„რუსკი რეპორტიორი“ - ომი ომის შემდეგ, რატომ აგებს რუსეთი ისევ მშვიდობას
ომი ომის შემდეგ - რატომ აგებს რუსეთი ისევ მშვიდობას, - ასეთი სათაურით აქვეყნებს რუსული გამოცემა „რუსკი რეპორტიორი“ ცხინვალის რეგიონში არსებულ ვითარებაზე სპეციალურ რეპორტაჟს.
ჟურნალისტი იულია ვიშნევეცკაია რეპორტაჟში წერს, რომ ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ომი დღესაც გრძელდება.
„ოსეთში ომი დღემდე გრძელდება, თუმცა ამჯერად რუსეთი საქართველოს კი არა, თავად სამხრეთ ოსეთს ეომება. მართალია, ადამიანები აქ ერთმანეთს არ კლავენ, სამაგიეროდ, აშინებენ, ბრალს დებენ, ციხეში სვამენ... ცხინვალი დღესაც ისევე ნანგრევებში წევს, როგორც ომის დროს... 2008 წელს სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობის აღიარებით რუსეთი ფიქრობდა მის საკუთარ ეკონომიკურ და პოლიტიკურ სივრცეში ჩართვას, თუმცა ეს ამ დრომდე შეუძლებელია. კრემლიდან უზარმაზარი თანხების განკარგვას სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლება არაღიარებული სახელმწიფოს კანონებით ცდილობს, მოსკოვის მიერ დაწესებულ შეზღუდვებს კი ღალატად აფასებს“, - წერს ვიშნევეცკაია.
რეპორტიოტი ამბობს, რომ 2011 წელს რუსეთის მიერ სამხრეთ ოსეთისთვის გამოყოფილი თანხის რაოდენობა 6 მილიარდ რუბლს გადააჭარბებს.
„2011 წელს სამხრეთ ოსეთისთვის გამოყოფილი თანხის რაოდენობა 6.8 მილიარდს გადააჭარბებს. ბოლო დრომდე რუსეთი ცდილობდა მკაცრად გაეკონტროლებინა გამოყოფილი ფინანსური დახმარების ხარჯვითი ნაწილი და სამშენებლო კომპანიებისგან თითოეული ნაბიჯზე ანგარიშს ითხოვდა. თუმცა მომავალი წლიდან სქემა შეიცვლება და თანხა პირდაპირ რესპუბლიკის ბიუჯეტში ჩაირიცხება, რუსული მხარის მოსაზრებები მხოლოდ სარეკომენდაციო ხასიათის იქნება. ასე რომ, ოსი ჩინოვნიკები გაცილებით მეტ დამოუკიდებლობას მიიღებენ. თუ გავითვალისწინებთ ბოლო 2 წლის გამოცდილებას, ადვილი წარმოსადგენია, რა გამოვა ამ გადაწყვეტილებიდან“, - წერს „რუსკი რეპორტიორის“ ჟურნალისტი.
ვიშნევეცკაია წერს, რომ ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ერთი წელია, რაც ორხელისუფლებიანობაა.
„ერთ წელზე მეტია, რაც აქ ოსების პრეზიდენტისა და რუსეთის პრემიერის არც ისე მყარი ორხელისუფლებიანობა სუფევს. 2009 წელს სამხრეთ ოსეთის მინისტრთა კაბინეტის თავმჯდომარედ ვადიმ ბროვცევი დაინიშნა. აქამდე ის ჩელიაბისნკის მსხვილ სამშენებლო კომპანიას ხელმძღვანელობდა, ცხინვალში კი თანამემამულის, რეგიონული განვითარების მინისტრის მოადგილის რომან პანოვის რეკომენდაციით მოხვდა... ის მესამე, ვის მოშორებასაც კოკოითი ცდილობს. პირველი იური მოროზოვი თანამდებობიდან ომიდან ერთი კვირის შემდეგ გათავისუფლდა. მეორემ, ასლანბეკ ბულაცევმა პოსტზე მხოლოდ სამი თვე გაძლო: მასთან ნიღბიანები მივიდნენ და „ჩამოაგდეს“, თანამდებობიდან გათავისუფლების ოფიციალურ მიზეზად „ცუდი განწყობა“ დასახელდა. ბროვცევი უკვე მეორე წელია ცდილობს, გაძლოს, თუმცა არიან კი რესპუბლიკაში ადამიანები, რომლებზეც დაყრდნობა ბროვცევს შეუძლია, უმნიშვნელოვანესი კითხვაა“, - წერს „რუსკი რეპორტიორი“.

A journalist Iulia Vishnevetskaia writes that a war in the so-called South Ossetia is still on.
“War in South Ossetia still proceeds, though this time Russia is fighting with South Ossetia not with Georgia. People don’t kill one another; however, they blackmail, accuse and put in prison… Tskhinvali is still in ruins now as it was during the War… Having recognized the Region independence in 2008, Russia hoped to put Tskhinvali in its own political and economic impact, this is impossible till today though. South Ossetia government attempts to manage huge Kremlin funds via the laws of non-recognized State, viewing Russia-imposed restrictions as treason”, Vishnevetskaia writes.
According to the Reporter, Russia-allocated sums for South Ossetia will exceed 6 billion rouble in 2011.
“Till recently Russia had been striving to strictly control the expenditure part of the allocated financial aid, demanding regular reports from construction companies. From next year the scheme will be changed and the sum will be directed straight to the Republican budget. The Russian Party views will be limited to recommendations only. Thus, Ossetian officials will become more independent. Having considered the past 2 years’ experience, it is easy to imagine the outcomes of this decision”, the Russian Reporter journalist says.
According to Vishnevetskaia, the so called South Ossetia has been facing dual power for a year.
“There has been a not so steadfast diarchy of Ossetian President and Russian Premier in the Region more than a year. Vadim Brovtsev was appointed South Ossetian Cabinet Chairman in 2009. Prior to that, he had headed a large construction company in Cheliabinsk. He happened to occur in Tskhinvali by the recommendation of his counterpart and Deputy Regional Development Minister Roman Panov… He is the 3rd that Kokoity tries to get rid of. The first one Iuri Morozov was dismissed after a week from the War. The 2nd one Aslanbek Bulatsev was only 3 months on his post, the ones in masks went and “turned him over”. The official reason for his resignation was “bad mood”. Brovtsev has been trying to endure for 2 years already, although whether there are people who he can rely on is the main question”, the Russian Reporter.