ლუკაშენკოს პოლონეთში შესვლა აუკრძალეს
პოლონეთმა ბელორუსის პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს და რიგ ბელორუს მაღალჩინოსნებს ქვეყანაში შესვლა აუკრძალა . „რია ნოვოსტის“ ცნობით, ამის შესახებ პოლონული საინფორმაციო სააგენტოები პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წყაროზე დაყრდნობით იუწყებიან.
ბელორუსის ხელისუფლების წარმომადგენელთა სია, რომლებსაც პოლონეთის ტერიტორიაზე შესვლა აეკრძალათ, არის ვარშავის პასუხი 19 დეკემბერს მინსკში ოპოზიციის აქციის დარბევაზე.
„პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს გარდა, სიაში მოხვდნენ ბელორუსი მოსამართლეები და პროკურორები, რომლებიც პასუხისმგებელნი არიან ოპოზიციის დევნაზე“, - წერს პოლონური სააგენტო „პაპ“.
ბელორუსში საპრეზიდენტო არჩევნები 19 დეკემბერს გაიმართა. არჩევნების შედეგებით უკმაყოფილო ოპოზიციამ მინსკის ცენტრში არასანქცირებული მიტინგი გამართა. მილიციამ აქცია დაარბია და პრეზიდენტობის ექსკანდიდატების ჩათვლით, 600-ზე მეტი ადამიანი დააკავა. მასობრივი არეულობის გამო აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე. რიგმა სახელმწიფოებმა და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა მიტინგის დარბევა მკაცრად გააკრიტიკეს.

Lukashenko Banned to enter Poland
Poland banned the President of Belorus Aleksandre Lukashenko and some Belorussian high officials to enter the country. According to Ria Novosti, the Polish information agencies informed on the corresponding based on Polish Ministry of Foreign Affairs.
The list of the representatives of Belorussian government restricted with right to enter Polish territory is a response of Warsaw to a raid carried out in Minsk on December 19th against the opposition protest rally.
“Except for the President Aleksandre Lukashenko, the Belorussian judges and prosecutors are included in the list of people responsible for the raid carried out against the opposition,” – states Polish agency Pap.
The presidential elections were held on December 19th in Belarus. The opposition displeased with the results of election held non-sanctioned rally in the center of Minks. The police raided the rally and detained approximately 600 people including the ex-candidates of presidency. The criminal case has been filed on the mass disorder. Some states and international organizations strictly criticized the raid of the rally.