ადვოკატი ვარაუდობს, რომ კახა ჩაკვეტაძეს მალე გაათავისუფლებენ
კახა (ზაზა) ჩაკვეტაძეს უახლოეს მომავალში გაათავისუფლებენ – ამის შესახებ პოლიტპატიმრის ადვოკატმა ზურაბ ნეფარიძემ „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას განაცხადა.
„ეროვნული ფორუმის“ პარტიული კონტროლის სამსახურის უფროსის მოადგილე 21 ოქტომბერს, ლილოში, შპს „ელსავაკოს“ ბაზრობის მოვაჭრეების საპროტესტო აქციის მსვლელობისას დააკავეს. დაკავებულს ბრალად პოლიციისათვის წინააღმდეგობის გაწევა ედება. საქმეს ცოტა ხანში თბილისის საქალაქო სასამართლო განიხილავს.
ადვოკატის განმარტებით, 16 დეკემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოში პროცესის მოსამზადებელ სხდომაზე მხარეებმა საკუთარი მტკიცებულებები წარმოადგინეს. „მოკლე პერიოდში ჩვენ პროკურატურაზე ბევრად მეტი მტკიცებულების მოპოვება მოვახერხეთ. ამდენად, დარწმუნებული ვარ, რომ ჩაკვეტაძეს უახლოეს მომავალში გაათავისუფლებენ“, – აცხადებს ადვოკატი.
ზურა ნეფარიძის ცნობით, დაცვის მხარემ მტკიცებულების სახით 20-მდე მოწმის - ტელეკომპანია „მაესტროს“, „კავკასიისა“, ITV.ge-ს ჟურნალისტებისა და ოპერატორების, ლილოს ბაზრობასთან გამართული საპროტესტო აქციის მონაწილეების ჩვენებები და ვიდემასალა წარადგინა.
ვიდეომტკიცებულებიდან კარგად ჩანს, რომ ჩაკვეტაძე პოლიციელებს არათუ ფიზიკურ წინააღმდეგობას უწევდა, არამედ სიტყვიერ შეურაცხყოფასაც არ აყენებდა. ამასთან, დაცვის მხარე დოკუმენტურად ასაბუთებს, რომ შპს „ელსავაკოს“ დაცვის სამსახურთან აქციის დღემდე ხელშეკრულება გაფორმებული არ ჰქონდა.
„ხელშეკრულების მიხედვით დაცვის პოლიციის სამსახურის „თანამშრომლებს“ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულება 1 ნოემბრიდან შეეძლოთ. ამდენად, ის „დაცვის თანამშრომლები“ იმ მომენტისთვის ჩვეულებრივი მოქალაქეები იყვნენ და აქციის მონაწილეების წინააღმდეგ მოქმედების უფლება არ ჰქონდათ“.
კახა (ზაზა) ჩაკვეტაძეს ბრალად პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევა ედება. ბრალდების მხარე ამტკიცებს, რომ „ეროვნული ფორუმის“ წევრმა ერთ-ერთ პოლიციელს ხელზე უკბინა.
„იქიდან გამომდინარე, რომ კბენის ფაქტის დასადასტურებლად და ნაკბენის იდენტიფიკაციისათვის ექსპერტიზის დასკვნა არ არის წარმოდგენილი, მხოლოდ დაუსაბუტებელი ინფორმაცია მტკიცებულებად არ გამოდგება“, – დასძენს ჩაკვეტაძის ადვოკატი.

Zurab Nepardze - the attorney of the political prisoner Kakha (Zaza) Chakvetadze said in his conversation with the Human Rights Center that his client will be released in near future.
Deputy Head of the party control service of the National Forum Kakha Chakvetadze was detained during the protest rally of the traders of the Ltd Elsavako market place in Lilo on October 21. He was accused in the resistance to police officers. Soon, the Tbilisi City Court will discuss his case.
The attorney clarified that on December 16 at the preparatory session of the Tbilisi City Court the parties provided their evidence. “We managed to get hold of more evidence than the prosecutor’s office could. So, I am sure Chakvetadze will be soon released,” said the attorney.
Zurab Neparidze said that the defense side provided the testimonies of about 20 witnesses – journalists and cameramen of the TV-Companies Maestro, Kavkasia and ITV.ge as well as testimonies of the rally participants and video-materials.
The video-recordings prove that Chakvetadze did not resist the police officers; he did not even insult them. Besides, the defense side documented that security service had not signed agreement with the Elsavako Ltd yet.
“According to the agreement, the security guards could implement their responsibilities since November 1. So, at that moment, those people were ordinary citizens and did not have right to act against the rally participants.”
Kakha Chakvetadze is blamed in the resistance to the police officers. The prosecutor alleges that the member of the National Forum bit the hand of a police officer.
“Since there is no expertise conclusion to prove the fact of biting, the information without corresponding proofs cannot become evidence during court hearing,” said the attorney.