashvili, Giorgi Sosiashvili, the performer of rector’s duties and his assistant Aleksandre Mghebrishvili were among the staff members on the commission.
Then we received the decision from Gori University made by the academic council on October 25th of 2010. According to the October 25th decision, the composition of the election commission was changed and both Giorgi Sosiashvili and Aleksandre Mghebrishvili were taken off the list. But this was too late, as the academic council elections had been held 4 days ago and the votes had already been counted. We have all the decisions of the academic and the representative council according to the order of numbers and series.
The question is what did Giorgi Sosiashvili- the performer of the rector’s duties and his assistant Aleksandre Mghebrishvili- want in the election commission? Why was the academic council election conducted by the commission, and the staff of which was holding administrative posts? According to article IV of the Rule on the Election of Administrative Bodies at Gori University entitled “incompatibility of interests,” it is indicated that: “a member of the university election commission cannot hold an administrative post at the University.” On October 21st, Giorgi Sosiashvili was holding the rector’s post and Aleksandre Mghebrishvili was his assistant. The existence of Sosiashvili and Mghebrishvili on the election commission is a violation of law and gives rise to the invalidation of the election results.
Another violation: As it is known, during the October 21st 2010 elections of academic council, the candidate for humanitarian faculty was Giorgi Sosiashvili. According to the #5 protocol of election results, 21 voters unanimously elected Giorgi Sosiashvili. The bulletins were counted by the same commission; a member of which was Giorgi Sosiashvili.
The operative commission for October 21st was the election commission which was formed on June 22nd of 2009, and the member of which was also Giorgi Sosiashvili. The changes were made to this commission on October 25th of 2010. Giorgi Sosiashvili and his assistant Mghebrishvili were taken out of the list afterwards. That means that the changes made on October 25th would have had no impact on the rule operating on the October 21st and the elections conducted according to that rule.
Who was obligated to prevent these violations by the election commission? In the Election Rule of Gori University Administrative Bodies it is written that the head of the university election commission is in charge of the commission sessions, signs the decisions of the commission and implements the authority under its competence.
The Human Rights Center is going to address the Gori University administration with a complaint and request for the punishment of the head of the election commission. Before the Head of the Election Commission Malkhaz Mindiashvili was the head of the NGO UN Association, and his brother Zaza Mindiashvili is still the head of the Gori branch of the Civil Registry. Before, the Rector Zaza Tsotniashvili appointed Malkhaz Mindiashvili as the staff member of the election commission as according to the Rule on the Election of Administrative Bodies it was possible to appoint  distinguished public figures as members of the commission. Malkhaz Mindiashvili and Vano Balakhashvili were deemed to be the distinguished public figures. It has been several months; Vano Balakhashvili is the consultant-lawyer of Sakrebulo Chair and the whole Sakrebulo staff and receives a salary from the state budget.
Thus, on October 21st of 2010 the academic council was elected. The council will elect the new rector on January 17th of 2011. The candidates for rector’s post will be registered starting from November 29th of 2010 till December 14 18:00p.m. This period is the terms for presenting the applications.