გიორგი ტუღუში: „პატიმართა სიკვდილიანობა 2010 წლის პირველ ნახევარში, ბოლო წლების ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ყველაზე მაღალი იყო“
ბელა ზაქაიძე „ინტერპრესნიუსი“
ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებული მდგომარეობის შესახებ „ინტერპრესნიუსი“ სახალხო დამცველს, გიორგი ტუღუშს ესაუბრა.
- პირველ რიგში, გამოვყოფ ჩვენ მუშაობას სასჯელაღსრულების სისტემის მონიტორინგის კუთხით. ვერ გეტყვით, რომ სხვადასხვა პრობლემებზე მითითებით პატიმართა განცხადებებმა იკლო. ეს განსაკუთრებით პატიმართა ჯანდაცვის საკითხებს შეეხება. იყო შემთხვევები, როდესაც მოპყრობასთან დაკავშირებული პრობლემებით მოგვმართავდნენ. წელსაც დაფიქსირდა პატიმართა მიმართ არასათანადო მოპყრობის, ცემის ფაქტები. ეს არ ეხებოდა ყველა დაწესებულებას, თუმცა გამოვარჩევდი დაწესებულებებს, რომლებიც წლის პირველ ნახევარშიც პრობლემური იყო. კერძოდ, გეგუთის, პატიმართა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებას, შემდეგ ამ პრობლემამ ქსანში გადაინაცვლა. აგვისტო და სექტემბერი ქსნის დაწესებულების კუთხით ჩვენთვის საკმაოდ მძიმე აღმოჩნდა. კვლავ პრობლემური დარჩა მთელი რიგი ასპექტები სასჯელაღსრულების სისტემაში. ეს ეხება, როგორც ჯანდაცვას, ისე - ზოგადად მთელი რიგი დაწესებულებების მდგომარეობას. ოთხ დაწესებულებაში პატიმრები ახლაც აგრძელებენ ყოფნას არაადამიანურ და ღირსების შემლახავ პირობებში. ეს ეხება ბათუმს, ზუგდიდს, ხონს და თბილისის #1 საპყრობილეს. ყოველთვის ვაფიქსირებ, რომ მთელი რიგი დაწესებულებების ინფრასტრუქტურა მნიშვნელოვნად არის გაუმჯობესებული, თუმცა ძალიან მიჭირს პოზიტიურად მოვიხსენიო პატიმართა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულება. წელსაც ამ დაწესებულებამ ულიცენზიოდ გააგრძელა ფუნქციონირება, ვინაიდან არ მომხდარა მისი ლიცენზირება. იგი სამართალსუბიექტს არ წარმოადგენს. ჩვენი მხრიდან არაერთი პრობლემა იყო დაფიქსირებული, რომელიც პატიმრების ჯანდაცვის უფლების დარღვევას ეხებოდა.
პრობლემური დარჩა მოპყრობის თემა, რამდენიმე დღის უკან კიდევ იყო ინციდენტი ქსნის დაწესებულებაში, სადაც ორი პატიმარი მიუთითებდა, რომ სცემეს და არასათანადოდ მოეპყრო ადმინისტრაცია, ძალით გაუხსნეს ამოკერილი პირი. ვერ ვიტყვი რომ 2010 წელი ამ კუთხით დიდად განსხვავდებოდა სხვა წლებისგან, თუმცა რა თქმა უნდა, გაუმჯობესებულმა ახალმა ინფრასტრუქტურამ ხელი შეუწყო ყოფითი პირობების გამოსწორებას. ამ კუთხით საჩივრების რაოდენობამ დაიკლო. იგივე გადატვირთულობის პრობლემაც მეტნაკლებად მოგვარდა. ახალმა ინფრასტრუქტურამ გააჩინა დამატებითი საწოლები და, შესაბამისად, გარდა რამდენიმე დაწესებულებისა, დღეს გადატვირთული არ არის დაწესებულებები, თუმცა კვლავ სავალალო მდგომარეობაშია ე. წ გლდანის საპყრობილის კარანტინის ნაწილი, სადაც ჩემი ბოლო რეკომენდაცია მიუთითებდა, რომ 6-კაციან საკანში მუდმივად 30-35 ადამიანია მოთავსებული. მათ იატაკზე უწევთ ძილი და ხანდახან ეს შეიძლება, 10 დღე ან 2 კვირა გაგრძელდეს. იყო შემთხვევები როდესაც ინდივიდუალური რეკომენდაციით მივმართე სამინისტროს რომ მოეგვარებინა ეს პრობლემა.
ბოლო სპეციალურ ანგარიშში სასჯელაღსრულების მთავარ პრობლემად ჯანდაცვის მომსახურება დაასახელეთ. კონკრეტულად, რა ვითარებაა ამ მიმართულებით?
- პატიმართა სიკვდილიანობა 2010 წლის პირველ ნახევარში, ბოლო წლების პირველ ნახევრებთან შედარებით, ყველაზე მაღალი იყო. 57 პატიმარი გარდაიცვალა და 43 პროცენტის გარდაცვალების მიზეზი სხვადასხვა ფორმის ტუბერკულოზი გახდა.
კვლავ პრობლემური რჩება ვირუსული ჰეპატიტების გავრცელება დაწესებულებებში. ტუბერკულოზთან დაკავშირებული პრობლემა არა თუ მოგვარდა, არამედ გარკვეულწილად გაღრმავდა. ამას ხელი შეუწყო პატიმართა მზარდმა რაოდენობამაც, როცა პატიმართა რაოდენობა ფაქტიურად, თუ არ ვცდები 23 800-მდეა ასული.
გარდა ამისა, იყო არაერთი ინდივიდუალური საქმე, რომელიც ჩვენ შევისწავლეთ. ეს ეხებოდა დაგვიანებულ მკურნალობას, არადროულ გადაყვანას სხვადასხვა დაწესებულებებში. კვლავ პრობლემად რჩება დაწესებულებაში გარედან ექიმის შეყვანა, ასევე, მედიკამენტებით მომარაგება. პოზიტიურად უნდა აღვნიშნო სტომატოლოგიური სერვისის დახვეწა და სტერილიზატორების დადგმა. ეს, სავარაუდოდ, ხელს შეუწყობს იმავე ჰეპატიტის და სხვადასხვა დაავადებების გავრცელების პრევენციას, რაც ადრე ძალიან ადვილად ვრცელდებოდა სტომატოლოგიური მომსახურებიდან გამომდინარე.
ზოგიერთი სისტემური პრობლემა კვლავ დარჩა მოუგვარებელი. ეს ეხება იგივე აქტივობების არარსებობას ყველა დაწესებულებაში, დაუსაქმებელ პატიმრებს, ტელევიზორის უქონლობას, პრესის ხელმიუწვდომლობას. ასევე გრძელვადიანი პაემნების არარსებობა ამ ეტაპზე, რასაც ყველა პატიმარი ითხოვს.
- არსებული ვითარებიდან გამომდინარე, როგორია თქვენი დასკვნა, სასჯელარსრულების სისტემაში პატიმრების უფლებები რა მიმართულებებით ირღვევა?
- ადეკვატურ ჯანდაცვაზე ხელმისაწვდომობის უფლება არის დარღვეული. ამას არაერთი ფაქტი მოწმობს, რომელიც მოყვანილია ჩემს ბოლო ანგარიშში. იქ არის საუბარი კონკრეტულ ფაქტებზე. კატასტროფული მგდომარეობაა ფსიქიატრიული მომსახურების კუთხით დაწესებულებებში და ეს არის საკმაოდ მძიმე თემა, რადგან სულ 5 ფსიქიატრი ემსახურება ამხელა სისტემას. შესაბამისად, ფსიქიატრის მომსახურება არის საკმაოდ რთული. აქედან 3 სამკურნალო დაწესებულებაში მუშაობს. თითო-თითო ფსიქიატრი ემსახურება აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს, თუმცა არაერთი პატიმარი იქნა გამოვლენილი მონიტორინგის პერიოდში, რომელსაც ესაჭიროებოდა სასწრაფოდ ფსიქიატრის დახმარება და არ მიეწოდებოდა შესაბამისი სერვისი.
ხშირად გაუმართლებლად მიგვაჩნია მთელი რიგი შეზღუდვები, რომლებიც დაწესებულია პატიმრებისთვის. ეს შეეხება სუფთა ჰაერზე ყოფნას, ბოლოს იყო პრობლემა სატელეფონი ბარათებთან დაკავშირებით, როდესაც მხოლოდ ერთ ნომერზე შეეძლოთ დარეკვა და მერე ის ბარათი იბლოკებოდა. მოვითხოვეთ ამის გამოსწორება, რადგან უპირველესი პრობლემა, რასაც პატიმრები აყენებენ, ეს არის გარე სამყაროსთან კონტაქტი. ყველას სურს, ნორნალური ურთიერთობა შეინარჩუნოს საკუთარ ოჯახებთან, ტელეფონი არის ერთ-ერთი საშუალება. ჩვენ რა თქმა უნდა ვაპირებთ მონიტორინგის გაგრძელებას, შევაფასებთ რა რეაგირება მოჰყვა ჩემს რეკომენდაციებს. მე მოველი პარლამენტი საკომიტეტო დონეზე მოაწყობს ჩემი ბოლო დროს გადაგზავნილი 2 ანგარიშის განხილვას, რომლებიც არის საკმაოდ საინტერესო და დეტალური, ეხება როგორც მოპყრობის თემას ასევე ზოგადად პატიმართა მდგომარეობას და პოლიციასაც.
- რაც შეეხება პოლიციის მხრიდან ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებს, ამ მხრივ როგორია მდგომარეობა?
-  პოლიციის იზოლატორში, ფაქტობრივად, ვერც ერთი პირი ვერ აღმოვაჩინეთ, რომელიც მიუთითებდა, რომ მათ მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა იზოლატორში შეყვანისას ან შეყვანის შემდეგ. იყო შემთხვევები, როდესაც პირებს აღენიშნებოდათ დაზიანებები და მიუთითებდნენ, რომ დაზიანებები მიადგათ დაკავების შემდგომ პერიოდში. ასეთი პირების დიდი რაოდენობა არ იყო, თუმცა ყველა ამ ფაქტზე ჩვენ გამოძიების დაწყება მოვითხოვეთ და, შესაბამისად, გამოვლენა, თუ ვინ დაარღვია ამ პირთა უფლებები, მაგრამ პოლიციაში მოპყრობის კუთხით სიტუაცია გარკვეულწილად უკეთესიც კი იყო - ვიდრე სასჯელაღსრულების სისტემაში 2010 წლის განმავლობაში. თუმცა, იყო რამდენიმე რთული ფაქტი, რომელზეც დაწყებულია გამოძიება, თუმცა გაჭიანურებული გამოძიებები არის კიდევ ერთი თემა, რომელზეც ჩემს ბოლო ანგარიშში ვსაუბრობ. იწყება გამოძიება და არ ხდება კონკრეტული ადამიანის გამოვლენა, რომელმაც ჩაიდინა უფლებადარღვევა. გამოძიებები არის გაჭიანურებული და არ აკმაყოფილებს იმ სტანდარტს, რომელსაც აწესებს იგივე ევროსასამართლო, როდესაც გამოძიება გონივრულ ვადაში უნდა წარიმართოს, იყოს ეფექტური და შესაბამისად შედეგზე ორიენტირებული. ძალიან ხშირად ვხედავთ გაჭიანურებულ გამოძიებებს, როდესაც დროულად არ იკითხებიან მოწმეები, არ ტარდება დროულად სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზა, როდესაც ადამიანს დაზიანებების კვალი გაუქრება აზრი აღარა აქვს ექსპერტიზის ჩატარებას. ჩემი ერთ-ერთი რეკომენდაციაა როდესაც საქმე ეხება არასათანადო მოპყრობის, ცემის ფაქტებს დროულად მოხდეს რეაგირება და გამოძიება.
- ასეთ შემთხვეევაში ვინ უნდა მოახდინოს რეაგირება?
- პროკურატურა არის ერთადერთი ორგანო. საკმაოდ ცუდი მდგომარეობაა ამ კუთხით. საქმეების უმეტესობა დღემდე გამოუძიებელია და, შედეგი არ დამდგარა თუ არ ვცდები არც ერთზე. იყო რამდენიმე შემთხვევა პოლციის რიგებიდან ადმინისტრაციული წესით თანამშრომლების დათხოვნის, თუმცა მე ვგულისმობ სისხლის სამართლებრივ დევნას. როდესაც გამოძიება წარმოებს იმ მუხლებით, რომელიც ითვალისწინებს სისხლის სამართლებრივ სანქციას იმ პირების მიმართ, რომელმაც ჩაიდინეს წამების, ღირსების შემლახავი და არაადამიანურ მოპყრობის დანაშაული.
- სასამართლოს კუთხით როგორი ვითარებაა?
- როდესაც საკითხი, გარკვეულწილად, დაუსაბუთებელ განაჩენს შეეხებოდა, რამდენიმე საქმე გახდა ჩვენი ინდივიუალური განცხადების საგანი. ეს, ძირიდათად, წინასწარი პატიმრობის შეფარდებას ეხებოდა, ასევე წინასწარი პატიმრობის ვადის გაგრძელებას. ეს პრობლემა სასამართლო სისტემაში კვლავ რჩება, როგორც ერთ-ერთი იმ პრობლემათაგანი, რომელზეც 2009 წლის მეორე ნახევარშიც ვუთითებდით როგორც სასამართლო სისტემაში არსებულ სისტემური პრობლემად.
დაუსაბუთებელი განაჩენი ლახავს ადამიანის უფლებას, ეს არის პირდაპირი წესით ევროკონვენციის მეექვსე მუხლის დარღვევა და დაუსაბუთებელი განაჩენი იგივე დარღვევაა ჩვენი საპროცესო კანონმდებლობის. კანონმდებლობა მიუთითებს, რომ თითოეული განაჩენი უნდა ეყრდნობოდეს უტყუარ მტკიცებულებებს და, შესაბამისად, იყოს დასაბუთებული. აქედან გამომდინარე, დაუსაბუთებელი განაჩენი შეიძლება გახდეს ადამიანის ყველაზე ფუნდამენტური უფლების დარღვევის საგანი, რომელიც არის პირადი თავისუფლების უფლება.
არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიაჩნიათ, რომ საქართველოში ადამიანები პოლიტიკური კუთხით იდევნებიან, თქვენი მონიტორინგის შედეგების მიხედვით, თუ არსებობენ საქართველოში პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულები?
- არ გამოვრიცხავ, რომ რომელიმე საქმეში, რომელიც კონკრეტულად შეგვისწავლია, არსებობდა რაიმე სახის პოლიტიკური მოტივაცია. თუმცა, არაერთხელ მითქვამს, რომ პოლიტპატიმარი ეს არ არის სამართლებრივი ცნება. სახალხო დამცველი ვერავის ამ სტატუსს ვერ განუსაზღვრავს და ვერ დაუდგენს. ამის უფლებას მე არც კანონმდებლობა მაძლევს ზოგადად და, შესაბამისად, ერთადერთი, რაც შეგვიძლია, ესაა სამართლებრივი შესწავლა იმ საქმეების, რომლებსაც უწოდებენ პოლიტიკურს. არაერთი საქმე იყო ჩვენს მიერ შესწავლილი. ერთ-ერთი იყო ჩაკვეტაძის საქმე. იგი  თუ არ ვცდები „ეროვნული ფორუმის“ წევრია. ჩემი განცხადებაც გავრცელდა. ჩავხედეთ სასამართლოს გადაწყვეტილებას. სახალხო დამცველმა იგი შეაფასა, როგორც დაუსაბუთებელი. იგივე ეხებოდა ეკა ბესელიას ძმისა და ვაჟის საქმეს. ჩვენ ყველგან დავდეთ სამართლებრივი დასკვნები, სადაც მივუთითეთ, რომ შესაძლოა, ადგილი ჰქონოდა ევროკონვენციის მეექვსე მუხლის დარღვევას. აქ საუბარია საქმეების სამართლებრივ შეფასებაზე, რაც სახალხო დამცველის ოფისის კომპეტენციაა და ჩვენ არასდროს უკან არ დაგვიხევია რომ იგივე ე.წ. პოლიტიკური საქმე შეგვესწავლა. თუ აღმოვაჩენდით იქ კონკრეტულ დარღვევებს ეს ანგარიშში აგვესახა და მედიასაშუალებებით გაგვევრცელებინა.

Giorgi Tughushi: “Mortality among Prisoners in the First Half of 2010 Was the Highest in Recent Years”
31.12.2010
Interpresnews interviewed Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi about human rights situation in Georgia.
-First of all, I will speak about our monitoring in the penitentiary system. I cannot say that number of complaints of prisoners was reduced after various problems were addressed. It mostly concerns the medical treatment of prisoners. There were cases when prisoners petitioned us about ill-treatment. Several facts of ill-treatment and physical assault were observed this year too. It did not happen in every detention setting but I can single out several institutions which were problematic in the first half of the year. More precisely, Geguti Jail Hospital; later this problem was observed in Ksani jail hospital too. In August and September, 2010 the situation got very complicated in Ksani prison. Several aspects still remain problematic in the penitentiary system. It concerns both medical system and general conditions in the detention settings. Inmates of four prisons in Georgia still live in inhuman and degrading conditions; these are Batumi, Zugdidi, Khoni and Tbilisi Prison # 1. I always underscore that infrastructure in several detention settings has been significantly improved but I cannot say the same about jail hospital. This year, the hospital continued working without license again. It is not legal entity. We addressed many problems in health rights of the prisoners. The treatment of prisoners is still an acute problem; several months ago an incident occurred in the Ksani prison where two inmates complained about physical assault and ill-treatment from the prison administration. The prison personnel forcibly opened his sewed up mouth. I cannot say that 2010 was a bit better than previous years in this direction; however, improved infrastructure in detention settings supported improvement of living conditions for prisoners. Consequently, fewer complaints about living conditions were filed to our office. The problem of overcrowded cells was somehow resolved too. Nowadays, prisons are not overcrowded. However, the quarantine section of the Gldani Prison is in poorest conditions again; I underscored in my recommendation that 30-35 inmates shall not be placed in a cell designed for 6 persons. They have to sleep on the floor and similar situation might last 10 days or even for 2 weeks. There were cases when I sent individual recommendations to the ministry and requested to resolve this problem.
-In you last special report you named medical service to be the main problem in penitentiary system. What is the situation in this direction?
-Mortality among prisoners in the first half of 2010 was the highest during last few years. 57 prisoners died and 43 of them died of various forms of tuberculosis. Spread of virus hepatitis is still a problem in the detention settings. This problem was not resolved at all; just the opposite it was increased. The increased number of prisoners supported this problem; I think the total number of prisoners in the country has reached 23 800.
Besides that, there are several individual cases which we have studied. It concerned late medical treatment, ill-timed placement of prisoners in various detention settings. It is still problem to invite doctors to the prison as well as medicine-supplies. Improvement of dentist service and installation of sterilizers is positive innovation. It will supposedly prevent spread of hepatitis and various diseases which used to spread very easily in the past because of poor dentist service.
Several systemic problems are still unresolved. For example, lack of activities in detention settings, unemployed prisoners, lack of TV-sets, unavailability to printed media; lack of long-term rendezvous though every prisoner requests it.
-What is your conclusion – are prisoners’ rights breached in the penitentiary system?
-Right to adequate medical assistance is breached. It is proved by several facts which are discussed in my last report. We have discussed concrete facts of poor medical treatment. The situation with regard to psychiatric service is also terrible and it is very hard topic because only 5 psychiatrists serve such a huge system. Consequently, their service is very poor. Three of them work in other medical centers too. One-by-one psychiatrists serve Eastern and Western Georgia; with this background we met several prisoners during our monitoring who needed immediate assistance of the psychiatrist but they could not get it.
Several restrictions for prisoners often seem very unreasonable; like lack of being in fresh air, restrictions about phone cards when they have can call only one phone number and if they dial different number the phone card gets blocked. We requested to remove this restriction because the prisoners mostly complain about their poor contact with relatives. Everybody wants to have normal relation with family members. The phone is the only source to get in touch with them. We, of course, are going to continue our monitoring; we will evaluate the results of our recommendations. I am waiting for the parliamentary committee to start discussion of my reports which are very interesting and provide detailed information. They concern with ill-treatment and general conditions of prison inmates and police.
-What is the situation about human rights violation facts committed by police officers?
-In police detention settings we could not find a single person who complained about physical assault by police officers before and after detention. There were cases when detainees had injuries but they alleged they had received them after detention. Although the number of similar people was not large, we requested to start investigation on these facts to find those people who had breached the rights of these people; however, the treatment towards prisoners in police stations was better than in the penitentiary system throughout 2010. Nevertheless, there were several serious incidents and investigations were launched on them. Prolonged investigation is another topic which was raised in my last report. They start investigation but offenders are not educed. Investigation procedures are prolonged and do not comply with the standards of the European Court – investigation shall be carried out within reasonable term, shall be effective and oriented on result. We often see prolonged investigations when witnesses are not interrogated at all, when forensic expertise is not carried out timely – when injuries fade away, it is useless to carry out any expertise on it. I recommended the corresponding institutions to immediately respond and investigate intimidation and physical assault facts.
-Who should investigate similar facts?
-The prosecutor’s office is the only institution to respond to similar facts. The situation is very complicated in this direction. Most cases are still unresolved and as far as I know no conclusions were passed in any of these cases. There were several cases when police officers were dismissed from job as an administrative punishment but I mean criminal liability against offenders. When an investigation is launched under the criminal law, an offender suspected in torture, inhuman or degrading treatment shall be punished in accordance to the criminal law.
-What is the situation in the judiciary system?
-We submitted individual suits on several cases when ungrounded judgments were passed. It dealt mostly with pretrial detentions, or extension of the pretrial detention term. This problem is still urgent in the judiciary system as one of those problems which we raised in the second half of 2009 too. Ungrounded judgment breaches human rights – it contradicts the Article 6 of the European Convention on Human Rights and it also breaches our Procedural Law. The law estimates that each judgment should relay in valid allegations and consequently, it should be well-grounded. Thus, ungrounded judgment might become a tool to breach the fundamental right of a person – right to personal freedom.
-Non-governmental organizations think that people are persecuted on political grounds in Georgia. According to the results of your monitoring, are there political prisoners in Georgia?
-I do not exclude that in several cases, which were not discussed by us, there were some political motivations for imprisonment of people. However, I have stated several times that political prisoner is not a legal term. A public offender cannot grant this status to any person; the law did not allow me to make similar statements; so, the only thing what we can do is legal evaluations of the cases which are claimed to be politically motivated. One of similar cases was Chakvetadze’s case. He is a member of the National Forum. I also made a statement on this case. We studied the court judgment and the public defender evaluated it as ungrounded. The same happened with regard to Eka Beselia’s brother and son. We prepared legal conclusions in similar cases and pointed out that Article 6 of the European Convention might have been breached in these cases. It is lawful evaluation of the cases which is within the competence of the Public Defender’s Office and we never refused to study so called politically motivated cases. If there were some violations, we discussed them in our reports and spread information about it in media sources.