იძულებით გაუჩინარებულ პირთა დაცვის საერთაშორისო კონვენცია ძალაში შევიდა
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია (FIDH) მიესალმება „იძულებით გაუჩინარებულ პირთა დაცვის საერთაშორისო კონვენციის“ ძალაში შესვლას 2010 წლის 23 დეკემბრიდან და მას მიიჩნევს წინგადადგმულ ნაბიჯად განსაკუთრებული სისასტიკის დანაშაულის მსხვერპლთა უფლებების დაცვის საქმეში.
„იძულებითი გაუჩინარების ფენომენი უნივერსალური ხასიათისაა, ზეგავლენას ახდენს რა ყველა კონტინენტზე. ამ სასტიკი დანაშაულის სამიზნეს წარმოადგენენ არა მარტო თავად გაუჩინარებული ადამიანები, არამედ მათი ოჯახები და მთელი საზოგადოება“, - განაცხადა სუჰაირ ბელჰასენმა, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის პრეზიდენტმა.
იძულებითი გაუჩინარების დანაშაული ერთ-ერთი ყველაზე სერიოზული ადამიანის უფლებათა დარღვევაა და შესაძლოა, კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულსაც წარმოადგენდეს, თუ ჩადენილია სამოქალაქო პირთა წინააღმდეგ მიმართული ფართოდ გავრცელებული და სისტემატური თავდასხმის ფარგლებში. მართალია, აღნიშნული დანაშაულის სამართლებრივი დეფინიციის განმსაზღვრელი საერთაშორისო ინსტრუმენტის საჭიროება ფართოდ იყო აღიარებული, მაგრამ დეფინიციის შინაარსის თაობაზე საერთო კონსესუსის მიღწევას ათწლეულები დასჭირდა.
30 წელზე მეტი გავიდა გაეროს გენერალური ასამბლეის 33/173 რეზოლუციის მიღებიდან (1978 წლის დეკემბერი), რომელმაც პირველად მოიხსენია „გაუჩინარებულ პირთა“ საკითხი. „იძულებით გაუჩინარებულ პირთა დაცვისაკენ მიმართული საერთაშორისო კონვენცია“ კი წარმოადგენს მავალდებულებელ ინსტრუმენტს, რომელიც მნიშვნელოვან დებულებებს შეიცავს მსხვერპლთა უფლებების დასაცავად.
კონვენციაში ხაზგასმულია მისი სამართლებრივი მნიშვნელობა, იგი წარმოადგენს არა მხოლოდ იძულებითი გაუჩინარების დეფინიციას, არამედ ასევე აყალიბებს სახელმწიფოთა ვალდებულებებს ეროვნულ დონეზე აღნიშნული დანაშულის პრევენციისა და დასჯის მიზნით. კონვენცია ხაზგასმით აღიარებს ინფორმაციის, სიმართლის, სამართლიანობისა და რეპარაციების უფლებებს.
„ინფორმაციის უფლება ფუნდამენტურ უფლებას წარმოადგენს, რადგანაც იძულებითი გაუჩინარების ფენომენი გაუჩინარებულთა ოჯახების ყოველდღიურ ცხოვრებას ანგრევს,“ ხაზი გაუსვა გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმა ლუი ჟენეტმა პარიზში ახლახანს გამართულ სასამართლოს პროცესზე ჩვენების მიცემისას. პროცესი დასრულდა 17 დეკემბერს პინოჩეტის რეჟიმის 14 უმაღლესი რანგის ჩილელი ჩინოვნიკის მსჯავრდებით ადრეულ 70-იან წლებში 4 ფრანკო-ჩილელი მოქალაქის გაუჩინარების გამო. (1)
დღეისათვის, კონვენცია ხელმოწერილია 87 სახელმწიფოს მიერ, რატიფიცირებული - 21-ის მიერ (სულ ბოლოს, 29 ნოემბერს, ხელი მოაწერა ბრალიზიამ).
უნივერსალური იურისდიქციის თანახმად, კონვენცია წევრ-სახელმწიფოებს ავალდებულებს ზომები მიიღონ აღნიშნულ დამნაშავეთა პასუხისგებაში მისაცემად, როცა ისინი მათ ტერიტორიაზე იმყოფებიან მიუხედავად მსხვერპლთა და სავარაუდო დამნაშავეთა ეროვნებისა, ასევე დანაშაულის ადგილისა.
და ბოლოს, კონვენცია აყალიბებს კომიტეტს, რომელიც მონიტორინგს განახორციელებს წევრ-სახელმწიფოთა მიერ კონვენციის შესრულებაზე.
„ჩვენ დაჟინებით ვთხოვთ სახელმწიფოებს მოახდინონ კონვენციის რატიფიცირება, თუ ჯერ ეს არ გაუკეთებიათ და ხელმომწერ სახელმწიფოებს მოვუწოდებთ შეასრულონ კონვენციის დებულებები, მათ შორის, მოახდინონ იძულებითი გაუჩინარების დანაშაულის ინკორპორაცია თავიანთ ეროვნულ კანონმდებლობაში,“ - დასძინა სუჰარ ბელჰასენმა.
(1)    მეტი ინფორმაციისათვის, იხილეთ სპეციალური ფაილი ჩილეს საქმეზე ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის აღნიშნულ ვებსაიტზე:  http://fidh.org/Trial-of-the-Pinochet-dictatorship

Entry into force of the International Convention for the Protection of all Persons From Enforced Disappearances
23 December 2010 – As the International Convention for the Protection of all Persons from Enforced Disappearances enters into force, FIDH hails this decisive step in the protection of the rights of victims of this atrocious crime.
“The phenomenon of enforced disappearances is universal, affecting all continents. These horrific crimes not only target the 'disappeared' persons themselves, but also their familes and whole societies,” - stated Souhayr Belhassen, FIDH president.
The crime of enforced disappearance is one of the most serious human rights violations and can constitute a crime against humanity if committed as part of a widespread or systematic attack against civilians. Whilst the need for such an international instrument providing a legal definition of this crime was widely recognised, it took decades to achieve general consensus on its content.
More than 30 years after the adoption of Resolution 33/173 by the UN General Assembly (December 1978) which for the first time referred to the issue of “Disappeared Persons”, the International Convention on the Protection of all Persons from Enforced Disappearances now constitutes a binding instrument containing important provisions for the protection of the rights of victims.
The legal significance of the Convention is marked, since it not only provides a legal definition of the crime of enforced disappearance, but also establishes a set of obligations of States to prevent and prosecute this crime through concrete measures at the national level. The Convention  recognises in particular the right to information, the right to know the truth, the right to justice and the right to reparation.
“The right to know is a fundamental right, as the phenomenon of enforced disappearance breaks the daily life of families”, underlined the former UN Special Rapporteur, Louis Joinet, during his testimony at a recent trial in Paris that ended with the conviction on 17 December of 14 Chilean high ranking officials from the Pinochet regime for the enforced disappearance of 4 Franco-Chilean citizens in the early 70s.(1)
As of today, the Convention has been signed by 87 countries and ratified by 21 (Brazil being the last country to ratify the Convention
on 29 November).
The Convention puts an obligation on State parties to take measures to prosecute the perpetrators of this crime when they are present on their territories, under the principle of universal jurisdiction, irrespective of the nationality of the victims and the alleged
perpetrators, as well the country where the crime was committed.
Finally, the Convention creates a Committee that will monitor implementation by State parties.
« We now urge states that have not yet ratified the Convention to do so and encourage those that are already party to the Convention to implement its provisions, including by incorporating the crime of enforced disappearance into their national legislation » concluded Souhayr Belhassen.