„თავისუფალმა დემოკრატებმა“ ექსპერტებს პოლიციის დეპოლიტიზაციის შესახებ პროექტი გააცნეს
სასტუმრო „თბილისი მარიოტში“ „თავისუფალმა დემოკრატებმა“ ექსპერტებს პოლიციის დეპოლიტიზაციის პროექტი - „დაცული მოქალაქე - დაცული პოლიციელი“ გააცნეს.
პროექტი ეხება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პოლიციის სისტემის სტრუქტურას, ასევე პოლიციის ეთიკის კოდექსსა და საპატრულო პოლიციელის ქცევის ინსტრუქციას.
როგორც ჟურნალისტებს პროექტის ავტორმა, ლევან იზორია განუცხადა, პოლიციის დეპოლიტიზაციის მიზნით, უნდა მოხდეს შსს-ს რეორგანიზაცია, რათა ჩამოყალიბდეს სამი დეპარტამენტი: პოლიციის დეპარტამენტი, რომელიც ორ მნიშვნელოვან ქვესტრუქტურას - საპატრულო და კრიმინალურ პოლიციას მოიცავს, სასაზღვრო პოლიციის დეპარტამენტი და სამაშველო დეპარტამენტი.
მისივე თქმით, შსს-ს უნდა აეკრძალოს ოპერატიულ დონეზე პოლიციის საქმიანობაში უშუალო ჩარევა. შსს-ს სისტემას უნდა გამოეყოს უშიშროების სამსახურები და ისინი დამოუკიდებელი დეპარტამენტის სახით უნდა ჩამოყალიბდეს.
იზორია მიიჩნევს, რომ პოლიციისა და უშიშროების სამსახურები დღეს არ არიან მმართველი გუნდისგან სათანადოდ დამოუკიდებელნი, რადგან ხელისუფლება მათზე პოლიტიკურ ზემოქმედებას ახორციელებს, ამიტომ, შეუძლებელია მოქალაქისა და თავად პოლიციელის დაცულობის უზრუნველყოფა.
პროექტის მნიშვნელობაზე დღევანდელ შეხვედრაზე „თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერმა, ირაკლი ალსანიამაც ისაუბრა. მისი თქმით, „თავისუფალი დემოკრატებისთვის“ ძალიან მნიშვნელოვანია ქვეყანაში პოლიტიკური გარემო სამი სტრატეგიული მიმართულებით შეიცვალოს, ესენია – საარჩევნო რეფორმა, თავისუფალი მედია და პოლიციის დეპოლიტიზაცია.
„პროექტის მიზანია, პოლიცია დაცული იყოს პოლიტიკური დიქტატისგან, რაშიც იმყოფება და იგი ითვალისწინებს დეპოლიტიზაციის სწორედ ისეთ ფორმას, რომელიც ყველაზე მეტად იქნება მისაღები დღევანდელი სამართლადამცავი სისტემისთვის“, - აღნიშნა მან.
„თავისუფალი დემოკრატები“ მზად არიან აღნიშნული პროექტი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან განიხილონ, რათა პროექტმა საბოლოოდ საპარლამენტო ინიციატივის სახე მიიღოს. პარტიაში მიიჩნევენ, რომ პოლიციის შესახებ ამჟამად მოქმედი კანონი, რომელიც 1993 წელს არის მიღებული, საბჭოთა მილიციის კანონის გადმონაშთია.
პოლიციის დეპოლიტიზაციის პროექტს „თავისუფალი დემოკრატები“ ორშაბათს დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს გააცნობენ.

Free Democrats introduced the project on police depoliticization Protected Citizen – Protected Policeman to experts at Tbilisi Marriott.
The project concerns the structure of MIA and the police system, Police Ethics Code and the instruction on Patrol Police Conduct.
As the author of project Levan Izoria explained to journalists, in order to depoliticize the police, the MIA must be reorganized so three departments are formed: police department combining two significant substructures – patrol and criminal police, border police department and rescue department.
According to him, MIA must be prohibited to directly intervene in the work of police. The security services must be separated from the MIA system and be formed as independent departments.
Izoria thinks that the police and security services are not rather independent from the ruling team since the government is exercising political influence on them, thus it is impossible to ensure the protection of a citizen and policeman.
Irakli Alasania, the leader of Free Democrats also talked about the significance of the project at today’s meeting. According to him, it is very important that the political environment of Georgia is changed in three strategic directions, these are – election reform, free media and police depoliticization.
“The aim of project is protecting police from the existing political dictate and it envisages the form that would be most acceptable for today’s law-enforcement system,” – he noted.
Free Democrats are ready to discuss the corresponding project with the government representatives to shape it as a Parliamentary initiative. The party considers that the current Law on Police adopted in 2993 is a remnant of Soviet police.
The project on police depoliticization will be introduced to representatives of diplomatic corpus on Monday.