ადვოკატებს უფლებები ეზრდებათ
სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრის ბრძანებით, ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა დამცველთან/ადვოკატთან შეხვედრის უფლების განხორციელების შესახებ წესი უკვე დამტკიცდა.
გასულ წელს მოქმედ წესთან შედარებით, მიმდინარე წელს ადვოკატებს ახალი უფლება მიეცემათ. კერძოდ, დამცველს თუ ადვოკატს უფლება ექნება პატიმრობის/თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში ერთ შესვლაზე შეხვდეს თავისი დაცვის ქვეშ მყოფ რამდენიმე ბრალდებულს თუ მსჯავრდებულს იმ შემთხვევაში, თუ ისინი ერთ სისხლის სამართლის საქმეში მონაწილეობენ.
ზოგადად კი, ადვოკატს ერთ შესვლაზე მხოლოდ ერთ პატიმართან შეხვედრის უფლება აქვს, სხვა დაცვის ქვეშ მყოფ პირთან შეხვედრის სურვილის შემთხვევაში კი, რიგითობა უნდა დაიცვას.

Lawyers Will Have Their Rights Increased
The rule regulating meetings of the accused and convicted people with the attorneys based on the decree of the Minister of Penitentiary, Probation and Legal Aid was already enacted.
In comparison to the previous regulation, the lawyers will have new rights. More precisely, an attorney will have right to meet several clients during his one visit in the detention setting if they are convicted for one crime.
In general, the lawyer can meet only one convicted during his/her one visit in prison. But if she/he wants to meet another client, she/he has to queue for it.