სააკაშვილის მსგავსად ძალის გამოუყენებლობის პირობა ბაღაფშმაც დადო
სოხუმის რეჟიმი გაერო-ს ძალის გამოუყენებლობის შესახებ თბილისთან შეთანხმების გაფორმებაში ჩართვას სთხოვს.
როგორც აფხაზური მედია იუწყება, ამის შესახებ სოხუმის რეჟიმის ლიდერის სერგეი ბაღაფშის წერილშია ნათქვამი, რომელიც გაერო-ს გენერალურ მდივან ბენ კი მუნს გაუგზავნა.
ბაღაფში აცხადებს, რომ ძალის გამოუყენებლობის შესახებ საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ზეპირი განცხადებების არ სჯერა.
„მოვუწოდებ გაერო-ს, ხელი შეუწყოს მხარეებს შორის ძალის გამოუყენებლობას, აგრესიაზე უარის ორმხრივი ვალდებულების გამყარებას, უსაფრთხოების გარანტიების უზრუნველყოფის ახალი სისტემის შექმნას, რომელიც მიმართული იქნება აფხაზეთსა და საქართველოს შორის გრძელვადიანი და სტაბილური მეზობლობისკენ“, - ნათქვამია სერგეი ბაღაფშის მიმართვაში.
ამავე წერილში ბაღაფში საქართველოს გაერო-ს ეგიდით გაფორმებული სამშვიდობო შეთანხმებების დარღვევასა და აფხაზეთის მიმართ აგრესიული პოლიტიკის გაგრძელებაში ადანაშაულებს. ამასთან, სოხუმის რეჟიმის ლიდერი პირობას დებს, რომ „ძალას არ გამოიყენებს და მხოლოდ თავდაცვის უფლებას იტოვებს“.
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი 23 ნოემბერს ევროპარლამენტში სიტყვით გამოვიდა. მან რუსეთს დიალოგის დაწყებისკენ მოუწოდა და განაცხადა, რომ საქართველო მხოლოდ თავდაცვის უფლებას იტოვებს და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას ძალის გამოყენებით არ შეეცდება.

The Sokhumi regime requests the UN to involve them in the agreement on non-use of force with Tbilisi.
According to Abkhazian Media, the leader of the Sokhumi regime Baghapsh stated in his letter to the UN Secretary General Ban Ki Moon
Baghapsh states that he does not believe the oral statement of the President of Georgia Mikheil Saakashvili on non-use of force.
“I call upon the UN to promote non-use of force between the parties, to reinforce commitment to decline aggression between both sides, to form a new system ensuring security, which will aim to a long-term and stable neighborhood between Abkhazia and Georgia”, Sergei Baghapsh stated in his letter.
In the same letter, Baghapsh blames Georgia in breaching the signed peace-agreement under UN supervision and in continuation of aggressive policy towards Abkhazia. In addition, the leader of the Sokhumi regime promises “not to use force and will use only their right on self-defense.”
The President of Georgia Mikheil Saakashvili made a statement at the European Parliament on November 23. He called upon Russia to start negotiation and added that Georgia will only use its right on self-defense and will never try to restore Georgia’s territorial integrity by force.