ქალაქი ქალაქში - 30 000 დევნილისათვის
დევნილთა შესახებ სახელმწიფო სტატეგიის  შესაბამისად,  2011  წლის გაზაფხულზე  ფოთში, მალთაყვის ტერიტორიაზე, დაახლოებით  30 000  დევნილის გრძელვადიანი განსახლება იგეგმება. ფოთში დევნილთა ოჯახებს დასავლეთ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებიდან ჩაასახლებენ. დღემდე უცნობია, რა მნიშვნელოვანი ღონისძიებების გატარებას გეგმავს სახელმწიფო, რათა  ასეთი მასშტაბური გადასახლებით დევნილთა ეკონომიკური მდგომარეობა კიდევ უფრო არ გაუარესდეს.
ფოთში მიმდინარე მშენებლობებზე დევნილებიც არიან დასაქმებულნი, რასაც ექსპერტები დადებითად აფასებენ. მშენებლობაზე მომუშვავე ერთ-ერთი კომპანიის - „სანის“ წარმომადგენელი მზევარი ადამია  ამბობს, რომ ამ კომპანიაში 200-მდე მუშახელია დასაქმებული, საიდანაც დაახლოებით 80 დევნილია.
„მშენებლობის შესახებ ტელევიზიით გავიგე და პირდაპირ სამშენებლო ფირმაში განცხადება დავტოვე, რის შემდეგაც გამომიძახეს. ანაზღაურება ნორმალურია, თვეში დაახლოებით 800 – 900 ან 1000 ლარი გამოდის“, - განუცხადა „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ აფხაზეთიდან დევნილმა, ვალერი ქარჩავამ.
მშენებლობაზე დევნილთა დასაქმებას კოორდინაციას უწევდა ასევე ფოთის მერიის საინფორმაციო სამსახური, რომელმაც ინფორმაცია გაავრცელა და მერიაში შესული განცხადებები სამშენებლო კომპანიებს მიაწოდა.  თუმცა, რეალობა გვიჩვენებს, რომ ასეთი მცირე ინიციატივები საკმარისი არ არის.
„54-ათასიან ქალაქში 30 000 დევნილის  ჩამოსახლება,  ფაქტობრივად,  ახალი ქალაქის შექმნას ნიშნავს. ამ ყველაფრის არსი არის ის, რომ ფოთში ყალიბდება თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა. შესაბამისად, უნდა შეიქმნას ბევრი სამუშაო ადგილი და მათ შორის სამუშაო ადგილები უნდა გამოინახო დევნილთათვისაც. სიმართლე გითხრათ, ჯერ-ჯერობით მნიშვნელოვანი  ძვრები არ იგრძნობა. ყველა პროგნოზით, დევნილების ჩამოსახლება წინ გაუსწრებს ზონის იმ დონეზე განვითარებას, როცა მათი სამუშაოთი უზრუნველყოფა უნდა მოხდეს“, - ამბობს არასამთავრობო ორგანიზაცია „არგომედიის“ ხელმძღვანელი ირაკლი აფსანიძე.
მიმდინარე პროცესთან დაკავშირებით დაბალია დევნილთა  და თავად ფოთელების ზოგადი ინფორმირების დონე: „დევნილთა ჩამოსახლების შესახებ არ მომხდარა ფოთელების სათანადო ინფორმირება, რაც თავისთავად პრობლემაა. ასეთ დიდ პროექტებს აუცილებლად სჭირდება წინასწარი განხილვა, როგორც დევნილთა  საზოგადოებაში (ვისთვისაც შენდება ეს საცხოვრებლები), ასევე ფოთის მოსახლეობისთვისაც. რადიოც და ტელევიზიაც იმისთვის არსებობს, რომ მთელი წლის განმავლობაში ყოფილიყო საინფორმაციო კამპანია და დევნილების ინფორმირება მომხდარიყო“.
ფოთში სულ 25 კოლექტიური ცენტრია, რომელთაგან  16 უკვე რეაბილიტირებულია და ამ ეტაპზე მათი პრივატიზაცია მიმდინარეობს. „ბოლო მონაცემებით ფოთში სულ 70304 დევნილია,  აქედან 2200 კოლექტიურ ცენტრებშია ჩასახლებული დანარჩენი 5 000 კი -  კერძო სექტორში ცხოვრობს.  მიმდინარე მშენებლობებზე  პირველ რიგში ის დევნილები ჩასახლდებიან  რომლებიც ავარიულ შენობებში, ნაქირავებში ან ნათესავთან ცხოვრობს“, - ამბობს ქალაქ ფოთის მერიის ჯანმრთელობის სოციალური დაცვისა და დევნილთა სამსახურის უფროსი ვიოლეტა ჯღამაძე.
სასატუმრო „კოლხეთი“ დევნილთა ერთ-ერთი კომპაქტური ჩასახლებაა, სადაც  უკვე წლებია, აფხაზეთიდან დევნილი მოსახლეობა ცხოვრობს. ამ ობიექტის მდგომარეობა განსაკუთრებული სიმძიმით გამოირჩევა. წვიმის დროს შენობაში წყალი ჩადის, დევნილთა უმრავლესობას არაა აქვს ინდივიდუალური სველი წერტილები, რაც ცხოვრებისთვის არაადეკვატურ პირობებსა და ანტისანიტარიის საქრთხეს ქმნის.
„17 წელია ასეთ გაუსაძლის  პირობებში ვცხოვრებთ. ეს შენობა არასოდეს  გარემონტებულა. ჭორის დონეზე ვიცით, რომ მშენებლობების დასრულების შემდეგ ახალ ჩასახლებაში გადავყავართ, მაგრამ ოფიციალურად ჩვენთან არავინ მოსულა“, - გვითხრა აფხაზეთიდან დევნილმა ეთერი ქარაიამ.
„დევნილებს უნდა ჰქონდეთ არჩევანის საშუალება. ჩემი ინფორმაციით კი, ბევრგან მათ ულტიმატუმს უყენებენ. დევნილი კონკრეტულ ჩასახლებაში გადასახლებაზე უარს თუ იტყვის, ლტოლვილთა სამინისტრო მათ სახელმწიფო დახმარების  ბენეფიციარებად აღარ მიიჩნევს“, - ამბობს ირაკლი აფსანიძე.
ფოთში 30 ათასი დევნილის ჩასახლებას ოპტიმისტურად უყურებს თავათ თვითმართველი ქალაქის მერი ვახტანგ ლემონჯავა: „ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში თვალნათლივ დავინახეთ, რომ ქვეყნის ხელისუფლება ცდილობს დევნილთა საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესებას. ჩვენ ყოველდღიურად ვუყურებთ დინამიკას, და ვმუშაობთ ამ მიმართულებით. ნოსტალგიით გადავწყვიტეთ, რომ ამ ქალაქს დავარქვათ ახალი რაიონი სოხუმის მსგავსად“.

In accordance to the state strategy about IDPs, in spring of 2011 about 30 000 IDPs will be settled in the territory of Maltakva, in Poti. The IDP families will be resettled to Poti from various regions of the Western Georgia. It is unclear what measures the government will take to prevent worsening of the economical situation of the IDPs by mass resettlement.
IDPs are also employed on the ongoing construction in Poti and the experts positively evaluate this fact. Mzevari Adamia - representative of one of the building companies “Sani”, which work on the construction in Poti, said that about 200 people are employed in the company and 80 of them are IDPs.
“I learned about the construction from TV and left my application in the building company; then they called me. The salary is good; I earn 800-900 sometimes even 1000 GEL per month,” said an IDP from Abkhazia Valeri Karchava in his interview with the Human Rights Center.
The press-center of the Poti City Hall coordinated the employment of workers and announced vacancies; then they sent the submitted applications to the building companies. However, the reality shows that similar small-scaled initiatives are not enough.
“Settlement of 30 000 IDPs in the city with the population of 54 000 is construction of a new town in it. The point is that a free industrial zone is being established in Poti. So, many vacant places shall be created there and IDPs shall be employed too. To tell the truth, we have not seen any significant movements yet. Settlement of IDPs is likely to start long before the industrial zone is enough developed to employ them,” said the head of the non-governmental organization Argomedia Irakli Apsnadze.
The IDPs and Poti residents have meager information about ongoing process. “Poti residents were not properly informed about planned settlement of IDPs and of course it is problem. Similar big projects need preliminary discussion with both IDP society (for whom the settlement is being constructed) and for the Poti population too. The purpose of the radio and television is to inform IDPs throughout the year.”
There are 25 collective centers in Poti; 16 of them were already rehabilitated and at the moment they are being privatized. “According to the latest data, there are 70 304 IDPs in Poti; 2 200 of them live in collective centers and other 5 000 people live in private sector. The IDPs living in damaged or rented accommodations or shelter their relatives will be lodged into the new settlement,’ said the head of the department for healthcare, social welfare and IDP issues at the Poti City Hall Violeta Jgamadze.
Hotel Kolkheti in Poti is one of the compact settlements of IDPs where people from Abkhazia have been living for many years already. The situation in this building is very hard. During the rain water leaks into the building; most IDPs do not have individual toilets that creates inadequate living conditions and anti-sanitary for the inhabitants.
“We have lived in such unbearable conditions for 17 years. This building has never been rehabilitated. We have heard rumors that after the constructions finish, they plan to resettle us there but nobody has informed us about it officially,” said IDP from Abkhazia Eteri Karaia.
“IDPs should have right to choose. According to my information, in many places they are made ultimatum. If an IDP refuses to move into a concrete settlement, the Ministry of Refugees removes them from the list of state beneficiaries,” said Irakli Apsanidze.
The Poti Mayor Vakhtang Lemonjava is optimistic about settlement of 30 000 IDPs in the city. “We have seen for the last few years that the government does its best to improve living conditions for the IDPs. We witness this dynamics every day and we work in this direction. We decided to call the settlement a New District like it is in Sokhumi because of our nostalgia.”