06:18, Tuesday, 21.05.2013
სასაზღვრო პოლიციის მონაცემებით, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის სიგრძე აზერბაიჯანთან 446 კილომეტრია. ორ ქვეყანას შორის საზღვარი დადგენილი არ არის. საზღვრების სადელიმიტაციო ორმხრივი სამთავრობოთაშორისო კომისია 17 წელია მუშაობს. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის ნინო კალანდაძის განცხადებით, სადაო ტერიტორიებად რჩება დავით გარეჯი და სოფელი ერისიმედი.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს 2010 წლის 21 ოქტომბრის წერილის თანახმად, სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის პროცესში მხარეები ძირითადად საბჭოთა კავშირის პერიოდში გამოცემული ტოპოგრაფიული რუკებით სარგებლობენ, რომლებზედაც მოცემულია ადმინისტრაციული საზღვრის ხაზი.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილის დავით იოსელიანის განცხადებით (წერილი 08-14/3863. 22.10.2010 წ.), სამინისტროს გეოდეზიისა და კარტოგრაფიის სამსახურში არსებობს 1:10 000 მასშტაბის ტოპოგრაფიული რუკები, ძველი, საბჭოთა პერიოდის, შინაარსობრივად მოძველებული სახით, რომელიც არ წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციას და იგი განკუთვნილია სახელმწიფო მნიშვნელობის საქმიანობისთვის.
საქართველო - აზერბაიჯანის საზღვრის 190 კილომეტრი მდინარე ალაზანზე გადის. მდინარე ალაზანს გავაკების შემდეგ ახასიათებს კარგად გამოხატული მეანდრირება. რამდენიმე ნახევარკუნძული ხმელეთს 40-70 მეტრიანი მიწის მონაკვეთით (მეანდრის ყელი) უკავშირდება. მას ალაზანი გარშემო უვლის. მეანდრის ყელს მარჯვენა და მარცხენა მხრიდან ტალღები ეხლება და თანდათან საფუძველს აცლის. მეანდრირება საქართველო - აზერბაიჯანის საზღვრის მონაკვეთზე განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებლის ნიკოლოზ ალხაზაშვილის თქმით, საზღვარზე რეალური პრობლემა დიდი ხნის წინათ შეიქმნა: „სოფელ ერისიმედის მიმდებარე ტერიტორიაზე ალაზანმა გააკეთა მეანდრის ყელი და გამოიმუშავა ახალი კალაპოტი. შედეგად, ორ საბჭოთა რესპუბლიკას შორის არსებული საზღვარი, რომელიც ტოპოგრაფიულ რუკებზე მდინარის კალაპოტის ღერძზე გადიოდა, გადაადგილებული აღმოჩნდა, ხოლო მდინარე ბელაქანჩაის კალაპოტი არხის მეშვეობით ალაზანს შეუერთეს. ნამეანდრალის ზედა ნაწილში აზერბაიჯანული სოფელი გაშენდა, ქვედა ნაწილში სოფელი ერისიმედი, რომელშიც აჭარიდან გადმოსახლებული ეკომიგრანტები დაასახლეს“.
ერისიმედი
სოფელი ერისიმედი სიღნაღიდან 65 კილომეტრის დაშორებით მდებარეობს. სოფელი 1989 წელს დაარსდა. ოფიციალურად ერისიმედი სიღნაღის მუნიციპალიტეტს ეკუთვნის და საქართველოს იურისდიქციაშია, თუმცა სასაზღვრო კონტროლის გავლის გარეშე სოფელში შესვლა აკრძალულია. საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის საგუშაგო სოფელში შესვლამდე, დაახლოებით 1 კილომეტრში დგას. სასაზღვრო კონტროლის გავლის ვალდებულება მხოლოდ სოფელში მუდმივად მაცხოვრებლებს არ ეხებათ.
რესან ცეცხლაძე, ერისიმედის მკვიდრი: „ერისიმედში 2000 წლიდან ვცხოვრობ. საზღვართან დაკავშირებით ასეთი პრობლემები, რაც ახლა გვაქვს, არასოდეს გვქონია. ადგილობრივები თუ წავედით სიღნაღში, იქიდან უკან დაბრუნებისას ამ სოფლის მაცხოვრებლებსაც კი ხანდახან პასპორტებს გვთხოვენ და რეგისტრაციაში გვატარებენ. ცოტა ხნის წინ, ასპინძის რაიონიდან ბიძაშვილი ჩამომივიდა და სოფელში არ შემოუშვეს, პასპორტი არ ჰქონდა თან. სასაზღვრო პოლიციის გამშვებ პუნქტს იქით, მინდორში, ფერმაა და იქ დავაბინავე“.
სასაზღვრო კონტროლი ერისიმედში 2010 წლის 13 აპრილიდან გამკაცრდა. 13 აპრილს აზერბაიჯანელმა მესაზღვრემ ერისიმედის მკვიდრი 16 წლის ახმედ (იბრაგიმ) გაურგაშვილი მოკლა, რომელიც მინდვრიდან საქონლის სახლში გარეკვას ცდილობდა. აზერბაიჯანელმა მესაზღვრემ ბიჭს თავში გაუფრთხილებლად ესროლა. საქართველოს ხელისუფლების არაერთი დაპირების მიუხედავად, ეს ფაქტი დღემდე გამოუძიებელია. მკვლელობის შემდეგ ქართველი მესაზღვრეები ერისიმედში ვიდეო და ფოტოგადაღებასაც კრძალავენ.
ჟურნალისტურ გამოძიებაზე მუშაობისას ჩვენ ერისიმედში კარტოგრაფიის და გეოდეზიის სპეციალისტებთან ერთად ჩავედით და სასაზღვრო პოლიციასთან შეთანხმებით, ის ადგილიც ვნახეთ, სადაც მკვლელობა მოხდა. შემთხვევის ადგილზე ხეებით გაკეთებული ღობეა გავლებული. ღობე ერისიმედის მაცხოვრებლებს გაუკეთებიათ იმ მიზნით, რომ მათი კუთვნილი საქონელი აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე არ გადასულიყო. თვითმხილველების თქმით, ახმედ გაურგაშვილი ღობის ძირში ეგდო, საქართველოს მხარეს. „ჯიპიესმა“ დააფიქსირა, რომ მკვლელობის ადგილი, საბჭოთა კავშირის დროინდელი ტოპოგრაფიული რუკის მიხედვით, საქართველოს ტერიტორიაა.
ანზორ ბოლქვაძე, მკვლელობის თვითმხილველი: „ახმედი ღობესთან იყო მისული და ღობის იქით გადასული საქონლის მობრუნებას ცდილობდა. ეს ღობე ხეებით ჩვენ ავაწყეთ, რომ საქონელი აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე არ გადასულიყო. ღობე ჩვენს ტერიტორიაზეა გაკეთებული, დაახლოებით 8-10 მეტრის აქეთ, ვიდრე საზღვარია, რადგან მაშინაც გვეშინოდა, რომ არ ესროლათ და ამიტომ აქეთ ავაწყეთ. აზერბაიჯანელმა მესაზღვრემ ახმედს გაუფრთხილებლად ესროლა, პირდაპირ თავში. ახმედი მაშინვე დაეცა, თუმცა გონზე იყო. შველას ითხოვდა, მაგრამ აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები ახლოს არ გვიშვებდნენ. ავტომატები მოგვიშვირეს და გვემუქრებოდნენ, რომ თუ დაჭრილს მივუახლოვდებოდით, გვესვრიდნენ. ამ დროისთვის ქართველი მესაზღვრეები იქ არ ყოფილან“.
2010 წლის 06 დეკემბერს, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო კალანდაძემ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ „სოფელი ერისიმედი სადაო ტერიტორიაზეა“.
„ეს სოფელი იმყოფება იმ ტერიტორიაზე, რომელიც დელიმიტაციის პროცესშია და სადაო ობიექტს წარმოადგენს. აქედან გამომდინარე, თუკი იქ შესვლასა და გადაადგილებასთან დაკავშირებით რაიმე შეზღუდვა არსებობს, იმის გამო, რომ ის სადაო ტერიტორიაზეა“, - აღნიშნა კალანდაძემ.
„ჯიპიესის“ მონაცემებით, აზერბაიჯანის ტერიტორიაზეა ერისიმედში მდებარე 15 საცხოვრებელი სახლი, სკოლა და ამბულატორია.
აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესმდივნის ელხან პოლუხოვის განმარტებით, აზერბაიჯანული მხარე ერისიმედის, ისევე როგორც დავით გარეჯის ნაწილის სხვა ტერიტორიებზე გაცვლის საკითხს არ განიხილავს.
სოფელ ერისიმედის მაცხოვრებლების თქმით, საქართველოს ხელისუფლება წლების განმავლობაში აბსოლუტურ უყურადღებობას იჩენს იმ ტერიტორიების მიმართ, რომელიც საქართველოს იურისდიქციაში შედის, მაგრამ სინამდვილეში, აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები აკონტროლებენ.
დათო მახარაძე, ერისიმედის მკვიდრი: „დასახლებული პუნქტი რომ მთავრდება, 100 ჰექტარზე მეტი საძოვარი მიწებია, მაგრამ ვერ ვსარგებლობთ. ეს მიწები საქართველოს ეკუთვნის, ჩვენია, მაგრამ აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები აკონტროლებენ და მეზობელი აზერბაიჯანული სოფლის საქონელი ბალახობს. ახლოს ვერ მივდივართ, აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები გვემუქრებიან, დაგაკავებთო. ამ მიწებით აქ ჩამოსახლების დროს ჩვენ ვსარგებლობდით. როდის გახდა ამხელა ტერიტორია მაგათი, არ ვიცით. იმ ტერიტორიაზე ჩვენი საქონელი თუ მოხვდა, მიჰყავთ და აღარ გვაძლევენ“.
ეროზია
რამდენიმე წელია მდინარე ალაზანი საქართველოს მხარეს ნაპირებს რეცხავს და ანგრევს. კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის (CENN) მონაცემებით, ეროზიის შედეგად, ალაზნის პირას სახნავ - სათესი მიწების ფართობი მნიშვნელოვნად შემცირდა.
ნინო ფხოველიშვილი, ფერმერი სიღნაღის რაიონში: „ალაზანი ყოველწლიურად ზემოთ იწევს და ტერიტორიები მიაქვს. განსაკუთრებით გაზაფხულზე, როცა ინტენსიურად წვიმს ხოლმე, დღეში თითქმის 25-30 მეტრ მიწას გლეჯს. ხუთი წლის წინ, ალაზანი იმ ტყის ადგილზე მოდიოდა. როცა ფერმა ავაშენეთ, მდინარიდან 300 მეტრით ვიყავით დაშორებულები, მაგრამ ამჟამად 80 მეტრიღაა დარჩენილი. მაგალითად, სოფელ ანაგის ტერიტორიაზე არის ყურე, რომლის სიგანეც 180 მეტრი იყო, დღეისათვის კი მხოლოდ 30 მეტრია დარჩენილი. ორი ყურე ალაზანმა უკვე გაარღვია და 70 ჰექტარზე მეტი ტერიტორია მდინარის გაღმა დარჩა. იქით ვერ გადავდივართ ვერც ჩვენ, ფერმერები და ვერც ქართველი მესაზღვრეები. იმ ტერიტორიებით აზერბაიჯანელები სარგებლობენ და იმათი მესაზღვრეები აკონტროლებენ. საქართველოს მხარეს ალაზანი ნაპირებს ამჟამადაც ინტენსიურად რეცხავს. მდინარე საფრთხეს კიდევ ერთ მეანდრას (ყურეს) უქმნის.
- პრობლემის შესახებ სახელმწიფო სამსახურებს არ მიმართეთ?
- არაერთხელ მივმართე გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს, სხვადასხვა სამსახურებს, საზღვრის დაცვის დეპარტამენტს. ჩამოვიდნენ, ადგილზე ნახეს მდგომარეობა. თქვეს, რომ ვითარება საგანგაშოა, მაგრამ არაფერი გაუკეთებიათ.
- მდინარე აზერბაიჯანის მხარეს არ ანგრევს მიწას?
- იქითაც აზიანებს, მაგრამ ნგრევის საწინააღმდეგოდ აზერბაიჯანის მხარეს მდინარის ნაპირების გამაგრება ხდება. ლოდებს, ქვებს ყრიან. კალაპოტს მიმართულებას აძლევენ. ერთ დღეში შეიძლება ასი მანქანა ქვა დაცალონ. ფაქტია რომ ინტენსიურად ამაგრებენ ტერიტორიებს. დაახლოებით 6 წლის წინ, აზერბაიჯანის მხარეს ერთ-ერთ ყურეს სერიოზული საფრთხე ემუქრებოდა. აზერბაიჯანის ხელისუფლებამ ნაპირები გაამაგრა და 70 ჰექტრამდე ტერიტორია შეინარჩუნა. ამავე პერიოდში, ალაზანმა აზერბაიჯანის მხარეს კიდევ ერთ ყურეს შეუქმნა საფრთხე. მდინარემ მეანდრა გაარღვია და 45 ჰექტარი კალაპოტს აქეთ, საქართველოს მხარეს დატოვა. საქართველოს ხელისუფლებისგან განსხვავებით, აზერბაიჯანულმა მხარემ ეს კუნძული შეინარჩუნა. მათ ხიდი გააკეთეს და ამ ხიდის მეშვეობით, აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები ალაზანს აქეთ დარჩენილ ტერიტორიას დღემდე აკონტროლებენ, აზერბაიჯანს კი ჩვენი ტერიტორიები ოკუპირებული აქვს“.
საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის საზღვრის დაცვისა და კონტროლის პალატის სამმართველოს ინფორმაციით, აზერბაიჯანული მხარე ნამდვილად აშენებს ხიდებს, რომ ალაზანს აქეთ დარჩენილი ტერიტორიები გააკონტროლოს. „ალაზანი არის სასაზღვრო მდინარე და ყველაფერი უნდა იყოს შეთანხმებული, მაგრამ აზერბაიჯანს საქართველოსთან ამაზე შეთანხმება არ აქვს“, - განაცხადეს სამმართველოში.
ნაპირდაცვის სპეციალისტი, ექსპერტი ჭიჭიკო ჯანელიძე ამბობს, რომ სიღნაღის რაიონში, მდინარე ალაზნის მიერ ნაპირების გარეცხვის მდგომარეობის გასაცნობად ის ბოლოს 4 წლის წინ იმყოფებოდა. „4 წლის წინ, ძლიერი წყალდიდობის დროს, მდინარემ გარეცხა ტერიტორიები და ჩვენ ჩავედით ნაპირდაცვის დეპარტამენტიდან, რომ ეს პრობლემა, მდინარის კალაპოტის დინამიკა შეგვესწავლა. ტერიტორიაზე, რომელიც ჩვენი იყო და ალაზანის გადმოადგილების გამო იქით დარჩა, აზერბაიჯანელ მესაზღვრეებს კონტროლი ჰქონდათ დაწესებული და მათ ჩვენს ტერიტორიაზე არ შეგვიშვეს“.
„ეროზია არის მდინარის ბუნებრივი პროცესი. ჩვენი ქვეყანა წაგებულ მდგომარეობაშია იმიტომ, რომ კავკასიონიდან მეტი წყალუხვი მდინარეები გამოდის, მეტი ნაშალი მასალა გამოაქვთ და ალაზანს აიძულებენ ჩვენს მხარეს გადმოადგილდეს. პრევენციული ღონისძიებების გატარება ჩვენს ნაპირზე გაძნელებულია, რადგან მდინარე რეცხავს ძველ, ფხვიერ თიხოვან ნალექებს 4-5-15 მეტრის სიმაღლის კედლებზე. რომ დააკავო მდინარის ეროზიული მოქმედება, უნდა ააშენო გაბიონები და ბეტონის კედლები, ეს კონსტრუქციები კი ასეთ ვითარებაში იძირება და იმარხება. ამიტომ, ასეთი ღონისძიებების გატარება არაეფექტურია. ზემდგომი ორგანოები უნდა იყვნენ ინფორმირებულები, თუ რა კატასტროფულ მდგომარეობასთან გვაქვს საქმე. საზღვრის დემარკაციის პროცესი უნდა დაჩქარდეს და მერე საქართველოს მხარე, მდინარის მარყუჟების გასწორხაზოვნებით უშველის ამ პრობლემას, ანუ კალაპოტს სწორ მიმართულებას მისცემს, - აღნიშნავს ჭიჭიკო ჯანელიძე.
მისივე თქმით, თითო მეანდრაში რამდენიმე ათეული ჰექტარი შედის და საერთო ჯამში, ალაზნის გადმოადგილების გამო აზერბაიჯანის მხარეს დარჩენილი ტერიტორია ას ჰექტრამდეა.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ცნობით, ეროზიის პრობლემა მდინარე ალაზანს რამდენიმე ათეულ კილომეტრ მანძილზე გასდევს და მისი აღმოფხვრა არსებული ბიუჯეტის პირობებში წარმოუდგენელია.
„მდინარე ალაზნის აღნიშნულ ნაპირებზე 2010 წელს ნაპირსამაგრი სამუშაოები არ ჩატარებულა. ფინანსური შესაძლებლობების გათვალისწინებით, პრიორიტეტი მიენიჭა მდინარეთა ნაპირების დაცვას დასახლებულ ადგილებში. ამჟამად, ყველაზე მნიშვნელოვანი მეანდრების ყელის მდგრადობის შენარჩუნებაა, რაც აგვაცილებს მეანდრების მარჯვენა ნაპირიდან მოწყვეტას და საზღვრის დადგენის საკითხში გაუგებრობებს. ამასთან, პრობლემა აქვს ჯუმასყურესაც, რომელიც დედოფლისწყაროს რაიონის ტერიტორიაზეა. საჭიროა შევიწროვებული გადასასვლელების დაჯავშნა ხისტი საფარით და ფსევდოკარსტული ღრმულების შევსება ხსნარებით“, - აცხადებს გარემოს ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი ნიკოლოზ ალხაზაშვილი.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, მდინარე ალაზანზე ნაპირსამაგრი სამუშაოების ჩატარება არც 2011 წელს არის დაგეგმილი.
საერთაშორისო სამართალში გათვალისწინებულია ე.წ. „ესტოპპელას“ პრინციპი. ამ პრინციპის თანახმად, როცა სახელმწიფო რამდენიმე წლის განმავლობაში ფლობს სხვა სახელმწიფოს ტერიტორიებს, ამუშავებს და იყენებს მას და ამაზე ის სახელმწიფო, რომელსაც ეს ტერიტორიები იურიდიულად ეკუთვნის, პრეტენზიას არ აცხადებს, სახელმწიფოს, რომელიც სხვა რესპუბლიკის ტერიტორიებით სარგებლობს, პრეტენზიები უჩნდება და ოფიციალურ დონეზეც მის საკუთარ იურისდიქციაში მოქცევას ცდილობს.
როგორც საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის საზღვრის დაცვისა და კონტროლის პალატის სამმართველოს უფროსი, პოლკოვნიკი ვახტანგ დათუნაშვილი აღნიშნავს, „ეს აზერბაიჯანსა და საქართველოს შორის ყველაზე საშიში მომენტია“.
სტატია მომზადებულია პროექტის ფარგლებში: „ჟურნალისტთა საგამოძიებო ჯგუფი კახეთში“ - რომელსაც აფინანსებს  ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდი ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში „საქართველოში მედიის როგორც მაკონტროლებელი ინსტიტუტის როლის გაძლიერება“. სტატიის შინაარსი არ გამოხატავს ევროკავშირისა და ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის მოსაზრებებს და შეხედულებებს. მასზე მთლიანად პასუხისმგებელია კახეთის საინფორმაციო ცენტრი

Borders Without Defense
According to the border police data, the length of the Georgian border with Azerbaijan is 446 km. But in reality, the border between these two states has not been determined. The bilateral governmental commission on the border delimitation has been operating for 17 years now. According to the Deputy Minister of Georgian Foreign Affairs, Davit Gareji and the village Erisimedi remain  disputed territories.
According to a letter from the Georgian Foreign Ministry issued on October 21st of 2010, in the process of border delimitation, the parties basically used  Soviet topographical maps that indicated the administrative border line.
According to the statement of the deputy Minister of Environmental Protection and Natural Resources (letter 08-14/3863. 22.10.2010), in the service of geodesy and cartography of the Ministry, there are maps on a 1:10 000 scale in an old Soviet form which do not present public information and are intended for state work.
190 km of Georgia-Azerbaijan border follows river Alazani. The river Alazani is characterized by meanders. There are several peninsulas connected to the land by 40-70 meter land piece. It is surrounded by the river. The gorge of the river is hit by the waves from the both sides thus ruining its foundation. Meanders are gaining significance at the Georgian-Azerbaijani border.
According to Nikoloz Alkhazashvvili, who was performing the head of the national agency of the environment’s duty, the real problem at the border originated long ago: “In the surrounding territory of the village Erisimedi Alazani made a meander gorge and established a new river-bed. As a result, the border between the two Soviet Republics that passed the axis of the river-bed on the topographical maps was replaced. The river-bed of the river Belakanchai got connected to Alazani by the channel. In the upper part of the former meander, the Azerbaijani river was founded, in the lower part – village Erisimedi where the eco-migrants from Adjara region were inhabited.”
Erisimedi
The village Erisimedi is situated 65 km from the village of Sighnaghi. The village was founded in 1989. Officially, Erisimedi belongs to the Sighnaghi municipality, thus falls in Georgian jurisdiction. However it is prohibited to enter the village without going through the border control. The border police operate at approximately 1 km distance before entering the village. The obligation of border control does not concern only the permanent residents of the village.
Resan Tsestkhladze, resident of Erisimedi: “I have been living in Erisimedi since 2000. We have never had such problems with the border. Even we, the local residents are asked to show passports and go through registration when coming back to the village. Not too long ago, my cousin from Aspindza region visited me. He was not allowed to enter the village since he did not have a passport. There is a farm in the field away from the border police checkpoint. I found shelter for him there.”
The border control intensified since April 13 of 2010. On April 13, an Azerbaijani border-guard killed 16-year-old Akhmed (Ibragim) Gaurgashvili who was driving away cattle from the field to his home. The Azerbaijani border-guard shot him carelessly. Despite numerous promises of the Georgian government, this incident still has not been investigated. Georgian border-guards are prohibiting video and photo recording in Erisimedi since this incident occurred. .
While working on the journalistic investigation we went to the village of Erisimedi along with cartographical and geodetic specialists and saw the place where the careless murder occurred. There is a fence made of trees put up at the place of the incident. The fence has been put up by Erisimedi residents to keep their cattle from entering Azerbaijanian territory. According to the witnesses, Akhmed Gaurgashvili was lying under the fence, on the Georgin side. GPS observed, according to the topographical map of the Soviet Union, that the place of the murder is Georgian territory.
Anzor Bolkvadze, the witness of the murder: “Akhmed had approached the fence and was trying to bring the cattle back beyond the fence. We built this fence with trees to keep our cattle from entering Azerbaijani territory. The fence is made in our territory, approximately 8-10 meters away from the border. We were afraid of shooting and that is why we built it here. The Azerbaijani border-guard shot Akhmed mercilessly, right in the head. Akhmed fell right away. However, he was conscious asking for help. Azerbaijani border-guards did not let us go near him. They pointed their guns on us threatening that if we dare to go near, they would shoot us. Georgian border-guards were not there by that time.”
On December 6 of 2010, Georgian Deputy Foreign Minister Nino Kalandze stated at the briefing that “the village Erisimedi is on the disputed territory.”
“This village is situated in the territory which is in the process of delimitation and represents a disputed territory. Hence, if there is any restriction on entering and transportation, that is because it is situated in the disputed territory,” – noted Kalandadze.
According to GPS data, there are 15 houses, a school and an ambulatory in Azerbaijani territory.
According to Azerbaijani Foreign Ministry Press Secretary Elkhan Polukhov, the Azerbaijani side is not discussing the case of exchange of Erisimedi and other territories of Davit Gareji as well.
According to Erisimedi residents, the Georgian government has been absolutely indifferent to those territories which belong within  Georgian jurisdiction, but in reality have been controlled by Azerbaijani border-guards for years.
Dato Makharadze, resident of Erisimedi: “After the settlement, there is more than 100 hectares of pasture but we cannot use it. That land belongs to Georgia, but Azerbaijan frontiers control it and the cattle of neighboring Azerbaijan villages pasture there. We cannot approach them; Azerbaijan border police officers threaten us with imprisonment. We used to use those lands when we were settled here. We do not know when such a huge territory became the property of Azerbaijan. If our cattle accidentally enter that territory, they do not return them back to us.”
Erosion
The River Alazani has been washing away the bank on the Georgian side for several years.. According to the Caucasian Environmental NGO Network (CENN), as a result of the erosion, the agricultural land on the Alazani Embankment has significantly reduced.
Nino Pkhovelishvili, farmer in Sighnaghi district: “The Alazani River is moving up and takes away our territories every year. It happens mostly in spring during intensive rains; the river takes away about 25-30 meters of land per day. Five years ago, the Alazani River was flowing in the area of that forest. When we built a farm, the distance between the farm and the river was 300 meters but now there is only 80 meters. For example, the width of the bay in the village of Anaga was 180 meters but now it is only 30 meters. The Alazani River has already destroyed two bays and more than 70 hectares of the land remained on the other bank of the river. Neither we the farmers, nor the Georgian frontier police officers can go there. Azerbaijan people use that land and their frontier officers control the territory. The Alazani River intensively washes away the banks on the Georgian side. The river now threats one more bay.
-Did you inform the state institutions about the problem?
-I have petitioned to the Ministry of Environment and Natural Resources several times as well as other institutions like the Frontier Department. Their representatives arrived and checked the situation. They said the situation is alarming but did not do anything.
-Is not the river destroying the bank on the Azerbaijan side?
-It is destroying it there too, but the Azerbaijan government fortifies the bank on their side. They throw stones and blocks there; they change the river-bed; they put about 100 tracks of blocks every day. It is fact that they are working on this problem very intensively. About 6 year ago, one of the bays was under serious threat on the Azerbaijan side. The government fortified the bank and saved about 70 hectares of land from disappearance. At that time, the Alazani threatened another bay on their side – the river destroyed the meander and left its bed of about 45 hectares on the Georgian side. Unlike the Georgian government, the Azerbaijan authority did not lose the island – they built a bridge and their frontier police officers still control that territory; in parallel to it, Azerbaijan has occupied our territory.”
According to the Border Security and Control Chamber of the Frontier Police Department of Georgia, the Azerbaijan side really builds bridges to control the land left on the Georgian embankment of the Alazani River. “Alazani is a border river and everything shall be agreed; however Azerbaijan has not made any agreements yet,” said the representative of the department.
Environment specialist Chichiko Janelidze said he was in the Sighnaghi district to examine the situation in Alazani embankment four years ago. “Four years ago, during the serious flood, the river washed away the territories and we arrived there from the department to study the situation and dynamics of the river-bed. Our territory remained on the Azerbaijan side because the Alazani River changed its bed. The Azerbaijan frontier police officers did not allow us into that territory.”
“Erosion is the natural process of the river. Our country is in a bad situation because waterfull rivers are falling from the Caucasus Range; they bring more ruins and make the Alazani River to change its bed. It is difficult to carry out preventive measures on our side because the river is washing away old, loose clay and sand. Gabions and concrete walls shall be constructed on the bank to stop river erosion. However, those constructions sink and get buried in such situations. Consequently, similar preventive measures were inefficient. The governmental institutions were informed about the disaster. The border demarcation process shall hurry up and afterwards, Georgia will resolve the problem by straightening of the river-loops; thus the river-bed will flow directly,” said Chichiko Janelidze.
He added that several dozen hectares of land is in each meander and in total, about 100 hectares of land remained on the Azerbaijan side because the Alazani River changed its bed.
According to the National Environmental Agency, the problem of erosion in the Alazani River is urgent for the distance of 10 kilometers and it cannot be eradicated with the budget we have.
“In 2010, the bank-fortifying activities in the Alazani River were not carried out. Due to our financial sources, we preferred to fortify the embankment close to residential areas. Nowadays, it is urgent to preserve the stability of the meanders that could prevent destruction of the meanders on the right bank and further misunderstandings in the estimation of the border. Besides, the problem is in Juma Bay as well, which is located in Dedoplistskaro district. The narrowed passages shall be covered by rigid boards and the holes shall be filled in with corresponding substances,” said the interim head of the National Environmental Agency Nikoloz Alkhazishvili.
According to the Agency, the fortifying activities of the Alazani River are not planned in 2011 either.
International Law recognizes the so called Estoppel principle. In accordance to this principle, when a state owns, cultivates and uses territories of another state for several years and the legal owner state of the territory does not complain about it, the user state starts claiming for the territory and tries to get it under its legal jurisdiction on the official level.
The head of the Border Security and Control Chamber of the Frontier Police Department of Georgia, Colonel Vakhtang Datunashvili said: “It is the most dangerous topic between Azerbaijan and Georgia.”