„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“: „ხელისუფლებამ ვერ მოახერხა, საზოგადოებისთვის დევნილების გამოსახლების პროცესი ნათლად აეხსნა“
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ შეფასებით, საქართველოს ხელისუფლებამ ვერ მოახერხა დევნილების გამოსახლების პროცესი საზოგადოებისათვის ნათლად აეხსნა.
ორგანიზაციის ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციით, სამწუხაროდ, ყველაზე დიდი პრობლემა ისაა, რომ მთავრობამ ვერ მოახერხა საზოგადოებისთვის ნათლად აეხსნა, როგორ და რატომ იღებს გადაწყვეტილებებს გამოსახლებაზე, ფულად კომპენსაციასა და პრიორიტეტებზე დევნილთა საცხოვრებლით უზრუნველყოფის შესახებ. ცოტას თუ ესმის, რომ ამ პროცესში მთავარ როლს ისეთი პრაგმატული შეხედულებები ასრულებს, როგორიცაა ხარჯები და მოცულობა. თუმცა, ასეთი ხარჯ-ეფექტური მიდგომის მთავარი მინუსი ისაა, რომ ყველაზე მოწყვლადი ოჯახები ხშირად ვერ იღებენ სარგებელს. საჭიროა მთავრობის გადაწყვეტილბების უფრო ეფექტური კომუნიკაცია, რომელიც გრძელვადიან პერსპექტივაში გაანელებს საზოგადოების უკმაყოფილებას.
ორგანიზაციის შეფასებით, საქართველოში დევნილების გამოსახლების პროცესს საზოგადოება უკიდურესად უსამართლოდ აღიქვამს.
იძულებით გადაადგილებულ პირთა მიმდინარე გამოსახლებამ, რასაც საპროტესტო აქციები და ზოგიერთი ოპოზიციური პარტიის მიერ ამ საკითხით მანიპულირება მოჰყვა, მედიის დიდი ყურადღება დაიმსახურა. საზოგადოება დევნილთა გამოსახლებებს აღიქვამს როგორც უკიდურესად უსამართლოს.
„მიუხედავად ამისა, არ არსებობს ამ საკითხის შესახებ ხელმისაწვდომი და ამომწურავი ინფორმაცია, რომელიც წარმოდგენას შეგვიქმნიდა, თუ რა ხდება რეალურად. არც მთავრობას უცდია ნათელი მოეფინა ამ საკითხისათვის. ამის შედეგად ხდება დევნილთა პრობლემების პოლიტიზირება, განზოგადება და არასწორად ინტერპრეტირება“, - აღნიშნულია ორგანიზაციის შეფასებაში.
ორგანიზაცია განმარტავს, რომ თბილისის მასშტაბით, 21 დროებით თავშესაფარში მცხოვრები დაახლოებით 600 დევნილი ოჯახი ახალი პროცედურების გათვალისწინებით უნდა გამოასახლონ.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ ახორციელებს დევნილთათვის საცხოვრებლით უზრუნველყოფის მონიტორინგს 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდგომ. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ არის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი. ამ საბჭოს შემადგენლობაში ასევე შედიან შესაბამისი მთავრობის წარმომადგენლები და დონორები, რომლებიც ახორციელებენ დევნილთა პოლიტიკის კოორდინაციას.

Transparency International Georgia: The government has not done much to clarify the eviction process of IDPs.
According to the evaluation of Transparency International Georgia, Georgian government could not manage to clarify the eviction process of IDPs.
According to the information published on the website, “unfortunately, one of the biggest shortcomings of the process has been the government’s failure to publicly acknowledge this complexity or to explain how and why it makes decisions on issues such as eviction, monetary compensation and priorities for housing allocation. Pragmatic considerations of cost and scale may have driven the process, but few understand this, and one unavoidable downside of a cost-effective approach is that the most vulnerable families do not necessarily benefit first. More effective public communication about decisions would go a long way towards allaying the public’s concerns.”
According to the organization evaluation, “the public perception is that the evictions are fundamentally unfair.”
“The current evictions of IDPs in Tbilisi have dominated recent news, with ongoing protests and some opposition parties taking up the cause célèbre. The public perception is that the evictions are fundamentally unfair, yet most of the information available about this process does little to explain what is really happening. The government has not done much to clarify the issues either. As a result, the complex problems of a vulnerable group are politicized, generalized and misunderstood,” – states the organization evaluation.
Organization explains that approximately 600 families remaining in 21 temporary shelters across Tbilisi are slated for eviction under the new procedures.
Transparency International Georgia conducts the monitoring of accommodation of IDPs since the August of 2008. It is a member of supervisory council of Ministry of Refugees and Accommodation. This council also includes the representatives of government and donors who are coordinating the IDP policy.