რატომ სურს მსოფლიოს საიდუმლო პოლიციას, რომ თქვენ facebook-ზე დარეგისტრირდეთ?
ინტერნეტი მხოლოდ განმათავისუფლებელი ძალა არ არის. მისი საშუალებით ავტორიტარული რეჟიმები სხვაგვარად მოაზროვნეებს დევნიან და საზოგადოებრივი ცნობიერების მანიპულირებას ახდენენ.
ექსპერტების განცხადებით, მაგალითად, რუსეთის ხელისუფლებას ეშინია, რომ მის მიერ სრულად კონტროლირებადი სატელევიზიო სამყაროდან ინტერნეტის ანარქიულ სამყაროში გადასვლამ, შესაძლოა, მას ხელი შეუშალოს დღის წესრიგის დამყარებასა და იმაში, რომ ახალ ამბებზე საზოგადოების რეაქცია განსაზღვროს.
ამიტომ, ექსპერტების შეფასებით, ინტერნეტის კონტროლის ყველაზე ეფექტური სისტემა არის არა მკაცრი ცენზურა, არამედ სისტემა, როდესაც ცენზურის აუცილებლობა არ არსებობს.
კიდევ ერთი მაგალითია ირანის 2009 წლის საპრეზიდენტო არჩევნები, როდესაც ოპოზიციონერი აქტივისტები Twitter-ით სარგებლობდნენ და შედეგად, რამდენიმე პოლიტიკოსსა და მიმომხილველში ეიფორია გამოიწვიეს.
ბევრმა ამაში მთელ მსოფლიოში ავტორიტარიზმის სწრაფი დასასრული დაინახა, თუმცა რამდენიმე თვეში „მწვანე მოძრაობა“ გაქრა, ირანულმა პოლიციამ კი ოპოზიციის მეთაურთა ძებნა სწორედ ქსელში განთავსებული ფოტო და ვიდეომასალების, ასევე პირადი მონაცემების საფუძველზე დაიწყო.
ისლამის რესპუბლიკის ფარგლებს გარეთ მცხოვრებ ირანელებს ეგზავნებოდათ შეტყობინებები, რომლებიც ქვეყანაში დარჩენილი მათი ნათესავებისადმი მუქარებს შეიცავდა. Twitter-ი პროსახელისუფლო განცხადებებით გაივსო, და მიზეზი მისი მომხმარებლის მიერ აჰმადინეჟადის უეცარი შეყვარება არ ყოფილა.
ნათელი გახდა, რომ Twitter-რევოლუცია, რომელიც დასავლეთში ნაჩქარევად გამოაცხადეს, მხოლოდ ფანტაზიის ნაყოფი იყო.
ინტერნეტის საშუალებით ხელისუფლება ცდილობს, გავლენა მოახდინოს ხალხში მოარულ იდეებზე.
ჩინეთში მოქმედებს ე.წ. ორმოცდაათცენტიანი არმია, რომელშიც 280 ათასი ბლოგერი ერთიანდება და რომლებიც გასამრჯელოს სანაცვლოდ ინტერნეტში დისკუსიებს „იდეოლოგიურად სწორ კალაპოტში“ მიმართავენ. მსგავსი „კიბერჰიბრიდები“ სხვა ქვეყნებშიც იქმნება, მაგალითად, აზერბაიჯანში, კუბასა და ვენესუელაში.
რეალობა ასევე უარყოფს მოსაზრებას იმის შესახებ, რომ ინტერნეტი ცრურწმენების ნგრევას, ტოლერანტობის განვითარებასა და კულტურულ-რელიგიური საზღვრების გადალახვას უწყობს ხელს. ექსპერტების ნაწილის თქმით, ინტერნეტი აძლიერებს რელიგიურ განსხვავებებს, ნაციონალისტურ და კულტურულ ტენდენციებს და შესაბამისად, გლობალურ პოლიტიკას დამატებით სირთულეებს, უთანხმოებასა და კონფლიქტებს უქმნის.
ამასთან, სპეციალისტებმა დაადგინეს, რომ „ფეისბუქზე“ განთავსებული დახურული ინფორმაციის საფუძველზეც კი ადამიანის შესახებ საკმაოდ ბევრი და ზუსტი მონაცემების მიღებაა შესაძლებელი.

Why the World’s Secret Police wants you to join facebook?
Internet is not just the liberating source. The authoritarian regimes use it to persecute its opposers and manipulate with public consciousness.
According to experts, for instance, Russian government is afraid that in case of transfer to the anarchical world of internet from fully controlled world of TV, it will be hindered to establish order and determine the public reaction on news.
That is why, according to expert’s evaluation, the most effective system of internet control is not the strict censorship, but the system where the necessity of censorship does not exist at all.
One more example is Iran 2009 Presidential elections, when the opposition activists were using twitter, and as a result, caused euphoria in several politicians and commentators.
A lot of people saw the fast end to authoritarianism in this, however in several months, the movement “green wave” disappeared, and Iranian police started searching for opposition leaders according to the photo and video materials located in the network, according to private data as well.
Iranians living outside of Iran were sent notes including the threats to their relatives left in the country. Twitter was filled with pro-governmental statements. The reason was not the sudden love of Ahmadinejad.
It was obvious that the Twitter revolution declared hurriedly in the West was just the result of fantasy.
By the help of internet government tries to influence the ideas spread in public.
The so-called fifty cent army operates in China which unites 280 thousand bloggers. These people receive salaries for taking part in the internet discussions to ideologically direct them. Similar “cyberhybrids” operate in other countries as well, for instance, Azerbaijan, Cuba and Venezuela.
The reality rejects the opinion that the internet promotes breaking stereotypes, development of tolerance and overcoming the cultural-religious borders. Some experts think that the internet intensifies the religious differences, nationalist and cultural tendencies and consequently, creates additional difficulties, disagreements and conflicts in the global politics.
Besides, specialists determined that even in case of closed information, it is possible to receive a lot of precise individual data.