ნამდვილი ზეწოლა განათლებაზე
თბილისი, საქართველო – თუკი ზოგიერთი ამერიკელის მიერ საჯარო სკოლების მდგომარეობის გამო გამოხატული შეშფოთების ხარისხს გავითვალისწინებთ, შესაძლოა ვინმეს საქართველოს რესპუბლიკის მაგალითის გაზიარება და ქვეყნის პენიტენციალური სისტემის ყოფილი შეფისთვის ქვეყნის სკოლების ხელმძღვანელობის ჩაბარება მოუნდეს.
განათლების მინისტრის დიმიტრი შაშკინის თქმით, იმ მიზნით რომ მოსწავლეთა ქცევა გაუმჯობესდეს, მან საკლასო ოთახებში ფარული კამერების დაყენება ბრძანა, რათა მოსწავლეებზე და მასწავლებლებზეც თვალი ეჭიროს.
მას შემდეგ რაც ერთი წლის წინ თანამდებობაზე დაინიშნა, მან შეზღუდა სკოლის მმართველებისა და საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრების ავტონომია და საკუთარი სამინისტროს უფლებამოსილებები გაზარდა.
შაშკინი კრიტიკულად იყო განწყობილი ძველი სისტემისადმი და ამტკიცებდა, რომ ის ”ზედმეტად ლიბერალური” იყო. თვის დასაწყისში გამართულ კონფერენციაზე, წელს მიღწეული წარმატებების განხილვისას, მან განაცხადა: ”ერთხელ ერთმა მასწავლებელმა მითხრა, რომ სკოლა ჯუნგლებივითაა. საბედნიეროდ ჩვენ ამ ჯუნგლებიდან თავის დაღწევა მოვახერხეთ”.
გამკაცრებული წესები იმას ნიშნავს, რომ მოსწავლეებმა რომლებიც სკოლას გააცდენენ, სათამაშო მოედნები უნდა დაასუფთაონ, ხოლო რეციდივისტები ქვეყნის დასავლეთში, სპეციალურ დახურულ სკოლაში გაიგზავნებიან.
სექტემბრიდან პატრიოტიზმი სასწავლო პროგრამის ნაწილი გახდება, ხოლო იანვრიდან ზოგიერთ სკოლაში ცეკვის გაკვეთილები აუცილებელ საგნად იქცევა. ორივე საგანი ახალგაზრდებს შორის ქართული იდენტობის უფრო მძაფრი განცდის ჩამოყალიბების მცდელობას წარმოადგენს.
იმაში დასარწმუნებლად რომ წესები სრულდება, თბილისში და სხვაგანაც ყველგან, სკოლებს ფარული კამერები და დამკვირვებლების გუნდი უთვალთვალებს.
მთავრობას როგორც სჩანს მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციების მიმართ იმ ძველი ანდაზის გამოყენება აქვს განზრახული, რომლის თანახმადაც ”როზგებს დაზოგავ, ბავშვს გააფუჭებ” – სკოლის 8 დირექტორი იმის გამო, რომ საკმაოდ აგრესიულად ვერ მოახდინეს რეაგირება და მოსწავლეთა პროტესტი ვერ ჩაახშეს, სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
უთანხმოებაში პრეზიდენტი სააკაშვილიც კი ჩაერთო, როდესაც პროტესტანტ სტუდენტებს ”ოროსნების რევოლუცია” უწოდა. არადა 2003 წელს ძალაუფლებაში მოსვლის შემდეგ ავტონომიური სკოლების დეცენტრალიზებული სისტემა სწორედ სააკაშვილმა შექმნა.
პოლიტიკის ცვლილება ალბათ 2007 წლის ნოემბრის მასობრივმა საპროტესტო აქციებმა გამოიწვია. მაშინ პრეზიდენტმა ვადამდელი არჩევნები დანიშნა, რათა მისი მმართველობისთვის შექმნილი პრობლემები მოეგვარებინა.
არჩევნების წინ სააკაშვილი მასწავლებლებს ეფერებოდა, მათ სავალდებულო ტესტების გაუქმებას, დირექტორების დანიშვნის სისტემის შეცვლას, უკეთეს ხელფასს, შვებულებებსა და სოციალურ დახმარებებს ჰპირდებოდა. სრულიად გამართლებული ზომებია, თუმცა მათგან ყველა არ შესრულებულა.
საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემის ხელმძღვანელობამ, როგორც სჩანს გადაწყვიტა, რომ როზგი უფრო ეფექტური შეიძლება გამოდგეს, ვიდრე ტკბილი კვერი.

A real education crackdown
TBILISI, Georgia – Given the level of concern some Americans have expressed over the performance of the nation’s public schools, some might want to follow the lead of the Republic of Georgia by putting the former chief of that nation’s prison system in charge of the country’s schools.
In a move he said was intended to drive up students’ performance, Education Minister Dmitri Shashkin has ordered the installation of hidden cameras in classrooms to keep an eye on students, and teachers as well.
Since he was appointed a year ago, he has restricted the autonomy of school governors and educational resource centers, and increased the powers of his ministry.
Shashkin has been critical of the old system, arguing that it was “too liberal.” At a conference earlier this month discussing the progress made this year, he said, “A teacher told me once that school is like a jungle. Happily, we’ve managed to get out of the jungle.”
The tighter rules being introduced mean pupils who miss classes will have to clean playgrounds, while repeat offenders will be sent to a special boarding school in the west of the country.
And starting in September, patriotism will be introduced as part of the curriculum, while compulsory dancing lessons will start in January for some schools. Both are part of an attempt to foster a greater sense of Georgian identity in the youth.
And to ensure rules are being followed, schools in Tbilisi and elsewhere will be monitored by hidden cameras, and also by teams of observers deployed to watch how things are being run.
The government has shown that it intends to apply the old saying “Spare the rod, spoil the child” to teachers and school administrators, firing eight principals for failing to respond aggressively enough to quash a student protest.
Even President Mikhail Saakashvili got involved in the controversy, calling the protesting students a “revolution of dunces.” It was Saakashvili who created the decentralized system of autonomous schools after coming to power in 2003.
The policy reversal seems to have been sparked by massive protests in November 2007, after the president called early elections to head off challenges to his rule.
Ahead of the election, Saakashvili courted teachers with promises to abolish compulsory testing for staff, to change the system for appointing principals, and to provide better pay, holidays and social benefits for teachers. These proved popular measures, although not all were delivered.
Georgia’s education leadership seems to have decided now that the stick might be more effective than the carrot.
Sopho Bukia is a reporter for the Institute for War & Peace Reporting, a nonprofit organization that trains journalists in areas of conflict (www.iwpr.net).