პიტერ სემნები: „კოდორის ხეობაში დევნილების დაბრუნებისთვის საჭირო პირობები უნდა შეიქმნას“
კოდორის ხეობაში დევნილების დაბრუნებისთვის საჭირო პირობები უნდა შეიქმნას. როგორც სააგენტო „აპსნი პრესი“ იუწყება, ამის შესახებ სამხრეთ კავკასიაში ევროკავშირის სპეციალურმა წარმომადგენელმა პიტერ სემნებიმ სოხუმის რეჟიმის ე.წ. პრემიერ სერგეი შამბასთან შეხვედრის შემდეგ განაცხადა.
სემნების განცხადებით, კოდორის ხეობაში დაცლილი სახლები ორიოდე წლის შემდეგ შესაძლოა, საცხოვრებლად უვარგისი გახდეს.
„იქ უნდა შეიქმნას პირობები, რომ ხალხმა დაბრუნება შეძლოს“, - განაცხადა სემნებიმ. აფხაზი ჟურნალისტების კითხვაზე, ხეობის მოსახლეობის დიდი ნაწილი 1992-1993 წლების საბრძოლო მოქმედებებში მონაწილეობდა და რომელ დევნილებზეა საუბარი, სემნებიმ უპასუხა, რომ უნდა განისაზღვროს, რა არის დანაშაული და რა – არა.
„რა თქმა უნდა, არსებობენ ადამიანები, ვინც დანაშაული ჩაიდინა, მაგრამ ის ფაქტი, რომ ადამიანი ომის დროს საბრძოლო მოქმედებებში მონაწილეობდა, დანაშაული არ არის“, - განაცხადა სემნებიმ.
თავის მხრივ, შამბამ განაცხადა, რომ დევნილების თემა „შიდა პრობლემაა“.
„ჩვენი სახელმწიფო პოლიტიკა მიმართულია იმისკენ, რომ იმ ადამიანების ადაპტირება მოხდეს, რომლებიც დაბრუნდნენ აფხაზეთში და ჩვენს კანონებს იცავენ“, - განაცხადა შამბამ.

Relevant conditions should be created for return of IDPs to Kodori Gorge, Peter Semneby, EU Special representative for the South Caucasus said after the meeting with De-facto Abkhazian Premier Sergey Shamba, reports the agency Apsni Press.
According to Semneby, emptied houses in Kodori Gorge may become useless for living in two years.
“Relevant conditions should be created so people can go back there,” – states Semneby. On the question of Abkhaz journalists that the majority of the Kodori Gorge population participated in 1992-1993 combat activities and who does he mean under IDPs, Semneby states that it should be defined what is crime.
“Of course there are people who committed crimes however the fact that a person participated in the combat activities during the war is not the crime,” – stated Semneby.
Sergey Shamba stated at the meeting that the IDP problem is that the issue of IDPs was an “inner problem.” “Our state policy is to ensure the adaptation of People who returned to Abkhazia and obey our laws,” – stated Shamba.