ლევან გაჩეჩილაძე: „სიმართლეს სიცოცხლეში თუ ვერ დავამტკიცებ, ამ საქმის გარკვევას ანდერძად დავიბარებ“
„ქართული პარტიის“ ერთ-ერთი ლიდერი, ლევან გაჩეჩილაძე გაზეთ „ასავალ-დასავალში“ გამოქვეყნებულ ახალ მასალას გამოეხმაურა. გაჩეჩილაძემ ნინო ბურჯანაძის ოჯახი მის წინააღმდეგ ბინძურ და ავადმყოფურ კამპანიაში დაადანაშაულა.
„მე არასოდეს ოპოზიციის მისამართით აუგი არ მითქვამს, მაგრამ ყველამ კარგად დაინახეთ, როგორი ბინძური და ავადმყოფური კამპანია მიმდინარეობს ჩემსა და ჩემი პარტიის წინააღმდეგ, ყოველგვარი მტკიცებულებების გარეშე, რომელსაც ბურჯანაძის ოჯახი ხელისუფლების ინტერესებისთვის აკეთებს“, - განაცხადა გაჩეჩილაძემ პარტიის ოფისში 20 დეკემბერს გამართულ სპეციალურ ბრიფინგზე.
როგორც მან აღნიშნა, როცა საპროტესტო აქციებზე „ნინოს უსტვენდნენ“ ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რომ ის ხალხს მიეღო.
მისივე თქმით, მიუხედავად მცდელობისა, რომ ბურჯანაძის ოჯახი ოპოზიციის რიგებში ჩაეყენებინა, სამწუხაროდ, ისინი ისეთებად დარჩნენ, როგორიც ხელისუფლებაში ყოფნის დროს იყვნენ.
ლევან გაჩეჩილაძე მის წინააღმდეგ დაწყებულ კამპანიასთან დაკავშირებით შესაბამისი დოკუმენტების გამოქვეყნებას ითხოვს. როგორც მან „მაესტროს“ პირდაპირ ეთერში განაცხადა, მის წინააღმდეგ დაწყებული კამპანია პოლიტიკურ დაპირისპირებას სცილდება და „საქმე გვაქვს ზღვარს გადასულ უსინდისობასთან“. მან ბადრი ბიწაძისგან იმ დოკუმენტების გამოქვეყნება მოითხოვა, რაზეც ის გაზეთ „ასავალ-დასავალში“ საუბრობდა.
„ბოლომდე მივყვები, ვიბრძოლებ და ამ საქმეს გამარჯვებამდე მივიყვან. ამ საქმეს სამარეში ჩავყვები. თუ ჩემს სიცოცხლეში ვერ მივაღწევ სიმართლის დამტკიცებას, ამ საქმის გარკვევას ანდერძად დავიბარებ. ყველგან, მსოფლიოს ყველა წერტილში მივალ სიმართლის დასამტკიცებლად. არ დავასვენებ, სანამ მტკიცებულებები არ დაიდება. მასეთი პატარა კაცი არ მინახავს, მასთან მაგიდასთან არ დავჯდები, სანამ მტკიცებულებებს არ მოიტანენ და არ დადასტრურდება მისი ავთენტურობა. უნამუსობის წინააღმდეგ ბრძოლას გამარჯვებამდე მივიყვან. ყველაფრის ფასად წარმატების მიღწევა დაუშვებელია“, - განაცხადა ლევან გაჩეჩილაძემ.
დოკუმენტების გამოქვეყნებამდე გაჩეჩილაძე ამ საკითხზე კომენტარების გაკეთებას აღარ აპირებს. იგი დარწმუნებულია, რომ მსგავსი დოკუმენტი ბუნებაში არ არსებობს.
გაზეთმა „ასავალ-დასავალმა“ ორშაბათს გამოაქვეყნა მასალა, სადაც ბადრი ბიწაძე ლევან გაჩეჩილაძისა და მიხეილ სააკაშვილის შეხვედრისა და მოლაპარაკების საიდუმლო დეტალებზე ყვება. წინა ნომერში კიგამოქვეყნდა ჟურნალისტ ჯაბა ხუბუას სტატია, სადაც ავტორი ამტკიცებს, რომ ხელთა აქვს ფურცელი, სადაც ლევან გაჩეჩილაძემ მიხეილ სააკაშვილს 2008 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ გამართულ შეხვედრაზე ჩამოუწერა მოთხოვნები. კერძოდ - „დროებით, 6 თვით დამნიშნე პრემიერად“, „მინდა ხუთი მილიონი“, „ილია ჭავჭავაძის საადგილმამულო ბანკის შესაქმნელად მჭირდება საწყისი კაპიტალი 10–12 მილიონი“.
როგორც ახლა ირკვევა, გაზეთ „ასავალ-დასავალის" ჟურნალისტს, ჯაბა ხუბუას ლევან გაჩეჩილაძის მაკომპრომეტირებელი დოკუმენტაცია ხელთ არა აქვს. ამის შესახებ „რადიო პალიტრასთან“ საუბრისას თვითონ ხუბუამ განაცხადა.
მისი თქმით, ეს დოკუმენტაცია მის ინფორმატორებს აქვთ და ისინი თავად გადაწყვეტენ, როდის მოხდება მათი გამოქვეყნება. რაც შეეხება ამ კომპრომატების წყაროს - ბადრი ბიწაძეს და გაზეთის ბოლო ნომერში გამოქვეყნებულ ახალ მასალებს, როგორც ჟურნალისტი აცხადებს, ბოლო მასალებზე მას ბიწაძის აუდიოჩანაწერი აქვს.
იცოდა თუ არა ბიწაძემ, რომ ეს ჩანაწერი გაზეთის ფურცლებზე მოხვდებოდა, ხუბუა პასუხობს, რომ ბიწაძისგან ინტერვიუ აიღო. „როცა ორი ადამიანი ერთმანეთის პირისპირ ჩართულ დიქტოფონთან საუბრობს, თქვენი აზრით, ამას რა ჰქვია?! ეს არის ინტერვიუ, რომელიც გამოქვეყნდება“, - განმარტავს ხუბუა.
საინტერესოა, რომ ბადრი ბიწაძის მეუღლემ, „დემოკრატიული მოძრაობის“ ლიდერმა ნინო ბურჯანაძემ გაზეთ „კვირის პალიტრასთან“ ინტერვიუში „ბინძური სისულელე“ უწოდა ინფორმაციას, რომ „ასავალ-დასავალს“ მასალა ბადრი ბიწაძემ მიაწოდა.

Levan Gachechiladze: “If I Fail To Prove My Truth While I Am Alive, I Will Bequeath It to My Successors”
A leader of the Georgian Party Levan Gachechiladze responded to the article published in the newspaper “Asaval-Dasavali.” He blamed Nino Burjanadze’s family in launching nasty campaign against him.
“I have never discredited opposition members but you all have witnessed that nasty campaign was launched against me and my political party without any evidence. Burjanandze’s family launched it in favor of the government,” said Gachechiladze at the special briefing in the office of their party on December 20.
He said he had done his best to make people accept Nino Burjanadze when they were whistling at her during protest rallies.
Gachechiladze added that despite his attempt to assist Burjanadze’s family to join opposition parties, they unfortunately failed to change their positions which they had during their governance.
Levan Gachechiladze requested to publish documents to prove the nasty accusations against him. He said during live-program on Maestro-TV that the campaign against him is beyond political controversy and “it is extreme dishonesty.” He requested Badri Bitsadze to publish those documents which he mentioned in his interview with the Asaval-Dasavali.
“I will struggle for my truth till the end and will win. If I fail to prove my truth while I am alive, I will bequeath it to my successors. I will go everywhere to prove my truth. I will not stop bothering him until he publishes the evidence against me. I have never seen such a “little” man in my life; I will never sit at table together with him unless he provides proofs against me and confirms authenticity of those documents. I will fight against dishonesty till the end. Success cannot be reached at the expense of honesty,” said Levan Gachechiladze.
Before the documents are published, Gachechiladze is not going to comment on this fact. He is sure those documents do not exist.
Newspaper “Asaval-Dasavali” published an article on Monday where Badri Bitsadze spoke about secret details of meeting and negotiation of Levan Gachechiladze and Mikheil Saakashvili. The previous issue of the newspaper published an article of the journalist Jaba Khubua where he claimed to have a paper where Levan Gachechiladze wrote his requirements to the President Mikheil Saakashvili after the presidential elections of 2008. More precisely, “appoint me on the position of the prime-minister for 6 months;” “I want 5 million GEL; “I need starting capital of 10-12 million GEL to establish Ilia Chavchavadze’s Real Estate Bank”.
As it later became clear, journalist Jaba Khubua did not have similar paper. He confessed it in his interview with the Radio “Palitra”.
He said his informers had the document and it was up to them to decide to publish it or not. As for the source of the information – Badri Bitsadze and new materials published in the last issue of the newspaper, the journalist said that he had audio-recording of Badri Bitsadze’s interview.
It is interesting whether Bitsadze knew that his speech would be published, Khubua said he had interviewed Badri Bitsadze. “When two people are speaking with the switched-on Dictaphone, what is it? Of course, it is an interview which will be published,” said Khubua.
It is interesting that Badri Bitsadze’s wife – leader of the Democratic Movement Nino Burjanadze called the information about her husband having provided the Asaval-Dasavali with the information “dirty nonsense” in her interview with the newspaper “Kviris Palitra”.