სერგეი ბაღაფში: „საქართველო 13 მლრდ დოლარს როცა გადაგვიხდის, კომპენსაციას მაშინ მიიღებთ, ჩემო ძვირფასებო!“
„იმ პირთა უმრავლესობა, ვინც აფხაზეთში უძრავი ქონების დაბრუნებას ითხოვს, რესპუბლიკაში დაბრუნებას არ აპირებს“. სააგენტო „როსბალტის“ ცნობით, ამის შესახებ სოხუმის დე ფაქტო რეჟიმის ხელმძღვანელმა სერგეი ბაღაფშმა გაზეთ „მასკოვსკიე ნოვოსტისთან“ ინტერვიუში განაცხადა.
აფხაზეთში რუსებისთვის საცხოვრებლის ჩამორთმევასთან დაკავშირებით საუბრისას, ბაღაფშმა აღნიშნა, რომ რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეების ქონებრივი უფლებების აღდგენის საკითხზე მომუშავე რუსულ-აფხაზურმა კომისიამ 46 საქმე განიხილა, რომელთაგან ექვსის პრეტენზია დასაბუთებულად მიიჩნია.
„ღიად რომ ვთქვათ, ვინც დღეს ქონებაზე პრეტენზიას გამოთქვამს, 90 % აფხაზეთში დაბრუნებას არ აპირებს. მათ სურთ, საცხოვრებელი მიიღონ და შემდეგ კარგ ფასად გაყიდონ“, – განაცხადა ბაღაფშმა.
მისივე თქმით, საქართველოს მცხოვრებლებს შეუძლიათ პრეტენზია გამოთქვან აფხაზეთში საკუთრების დაბრუნებაზე მხოლოდ მას შემდეგ, რაც საქართველოს ხელისუფლება 13 მილიარდი დოლარის კომპენსაციას გადაუხდის აფხაზეთს იმ ზარალისთვის, რომელიც 1992-93 წლებში აფხაზეთს მიადგა.
„მე ვიყავი რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში, სადაც ქართველების მხრიდან უამრავი თხოვნაა აფხაზეთში ბინების დაბრუნებასთან დაკავშირებით იმ მოტივით, ვითომ ისინი არიან რუსეთის მოქალაქეები და აქვთ პასპორტი. რით განსხვავდებიან ისინი რუსებისგან, რომლებსაც აფხაზეთის ხელისუფლება უბრუნებს საკუთარ ბინებს?!“ – განაცხადა სეპარატისტების ლიდერმა.
მისივე თქმით, ქართველების ამ პრეტენზიაზე პასუხი მარტივია: „საქართველომ ჩვენ ომის დროს ზიანი მოგვაყენა. ჯერ კიდევ 1996 წელს ჩვენ ჩვენი ფასი განვაცხადეთ – 13 მილიარდი დოლარი. აი, როდესაც საქართველო ამ თანხას გადაგვიხდის, ჩემო ძვირფასებო, მაშინ ვიქნებით მზად კომპენსაციისთვის!“ – განაცხადა ბაღაფშმა.

“Most of the people demanding the return of their property in Abkhazia do not plan to go back to the Republic.” According to the agency Rosbalt, the head of Sokhumi de facto regime Segei Bagapsh state on the corresponding in the interview given to the newspaper Moscow News.
While talking about the confiscation of residences of Russian citizens, Bagapsh noted that the Russian-Abkhaz Commission on the Restitution of Property Rights of Russian Citizens heard 46 cases six out of which were rendered well-grounded.
“To say it openly, 90% of people with property complaints do not plan to go back to Abkhazia. They just want to receive the residences and then sell it for a good price,” – states Bagapsh.
According to him, Georgian citizens can express complaint on their property in Abkhazia only after Georgian government pays 12 billion dollar compensation to Abkhazia for the damage inflicted in 1992-1993.
“I was in the Ministry of Foreign Affairs and saw many requests of Georgians on the return of their property in Abkhazia. Their motivation was that they are Russian citizens and have Russian passport. How are they different from Russians to who Abkhaz government gives property back?!” – states Bagapsh.
According to him, the answer to Georgians’ complaint is simple: “Georgia inflicted damage on us during the war. Yet in 1996 we stated our price – 13 billion dollars. When Georgia pays this money then you will receive compensation my darlings!” – stated Bagapsh.