აშშ-ს ელჩმა გმირთა მოედანზე ვეტერანების დარბევის გამო შეშფოთება გამოთქვა
აშშ-ის ელჩმა საქართველოში ჯონ ბასმა 3 იანვარს, გმირთა მოედანზე, პოლიციის მიერ ვეტერანთა დარბევის გამო შეშფოთება გამოთქვა . ელჩის შეფასებით, დემოკრატიულ ქვეყანაში მსგავსი რამ არ უნდა ხდებოდეს. ეს განცხადება ბასმა თბილისის ჩვილ ბავშვთა სახლში აღსაზრდელებისთვის საჩუქრების გადაცემის შემდეგ გააკეთა.
"მინდა გამოვეხმაურო გმირთა მოედანზე მომხდარ იმ მოვლენებს, რომელთაც 2-3 დღის განმავლობაში ვადევნებდით თვალყურს. შეშფოთებული ვარ, რომ პოლიციამ პროტესტის გამომხატველთა მიმართ ძალა გამოიყენა. რა თქმა უნდა, ძალადობა არ უნდა იყოს გამოყენებული პროტესტის გამომხატველი ადამიანების წინააღმდეგ. ასეთი რამ არ უნდა ხდებოდეს დემოკრატიულ ქვეყანაში. ამასთან, მოხარული ვარ, რომ საქართველოს სახალხო დამცველმა განცხადება გაავრცელა და მომხდარი ადეკვატურად შეაფასა. იმედი მაქვს, ჩატარდება მოკვლევა და განსაკუთრებული ყურადღება მიექცევა არსებულ ვიდეომასალას", _ განაცხადა ჯონ ბასმა.
"ინტერპრესნიუსის" კითხვაზე, თუ რა კომენტარს გააკეთებს ელჩი სასამართლოს მიერ 11 დაკავებული ვეტერანისთვის 400 ლარიანი ჯარიმის დაკისრების შესახებ, ბასმა განაცხადა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილების შეფასებას არ აპირებს.
"სასამართლოს გადაწყვეტილების განხილვას არ ვაპირებ, რადგან ამ საკითხს საქართველოს კანონმდებლობა არეგულირებს. ამაზე უფრო კომპეტენტურ პასუხს ომბუდსმენისგან მოვისმენთ. რაც შეეხება ფაქტს, უნდა ითქვას და განისაზღვროს, თუ როგორ, სად და რა ფორმით შეიძლება პროტესტი გამოიხატოს. მაგალითად, აშშ-ში არსებობს თავშეყრის, შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება, თუმცა ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ნებისმიერ ადგილას შეიძლება შეკრება და პროტესტის გამოხატვა. ჩვენთან მონუმენტებთან, ომში დაღუპულთა მონუმენტებთან მკვეთრად ლიმიტირებულია პროტესტის გამოხატვა. ვფიქრობ, საზოგადოება ინფორმირებული უნდა იყოს, თუ სად, როგორ და რა ფორმით შეიძლება შეკრება და პროტესტის გამოხატვა _ გმირთა მოედანთან დაკავშირებით უნდა განისაზღვროს, შეიძლება თუ არა ასეთი ფორმით პროტესტის გამოხატვა. აქ ორი საკითხია: უნდა ჩატარდეს ობიექტური გამოძიება, რადგან სავარაუდოდ პოლიციის მხრიდან ძალადობას ჰქონდა ადგილი, მეორე მხრივ კი, საზოგადოებამ უნდა იცოდეს, თუ სად და რა ფორმით შეიძლება შეკრება", _ განაცხადა ჯონ ბასმა.

U.S. Ambassador Concerned About the Crackdown on Veterans at Heroes’ Square
U.S. Ambassador to Georgia John Bass expressed concerns about the crackdown on the veterans at heroes’ square on 3 January.
Bass commented about it after giving presents at the infants’ house in Tbilisi.
‘I want to respond to the events that took place on heroes’ square that I’ve been observing for 2-3 days. I’m concerned that police used force against the protesters. Force must not be used against protesters. This must not be taking place in a democratic country. I’m glad Georgia’s public Defender released a statement and adequately assessed the goings on. I hope it will be investigated and the present video material will be given  special attention,’ John Bass said.
On the question of InterPressNews about the court imposing a 400 GEL fine on the veterans, Bass stated that he would not asses the court’s decision.
‘I’m not going to discuss the court decision, as the issue is regulated by Georgian law. We’ll be able to listen to more qualified answer from the ombudsman. What about the fact what, it must be declared and specified where protest can be expressed. For instance, in the U.S. there is freedom of assembly, association and expression, though it doesn’t mean that you can come together at any place and protest. Expressing protest near monuments, war memorials is limited. I think the public must be informed about where and how they can assemble and express protest. It must be specified if it’s allowed to protest at heroes square,’ John Bass said.