„ჰუმან რაითს ვოთჩი“ საქართველოში ადამიანის უფლებების დარღვევებს აღწერს
საერთაშორისო უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ Human Rights Watch-მა 2010 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა. მასში დიდი ადგილი ეთმობა საქართველოს და აღნიშნულია, რომ 2010 წლის განმავლობაში, საქართველოში ადამიანის უფლებების არაერთ დარღვევას ჰქონდა ადგილი. Human Rights Watch ანგარიშში დევნილთა გამოსახლების პროცესსაც ეხება და აღნიშნავს, რომ სახელმწიფომ ათასობით დევნილი გამოაძევა დროებითი საცხოვრისიდან; ხშირ შემთხვევაში, ისინი უსახლკაროდ და ადეკვატური კომპენსაციის გარეშე დატოვა, ან შორეულ რეგიონებში გადაასახლა არაადეკვატურ პირობებში; გთავაზობთ ანგარიშს საქართველოს შესახებ. ქართული თარგმანი ეკუთნის ადამიანის უფლებათა ცენტრს.
„ჰუმან რაითს ვოთჩი“ - ანგარიში საქართველოს შესახებ, 2010 წელი
2010 წლის ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა საქართველოში არამყარია. მთავრობამ ასობით დევნილი გამოასახლა სახელმწიფოს კუთვნილი კოლექტიური ცენტრებიდან თბილისში, ხშირ შემთხვევაში - თავშესაფრის უზრუნველყოფისა და ადეკვატური კომპენსაციის გარეშე.
სახელმწიფოს წარმომადგენლები აფერხებდნენ აქტივისტთა შეკრების უფლებას, თავს ესხმოდნენ და ზეწოლას ახორციელებდნენ ჟურნალისტებსა და ოპოზიციურ გაზეთებზე. 30 მაისს გამართული მუნიციპალური არჩევნები ძირითადად პასუხობდა საერთაშორისო სტანდარტებს, მაგრამ დამკვირვებლებმა მნიშვნელოვანი დარღვევები დააფიქსირეს.
2008 წლის აგვისტოს ქართულ-რუსული კონფლიქტიდან ორ წელზე მეტი გავიდა და მთავრობას ეფექტურად არ გამოუძიებია ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო, ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევები. რუსეთმა გააძლიერა სამხედრო წარმომადგენლობა და ეფექტური კონტროლი საქართველოს დაკარგულ ტერიტორიებზე. ევროკავშირმა მოლაპარაკებები დაიწყო საქართველოსთან ეკონომიკური და პოლიტიკური კავშირების გასაძლიერებლად.
დევნილთა იძულებითი გამოსახლება
ივნისიდან მოყოლებული ხელისუფლებამ ასობით დევნილი გამოასახლა სახელმწიფოს კუთვნილი თბილისის დროებითი კოლექტიური ცენტრებიდან იმ ვარაუდით, რომ მტკიცედ გადაჭრიდა მათ საცხოვრებელ პრობლემებს. თუმცა, ხელისუფლებამ მარცხი განიცადა გამოსახლებების საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის საქმეში: არ გაუმართავს გულწრფელი კონსულტაციები დევნილებთან, არ წარმოუდენია შეტყობინება გონივრულ ვადაში და არ მოუხდენია  ადეკვატური ალტერნატიული საცხოვრებლით დევნილთა უზრუნველყოფა.
ზოგ დევნილს საერთოდ არ მიუღია ალტერნატიული საცხოვრებელი ფართი; ზოგიერთი შორეულ რეგიონებში გაგზავნეს დაზიანებული სახურავების მქონე სახლებში ელექტროენერგიისა და ბუნებრივი აირის გარეშე.
1990-იანი წლებისა და 2008 წლის შედეგად საქართველოში 346,000 დევნილია.
მათი დაახლოებით 40% ცხოვრობს 1,658 სახელმწიფო თუ კერძო კოლექტიურ ცენტრებში, რომელთაგან 515 თბილისშია.
ივნისში ხელისუფლებამ დევნილებს გამოსახლებამდე 5-დღიანი წინასწარი გაფრთხილება მისცა. 2 აგვისტოს განხორციელებულმა ცვლილებებმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს #747 დადგენილებაში ხუთდღიანი წინასწარი გაფრთხილების ვალდებულება გააუქმა. ასე რომ, ზოგიერთმა დევნილმა მხოლოდ რამდენიმესაათიანი გაფრთხილება მიიღო გამოსახლებამდე. გამოსახლებებმა დაარღვია დევნილთა შესახებ საქართველოს კანონი, რომელიც კრძალავს დევნილთა გამოსახლებას მათი წერილობითი თანხმობის გარეშე და მათ მოთავსებას ისეთ საცხოვრებელში, რომელიც პირობებით ჩამოუვარდება არსებულ საცხოვრებელს.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს განცხადებით, აგვისტოში გამოსახლებულებს  შესთავაზეს არჩევანი ფინანსურ კომპენსაციასა და რეგიონებში საცხოვრებელს შორის. ბევრმა დევნილმა უარი განაცხადა რეგიონებში გადასახლებაზე სამუშაო ადგილების არარსებობის მიზეზით. თუმცა, მათ არ მიუღიათ ფინანსური კომპენსაცია და დარჩნენ უსახლკაროდ.
შეკრების თავისუფლება და პოლიციის ძალადობა
ხელისუფლებამ დააბრკოლა მშვიდობიანი შეკრება და მარცხი განიცადა კანონდამცველების მიერ გადამეტებული ძალის გამოყენების გამოძიების საქმეში. 14 აგვისტოს, პოლიციამ დააკავა ქართველი აქტივისტები და მწერლები: ირაკლი კაკაბაძე, შოთა გაგარინი და ალექსი ჩიღვინაძე, როცა ისინი მშვიდობიან საპროტესტო აქციას მართავდნენ ჯორჯ ბუშის ქუჩაზე თბილისში. მათ პოლიციისადმი დაუმორჩილებლობის ბრალდება წაუყენეს და შემდეგ გაათავისუფლეს.
მომდევნო დღეს სასამართლომ თითოეული მათგანი 400 ლარით დააჯარიმა. დახურულ მოსმენაზე მოსამართლემ მხოლოდ პოლიციის მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულებები მიიღო და უარი განაცხადა იმ ვიდეოს ყურებაზე, რომელიც წარმოაჩენდა დაკავებული პირების თანამშრომლობის ფაქტს პოლიციასთან დაკავების მომენტში. კაკაბაძის მტკიცებით, პოლიციამ სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა მას პოლიციის მანქანაში. სახალხო დამცველის წარმომადგენელი შეხვდა კაკაბაძეს დაკავების საკანში და დაადასტურა მის მხარსა და ხელზე არსებული დაზიანებები.
2009 წლის 23 ნოემბერს, პოლიციამ დააკავა დაჩი ცაგურია, ჯაბა ჯიშკარიანი და ირაკლი კორძაია - ახალგაზრდა ოპოზიციონერთა ჯგუფის აქტივისტები. ამ დროს ისინი სამთავრობო პოლიტიკას აპროტესტებდნენ პარლამენტის წინ. დაკავების მომენტში პოლიციამ აქტივისტებს განუცხადა, რომ მათ დაარღვიეს შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონი, რომელიც კრძალავს აქციის ჩატარებას პარლამენტის შეობიდან 20 მეტრ რადიუსში. თუმცა, დაკავების ოქმში აღნიშნული იყო, რომ აქციის მონაწილეები შენობიდან 30 მეტრით დაშორებით იდგნენ. თბილისის საქალაქო სასამართლომ დამნაშავედ მიიჩნია ზემოაღნიშნული პირები საპროტესტო აქციის გამართვის წესების დარღვევასა და პოლიციისადმი წინააღმდეგობაში და 500 ლარით დააჯარიმა ისინი. სასამართლომ არ მიიღო ჟურნალისტების მიერ წარმოდგენილი ვიდეოფირი, რომელიც ადასტურებდა, რომ აქტივისტებს არ შუფერხებიათ ქვეითთა მოძრაობა და ემორჩილებოდნენ პოლიციის ბრძანებებს დაკავების მომენტში.
2010 წლის 9 აგვისტოს, პოლიციამ დააკავა ორი ოპოზიციონერი აქტივისტი, თითქოსდა პოლიციისადმი წინააღმდეგობის გამო პარლამენტის შენობის წინ, სადაც დევნილები და სხვები მშვიდობიანად აპროტესტებდნენ დევნილთა გამოსახლებებს. აქტივისტებმა წინასწარ გააფრთხილეს ქალაქის მუნიციპალიტეტი საპროტესტო აქციის გამართვის შესახებ და არ გადაუკეტიათ ქუჩა. თბილისის საქალაქო სასამართლომ აქტივისტები 400 ლარით დააჯარიმა, თითოეული პოლიციისადმი წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით.
მთავრობამ უარი განაცხადა 2007 წლის 7 ნოემბრის მოვლენების ყოველმხრივ გამოძიებაზე, როცა პოლიციამ გადამეტებული ძალა გამოიყენა საკმაოდ მშვიდობიან დემონსტრაციებზე თბილისში, რის შედეგადაც სულ მცირე 500 ადამიანი დაშავდა. ხელისუფლებამ ასევე მარცხი განიცადა ჩაეტარებინა ეფექტური გამოძიება 2009 წლის 15 ივნისს 50 ოპოზიციონერი აქტივისტის წინააღმდეგ პოლიციის მიერ განხორციელებულ შეტევაზე, სადაც სულ მცირე 17 დემონსტრანტი დაშავდა. მთავრობას სრულყოფილად არ გამოუძიებია არც 2006 წლის მარტის ოპერაცია, რომლის შედეგადაც 7 პატიმარი გარდაიცვალა და ბევრი დაზიანდა.
მუნიციპალური არჩევნები
2010 წლის 30 მაისს ჩატარდა ეროვნული მუნიციპალური არჩევნები 63 ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს, მათ შორის თბილისის მერის ასარჩევად, რომელიც ხალხმა პირველად აირჩია პირდაპირი წესით. მმართველმა ნაციონალურმა მოძრაობამ გაიმარჯვა ჭარბი უმრავლესობით ყველა მუნიციპალიტეტში.
საერთაშორისო დამკვირვებელთა დასკვნით, არჩევნები საერთაშორისო სტანდარტებს უფრო დაუახლოვდა, მაგრამ მნიშვნელოვანი დარღვევები კვლავაც რჩება, მათ შორის: სამართლებრივი ხარვეზები, ულიმიტო კამპანია და ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება საჯარო მოხელეების მიერ, ასევე საარჩევნო დღეს განხორციელებული გაყალბებების იზოლირებული შემთხვევები.
ომის დანაშაულებზე პასუხისმგებლობის ნაკლებობა
ქართულ-რუსული კონფლიქტიდან ორ წელზე მეტია საქართველოს ხელისუფლებას არ უზრუნველუყვია სრულყოფილი გამოძიების ჩატარება მათი ძალების მიერ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო და ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევებთან დაკავშირებით.
ომის დროს ქართულმა სამხედროებმა გაურკვეველი ძალა გამოიყენეს, მათ შორის -მრავალჯერადი სარაკეტო დანადგარები, გაურკვეველი იარაღი, რომლის გამოყენება აკრძალულია სამოქალაქო ტერიტორიაზე. სამხედროებმა ასევე გამოიყენეს კლასტერის მარაგი რუსული სამხედროების წინააღმდეგ, მათ შორის სამოქალაქო პირებით დასახლებულ სამხრეთ ოსეთის საზღვართან მომიჯნავე ქართულ ტერიტორიებზე.
საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს (რომლის მხარე საქართველოც არის) პროკურატურამ გააგრძელა სიტუაციის წინასწარი გამოკვლევა და დელეგაციები გაგზავნა რუსეთში მარტში და საქართველოში ივნისში დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად შიდა სამართლებრივი წარმოების შესახებ.
20 000 ეთნიკურად ქართველი სამხრეთ ოსეთიდან ჯერ კიდევ დევნილია.
მედიათავისუფლება
მედიაგარემო შერეული სახისაა - მრავალფეროვანი ბეჭდვითი მედიით, მაგრამ შეზღუდული საერთოეროვნული ტელევიზიით სახელმწიფოს კუთვნილი „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“, პროსამთავრობო არხების - „რუსთავი 2“-სა და „იმედის“ სახით. მედიამფლობელობის საკუთრების გამჭვირვალობის საკითხი გაურკვეველია.
რამდენიმე ჟურნალისტის მტკიცების თანახმად, მათ წინააღმდეგ განხორციელდა ზეწოლა და თავდასხმა. 25 ივნისს, პოლიციამ შეურაცხყოფა მიაყენა გორში დაფუძნებულ თრიალეთის ტელევიზიის ჟურნალისტ ლადო ბიჭიაშვილსა და ოპერატორ იმედა გოგოლაძეს, როცა ისინი სტალინის ძეგლის გადაადგილებას იღებდნენ ქალაქის ცენტრში.
დაახლოებით 8 პოლიციელმა სცემა და კამერა ჩამოართვა ჟურნალისტებს. პოლიციამ კამერა დააბრუნა მასზე აღბეჭდილი მასალის განადგურების შემდეგ.
ივლისში ვახტანგ კომახიძემ, გამოცდილმა ქართველმა გამომძიებელმა ჟურნალისტმა, თავშესაფარი მიიღო შვეიცარიაში ხელისუფლების მხრიდან მის წინააღმდეგ განხორციელებული მუქარების საფუძვლით. მუქარები, მტკიცების თანახმად, გახშირდა მას შემდეგ, რაც კომახიძემ მუშაობა დაიწყო 2008 წლის აგვისტოს ომის საგამოძიებო ფილმზე.
ოპოზიურის გაზეთის, „გურია ნიუსის“ მტკიცებით, თებერვალში ადგილობრივმა ხელისუფლებამ მუქარებით დააშინა გაზეთების კერძო დისტრიბუტორები. 8 თებერვალს, პოლიციამ მოკლე ხნით დააკავა „გურია ნიუსის“ კორესპონდენტი ირაკლი დოლიძე, მაშინ როცა იგი იმ პოლიციელის ფოტოს იღებდა, რომელმაც ფოტოკამერა და მობილური ტელეფონი დროებით ჩამოართვა.
2009 წლის 25 ნოემბერს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტმა გამოიძახა თედო ჯორბენაძე, ბათუმში დაფუძნებული საკვირაო გაზეთ ბათუმელების საგამოძიებო ერთეულის ხელმძღვანელი და დაემუქრა, რომ გამოაქვეყნებდა თითქმის შიშველი მამაკაცების სურათებს, რომელთაგან, მათი მტკიცებით, ერთ-ერთი ჯორბენაძე იყო, თუ ის მათთან არ ითანამშრომლებდა.
სისხლის სამართლის სისტემა
ციხეების გადავსება კვლავ პრობლემაა და ცუდ პირობებს იწვევს. საპატიმროების გადავსების მთავარი ფაქტორია სასამართლოს მიერ გამართლებულთა მცირე რიცხვი. სექტემბერში ევროპის საბჭოს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა გამოაქვეყნა ანგარიში საქართველოში თებერვალში სტუმრობის შედეგად, რომელშიც მიუთითა რამდენიმე დადებით ცვლილებაზე, მაგრამ წუხილი გამოთქვა საქართველოს ციხეებში გადავსების პრობლემაზე და პატიმართათვის საჭირო ღონისძიებების განხორციელების ნაკლებობაზე.
თებერვალში საქართველომ აღადგინა სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის მინიმალური ასაკი 14 წელი (მას შემდეგ, რაც 12 წლამდე შეამცირა იგი 2008 წელს) და შეუსაბამა იგი ქვეყნის საერთაშორისო ვალდებულებებს. 2009 წელს სახელმწიფომ გაწვრთნა 430 გამომძიებელი არასრულწლოვანთა დაკითხვის ტექნიკაში და სავალდებულო გახადა ადვოკატისა და მეურვის დასწრება დაკითხვისას.
მთავარი საერთაშორისო აქტორები
აშშ-მ და ევროკავშირმა გაამყარა საქართველოსთან ეკონომიკური კავშირები და ურთიერთობა. ამ ხნის განმავლობაში რუსეთმა გააგრძელა საქართველოს დაკარგული ტერიტორიების ოკუპაცია სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში. მან გაამყარა თავისი სამხედრო მდგომარეობა რეგიონში, როდესაც დააარსა სამხედრო ბაზა და განათავსა რაკეტული სისტემა აფხაზეთში.
ივლისში ამერიკის სახელმწიფო მდივანი ჰილარი კლინტონი ესტუმრა საქართველოს და შეხვდა სამოქალაქო საზოგადოებისა და მთავრობის წარმომადგენელ ქალ ლიდერებს. ის ასევე შეხვდა პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს, რათა ხაზი გაესვა ამერიკის მხარდაჭერისათვის საქართველოს ტერიტორიული დამოუკიდებლობის, დემოკრატიისა და ეკონომიკისათვის. სამუშაო ჯგუფები შეიკრიბნენ თბილისსა და ვაშინგტონგში 2010 წელს, რათა განეხილათ 2009 წელს დადებული საქართველო-აშშ სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმების შესრულება და გაეთვალისწინებინათ თანამშრომლობის გაძლიერება, მათ შორის - ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით.
2010 წლის აპრილში „ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის სამოქმედო გეგმის პროგრესის შესახებ“ ანგარიშმა საქართველო  შეაქო სისხლის სამართლის სფეროში განხორციელებული რეფორმებისა და კორუფციასთან ბრძოლის გამო, მაგრამ წუხილი გამოთქვა რამდენიმე საკითხზე, მათ შორისაა: ციხეების გადავსება, უმცირესობის უფლებები და მედიაგამჭვირვალობა. 2010 წლის ივლისში საქართველოსა და ევროკავშირს შორის მოლაპარაკებები დაიწყო ასოცირებასთან დაკავშირებულ ხელშეკრულებაზე, რომელიც ხელს უწყობს ევროპის სამეზობლო პოლიტიკას, მიზნად ისახავს რა ეკონომიკური და პოლიტიკური კავშირების გაძლიერებას.
ევროპის საბჭოს ევროპული კომისიის რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ მიმართულ ივნისში გამოქვეყნებულ ანგარიშში წუხილი გამოითქვა ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების წინააღმდეგ მიმართული დისკრიმინაციისა და აღნიშნული დარღვევების საწინააღმდეგო მექანიზმების არარსებობაზე.
სექტემბერში ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა გამოაქვეყნა ანგარიში 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტის განმავლობაში და მის შემდეგ გაუჩინარებებთან დაკავშირებით და ორივე მხარეს მოუწოდა ობიექტური გამოძიებისაკენ. ოქტომებრში ჰამარბერგმა გამოაქვეყნა მეორე ანგარიში კონფლიქტის შემდგომ პრობლემებთან დაკავშირებით, მათ შორის დაბრუნების, დევნილებზე ზრუნვისა და მხარდაჭერის თაობაზე, ასევე დაკავებულთა დაცვასა და გათავისუფლებაზე.
აგვისტოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესმა კომისარმა წუხილი გამოთქვა იძულებით გამოსახლებებთან დაკავშირებით თბილისში.

International human rights organization Human Rights Watch issued report of 2010. The big part of it concerns Georgia. It is indicated that numerous human rights violations occurred in Georgia during 2010. Report also touches the process of IDP eviction and notes that the state evicted thousands of IDPs from the temporary residence places, often leaving them homeless and without adequate compensation or accommodated them in the remote regions in inadequate conditions; here is the report covering situation in Georgia. Georgian translation belongs to Human Rights Center.
Human Rights Watch – report
Georgia’s human rights record remained uneven in 2010. The government evicted hundreds of internally displaced persons (IDPs) from state-owned collective centers in Tbilisi, the capital, often leaving them homeless or without adequate compensation.
State actors hindered activists’ right to assembly and attacked and harassed journalists and opposition newspapers. Municipal elections on May 30 largely met international standards, but observers also identified significant shortcomings.
More than two years after the August 2008 Georgian-Russian conflict over South Ossetia, the government has not effectively investigated international human rights and humanitarian law violations. Russia strengthened its military presence in and effective control over Georgia’s breakaway regions. The European Union started negotiations with Georgia to deepen economic and political ties.
Forced Evictions of Internally Displaced People
Since June the authorities have evicted hundreds of IDPs from state-owned temporary collective centers in Tbilisi, supposedly to provide them with durable housing solutions. The authorities failed to respect international standards regarding evictions: they did not engage in genuine consultation with IDPs, did not provide reasonable advance notice of eviction, and failed to provide adequate alternatives.
Some IDPs received no alternative housing; others were sent to homes in remote regions, some of which had damaged roofs or lacked electricity or gas.
Georgia has some 246,000 IDPs as a legacy of conflicts in the 1990s and in 2008.
Over 40 percent live in 1,658 state or private collective centers, 515 of which are in Tbilisi.
In June officials gave IDPs verbal warnings five days prior to eviction. August 2 amendments to Ministry of Interior Decree No. 747 abolished the five-day warning requirement. Thereafter some IDPs received only a few hours’ warning prior to eviction. The evictions violated Georgia’s Law on the Internally Displaced, which prohibits the removal of IDPs without written consent and the placement in homes inferior to their current residences.
The Ministry of Refugees and Accommodation says it offered those evicted in August either financial compensation or housing in rural areas. Many IDPs refused to relocate to rural areas citing lack of  employment opportunities. They received no financial compensation and became homeless after eviction.
Freedom of Assembly and Police Violence
The authorities interfered with peaceful assembly and failed to meaningfully investigate past excessive use of force by law enforcement. On August 14, police arrested Georgian activists and writers Irakli Kakabadze, Shota Gagarin, and Aleksi Chigvinadze as they peacefully protested on George W. Bush Street in Tbilisi. Police charged the three with disobeying police orders and released them
the next day after a court fined each of them GEL400 (US$220). At the closed hearing, the judge heard only police evidence and refused to watch video showing the men cooperating with police at the moment of arrest. Kakabadze alleged that police verbally and physically abused him in the police car. An Ombudsman’s representative visited Kakabadze in detention and confirmed injuries on his shoulder and arm.
On November 23, 2009, police arrested Dachi Tsagauri, Jaba Jishkariani, and Irakli Kordzaia– activists from a pro-opposition youth group–as they protested government policies near the parliament. At the time of arrest police told the activists that they had violated the law on rallies, which bans holding rallies in a 20-meter radius from the Parliament building. However, the arrest protocol indicated that the protestors stood 30 meters away from the building. The Tbilisi City Court found the men in violation of rules for holding a rally and for resisting police and fined each GEL500 (US$280). The court did not consider video footage from journalists present at the rally showing that the activists had not obstructed movement of pedestrians and had obeyed police orders at the moment of arrest.
On August 19, 2010, police detained two opposition activists allegedly for resisting police orders also outside parliament, where IDPs and others peacefully protested the spate of evictions. The protestors had informed the city municipality about the rally in advance and did not block the road. The Tbilisi City Court fined the activists GEL400 (US$220) each for resisting police orders.
The government has refused to launch a comprehensive investigation into events of November 7, 2007, when police used excessive force against largely peaceful demonstrations in Tbilisi, resulting in at least 500 injured. The authorities have also failed to conduct an effective investigation into a June 15, 2009 police attack against 50 opposition supporters outside the police headquarters, when at least
17 demonstrators were injured. The government has also failed to conduct a thorough investigation into the March 2006 operation to quell a riot in Tbilisi Prison No. 5, which left seven prisoners dead and dozens injured.
Municipal Elections
National municipal elections took place on May 30, 2010 to elect 63 local councils, including the mayor of Tbilisi, who was directly elected for the first time. The ruling National Movement party won an overwhelming majority in all municipalities.
International observers concluded that the polls marked progress towards international standards, but significant shortcomings remained, including legal deficiencies, unlimited campaigning and the use of administrative resources by some public officials, and isolated cases of election-day fraud.
Lack of Accountability for Laws of War Violations
Over two years since the Georgian-Russian conflict over South Ossetia, Georgian authorities have yet to ensure a comprehensive investigation into and accountability for international human rights and humanitarian law violations by their forces.
During the war the Georgian military used indiscriminate force, including firing multiple rocket launchers, an indiscriminate weapon that should not be used in civilian areas. The military also used cluster munitions against the Russian military, including in civilian-populated Georgian territories adjacent to the administrative border with South Ossetia.
The Office of the Prosecutor at the International Criminal Court—to which Georgia is a party—continued with its preliminary examination of the situation and sent delegations to Russia in March and to Georgia in June 2010 to obtain additional information on domestic proceedings.
Some 20,000 ethnic Georgians from South Ossetia remain displaced.
Media Freedom
The media environment remains mixed, with diverse print media, but nationwide television broadcasting limited to the state-owned Public Broadcaster and progovernment Rustavi 2 and Imedi stations. Transparency of media ownership remains a concern.
Several journalists alleged pressure and attacks. On June 25, police assaulted Gori-based Trialeti television journalist Lado Bichashvili and cameraman Imeda Gogoladze as they filmed the removal of a Stalin statue from the city center.
About eight policemen beat the journalists and confiscated their camera, which they later returned with materials deleted.
In July Vakhtang Komakhidze, a long-time Georgian investigative journalist, received asylum in Switzerland, citing threats by the authorities. The threats allegedly intensified after Komakhidze started work on an investigative film regarding the August 2008 war in South Ossetia.
In February the opposition newspaper Guria News, published in Western Georgia, alleged that local authorities threatened and intimidated the private distributors who distribute the newspaper. On February 8, police briefly detained Guria News correspondent Irakli Dolidze as he photographed a police official, confiscating his photo camera and cell phone temporarily.
On November 25, 2009, the Ministry of Interior’s Special Operations Department called in Tedo Jorbenadze, head of the investigations unit at the independent Batumi-based weekly newspaper Batumelebi, and threatened to publish photos of near-naked men, Jorbenadze allegedly among them, if he refused to cooperate with intelligence services.
Criminal Justice System
Prison overcrowding remains a problem, leading to poor conditions. Courts’ low number of acquittals is a key factor in overcrowding. In September the Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment published a report on its February visit to Georgia, noting a number of positive developments, but expressing concern regarding little or
no progress on overcrowding in Georgian prisons and lack of meaningful activities for prisoners.
In February Georgia restored the minimum age of criminal responsibility to 14, after reducing it to 12 in 2008, making it consistent with the country’s international commitments. In 2009 the state trained 430 investigators in juvenile interrogation techniques and made the presence of a lawyer and a legal guardian mandatory during interrogation.
The United States and the EU deepened their engagement and economic ties with Georgia. Meanwhile, Russia continued to occupy Georgia’s breakaway regions of South Ossetia and Abkhazia and strengthened its military presence in the region by establishing a military base and placing an advanced surface-to-air missile system in Abkhazia.
In July US Secretary of State Hillary Clinton visited Georgia and met with women leaders from civil society and government. She also met President Mikheil Saakashvili to emphasize the US commitment to Georgia’s territorial integrity and pledging support for democracy and economy. Working groups met in Tbilisi and Washington in 2010 to discuss the implementation of the U.S.-Georgia Charter on
Strategic Partnership, signed in January 2009, envisaging increased cooperation, including on strengthening human rights.
The April 2010 European Neighbourhood Policy (ENP) Action Plan progress report commended Georgia for improvements in judicial reform and fighting corruption, but raised concerns on several issues including: prison overcrowding, minority rights, and media transparency. In July 2010 Georgia and the EU began negotiations for an Association Agreement, which enhances the ENP, aiming at strengthened
economic and political relations.
A report on Georgia by the Council of Europe’s European Commission against Racism and Intolerance issued in June expressed concern about discrimination against ethnic and religious minorities and the absence of mechanisms for addressing abuses.
In September Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg published a report on disappearances during and after the August 2008 armed conflict, calling for impartial investigations by both sides. In October Hammarberg published another report on human rights issues following the conflict, including the right to return, rights of displaced persons to care and support.
and protection and release of detainees.
In August the United Nations High Commissioner for Refugees expressed concern about forced evictions of IDPs in Tbilisi.