საია პარლამენტს მოუწოდებს, ყურადღებით მოეკიდოს სამ კანონპროექტს
პარლამენტის საგაზაფხულო სესიის დაწყების წინ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია)პარლამენტს მიმართავს, დააზუსტოს და ყურადღებით მოეკიდოს სამ კანონპროექტს: „მაუწყებლობის შესახებ საქართველოს კანონსა“ და „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ საქართველოს კანონში“ დამატებების შეტანის შესახებ კანონპროექტებს, აგრეთვე - „თავისუფლების ქარტიას“.
როგორც პრესკონფერენციაზე საია-ს თავმჯდომარემ, თამარ ჩუგოშვილმა განაცხადა, საია იმედს გამოთქვამს, რომ „მაუწყებლობის შესახებ საქართველოს კანონში“ შეტანილი ცვლილებები და დამატებები უზრუნველყოფს მაუწყებელთა მფლობელებისა და მათი ფინანსური მდგომარეობის რეალურ გამჭვირვალობას.
საია კატეგორიულად ეწინააღმდეგება „თავისუფლების ქარტიის“ არსებული რედაქციის კანონად ქცევას. ჩუგოშვილის თქმით, „თავისუფლების ქარტიის“ ზოგიერთი ნორმიდან საერთოდ შეუძლებელია აზრის გამოტანა და ავტორის ჩანაფიქრის გარკვევა. კანონპროექტის შინაარსობრივი და გრამატიკული გაუმართაობა ქმნის ადამიანის უფლებების დარღვევის საფრთხეს. იგი მიზნად ისახავს ურთიერთობათა ფართო სფეროს რეგულირებას, თუმცა ვერ უზრუნველყოფს მათ სრულფასოვან მოწესრიგებას და დასახული მიზნების განხორციელებას.
რაც შეეხება მესამე კანონპროექტს, რომელიც „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ საქართველოს კანონში“ ცვლილებებს ითვალისწინებს, საია-ს შეფასებით, აღნიშნული გულისხმობს ნებისმიერი პირისათვის მის მიერ გამოცემულ ნაბეჭდ პროდუქციაზე წარწერის განთავსების იძულებას. კერძოდ, პროდუქციაზე უნდა ეწეროს, რომ საქართველოს ტერიტორიების 20 პროცენტი ოკუპირებულია. საია-ს შეფასებით, ამ ცვლილების მწვავე სოციალური საჭიროება არ არსებობს და ის არაპროპორციულად ზღუდავს გამოხატვის თავისუფლებას.

GYLA’s Address to Parliament to Closely Examine Three Draft Laws
Before the start of spring session Georgian Young Lawyers Association GYLA addresses Parliament to closely examine following draft laws: Draft Law on Amendments to the Georgian Law on Broadcasting, Law on the Occupied Territories and Freedom Charter.
As the head of GYLA Tamar Chugoshvili stated at the press conference, GYLA hopes that the changes and amendments to Georgian Law on Broadcasting will ensure real transparency of the owners of broadcasting companies and their financial state.
GYLA categorically opposes adoption of Freedom Charter in the existing form. According to Chugoshvili, some norms of Freedom Charter do not make sense at all. The contextual and grammatical complications create a danger of human rights violation. It aims at regulation of wide range of relations but does not ensure their thorough regulation and implementation.
As for the third draft law which envisages the changes to the Law on the Occupied Territories, according to GYLA, the corresponding change imposes an obligation of inscription of the printed products with the following statement: 20% of Georgian territory is occupied. According to GYLA, there is no crucial need for such change and it disproportionally limits the freedom of expression.