ფიქრია ჩიხრაძე: „ჯორჯაძის მიერ პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნაზე არაფერი ვიცით“
„ახალმა მემარჯვენეებმა“ პარტიის თელავის რაიონული ორგანიზაციის წევრის არჩილ ჯორჯაძის მიერ პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნაზე არაფერი იციან. ამის შესახებ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს პარტიის ერთ-ერთმა ლიდერმა ფიქრია ჩიხრაძემ განუცხადა.
„ახალი მემარჯვენეების“ თელავის რაიონული ორგანიზაციის წევრმა, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამართალმცოდნეობის მიმართულების ყოფილმა კოორდინატორმა არჩილ ჯორჯაძემ პოლიტიკური თავშესაფრის თხოვნით გერმანიის მთავრობას მიმართა. რადიო „ჰერეთთან“ საუბარში ჯორჯაძემ განაცხადა: „ჩემზე ზეწოლა ხორციელდებოდა საქართველოში ყოფნის დროსაც, თუმცა მას შემდეგ რაც ესპანეთში სასწავლებლად ჩამოვედი, საქართველოდან ე.წ „კეთილის მსურველები“ მიკავშირდებიან და ქვეყანაში ჩასვლის შემთხვევაში დაპატიმრებით მემუქრებიან“.
არჩილ ჯორჯაძე არ აკონკრეტებს უშულოდ ვინ ემუქრება. მისივე თქმით, პოლიტიკური თავშესაფრის მიღების შემთხვევაში, ოჯახთან ერთად საცხოვრებლად გერმანიაში გადავა.
შეგახსენებთ, რომ არჩილ ჯორჯაძე 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს, თელავში, „ახალი მემარჯვენეების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ფიქრია ჩიხრაძის საარჩევნო შტაბის იურისტი იყო. ამ თანამდებობაზე მუშაობისას, მან უნივერსიტეტიდან წასვლის შესახებ განცხადება დაწერა. ჯორჯაძის თქმით, იმ შემთხვევაში თუ უნივერსიტეტიდან არ წავიდოდა, აფრთხილებდნენ, რომ უნივერსიტეტს პრობლემებს შეუქმნიდნენ. 2009 წელს ჯორჯაძე სწავლის გასაგრძელებლად ესპანეთში წავიდა და იქ დედასთან ერთად ცხოვრობს.

Pikria Chikhradze: “We Know Nothing about Jorjadze’s Request for Politial Asylum”
New Rights Party does not have information about Telavi Regional Organization member Archil Jorjadze’s request for political asylum, stated one of the leaders of the party Pikria Chikhradze.
Archil Jorjadze, Telavi Regional Organization member of New Rights Party, the former coordinator of law faculty of Iakob Gogebashvili Telavi State University addressed the German government with the request for political asylum. While talking to the radio Hereti Jorjadze stated: “I have been oppressed while living in Georgia as well, however, after coming to Spain, the so-called “people with good wishes” contact me and threaten me with the arrest in case I go back.”
Archil Jorjadze does not specify who exactly threatens him. According to him, in case of receiving political asylum, he will move to Germany with his family.
In the 2008 parliamentary elections, Archil Jorjadze was the lawyer of the election headquarter of Pikria Chikhradze, the majority deputy of New Rights Party in Telavi. While working on this post, he requested dismissal from the university. According to Jorjadze, he was warned that the university would have problems unless he left his job. Jorjadze left for Spain in 2009 to continue his studies. He lives there with his mother.