ომის ვეტერანების საპროტესტო აქციის დაშლას ფართო კრიტიკა მოჰყვა
3 იანვარს, ყოფილი სამხედრო მოსამსახურეების დაშლა და დაპატიმრება, რომლებიც თბილისში საჯარო პროტესტს გამოხატავდნენ იმ სოციალური შეღავათების გაუქმების გამო, რომლითაც ისინი მანამდე სარგებლობდნენ, ფართოდ გააკრტიკეს ქართულმა ოპოზიციურმა პარტიებმა და არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, მათ შორის „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“, სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა.
აქციის მონაწილეები 1992–93 წლის აფხაზეთის და 2008 წლის სამხრეთ ოსეთის ომის ვეტერანები არიან. თეთრთმეტ მათგანს წვრილმანი ხულიგნობისა ან პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდება წაუყენეს. 4 იანვარს თბილისის სასამართლომ თითოეული მათგანი 400 ლარით ($225) დააჯარიმა. „ქართული ლეგიონის“ წარმომადგენელმა – იმ კავშირისა, რომელიც ომის ვეტერანებს  წარმოადგენს, „kavkaz-uzel.ru“–ს განუცხადა, რომ ჯარიმებს შეიძლება ახალი პროტესტი მოჰყვეს, რადგან ვეტერანებს ამ თანხის გადასახდელი ფული ფიზიკურად არ აქვთ.
„კავკას–პრესის“ ინფორმაციით, 6 იანვარს, „ქართული ლეგიონის“ ხელმძღვანელმა გია ყარყარაშვილმა, რომელიც 1992–93 წლის აფხაზეთის ომის დროს ქართულ შეიარაღებულ ძალებს მეთაურობდა და 1993–94 წლებში თავდაცვის მინისტრად მუშაობდა, იმ დროს როდესაც საქართველოს სახელმწიფო საბჭოს მეთაური ედუარდ შევარდნაძე იყო, განაცხადა, რომ ლეგიონი ამ ჯარიმების გაუქმებას შეეცდება.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო აცხადებს, რომ ვეტერანებმა უარი უთხრეს საპატრულო პოლიციას თხოვნაზე, აეღოთ გმირთა მემორიალთან გაშლილი კარვები, პოლიციის თანამშრომლებს წინააღდმეგობა გაუწიეს და მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. სამინისტროს 4 იანვრის განცხადებაში ნათქვამია, რომ აქცის ზოგიერთი მონაწილე „აშკარად ალკოჰოლის ზეგავლენის ქვეშ იყო“. ადვოკატმა გია ნიკოლაიშვილმა, რომელიც ვეტერანებს წარმოადგენს, 4 იანვარს პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ ეს უკანასკნელი ბრალდება სიმართლეს არ შეესაბამება („კავკას–პრესი“).
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანგარიშის სიზუსტე ეჭვქვეშ დააყენა საქართველოს სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმაც. 4 იანვრის საღამოს გავრცელებულ წერილობით განცხადებაში, მან აღნიშნა, რომ აქცია შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ საქართველოს კანონის სრული დაცვით მიმდინარეობდა. შემდეგ ის აღნიშნავს, რომ ვიდეო კადრებში გმირთა მემორიალის მიმდებარე ტერიტორიაზე კარვები არსად არ ჩანს, რაც საეჭვოს ხდის შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებას, თითქოს ვეტერანებმა კარვების აღებაზე უარი თქვეს.
ტუღუშმა განაცხადა, რომ ვიდეო მასალაში კარგად ჩანან როგორც ფორმიანი პოლიციელები, ასევე სამოქალაქო ტანსაცმელში გამოწყობილი მამაკაცები, რომლებიც შეურაცხყოფას აყენებენ და სცემენ აქციის მონაწილების, რომლებიც მათ ანალოგიურად არ პასუხობენ. ამის საფუძველზე, ტუღუშმა დაადასტურა, რომ პოლიციის მოქმედება უკანონო იყო და ოფიციალურად მოუწოდა გენერალურ პროკურორს და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადეკვატური ნაბიჯები გადადგან დამნაშავეთა დადგენისა და მათ წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელის წარდგენისთვის.
ოფიციალური გამოძიება მოითხოვეს ასევე ათამდე არასამთავრობო ორგანიზაციამ და უფლებადამცველმა ჯგუფებმა, ისევე როგორც აშშ–ს ელჩმა ჯონ ბასმა, რომელმაც 5 იანვარს განაცხადა, რომ ის „შეშფოთებულია“ ცნობებით პოლიციის იმ ტიპის ძალადობის შესახებ, რომლის „ადგილიც დემოკრატიულ საზოგადოებაში არ არის“.
პოლიციის თანამშრომელი, რომელიც კადრებში ჩანს, თუ როგორ ურტყამს ქალბატონს, რომელიც ოპოზიციური „ქართული პარტიის“ წევრია, სკანდალის დროს სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
იმ სამი ტელეკომპანიიდან („რუსთავი 2“, „იმედი“ და სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული „საზოგადოებრივი მაუწყებელი“), რომელიც ნაციონალური მასშტაბით მაუწყებლობს, არცერთმა არ გააშუქა „ახალ ამბებში“ აქციის დაშლის ფაქტი იმ დღეს, როდესაც ის მოხდა. საქართველოს საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა 5 იანვარს განმარტა, რომ მას არ გააჩნდა პოლიციის ჩარევის ვიდეო კადრები.
უფლებებისა და პოლიციის არასწორი ქმედებისგან დამოუკიდებლად, ინციდენტმა ცხადყო, პირველ რიგში საქართველოს ხელისუფლების რეაქცია კრიტიკაზე, და მეორე, ოპოზიციური პარტიებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მზადყოფნა, გამოიყენონ ნებისმიერი შესაძლებლობა ქვეყნის ხელისუფლების ცუდ ფერებში წარმოჩენისთვის.
პარლამენტის ყოფილი სპიკერის ნინო ბურჯანაძის პარტიამ „დემოკრატიული მოძრაობა – ერთიანი საქართველოსთვის“ პოლიციის ქმედებას უწოდა „დიქტატორული რეჟიმის დამკვიდრებისკენ გადადგმული მორიგი ნაბიჯი“ („კავკას–პრესი, 4 იანვარი). ყოფილი პრემიერ–მინისტრის ზურაბ ნოღაიდელის პარტიამ „სამართლიანი საქართველოსთვის“ აქციის დარბევაზე ბრძანების გაცემაში პირდაპირ პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილი დაადანაშაულა („კავკას–პრესი“, 5 იანვარი).

The dispersal and arrest by police on January 3 of former servicemen who staged a public protest in Tbilisi against the abolition of social benefits to which they were previously entitled has been widely condemned by Georgian opposition parties and NGOs, including the Georgian Young Lawyers Association, human rights defender Giorgi Tughushi, and the U.S. ambassador.
The men in question were veterans of the 1992-93 war in Abkhazia and the August 2008 war in South Ossetia. Eleven of them were charged with petty hooliganism or resisting the police. A Tbilisi court fined them 400 laris ($225) apiece on January 4. A representative of the Georgian Legion, a union that represents war veterans, told kavkaz-uzel.ru the fines are likely to trigger fresh protests as some veterans simply do not have the money to pay them.
Georgian Legion head Gia Qarqarashvili, who commanded the Georgian forces during the 1992-93 Abkhaz war and served from May 1993 to February 1994 as defense minister under then-Georgian State Council Chairman Eduard Shevardnadze, was quoted on January 6 by Caucasus Press as saying the legion would seek to have the fines rescinded.
The Georgian Interior Ministry says the veterans refused to comply with patrol police requests to remove the tents they had pitched on Heroes' Square, and resisted and verbally insulted police officers. A ministry statement on January 4 claimed that some of the rally participants were "clearly under the influence of alcohol." Gia Nikolaishvili, a lawyer representing the veterans, told a press conference on January 4 that that latter allegation was not true, Caucasus Press reported.
Human rights ombudsman Tughushi too questioned the accuracy of the Interior Ministry's account. In a written statement released later on January 4, he pointed out that the rally was held in full compliance with Georgia's law on assemblies and manifestations. He further pointed out that video footage does not show any tents near the memorial on Heroes' Square, thus calling into question the Interior Ministry claim that the veterans refused to remove tents.
Tughushi said the video footage showed both uniformed police and men in plainclothes abusing and manhandling protesters, who did not respond in kind. On that basis, Tughushi affirmed that the police action was illegal, and he formally requested that the prosecutor-general and interior minister take appropriate steps to determine those responsible and bring legal action against them.
A group of a dozen NGOs and human rights groups has similarly demanded an official investigation. So too has U.S. Ambassador John Bass, who on January 5 said he was "disturbed" by reports of police violence of a type that "does not have a place in a democratic society."
A police officer who was seen in the video footage to hit a woman member of the opposition Georgian Party during the fracas has since been dismissed.
None of the three Georgian TV stations that broadcast nationwide (Rustavi-2, Imedi TV, and the first channel of the government-funded Public Broadcaster) covered the dispersal of the protest in news bulletins the day it occurred. Georgia's Public Broadcaster on January 5 explained that failure by itslack of video footage of the police intervention.
Regardless of the rights and wrongs of the police action, the incident has served to highlight, first, the Georgian authorities' sensitivity to criticism, and second, the determination of opposition parties and NGOs to avail themselves of any opportunity to show the country's leadership in a bad light.
Former parliament speaker Nino Burjanadze's Democratic Movement-United Georgia termed the police intervention "another step toward establishing a dictatorial regime," Caucasus Press reported on January 4. Former Prime Minister Zurab Noghaideli's For A Just Georgia party implicitly accused President Mikheil Saakashvili of giving the order to disperse the protest, the same agency reported on January 5.