სანდრო გირგვლიანის ოჯახის სამოქალაქო საჩივრის განხილვაზე უზენაესმა სასამართლომ უარი განაცხადა
სანდრო გირგვლიანის ოჯახის სამოქალაქო საჩივრის განხილვაზე უზენაესმა სასამართლომ უარი განაცხადა. როგორც გირგვლიანის ოჯახის ადვოკატმა დავით ჯანდიერმა განაცხადა, მან 22 დეკემბერს მიიღო 22 ნოემბრით დათარიღებული განჩინება, რომლის მიხედვითაც, საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ უარი განაცხადა განეხილა საკაციო საჩივრები. შესაბამისად, ძალაში შევიდა ქვემდგომი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება.
თავის დროზე საქართველოს უზენაეს სასამართლოში ორივე მხარემ გაასაჩივრა თბილისის საქალაქო სასამართლოსა და თბილისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებები სანდრო გირგვლიანის მკვლელობისათვის გასამართლებულ და შემდგომში პრეზიდენტის მიერ შეწყალებულ ოთხი მსჯავრდებულისთვის (გერონტი ალანია, ავთანდილ აფციაური, ალექსანდრე ღაჭავა და მიხეილ ბიბილურიძე) 40 000 ლარის დაკისრების თაობაზე.
„ნათელია, რომ მორალური ზიანის ეს მინიმალური ანაზღაურება წარმოადგენს რევერანსს იმ გადაწყვეტილების წინ, რომელიც ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ უნდა გამოიტანოს გირგვლიანების საქმეზე (როგორც ეს აღინიშნა კიდეც ჩემს მიერ სტრასბურგში გამართულ სასამართლო სხდომაზე გამოსვლილას). გირგვლიანების ოჯახი მოუთმენლად ელის სტრასბურგის სასამართლოს ვერდიქტს. შეგახსენებთ, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 2010 წლის 29 აპრილს ზეპირი მოსმენით განიხილა საქმე „ენუქიძე და გირგვლიანი საქართველოს წინააღმდეგ“. ევროპულ სასამართლოს გადაწყვეტილება ამ საქმესთან დაკავშირებით ჯერჯერობით არ მიუღია“, - განაცხადა დავით ჯანდიერმა.
მისივე განმარტებით, სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოცხადების ვადები განსაზღვრული არა აქვს. თუმცა, პრაქტიკიდან გამომდინარე, გადაწყვეტილება საქმის განხილვიდან რამდენიმე თვეში ცხადდება. ვინაიდან გირგვლიანის საქმე სასამართლომ აპრილის ბოლოს განიხილა, გადაწყვეტილება, სავარაუდოდ, ამ წლის ბოლოს ან 2011 წლის დასაწყისში გამოცხადდება.
2006 წლის იანვარში სანდრო გირგვლიანი შსს-ს თანამშრომლებმა გაიტაცეს, აწამეს, რასაც მისი სიკვდილი მოჰყვა. ამ საქმეზე გამოძიებამ ოთხი პირი დააკავა და მათ 6-წლიანი პატიმრობა შეეფარდათ. შემდეგ, პრეზიდენტის შეწყალების საფუძველზე, ბრალდებულებს სასჯელი გაუნახევრდათ, ხოლო 2009 წელს ისინი პატიმრობიდან ვადაზე ადრე გათავისუფლდნენ. გარდაცვლილის ოჯახი და საზოგადოების ნაწილი გირგვლიანის მკვლელობის შემკვეთების დასჯას დღემდე ითხოვს.

Supreme Court rejected civil complaint of Sandro Girgvliani family. As Davit Jandieri, lawyer of Girgvliani family stated on December 22nd he received the verdict issued on November 22nd, according to which the Supreme Court of Georgia rejected the cassation complaint. Thus, the decision of the inferior court went into force.
In its time, both sides appealed against the decisions of Tbilisi City Court and Tbilisi Appellate Court on imposing 40 000 GEL on the convicts judged for Sandro Girgvliani’s murder and later pardoned by the President. (Geronti Alania, Avtandil Aptsiauri, Aleksandre Ghachava and Mikheil Bibiluridze).
“It is clear that this minimal compensation of moral damages is a reverence before the decision of the European Court of Human Rights on Girgvliani case (as it was noted in my speech presented to Strasbourg Court). Girgvliani family impatiently waits for the verdict of Strasbourg Court. ECHR heard the case “Enukidze and Girgvliani Against Georgia” on April 29th, 2010 in a verbal hearing. ECHR has not made its decision yet,” – stated Davit Jandieri.
According to his explanation, the terms for declaring the decision of Strasbourg Court are not determined. However, according to the established practice, the decision is announced in several months after hearing the case. Since the Court heard the case at the end of April, the decision will supposedly be announced either at the end or in the beginning of 2011.
In January of 2006, Sandro Girgvliani was kidnapped and tortured by MIA officials that resulted in his death. The investigation detained four individuals and sentenced them to 6 years in prison. Later, on the basis of President’s pardon, the convicts’ penalty was half diminished. In 2009, they were released earlier than the sentenced term. The family of the deceased and part of the public still request punishment of Girgvliani murders.