არასამთავრობო ორგანიზაციათა ჯგუფის ღია წერილი
2011 წლის იანვარში დევნილთა გამოსახლების თემაზე Amnesty International -ისა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს განცხადებებზე
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრომ 31 იანვარს  წუხილი გამოთქვა Amnesty International -ის მიერ 20-24 იანვარს თბილისში დევნილთა გამოსახლების საკითხზე გაკეთებული განცხადების თაობაზე და საერთაშორისო ორგანიზაციის შეფასებას „ცალმხრივი, სუბიექტური და არასამართლიანი“ უწოდა. Amnesty International -ის განცხადებას იმავე დღეს გამოეხმაურა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო, რომელმაც საერთაშორისო ორგანიზაციას ანგარიშში დაშვებულ უზუსტობებზე მიუთითა და სწორი ინფორმაციის მიღებაში დახმარება შესთავაზა.
გვსურს, საგანგებოდ აღვნიშნოთ, რომ დევნილთა გამოსახლების დროს ხელისუფლების ორგანოების მხრიდან დაშვებულ შეცდომებსა და დევნილთა უფლებების დარღვევებზე განცხადება გაკეთდა არა მხოლოდ Amnesty International -ის მხრიდან.  ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც შეძლებისდაგვარად აკვირდებოდნენ დევნილთა გამოსახლების პროცესს, ეთანხმებიან Amnesty International -ის განცხადებაში მოყვანილ ფაქტებს, რომლის თანახმად:  „ხელისუფლების ორგანოებმა სათანადოდ ვერ უზრუნველყვეს  გამოსახლების შესახებ დევნილების წინასწარი გაფრთხილება; ყველა იმ პირის დაკმაყოფილება, ვისაც სახელმწიფოსგან ფინანსური დახმარება გამოსახლებამდე უნდა მიეღო; დამკვირვებელთა სრული და შეუფერხებელი დაშვება; გამოსახლებულთათვის შეთავაზებული ალტერნატიული საცხოვრებლის სრული შესაბამისობა სტანდარტებთან“.
მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია ამ თემაზე სახალხო დამცველის მოწოდებაც: „ობიექტებიდან გამოყვანილი არცერთი დევნილი არ უნდა დარჩეს კუთვნილი საცხოვრებლის/თავშესაფრის, ან 2008 წლის კონფლიქტის შედეგად იძულებით გადაადგილებული პირების შემთხვევაში, კოტეჯის სანაცვლო კომპენსაციის გარეშე. დევნილთათვის შეთავაზებული ალტერნატივები უნდა იყოს ადეკვატური. მკაცრად იქნას დაცული კანონით და სტანდარტული ოპერაციული პროცედურით (სოპ) განსაზღვრული ყველა მოთხოვნა და თითოეული დევნილის კანონიერი ინტერესი“. სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს დევნილთათვის გამოსახლებამდე უნდა ეცნობებინა გამოსახლების ზუსტი თარიღები, რადგან პროცედურა რამდენჯერმე გადაიდო.
ჩვენ, საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც ვაწარმოებთ  გამოსახლების პროცესის მონიტორინგსა და დევნილთა სამართლებრივ დახმარებას,  ვუერთდებით Amnesty International-ის და სახალხო დამცველის მოწოდებას ხელისუფლებისადმი  და  მოვითხოვთ ყველა სათანადო ღონისძიების გატარებას, რათა მოხდეს:
-    გამოსახლების შემთხვევაში დევნილთათვის გამოსახლების ზუსტი თარიღის შეტყობინება;
-    გამოსახლების დროს დევნილთა პატივის, ღირსებისა და საკუთრების უფლების დაცვა, შეურაცხმყოფელი მოპყრობის ფაქტების აღმოფხვრა და დევნილთა უფლებების დარღვევის შემთხვევებზე ადეკვატური რეაგირება;
-    შესაბამის დევნილ პირებზე კომპენსაციების დროული გაცემა;
-    დევნილთა ადეკვატური საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილება ისეთ ადგილზე, სადაც შესაძლებელი იქნება თვითდასაქმება ან ხელმისაწვდომი იქნება სამუშაო ადგილები;ყველა დევნილის განსახლების ადგილზე სკოლების, საბავშვო ბაღების, ტრანსპორტის, სამედიცინო პუნქტების და სხვა სოციალური სერვისების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა;
-    დევნილთა შესაძლო  გამოსახლების შესახებ ინფორმაციის საჯაროდ გავრცელება და როგორც საერთაშორისო, ისე ადგილობრივი დამკვირვებლების დაშვება;
-    გამოსახლების პროცესის წარმართვა დევნილთა უფლებების დაცვისა და მათი ინტერესების მაქსიმალური გათვალისწინებით.

An Open Letter from group of NGOs
in response to the statements made by the “Amnesty International” and Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia regarding the eviction of IDPs in January 2011
On January 31 the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia expressed its concern regarding the statement made by the “Amnesty International” in relation to the eviction of IDPs in Tbilisi on January 20-24 and claimed that the international organization’s assessment  was “biased, subjective and unfair”. The Ministry of Internal Affairs of Georgia responded to the statement of the “Amnesty International” on the same day by highlighting the inaccuracies revealed in the report and expressed its willingness to assist the organization in getting the correct information.
We would like to emphasize that the “Amnesty International” was not the only organization that made statements regarding the mistakes and violations of the IDPs’ rights by the Georgian Authorities. The Georgian NGOs that were observing the eviction process agree with the facts described in the Amnesty International report and according to these facts, “the authorities failed to give adequate prior notice to those evicted, to ensure that all those eligible were provided with financial assistance prior to their removal, and to give full and unhindered access to monitors. Not all the alternative housing offered to those evicted by the government fully meets the adequate housing standards”.
We think that the statement made by the Public Defender on the same topic is also of great importance: “Not a single evicted IDP can be left without a dwelling/refuge or, in case of persons displaced as a result of the 2008 conflict, without, a compensation offered for the cottage. All alternatives offered to IDPs must be adequate. All the requirements and procedures determined by the law and the Standard Operating Procedure (SOP), as well as the interests of each IDP, must be strictly observed”. The public defender noted that Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia should have notified the IDPs on the exact dates of eviction since the eviction process was postponed for several times.
We, as the representatives of Georgian non-governmental organizations participating in the monitoring of the eviction process and providing legal assistance to the IDPs, express our solidarity with the “Amnesty International” and Public Defender and urge the government to take all the necessary measures to ensure:
-    Giving adequate prior notice informing the individuals of the exact date of eviction;
-    Protecting the honor, dignity and ownership rights of IDPs during the eviction, eradicating the facts of humiliation and adequately responding to the cases related to violation of IDP’s rights;
-    Providing the relevant IDPs with timely compensation;
-    Providing the IDPs with the adequate housing located in the territory that is suitable for self-employment or offers employment opportunities;
-    Access to schools, kindergartens, transport, medical services and other social services on the territory of resettlement;
-    Publicly spreading the information on possible eviction and giving the international and local monitors full and unhindered access in observing the eviction process;
-    Implementing the eviction procedures so that the displaced persons are not rendered vulnerable to the violation of other human rights or interests during the eviction.