ვახტანგ და უტა კომახიძეები „რეალ ტივის“ წინააღმდეგ
თბილისის საქალაქო სასამართლომ ტელეკომპანია „რეალ ტივის“ წინააღმდეგ სტუდია „რეპორტიორის“ ხელმძღვანელის, ჟურნალისტ ვახტანგ კომახიძის და მისი შვილის, უტა კომახიძის სარჩელი დასაშვებად სცნო და განხილვა დაიწყო. მოსარჩელე მხარის მოთხოვნით, საქმე დახურულ სასამართლო პროცესზე განიხილება.
სარჩელი ეხება „რეალ ტივის“ მიერ გავრცელებულ სიუჟეტს, რომელიც ვახტანგ კომახიძის მიერ შვეიცარიაში პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნის თემას ეხებოდა. ვახტანგ კომახიძის განცხადებით, აღნიშნული სიუჟეტით შეილახა მისი პატივი და ღირსება, ასევე, ადგილი ჰქონდა მის პირად ცხოვრებაში უკანონო ჩარევას. სიუჟეტში უტა კომახიძის ოჯახზეც იყო საუბარი.
ვახტანგ და უტა კომახიძეები პატივისა და ღირსების შეურაცხყოფისთვის სასამართლოსგან ცილისწამების ფაქტის დადგენას ითხოვენ. მათივე მოთხოვნაა, „რეალ ტივის“ მორალური ზიანის ანაზღაურების სახით, მათ სასარგებლოდ, სიმბოლურად, 1 ლარის გადახდა და სასამართლო გადაწყვეტილების ეთერში გამოქვეყნება დაევალოს. „რეალ ტივის“ წინააღმდეგ კომახიძეებმა სასამართლოში სარჩელი 2010 წლის მაისში შეიტანეს.
კომახიძეების ინტერესებს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცის“ იურისტები თამარ კორძაია, ნათია კაპანაძე და ანა შალამბერიძე იცავენ.
„რეალტივის“ წარმომადგენელმა სარჩელის დაუშვებლად ცნობა მოითხოვა, რაც სასამართლომ არ დააკმაყოფილა. მომდევნო პროცესი 24 იანვარს გაიმართება.
ამჟამად ვახტანგ კომახიძე შვეიცარიაში ცხოვრობს. შვეიცარიამ მას პოლიტიკური თავშესაფარი მისცა. კომახიძის განცხადებით, ხელისუფლება აგვისტოს ომთან დაკავშირებით ჟურნალისტური გამოძიების ჩატარებაში ხელს უშლიდა და ემუქრებოდა. შევეიცარიის ხელისუფლებისთვის პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნა ვახტანგ კომახიძემ თავის დროზე ასე განმარტა:
„მე, ჟურნალისტი ვახტანგ კომახიძე, პოლიტიკურ თავშესაფარს ვთხოვ დემოკრატიულ სახელმწიფოს, რადგან დღევანდელ საქართველოში ჩემი პროფესიული საქმიანობა იზღუდება და საფრთხე ექმნება ჩემი და ჩემი ოჯახის წევრების თავისუფლებას, ჯანმრთელობას და სიცოცხლეს.
ეს უმძიმესი გადაწყვეტილება განპირობებულია ხელისუფლებისგან გამოვლენილი პირდაპირი, აგრესიული მუქარით, რომლის მიხედვითაც არაორაზროვნად მიმანიშნეს, რომ ჩემი საქმიანობის გაგრძელების შემთხვევაში ჩემი, ან ჩემი ოჯახის წევრების სიცოცხლე დადგებოდა საფრთხის ქვეშ.
მუქარა მოჰყვა ბატონ პაატა ზაქარეიშვილთან და ქალბატონ მანანა მებუკესთან ერთად ცხინვალში ვიზიტს, სადაც მივიღე მნიშვნელოვანი მასალა 2008 წლის აგვისტოს ომთან დაკავშირებით. ზეწოლა დაიწყო სახელისუფლებო ტელევიზიების მიერ წარმოებული ღია კამპანიით, რასაც მოჰყვა ქუჩაში დახვედრა და ხელისუფლების სახელით მკაცრი მუქარა.
დევნა და თვალთვალი იქამდე მივიდა, რომ თბილისიდან ჟენევაში გამომგზავრებისას, თბილისის აეროპორტში გამთენიის 4 საათზე „გაცილება" მომიწყო კუდის თითქმის მთელმა შემადგენლობამ, მისი ყველაზე ცნობილი სახეების მონაწილეობით.
იმის გამო, რომ დევნის საქმე დეტალურად იქნება შესწავლილი და გამოძიებული, უფრო დეტალური ინფორმაციის და მტკიცებულებების საჯარო გამჟღავნებისგან თავს ვიკავებ.
დოკუმენტური ფილმი, რომლის გამოც განხორციელდა მუქარა, ასახავს ცხინვალის რეგიონთან დაკავშირებულ საკითხებს და ვფიქრობ, ეს ინფორმაცია უაღრესად საინტერესოა საქართველოს საზოგადოებისთვის. ჩემთვის უცნობია, კონკრეტულად რომელი ინფორმაცია შეიძლებოდა ყოფილიყო განსაკუთრებულად მტკივნეული საქართველოს ხელისუფლებისთვის, მაგალითად ის, რომ ომამდე ორი დღით ადრე 6 აგვისტოს სახელმწიფო მინისტრი ცხივნალის ხელისუფლებას უთანხმებდა პრეზიდენტის პრესსამსახურის თანამშრომლის ალანა გაგლოევას ბებიის ცხინვალიდან ევაკუაციის საკითხს, როცა, სრულიად დაუცველი ქართული მოსახლეობა ხელში შეატოვა რუსეთის არმიას, თუ ჩემს ხელთ არსებულმა რაიმე სხვა ინფორმაციამ აღძრა ხელისუფლების აგრესია ჩემი მისამართით. თავშესაფრის მოთხოვნა ერთადერთი გარანტირებული გზა იყო, რომ ფილმი დასრულებულიყო იმ სახით, რა სახითაც მას საზოგადოება აუცილებლად ნახავს“.

Tbilisi City Court found admissible complaint of Vakhtang Komakhidze and his son Uta Komakhidze against the TV Company Real TV and started hearings. By the request of plaintiff, the case will be discussed in the closed trial.
The complaint concerns the reportage that covered Vakhtang Komakhidze’s request of political asylum in Switzerland. According to Vakhtang Kokmakhidze, the corresponding reportage tarnishes his honor and dignity and constitutes unlawful intervention in his private life. The reportage concerned Uta Komakhidze’s family as well.
Vakhtang and Uta Komakhidzes are requesting the determination of fact of slander, symbolic compensation of 1 GEL by Real TV as a moral compensation and broadcasting the court decision on TV. Komakhidzes submitted complaint against Komakhidzes in May of 2010.
The lawyers of GYLA Tamar Kordzaia, Natia Kapanadze and Ana Shalamberidze protect Real TV’s interests.
Real TV representative requested finding complaint inadmissible. The court rejected this request. Next hearing will take place on January 24th.
Vakhtang Komakhidze lives in Switzerland right now. Switzerland granted him with political asylum. According to Komakhidze’s statement, government was threatening hindering him from conducting journalistic investigation. The request of political asylum from the Swish government had been explained by Vakhtang Komakhidze in the following way:
“I, journalist Vakhtang Komakhidze, request political asylum from democratic state because today in Georgia my professional activities are restricted and freedom, health and lives of my family members and mine are in danger.
This grave decision was caused by direct, aggressive threat of the government who unilaterally threatened me with the death of my family members if I continue my professional activities.
The threat followed my visit in Tskhinvali together with Paata Zakareishvili and Manana Mebuke where I gained serious materials about the war in August, 2008. The oppression started by the campaign launched by governmental-controlled national TV-Companies and later certain people met me in the streets and they threatened me in the name of the government. They persecuted and watched me all the time and on my departure day to Geneva, at 4:00 am almost complete personnel of the Constitutional Security Department saw me to the airport. Since the fact of persecution will be investigated, I would rather not speak about more details at this stage.
The reason of threats - the documentary movie I work on - is about the issues related with Tskhinvali region and I think information I have collected is very interesting for Georgian society. I do not know which concrete information was most painful for our government; for example, two days before the war, on August 6, state minister of Georgia agreed the de-facto authority of Tskhinvali region the evacuations issues of grandmother of Alana Gagloeva, an employee of the president’s press-service. However, on that time, the government left Georgian population in the hands of Russian army completely unprotected. Or some other information I have might have made the government aggressive about me. Seeking asylum was the only guarantee to finish working on the film and the society will definitely see it.”