პატიმარი, რომელსაც 25 წელი აქვს მისჯილი, ალაპარაკდა
„ამ წერილს ვწერ დიდი შიშით. აქამდე მქონდა შიში და ახლა ვბედავ და გაწვდით იმ ინფორმაციას, რაც სინამდვილეა“, - გვწერს ციხიდან დავით ღოლიჯაშვილი, რომელსაც 25-წლიანი პატიმრობაა აქვს მისჯილი ამსტერდამიდან სუბოტექსის შემოტანის ბრალდებით. ამავე საქმეზე დაკავებული უშიშროების თანამშრომელი ლევან ალელიშვილი დაკავებიდან რამდენიმე დღეში საკანში გარდაცვლილი იპოვეს. პოლიციის ვერსიით, მან თავი ჩამოიხრჩო. თუმცა არის მეორე ვერსია, რომ ის „მოიცილეს“. დავით ღოლიჯაშვილს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტი ბრალს დებს, რომ სუბოტექსი უშიშროების თანამშრომელს ალელიშვილს ჩამოუტანა. ღოლიჯაშვილს ჯანმრთელობა შეერყა და ამჯერად თავისუფლად გადაადგილების საშუალება არა აქვს.
რა მოხდა რეალურად? გორში მცხოვრები დავით ღოლიჯაშვილი დიღმის ტრასაზე, გადასახვევთან 2007 წლის 1 თებერვალს დააკავეს. მას იმ მომენტში ჯიბიდან სამი აბი სუბოტექსი „ამოუღეს“.
„უცებ გადამიდგა შავი ფერის ჯიპი, გადმოხტნენ სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული ადამიანები. ატეხეს სროლა, ტყვიები მანქანის საბურავებს ესროლეს. გადმომათრიეს მანქანიდან ცემა-ტყეპით. დამაგდეს ძირს. ვინ მირტყავდა და ვინ არა, ვერ გავიგე, გაოგნებული ვიყავი. ყველა ფეხით შემეხო. ერთი ყვიროდა - დაბრიდეთ, ამის დედაო. თან აგიხსნით, რომ ვარ ინვალიდი. ორივე ფეხზე მესაჭიროება მენჯ-ბარძაყის პროტეზირება (ხელოვნური სახსრები)“, - იხსენებს დავით ღოლიჯაშვილი.
ამის შემდეგ სოდ-ის თანამშრომლებმა დავით ღოლიჯაშვლის ჯიბიდან სამი ცალი სუბოტექსი „ამოუღეს“. ღოლიჯაშვილმა ყვირილი დაიწყო, რომ ეს აბები მას არ ეკუთვნოდა. ამავე დროს სოდის თანამშრომლებმა მისი საცხოვრებელი სახლი მოიკითხეს. ღოლიჯაშვილმა უთხრა, რომ ის ბებიასთან და პაპასთან ერთად ცხოვრობდა. დაკავებულთან ერთად სამართალდამცავები აღნიშნულ სახლში მივიდნენ. მეზობლები მოწმეებად არ დაისწრეს.
„ჩემი თვალით დავინახე, როგორ ამოიღო ერთმა ცელოფნის პარკით რაღაც და დადო. მაშინვე ვთქვი - რას აკეთებ-მეთქი. მათთვის მთავარი იყო, რომ მე უპატრონოდ ვიყავი და აკეთებდნენ ყველაფერს რაც უნდოდათ. ამოიღეს „ფაქტი“, მაგრამ ამით რატომ შეწყვიტეს ჩხრეკა? რატომ აღარ გააგრძელეს? ეჩქარებოდათ! ამით დავემშვიდობე მოხუცებს, ალბათ, სამუდამოდ. მაშინვე მიჭირდა სიარული და უარესი დამმართეს. მუხლებს მირტყამდნენ. კიბეებზე მიმათრევდნენ ხელით, და მეუბნებოდნენ, ეხლა იწყება მეორე ეტაპიო, ოხ, რას გიზამთ, ჯერ იქ მივიდეთო. როგორ აგიხსნათ, ვერ ვხსნი, რა დღეში მაგდებდნენ, რა დღეში ვიყავი. მიმიყვანესს ქალაქის სამმართველოში. დღესაც არ ვიცი, რომელ სართულზე ამათრიეს. იქ გავიგე რომ დაკავებული ჰყავდათ ლევან ალელიშვილი, რომელიც იყო აეროპორტში უშიშროების თანამშრომელი. მასთან მქონდა ახლო ურთიერთობა. ლევან ალელიშვილი გარდაიცვალა რუსთავის მე-6 საპყრობილეში. ამბობენ მოკლესო. ვყვიროდი - ადვოკატი მომიყვანეთ-მეთქი. ადვოკატი არა, შენი დედაო!..  ახლაც მეშინია მათი, მაგათი სახეების. ამას რომ ვწერ, უკვე ისე ვარ, რომ ჩემთვის სიცოცხლე უკვე გაუფასურებულია. რაც არ უნდა მიყონ, ჩემთვის აღარა აქვს მნიშვნელობა. რაღა უნდა მიყონ? ფაქტობრივად, დამხვრიტეს! იმხელა სროკი მომცეს უდანაშაულოს. ერთი იმის იმედი მაქვს, რომ ღმერთი არსებობს“, - გვწერს დავით ღოლიჯაშვილი.
როგორც საქმის მასალებიდან ვიგებთ, დავით ღოლიჯაშვილი ამსტერდამიდან ორი თვით ადრე 2006 წლის 27 დეკემბერს ჩამოფრინდა. მისი თქმით, ამსტერდამში მენჯ-ბარძაყის სამედიცინო პროფილაქტიკისთვის და ოპერაციისთვის მოსამზადებელი შემოწმების მიზნით იმყოფებოდა. თბილისში დაბრუნებულ ღოლიჯაშვილს და საერთოდ სხვა მგზავრებსაც აეროპორტში მკაცი შემოწმება ჩაუტარეს. შემდგომში დაკითხვის დროს სწორედ ეს დღე გაუხსენეს მას და დასდეს ბრალი, თითქოს მან 200 აბი სუბოტექსი ამსტერდამიდან იმ დროს ჩამოიტანა.
„დამსვეს ტახტზე. მათქმევინეს, ვითომ ამსტერდამიდან ვიღაც დათომ გამომატანა და თბილისში ვიღაც აჩიკო უნდა დამხვედროდა ტრაპთან და გადამეცა მისთვის. ის რომ არ დამხვდა, ავტობუსში დავტოვე ვითომ და პალაჟენია აეროპორტში იმის იყოო. ამის შემდეგ, გამიყვანეს სხვა კაბინეტში და იქ ის ადამიანი შემოვიდა, ვინც თავის აეროპორტში ყოფნა გამახსენა. იცი, ბიჭო მე ვინ ვარო? ლევან მარუაშვილსაც მე გავუჩალიჩეო და მე მოვახსნევინე სამსახურიდანო. მარუაშვილი ლევან ალელიშვილის მეზობელია და მეგობრები იყვნენ. ლევანი კრიტის უფროსი იყო და ალბათ, იმაზე მეუბნებოდა, მოვახსნევინეო. შენ საცოდავი ხარო და მაგრად მეცოდებიო - ვითომ ჩემი დარდი აწუხებდა. ისე შენც რა გაგიკეთაო, ისიც კი მითხრა - ტელეფონი კი არ დაკარგე, ლევანიმ აგაცალაო და ჩვენთან არისო. წინა დღეებში მე ტელეფონი დაკარგული მქონდა. ამის შემდეგ შემოვიდა გამომძიებელი რონი მესხი. მასთან ერთად დამიწყეს მოლაპარაკება, რომ დამეწერა აღიარებითი ჩვენება, თითქოს ეს ყველაფერი ხდებოდა ლევან ალელიშვილისგან. პირზე დაადექი ლევან ალელიშვილს, რომ სუბოტექს ჰყიდისო, თუ გინდა თავისუფალი იყოო. რონი მესხი მეუბნებოდა, შენ აღიარებითი ჩვენება დაწერე და 4 წელში გამოხვალო. აეროპორტის საქმე გაგვახსნევინეო. აი, ასეთ მდგომარეობაში ვიყავი. ამ ყველაფერს თან ახლდა ცემა. გამუდმებით მირტყავდნენ კუჭში - თქვი, ბიჭო! თქვი, ბიჭოო!“ - იხსნებს დავით ღოლიჯაშვილი.
დავით ღოლიჯაშვილმა პროკურორს აღიარებითი ჩვენება მისცა. თუმცა დაპირებული საპროცესო შეთანხმება არ შესრულდა. აღნიშნულმა საქმემ უზენაესი სასამართლო მოიარა და მიღებული გადაწყვეტილება ძალაში დარჩა. დავით ღოლიჯაშვილის მამა აცხადებს, რომ მისი შვილი იმდენად დასუსტებულია, რომ თუ არ მიხედეს, მალე მოკვდება.
„დამოუკიდებლად არათუ სიარული ან გადაადგილება, არამედ საწოლიდან წამოდგომაც კი უჭირს. ძალიან მძიმე მდგომარეობაშია. როგორ შეიძლება, ადამიანს ასეთი რამე გაუკეთო?! წარმოიდგინეთ, რომ ბრალი ედება ამსტერდამიდან სუბოტექსების ჩამოტანა, როდესაც აეროპორტი გამოიარა და იქ ვერაფერი აღმოუჩინეს. აბრალებენ ასევე თითქოს აეროპორტის ავტობუსში ნაპოვნი სუბოტექსი 600 აბი მისი დაყრილია, მაშინ როცა ამის არც თვითმხილველი არსებობს, არც რაიმე მტკიცებულება. არ არსებობს თვით გარდაცვლილი ლევან ალელიშვილის ჩვენებაც, რომელთან კავშირსაც აბრალებენ ჩემს შვილს“, - ამბობს დავით ღოლიჯაშვლის მამა ვახტან ღოლიჯაშვილი.

“I am writing this letter with fear. Before, I was afraid but now I dare to inform you about the truth,” wrote Davit Gholijashvili from prison; he has been sentenced to 25 years for importing Subotex from Amsterdam. Former security officer Levan Alelishvili was imprisoned on the same charge, but several days later he was found dead in his cell. According to the police version, he hung himself, but there is another version which alleges that he was killed. The Special Operative Department of the MIA blames Davit Gholijashvili for bringing the Subotex to Alelishvili. Gholijashvili’s health conditions have worsened and he cannot move without help.
What happened in fact? Gori resident Davit Gholijashvili was detained on the Digomi motorway in Tbilisi on February 1, 2007. Three pills of Subotex were taken from his pocket.
“Suddenly, a black jeep blocked my way; people in civilian clothes jumped out of the cars and started to shoot in my direction; they shot the car wheels. Then they dragged me out of the car beat me, pushed me down on the ground and started to kick me; I could not understand who was beating me; everybody was kicking me. One of them was crying – kill him. I would like to add that I am a disabled person; I needed artificial joints in both hips”, recalled Davit Gholijashvili.
Afterwards, the SOD officers “found” three pills of Subotex in Gholijashvili’s pocket. The detainee started to shout that the pills did not belong to him. At the same time, the SOD officers inquired about his address and Gholijashvili replied to them that he lived  with his grandparents. The law enforcement officers went to his house with the detainee; the neighbors did not witness the search process.
“I personally witnessed one of the officers take a polyethylene bag with something in it and put in the house; I immediately asked him what he was doing but they knew that I had nobody to protect me and they did whatever they wanted. They withdraw the “evidence” but why did they stop the search at it? Why did they not continue to look for other evidence? They were in a hurry! I said goodbye to my grandparents; I think I saw them for the last time. It was difficult for me to walk, but the law enforcement officers made my conditions even worse; they were beating me at the knees. They dragged me down to the stairs and threatened  me with a second stage of harassment. I cannot explain what I endured. They took me to the city police station. I do not know which floor they dragged me up; there I learned that they had arrested Levan Alelishvili, who was a security officer at the airport. I had close friendship with him. He died in Rustavi prison # 6. People say he was killed. I requested a lawyer but they cursed me in reply! …I am still afraid to recall their faces. Now, writing this letter, I have lost interest in life. I do not care what they will do with me. What else can they do with me? In fact, they have shot me. They imposed such a long imprisonment on me – an innocent person. I only hope for God’s mercy,” wrote Davit Gholijashvili.
According to case material, Davit Gholijashvili arrived from Amsterdam two months before on December 27, 2006. He said he had travelled to Amsterdam for medical treatment of his legs and preparation for surgery. At the Tbilisi airport, he together with other passengers was strictly searched. Later, the law enforcement officers recalled that day during interrogation and accused him in importing 200 pills of Subotex from Amsterdam.
“They made me sit on the sofa and compelled me to admit that a certain Dato gave me Subotex in Amsterdam to take to Tbilisi where I had to give it to a certain Achiko in the airport. As Achiko did not meet me there, I left the narcotic pills on the bus but he could control only airport. Afterwards, they took me into another room and there I met a person who tried to remind me of his presence in the airport at the moment of my arrival. He asked: “Do you know who I am? I made a trick against Levan Maruashvili too and he was fired from job.” Maruashvili was Levan Alelishvili’s neighbor and they were friends. Levan was headed of jail and maybe the stranger wanted to explain that he was fired from work based on his testimonies. He said he was sorry for me – pretended to be worrying about me. He said Levan had stolen my phone which I had lost several days before. Afterwards, investigator Roni Meskhi entered the room and they started negotiation with me to make a confession in his presence as if Levan Alelishvili had ordered me to bring Subotex from Amsterdam. They told me to blame Levan Alelishvili in selling Subotex during cross-interrogation if I wanted freedom. Roni Meskhi promised me I could leave prison in 4 years if I confessed. He asked me to assist them in resolving the airport case. I had a similar situation. Simultaneously, I was permanently beaten in the stomach to get my confession,” recalled Davit Gholijashvili.
Davit Gholijashvili gave a confession to the prosecutor. However, the promised plea-agreement was not signed with him. The case was discussed by the Supreme Court too and the initial judgment was not changed. The father of Davit Gholijashvili said his son has so poor health that he might die without attention.
“He cannot walk or move independently; he cannot even get up from the bed without help. He has serious problems. How can a person be treated like that?! Can you imagine, he is accused in importing Subotex from Amsterdam after he had left the airport where the border-police could not find anything illegal on him? He is blamed in putting 600 pills of Subotex on the airport bus though there is no witness or evidence to prove it.  There is no testimony from the late Levan Alelishvili in cooperation with whom my son is blamed in,” said the father of Davit Gholijashvili, Vakhtang Gholijashvili.