სამხედრო მფრინავების ადვოკატი სასამართლოს და გამოძიებას ბრალდებულების უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს
სპეცოპერაცია „ენვერის“ შედეგად დაკავებული სამხედრო მფრინავების ადვოკატი მურმან ქამადაძე გამოძიებას და სასამართლოს ბრალდებულების უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს .
როგორც მურმან ქამადაძემ განაცხადა, მისი დაცვის ქვეშ მყოფების ვიაჩესლავ პლუჟნიკოვის და გოჩა დიასამიძის უფლებები ირღვევა, როდესაც ადვოკატს არ აძლევენ საქმის მასალების ქსეროასლების გაკეთების შესაძლებლობას.
ქამადაძის თქმით, საქმის მასალები რომ ჰქონდეს, გაცილებით ეფექტურად იმუშავებდა. ადვოკატი აღნიშნავს, რომ გამოძიება და სასამართლო ვალდებულები არიან საქმე დაცვის მხარისთვისაც ხელმისაწვდომი გახადონ, ადვოკატს საქმის ქსეროასლების გაკეთების შესაძლებლობა მისცენ. ქამადაძის თქმით, მას მხოლოდ საქმის ადგილზე დაცნობის შესაძლებლობა მისცეს.
იგი აღნიშნავს, რომ საქმის მასალების უქონლობა ხელს შეუშლის სტრასბურგის სასამართლოსთვის მიმართვას.
საქმე ბათუმის საქალაქო სასამართლოში განსახილველად უკვე გადაიგზავნა, თუმცა პროცესი ჯერ დანიშნული არ არის. საქმეს საიდუმლო გრიფი ადევს.
შსს-ს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის სპეცოპარაცია „ენვერის“ შედეგად 15 პირი დააკავეს. მათგან ორთან საპროცესო შეთანხმება გაფორმდა.13 დაკავებულიდან 4 რუსეთის, ცხრა კი საქართველოს მოქალაქეა.

Attorney of Military Pilots Blame the Court and Investigation in Breaching the Rights of Detainees
Murman Kamadadze - attorney of the military pilots, detained as a result of the special operation “Enveri”, blames the investigation and the court in breaching the rights of the detainees.
Murman Kamadadze said the rights of his clients Viacheslav Pluzhnikov and Gocha Diasamidze are breached because the attorney was not allowed to make copy of case materials.
According to Kamadadze, his activities could have been more effective if he had access to case materials. He said the investigation and court are entitled to make the case materials available for the defense side. However, Kamadadze was allowed to study the documents only in the law enforcement institution.
Since he does not have access to the documents, the defense side cannot appeal to the Strasbourg Court.
The case was already sent to the Batumi City Court but the court-hearing was not scheduled yet; the status of Griffith Secret was granted to the case.
As a result of the special operation of the Counter-Intelligence Department of the MIA 15 people were imprisoned. Plea-agreement was signed with two of them. 4 detainees are citizens of Russia and other 9 out of total 13 are citizens of Georgia.