War Don Don - რას გვასწავლის ფილმი ომზე, რომელიც დამთავრდა
„ადამიანის უფლებათა სახლში“ 10 დეკემბერს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ორგანიზებით გაიმართა დოკუმენტური ფილმის - War Don Don ჩვენება. რებეკა რიჩმან კოჰენის საავტორო ფილმი საერთაშორისო მართლმსაჯულებასა და იმ დილემებზე მოგვითხრობს, რასაც სამართალი კონკრეტული ადამიანებისა და ქვეყნების საქმეების განხილვის დროს აწყდება. „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ფილმი ნიდერლანდების სამეფოს საელჩომ მიაწოდა.
ფილმში მოქმედება აფრიკის ერთ-ერთ ქვეყანაში - სიერა ლეონეში ვითარდება, სადაც ხელისუფლების შეცვლის მიზნით, მეამბოხეთა შეიარაღებული ორგანიზაცია RUF წლების განმავლობაში კლავდა ან კიდურებს კვეთდა იმ ადამიანებს, რომელთა მომავლის გასაუმჯობესებლად თითქოსდა “RUF” შეიქმნა. ქვეყანაში მრავალწლიანი სამოქალაქო დაპირისპირებების შემდეგ ორგანიზაცია მისი ერთ-ერთი მეთაურის, ისა სესეის ხელშეწყობით განიარაღდა. ორგანიზაციის მეთაურების გასამართლებისა და დასჯის საკითხი სპეციალურად შექმნილმა სიერა ლეონეს საგანგებო სასამართლომ განიხილა.  ფილმის მიხედვით, ყველაზე მკაცრად ისა სესეი დაისაჯა, რომელსაც ომის შეწყვეტაში დიდი დამსახურება მიუძღვის.
ფილმში War Don Don ნაჩვენებია მართლმსაჯულების განხორციელების პრობლემები კონკრეტული ადამიანების მიმართ; ჩანს რამდენი ადამიანი რჩება თავისუფალი მათ მიერ ჩადენილი მძიმე დანაშაულების მიუხედავად. ბევრი მათგანი სამართალს თავს აღწევს სხვა ქვეყანაში გაქცევით, რაც საბოლოო ჯამში, ხელს უშლის მართლმსაჯულების აღსრულებას.
როგორც ფილმის დასრულების შემდეგ, დისკუსიისას მაყურებლები აღნიშნავდნენ, სიერა ლეონეს პრობლემა მსოფლიოს ქვეყნებისათვის ჯერ კიდევ აქტუალურია. მათი თქმით, სიერა ლეონეს მსგავსად, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში სასამართლო ჯერ კიდევ განვითარების პროცესში იმყოფება და სასამართლოს განვითარების პარალელურად აუცილებელია საერთაშორისო ინსტიტუტების განვითარება, რომელიც გამოძიებისა და დასჯის მექანიზმებს დაადგენს. ამასთან, აუდიტორია ერთ აზრზე შეთანხმდა - სამართლის აღსადგენად სახელმწიფოთა თანამშრომლობასა და ქვეყნების მიერ ერთმანეთისთვის დამნაშავეთა გადაცემას დიდი მნიშვნელობა ენიჭება.
მაყურებლებმა საქართველოს ბოლო ოცწლეულის ისტორიაც გაიხსენეს - სამოქალაქო ომებისა და მოუგვარებელი ეთნოკონფლიქტების წლები. „ეს ფილმი ერთგვარად, საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს და არსებულ ვითარებას უკავშირდება. საქართველოს კონკრეტულ ზონებში იყო ომები, დაიხოცა ათასობით ადამიანი, მაგრამ დღემდე არ გაუსამართლებიათ ის ადამიანები, ვინც უშუალოს მიიღეს მონაწილეობა ომის დაწყებაში. მათი გასამართლებით შესაძლებელი იქნებოდა ბევრი დანაშაულის თავიდან აცილება. განსაკუთრებული დანაშაულებისთვის რამდენიმე ადამიანის დასჯა აუცილებელია, რადგან დასჯა არის მექანიზმი, რომელიც თავიდან აგვაცილებს კონკრეტულ დანაშაულებს, სახელმწიფოთა დაპირისპირებებსა და ომებს“, – განაცხადა, ფილმის ჩვენების მოდერატორმა - „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, უჩა ნანუაშვილი
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ვებ-გვერდის რედაქტორის, ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, საქართველომ ბოლო ოცი წლის განმავლობაში გაიარა სისხლიანი დაპირისპირებები და რამდენიმე სამოქალაქო ომი, კერძოდ - ე. წ. თბილისის ომი, სისხლიანი დაპირისპირება დასავლეთ საქართველოში, კონფლიქტი სამხრეთ ოსეთში, 1998, 2004, 2008 წლის ომები აფხაზეთსა თუ სამხრეთ ოსეთში, სადაც ათიათასობით ადამიანი დაიღუპა.
„მარტო აფხაზეთის ომში, 90-იანი წლების დასაწყისში 30 000 ადამიანია მოკლული ქართული მხარის მხრიდან, აფხაზურ მხარეს ვინც დაიღუპა, იმათ რატომღაც სათვალავშიც არავინ აგდებს. სიერა ლიონეში თუ რამდენიმე დამნაშავე დასაჯეს, საქართველოში არავინ დასჯილა - კიტოვანი მოსკოვიდან ჭკუას გვასწავლის, ჯაბა იოსელიანი დიდუბის საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონში განისვენებს, შევარდნაძე კი დამსახურებულ პენსიაზეა და მემუარების წერით ერთობა. ისინი არავის გაუსამართლებია, ისევე, როგორც სეპარატისტები, რომლებიც თავის მხრივ ასევე ჩადიოდნენ ომის დანაშაულებს. მე მიმაჩნია, რომ მათი დასჯა აუცილებელი იყო“, - განაცხადა ალეკო ცქიტიშვილმა.
დისკუსიაში მონაწილეობდნენ ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს წარმომადგენლები, რომლებმაც აღნიშნეს, რომ ისტორიის შეფასება მნიშვნელოვანია, მაგრამ საფრთხილო საქმეა შემდგომი გადაწყვეტილებების მიღება. უნდა დავფიქრდეთ, რა გავლენას მოახდენს ჩვენი გადაწყვეტილებები ჯერ კიდევ მოუგვარებელ კონფლიქტებზე - ახალი ძალით ხომ არ გააღვივებს მათ?

On December 10, the Human Rights Center screened a documentary film War Don Don at the Human Rights House Tbilisi. The film by Rebecca Richman Cohen is about the international justice and its dilemmas when working on the cases of concrete people and countries. The Royal Netherlands Embassy provided the Human Rights Center with the film.
The film is about a civil war in Sierra Leone – West African Country – where a rebel organization “RUF” was set up to overthrow the legitimate authority. The RUF members killed or cut off limbs of people in the name of improvement the lives of Sierra Leonean population. After a long civil war, the organization member started disarmament based on the initiative of its interim leader Issa Hassan Sesay. The Special Court of Sierra Leone judged the RUF leaders. According to the film, the court imposed the strictest punishment on Issa Hassan Sesay who tribute to the peacebuilding process.
The film War Don Don demonstrates the problems of the international justice which originate with regard to concrete people; it shows how many people remain unpunished regardless the crimes they have committed. Most of them relocate to another country which finally hinders the justice to render.
The guests pointed out during the discussion after the film that the problem of Sierra Leone is urgent in other countries too. They said the judiciary systems are being improved in other countries too where international institutions should also be developed which will be able to estimate the mechanisms of investigation and punishment. Besides that, everybody agreed that cooperation between states and extradition of criminals to partner countries is very important for the restoration of justice.
The audience recalled the past twenty year’s history of Georgia–Civil War and frozen ethno-conflicts. “This film somehow demonstrates the recent facts and situation in Georgia. There were armed conflicts in concrete regions of Georgia; thousands of people were killed; however, nobody, who launched those conflicts, has been punished yet. By judging them we could have avoided many other crimes. Several people should be punished for such serious crimes because punishment is a mechanism which will in future avoid similar crimes, controversy between countries and armed conflicts,” said the moderator of the evening and the executive director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili.
The editor-in-chief of the online newspaper of the Human Rights Center www.humanrights.ge Aleko Tskitishvili said that Georgia has went through bloody conflicts and several civil wars for the last twenty years; more precisely, the so-called Tbilisi War, bloody controversy in the Western Georgia, conflict in South Ossetia, the wars of 1998, 2004 and 2008 in Abkhazia and South Ossetia where ten thousands of people were killed.
“30 000 people were killed on the Georgian side only in the armed conflict in Abkhazia at the beginning of the 1990s. Nobody cares about the casualty the Abkhaz side. Several people were punished in Sierra Leone while nobody was punished in Georgia for the same crimes. Kitovani is teaching us lessons from Moscow; Jaba Ioseliani was buried in the Didube Pantheon together with public figures; Shevardnadze has retired and enjoys himself by writing memoirs. Nobody judged them as well as those separatists who also committed war crimes. I think, those people were to be punished too,” said Aleko Tskhitishvili.
The representatives of the Royal Netherlands Embassy took active part in the discussion. They said evaluation of the history is very important but decision-making process is a very sensitive case. We should consider everything very carefully and foresee the impacts of our decisions on frozen conflicts – in order not to escalate new armed conflicts.