სახიფათო ტენდენცია ომისშემდგომ აფხაზეთში
აფხაზეთი – პოსტ-კონფლიქტური ზონები არაბუნებრივად მშვიდი ადგილებია. მას შემდეგ რაც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ საზღვარი დაიხურა, დასავლეთ საქართველოდან დე-ფაქტო აფხაზეთის რესპუბლიკაში მოხვედრა (შავი ზღვის სანაპიროს გასწვრივ მდებარე 3 250 კვ.მ ტერიტორია) მხოლოდ ფეხით შეიძლება. გასულ თვეს საოცრად მზიან ამინდში, მდინარე ენგურის ხიდზე ქართული საკონტროლო-გამშვები პუნქტი მეც გადავლახე. ჩრდილოეთით ჰორიზონტზე კავკასიონის კონტურები ბუნდოვნად იკვეთებოდა, მაგრამ ამავდროულად მომაკვდინებელი სიჩუმე სუფევდა.
ბაყაყები ამ უკაცრიელი მიწის მთავარი ბინადრები არიან. ოღროჩოღრო გზაზე ჩემი ჩემოდნის ბორბლების ხმაურისა და ბაყაყების ყიყინის გარდა არაფერი ისმოდა. გზას  სანდომიანი ქართველი ქალბატონების ჯგუფთან ერთად მივუყვებოდი, რომლებიც ათასობით სხვა ქალთან ერთად ქალაქ ზუგდიდს (დასავლეთ საქართველოს ქალაქი) და გალს (აფხაზეთის სამხრეთ რაიონი) შორის წინ და უკან მოძრაობენ. ამ გალელი ქართველი ქალბატონების ხვედრი მძიმეა: მათი ოჯახები და ქონება მდინარის სხვადასხვა მხარეს აღმოჩნდა.
რამდენიმე წლის წინ მე უბრალოდ დავტკბებოდი ამ სადავო იურისდიქციის  საერთაშორისო ზონაში დეტექტიური რომანის შესაფერისი მოგზაურობით, მაგრამ ამჯერად ამ უბედურ ქართველ ქალებს უფრო ვუთანაგრძნობდი, რომელთა ცხოვრებაც საკონტროლო-გამშვები პუნქტებითაა გაყოფილი დასავლეთ საქართველოს და თითქოსდა დამოუკიდებელ აფხაზეთს შორის და რომლებსაც წვიმის თუ მცხუნვარე მზის მიუხედავად რეგულარულად უწევთ ამ გზის გავლა.  „როდის დასრულდება ეს ყველაფერი?“ – ვფიქრობდი მე, როდესაც ხიდის მეორე მხარეს სამხედრო ფორმაში გამოწყობილ მცველებს მივუახლოვდით, რომლებიც აფხაზეთის ციხესიმაგრის კარიბჭის როლს ასრულებენ.
გეოგრაფიულად აფხაზეთის რესპუბლიკა შავი ზღვის სუბტროპიკული სანაპიროს ყველაზე მიმზიდველ ადგილას მდებარეობს, მაგრამ 1993 წლის შემდეგ მსოფლიოს პოლიტიკურ რუკაზე მას არანაირი კანონიერი ადგილი არ უკავია. 1990-იანი წლების დასაწყისში საქართველოს მთავრობასთან მოიპოვა რა გამარჯვება ტრაგიკულ სამოქალაქო ომში ძირძველმა აფხაზებმა და მათმა მოკავშირეებმა, ძირითადად სომხებმა და რუსებმა დე-ფაქტო სახელმწიფო ააშენეს მოქმედი მთავრობით, დაწესებულებებით და მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით.
სახელმწიფოს მშენებლობის აფხაზურმა პროექტმა მხარდაჭერა მეორე გამოყოფილი ტერიტორიის, სამხრეთ-ოსეთის გამო 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ მიიღო. კონფლიქტის შემდეგ რუსეთმა აფხაზეთი დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ აღიარა და აქ მისი სამხედრო წარმომადგენლობა მკვეთრად გაზარდა, თუმცა მსოფლიოს უდიდესი ნაწილისთვის აფხაზეთი ჯერ კიდევ სუვერენული საქართველოს ნაწილი და შესაბამისად უკანონო იურიდიული ობიექტია, კერძოდ კი იმიტომ რომ 200 ათასი ქართველი რომელიც აქ ომამდე ცხოვრობდა, დღმდე ვერ ახერხებს სახლებში დაბრუნებას. კვაზი-სახელმწიფო, დე-ფაქტო იურიდიული სუბიექტი, ნაწილობრივ აღიარებული ტერიტორია (რაც გინდათ ის უწოდეთ) – არის მიწა, რომლის მცხოვრებლებიც აცხადებენ, რომ საქართველოსთან საქმე აღარ აქვთ, თუმცა ჯერ-ჯერობით მათ მისაღები ალტერნატივა ვერ მოძებნეს.
აფხაზეთში 2008 წლის შემდეგ არ ვყოფილვარ. როდესაც აქ გასულ თვეში ჩამოვედი, აფხაზეთის დედაქალაქი სოხუმი (აფხაზები მას სუხუმს ეძახიან) უფრო მოწესრიგებული და აყვავებული მომეჩვენა ვიდრე ორი წლის წინ. მაღაზიები და კაფეები გახსნილი იყო და მუშაობდა, ცენტრალურ ქუჩებში დრო და დრო საავტომობილო საცობებიც კი ჩნდებოდა, დანაშაულის რიცხვი შემცირდა, მაგრამ ქალაქს „გამოცოცხლებულს“ მაინც ვერ ვუწოდებდი. ცენტრალურ პარკში ძველებურადაა აღმართული დამწვარი ცამეტსართულიანი შენობა – ”კომუნისტური პარტიის” ყოფილი ნაგებობა, რომელიც ბრძოლის ბოლოს გაიძარცვა, მანამ სანამ აფხაზები და მათი მოკავშირეები 1993 წელს ქალაქს დაიბრუნებდნენ.
ხასიათი გამომიკეთდა, როდესაც შავი ზღვის სანაპიროზე ახლადშეღებილი სასტუმროების, მაღაზიების და პალმების გასწვრივ ვსეირნობდი. თბილოდა, ტემპერატურა 20 გრადუსს აჭარბებდა და სეირნობა დავასრულე სანაპირო კაფე „აკოფასთან“ (მისი ბოლო სომეხი მფლობელის სახელი), რასაც რუსულად  „ბრეხალოვკას“ ეძახიან. აფხაზეთის ოტომანური ისტორიის ამ სასიამოვნო რელიქტში მამაკაცები ბრტყელ ქუდებში დომინოს, ნარდს ან ჭადრაკს თამაშობენ, უწყვეტად ეწევიან, მიირთმევენ თურქულ ყავას და პოლიტიკაზე საუბრობენ. აქ თუ საკმარისად დიდხანს დარჩით შეიძლება იმ ადამიანების უმრავლესობას შეხვდეთ, ვისთან საუბარსაც ისურვებდით. ამ კაფეს ზოგჯერ რესპუბლიკის პრეზიდენტი, სერგეი ბაღაფშიც სტუმრობს.
ჩემი პირველი დასკვნა, რაც ამ კაფეში საუბრებიდან გამოვიტანე იყო ის რომ აფხაზებს საქართველოზე ლაპარაკი არ უყვართ. მათი აზრით კონფლიქტი მათ სასარგებლოდ უკვე გადაწყდა და მალე ამას მთელი მსოფლიო გააცნობიერებს.
აფხაზეთის ოფიციალური პირები უარყოფენ საქართველოს მთავრობის მხრიდან ბოლო დროს შეთავაზებული თანამშრომლობის სტრატეგიას, რომლის მიზანიც აფხაზეთის და საქართველოს მოსახლეობას შორის კავშირების აღდგენაა და მას მხოლოდ მოუქნელ პიარ-ნაბიჯად აღიქვამენ. აფხაზები რა თქმა უნდა მთელი ცხოვრება ვერ მოიქცევიან ისე, თითქოს საქართველო და გაძევებული მოსახლეობის პრობლემა არ არსებობს, მაგრამ საქართველოს მთავრობის მორიგმა ინიციატივამ, როგორც სჩანს ამ მხრივ მათ ცხოვრება შეუმსუბუქა. იმის მტკიცებით რომ აფხაზეთი „რუსული ოკუპაციის“ ზონაა (ფორმულა, რომელსაც ივლისში აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა ჰილარი კლინტონმაც დაუჭირა მხარი) თბილისი აფხაზეთში მხოლოდ რუსეთის ინსტრუმენტს ხედავს, სადაც არანაირი ადგილობრივი ინსტიტუტი არ არსებობს, ეს კი აფხაზების მხრიდან ქართველებთან დიალოგის ყოველგვარი ინიციატივის შესაძლებლობას ამცირებს.
ჩემი მეორე შთაბეჭდილება ის იყო, რომ 2008 წელს რუსეთთან ურთიერთობებში დაწყებული ხანმოკლე თაფლობის თვე დასრულდა. ამ კონკრეტულ მომენტში მოსკოვი და სოხუმი ჩხუბობენ ეთნიკურად რუსი მოსახლეობის საკუთრების უფლებებზე, რომელმაც დიდწლად საკუთარი საცხოვრებლები 1992 წლის ომამდე დატოვა, როდესაც აფხაზეთში რეგიონის ავტონომიური მთავრობის დასამხობად საქართველოს შეიარაღებული ძალები შევიდნენ. პრობლემებია ასევე იმ უძრავი ქონების იჯარასთან დაკავშირებით, რომელსაც აფხაზეთის მთავრობა რუსეთის შეიარაღებულ ძალებზე აქირავებს. ახლახანს საჯარო კამათს ჰქონდა ადგილი ცნობილ აფხაზ ისტორიკოსს სტანისლავ ლაკობასა და სახელმწიფო დუმას რუს დეპუტატ კონსტანტინე ზატულინს შორის იმის თაობაზე, თუ როგორაა ფორმულირებული ისტორიის სახელმძღვანელოებში მე-19 საუკუნეში რუსულ-აფხაზური კონფლიქტები.
თუმცა ეს სულაც არ ნიშნავს იმას, რომ რუსეთი და აფხაზეთი ერთმანეთზე უარს იტყვიან. აფხაზეთს რუსეთი გარე სამყაროსთან კავშირისთვის სჭირდება, სუბსიდიებისა და პენსიების წყაროდ და რაც ყველა მნიშვნელოვანია უსაფრთხოების წყაროდ. რუსებმა შეიძლება იზუზუნონ, რომ აფხაზები „უმადურობას“ ამჟღავნებენ თავისი კრიტიკული გამოსვლებით, განსხვავებით „მადლიერი“ სამხრეთ-ოსეთის მოსახლეობისგან, რომელიც იმის გამო რომ 2008 წელს მოსკოვმა ისინი განადგურებისგან იხსნა, რუსეთისადმი სრული ლოიალობის დემონსტრირებას ახდენენ, მაგრამ მოსკოვმა ძალიან დიდი ინვესტიცია განახორციელა აფხაზეთში, მის სტრატეგიულ აქტივებში, რუსეთს სჭირდება აფხაზური აეროპორტი და სასტუმროები იმ ადამიანთა განსახლების განსატვირთად, რომლებიც სოჭს 2014 წლის ზამთრის ოლიმპიადის დროს მიაწყდებიან.
აფხაზური ელიტა დღემდე ოცნებობს გარე სამყაროსთან კავშირზე რუსეთის მიღმა, მაგრამ ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში აფხაზებს სულ უფრო უჭირთ ევროპასა და აშშ-ში გამგზავრებისთვის ვიზების მიღება. აფხაზებს რომლებსაც უცხოეთში გამგზავრებისთვის რუსული დოკუმენტები აქვთ, სულ უფრო ნაკლები საკონსულო იღებს, ხოლო კომპრომისული გადაწყვეტილებების სფეროში პროგრესი ძალიან უმნიშვნელოა. ამის ერთ-ერთი შედეგია ის, რომ სტუდენტებს რომლებიც აფხაზეთში ინგლისურს სწავლობენ, ინგლისურენოვან ქვეყნებში ვერ
მიემგზავრებიან. პრემიერ-მინისტრი სერგეი შამბა ჩივის, რომ ევროკავშირისგან რომელიც საჯაროდ აცხადებს „არაღიარებისა და ურთიერთქმედების“ პოლიტიკას, აფხაზები მხოლოდ „არაღიარებას“ გრძნობენ და არა „ურთიერთქმედებას“. „თუკი ისინი ვიზებს არ მოგვცემენ, ეს საქართველოსთან ურთიერთქმედებად გადაიქცევა და არა ევროპასთან“ – მითხრა მან მე.
აფხაზეთის მრავალეთნიკური ინტელიგენცია კარგი მოსაუბრეა. როდესაც მე სამოქალაქო საზოგადოების აქტივისტებისა და ჟურნალისტებისთვის კონფერენცია  მოვაწყვე თემაზე „საგარეო პოლიტიკა და კავკასია“, ადამიანები ძალიან მწვავე კითხვებს სვამდნენ და ძალიან საინტერესო კომენტარებს აკეთებდნენ, მაგრამ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებწებზე რაც უფრო ძლიერდება რუსეთის ზეწოლა, ხოლო დასავლეთი უკანა პლანზე იხევს პოლიტიკური სივრცე იზღუდება.
2010 წელს ქართული ფილმი „ნების არქონა“, რომელიც ფაქტებზე დაყრდნობით  იკვლევს თავად ქართველების რეაქციას 1990-იანი წლების კონფლიქტებზე, იხილა როგორც ქართულმა, ასევე აფხაზურმა აუდიტორიამ. თბილისში საქართველოს ოფიციალურმა პირებმა ფილმი იმის გამო აკრძალეს, რომ მათი ქმედება აფხაზეთსა და სამხრეთ-ოსეთში ძალიან ნეგატიურ ჭრილშია წარმოდგენილი, მაგრამ აფხაზეთში, მარტო ამ ფილმის ჩვენებას ისტერიული რეაქცია და იმ არასამთავრობო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების აქტივისტების „ღალატში“ დადანაშაულება მოჰყვა, რომლებმაც ეკრანზე „ქართული ფილმის“ ჩვენება მოაწყვეს. პროტესტის დემონსტრირებისთვის, რომელიც ძალიან საეჭვოდ ჰგავდა ინსცენირებას, მობოლიზებულები იყვნენ 1992-93 წლის ომში მოკლული ჯარისკაცების განრისხებული დედები. მთელი ეს ეპიზოდი იმას ცხადყოფდა, რომ რესპუბლიკაში პოლიტიკური შინაომის ზოგიერთი ჩრდილოვანი მოთამაშე ყოველთვის მზადაა  „ქართული კარტის“ გათამაშებისთვის ოპონენტების წინააღმდეგ.
აფხაზური სამინისტროები დღემდე საკმაოდ მოკრძალებული დაწესებულებებია მოხელეთა მცირე ჯგუფებით და ღარიბული, 4.4 მილიარდი რუბლის მოცულობის (140 მილიონი დოლარი) ბიუჯეტით. გარდა ამისა, აფხაზეთის ეთნიკური პოლიტიკა ორიენტირებულია ოტომანური საზოგადოების ტრადიციებზე, სადაც ორი ყველაზე დიდი ეთნოსიდან ერთ-ერთი აფხაზები, პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ სექტორს მართავენ, ხოლო მეორე სომხები კი დიდწილად ბიზნეს-საქმიანობას ეწევიან.
ევროკავშირის სტრატეგია აფხაზეთთან მიმართებაში იმ სემინარის მთავარი თემა გახლდათ, რომლის მუშაობაშიც ახლახანს ბრიუსელში ვმონაწილეობდი. მიღწეულ იქნა შეთანხმება, რომ ევროკავშირი აღიარებს რა აფხაზეთზე საქართველოს სუვერენიტეტის პრეტენზიას, დაინტერესებულია იმით რომ აფხაზეთი არ იქცეს „რუკაზე შავ ლაქად“, რომელსაც საქართველო ფარავს, მაგრამ საქართველოსგან განსხვავებული ინტერესები აქვს. დისკუსიაში თუ რა პროექტს უნდა დაუჭიროს მხარი ამ სიტუაციაში ევროპამ, ზოგიერთი აცხადებს რომ ბრიუსელმა მხარი უნდა დაუჭიროს არა „სახელმწიფოს მშენებლობას“ არამედ „კარგ მართვას“, მაგრამ სხვა ექსპერტებმა განაცხადეს, რომ ეს ყალბი გამიჯვნაა.
თუმცა როგორიც არ უნდა იყოს გრძელვადიანი სტატუსისა და საქართველოსთან შეთანხმების მიღწევის მომავალი, არსებობს ბევრად უფრო გადაუდებელი საკითხი. შესძლებს თუ არა ახალგაზრდა აფხაზური მთავრობა იმის რეალურად მართვას, რაც დღეს მის განკარგულებაშია? თუკი აფხაზეთი კვლავ ყავის რესპუბლიკად დარჩება, მხოლოდ ილაპარაკებს და დანარჩენ სამყაროს შორიდან დააკვირდება, მის მომავალს სხვები გადაწყვეტენ.

A dangerous drift in postwar Abkhazia
ABKHAZIA — Post-conflict zones are eerily quiet places. Nowadays, with the border closed since the August 2008 war, the only way to cross from western Georgia into the de facto Republic of Abkhazia, a territory of 3,250 square miles by the Black Sea, is by foot. When I left behind the Georgian military checkpoint and walked across the bridge over the Inguri River last month, it was a gloriously sunny day; the white peaks of the Caucasus Mountains sketched out hazily on the horizon to the north. But the silence was deathly.
Frogs are the main inhabitants of this no-man's land. Apart from the sound of my suitcase wheels skidding over the bumpy road, all I could hear was frogs croaking in the riverbed. I kept pace with a friendly group of Georgian women, some of the many thousands who go back and forth between Zugdidi, a town in western Georgia, and Gali, the southern region of Abkhazia. These Gali Georgians eke out a precarious existence with family and property on both sides of the border.
A few years ago, I might have enjoyed the spy-novel quality of this walk across a bridge in an international twilight zone. But this time my feelings were more in tune with those of the unfortunate Georgian women, whose lives had been divided by the checkpoints between western Georgia and would-be independent Abkhazia, and who have to regularly make this long walk rain or shine. "When will this ever end?" I wondered as I approached the uniformed guards on the other side of the bridge, manning the cement-and-steel gateway to Fortress Abkhazia.
The Republic of Abkhazia, geographically speaking, occupies a much-coveted slice of subtropical Black Sea coastline. But since 1993, it has not had a proper place on any political map. Having won a bitter civil conflict with the Georgian government in Tbilisi in the early 1990s, the indigenous Abkhaz and their allies, mainly Armenians and Russians, have built a de facto state with a functioning government, institutions, and media.
The Abkhaz state-building project received a boost following the 2008 war between Georgia and Russia over the other breakaway territory of South Ossetia. When the conflict ended, Russia recognized Abkhazia as an independent state and dramatically increased its military presence there. But to most of the world, the Republic of Abkhazia is still part of sovereign Georgia and therefore an illegitimate entity, particularly as 200,000 of its prewar Georgian inhabitants are still prevented from returning home. Quasi-state, de facto entity, partially recognized territory -- take your pick of the terms on offer -- it is a land whose inhabitants say they have left Georgia behind, but who have not, so far, arrived anywhere else.
I had not been back to Abkhazia since 2008. On my trip last month I found Sukhumi, the capital city (which the Abkhaz call Sukhum), to be tidier and more prosperous than it was two years ago. Shops and cafes were open and doing business; there were periodic traffic jams on the central streets. The crime rate was down. But I would hardly call the city "bustling." The central square is still dominated by the burned-out hulk of the 13-story old Communist Party headquarters, which was ravaged in the final bout of fighting before the Abkhaz and their allies recaptured the city in 1993.
My mood improved as I strolled along the promenade by the Black Sea, past whitewashed hotels, shops, and rows of palm trees and dwarf pines. In lovely mid-70s temperatures, I ended up doing most of my business in the seafront cafe known either as Akop's Place (after its late Armenian owner) or by the Russian slang term brekhalovka, loosely translating to "gossipery." Here, in a pleasant throwback to Abkhazia's Ottoman past, men in flat caps play dominoes, backgammon, or chess and smoke incessantly while sipping Turkish coffee and catching up on the political news. If you sit here long enough, most people you want to talk to will come by. Even the president, Sergei Bagapsh, stops by from time to time.
My first observation from my conversations here was that the Abkhaz do not want to talk about Georgia. From their perspective, the conflict has been resolved -- in their favor -- and it is just a matter of waiting for the rest of the world to catch up.
Abkhaz officials reject the Georgian government's recent strategy on engagement, which aspires to restore people-to-people contacts, as a hapless PR stunt. Of course, the Abkhaz cannot pretend forever that Georgia and the claims of its displaced people do not exist. But another initiative of the Georgian government has arguably made their life easier in this regard. By insisting that Abkhazia is a place "under Russian occupation" -- a formula supported in July by U.S. Secretary of State Hillary Clinton -- Tbilisi suggests the Abkhaz are mere tools of Russia without any agency of their own, and that diminishes any incentive they might have had for dialogue with the Georgians.
My second impression was that the brief honeymoon with Russia that began in 2008 is now over. Moscow and Sukhumi are currently locked in a quarrel over the property rights of ethnic Russians, many of whom abandoned their houses before the war of 1992, when Georgian forces marched into Abkhazia to crush its autonomous government. There is unhappiness that the Abkhaz government has leased large pieces of real estate to the Russian military. And there was a recent public dispute between Abkhazia's foremost historian, Stanislav Lakoba, and Russian parliamentarian Konstantin Zatulin over the way a history textbook recounts Abkhazia's conflicts with Russia in the 19th century.
None of that means, however, that Russia and Abkhazia will give up on each other. The Abkhaz need Russia as their outlet to the world, giver of subsidies and pensions, and most importantly, provider of security. The Russians may mutter that the Abkhaz are showing "ingratitude" with words of criticism, in contrast to the "grateful" South Ossetians who profess absolutely loyalty to Moscow for having apparently saved them from destruction in 2008. But Moscow has invested heavily in Abkhazia and its strategic assets and needs its airport and hotels to ease overcrowding in Sochi during the 2014 Winter Olympics.
Abkhazia's professional class still yearns for contacts with the outside world beyond Russia. But in the past two years, it has gotten harder for them to get visas to visit Europe and the United States. Fewer consulates accept Abkhaz traveling on Russian travel documents, and little progress has been made on finding compromise arrangements. One result is that most students of English in Abkhazia cannot travel to an English-speaking country. Prime Minister Sergei Shamba complains that despite the European Union's stated policy of "non-recognition and engagement," the Abkhaz have seen only the former and not the latter. "If we don't get visas, it becomes engagement with Georgia, not with Europe," he told me.
Abkhazia's multiethnic intelligentsia are good talkers. There were lively questions and comments when I addressed a round table of civil society activists and journalists on the topic of U.S. foreign policy and the Caucasus. But the political space for these people is narrowing, as Russia tightens its grip on the media and the West recedes into the background.
This year an enlightened Georgian film that examines Georgians' own reactions to the conflicts of the early 1990s, Absence of Will, was shown to both Georgian and Abkhaz audiences. In Tbilisi, the film was slammed by Georgian officials for portraying their own actions on Abkhazia and South Ossetia in too negative a light. But in Abkhazia, the mere fact of the documentary being shown on television provoked a hysterical reaction and cries of "traitor" against the NGO activists who had arranged the screening of a "Georgian film." Angry mothers of men killed in the 1992-1993 war were mobilized in what looked suspiciously like staged protests. The whole episode suggested that some shadowy players in the republic's internecine political struggles are ever ready to play the "Georgian card" to embarrass their opponents.
Meanwhile, Abkhazia's "ministries" are still paper-thin bodies with a handful of employees operating off a minuscule government budget of 4.4 billion rubles ($140 million). Moreover, the ethnic politics of Abkhazia makes for an unhealthy retro-Ottoman society where one of the two largest ethnic communities, the Abkhaz, dominate politics and the public sector, while the other, the Armenians, do most of the business.
The European Union's strategy toward Abkhazia was the main topic of a seminar I attended recently in Brussels. There was a consensus that, while respecting Georgia's sovereignty claim over Abkhazia, the European Union had its own interest in Abkhazia's not becoming a "blank spot on the map" that overlapped with but was distinct from the interests of Georgia. In discussing what projects Europe should support there, some argued that Brussels should back "good governance" but not "state-building." Others argued that this was a false distinction.
Whatever the future holds in terms of long-term status and a deal with Georgia, there is a much more immediate question. Does Abkhazia's fledgling government in fact have the capacity to govern what it currently has? If the Abkhaz continue to run a coffee republic and to talk and watch the world go by, they risk letting others be masters of their future.