მეთიუ ბრაიზა აზერბაიჯანში აშშ-ს ელჩად დაინიშნა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის ყოფილი მოადგილე ევრაზიის საკითხებში მეთიუ ბრაიზა, სენატის უარის მიუხედავად, აზერბაიჯანში აშშ-ს ელჩად მაინც დანიშნეს. როგორც Associated Press იუწყება, ბრაიზა ამ თანამდებობაზე პრეზიდენტმა ბარაქ ობამამ 29 დეკემბერს დაამტკიცა.
ბრაიზასთან ერთად, პრეზიდენტმა კიდევ სამი ელჩი დანიშნა: სირიაში – რობერტ ფორდი, თურქეთში - ფრანსის რიჩიარდონე, ჩეხეთში – ნორმან ეიზენი.
ობამამ აღნიშნული კანდიდატურები სენატს რამდენიმე თვის წინაც წარუდგინა, მაგრამ სენატმა ისინი არ დაამტკიცა. ამჯერად კი ობამამ კანონის იმ ნორმით ისარგებლა, რომელიც პრეზიდენტს უფლებას ანიჭებს, საკანონმდებლო ორგანოს არდადეგების დროს ელჩები თავად, სენატის თანხმობის გარეშე დაამტკიცოს.
თუმცა, იმის გამო, რომ ელჩები სენატის თანხმობის გარეშე დაინიშნენ, მათი უფლებამოსილება მხოლოდ საკანონმდებლო ორგანოს ერთი სესიის ბოლომდე გაგრძელდება. თუ ობამას მიერ დანიშნულ ელჩებს სენატი 2011 წლის ბოლომდე, ანუ აშშ-ს კონგრესის მომდევნო სესიის დასრულებამდე არ დაამტკიცებს, ისინი იძულებულნი იქნებიან, თანამდებობები დატოვონ.

Matthew Bryza Appointed to the Post of US Ambassador in Azerbaijan
Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Matthew Bryza, despite the refusal of Senate is appointed to the post of US ambassador in Azerbaijan. As the Associated Press informs, Bryza was affirmed to the post by President Barak Obama on December 29th.
Along with Bryza, President Obama appointed three more ambassadors: Robert Ford – in Syria, Francis Ricciardone – in Turkey, Norman Eisen – in Czech Republic.
Obama presented these candidates to the Senate several months ago, but the Senate did not affirm them. This time Obama used the law that grants President the right to appoint ambassador without the consent of the Senate when the latter is on holiday.
However, since the ambassadors were appointed without the consent of Senate, their authority will prolong only till the end of one session of the legislative body. If the Senate   rejects the ambassadors appointed by the Senate till the end of 2011 that is the end of the next session of US congress, they will have to leave their jobs.