სახალხო დამცველი ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესიის დარბევაზე განცხადებას ავრცელებს
28 იანვარს, ყვარლის რაიონის სოფელ ახალსოფელში მდებარე ევანგელურ–ბაპტისტური ეკლესიის შენობის დარბევასთან დაკავშირებით სახალხო დამცველი განცხადებას ავრცელებს.
სახალხო დამცველის განცხადების მიხედვით, აღნიშნული ეკლესია ბოლო სამი თვის განმავლობაში უკვე მეორედ დაარბიეს. 28 იანვარს ეკლესიაში მისულ მრევლს შენობის კორიდორში ფეკალური მასები დახვდა. საეკლესიო ნივთები, ჯვარი, ასევე მოსწავლეების ნახატები და სხვადასხვა ტიპის ინვენტარი გადმოყრილი და დაზიანებული იყო. ადგილობრივი პოლიციის მიერ გატარებული ღონისძიების შედეგად ცნობილი გახდა, რომ დარბევაში 11–12 წლის მოზარდები მონაწილეობდნენ. მოზარდებმა ბაპტისტური ეკლესიის მრევლის წინაშე მშობლების თანდასწრებით ბოდიში მოიხადეს. ამავდროულად, ეს მოზარდები წინა დარბევაში მონაწილეობას უარყოფენ.
სახალხო დამცველის განცხადებით, 28 იანვარს მომხდარი ფაქტი და მასში მოზარდების მონაწილეობა შემაშფოთებელია.
“როდესაც შეუწყნარებლობა ამ ასაკის ბავშვებში ასე მძაფრად ვლინდება და ვანდალური ქმედებების ხასიათს იღებს, გაცილებით სერიოზულად უნდა დავფიქრდეთ იმაზე, რა შეიძლება გაკეთდეს მთლიანად საზოგადოების, სასწავლო დაწესებულებებისა თუ ზოგადად სახელმწიფოს მიერ ამ პრობლემის გასაჭრელად ან მოსაგვარებლად. აუცილებელია, გადაიდგას პრევენციული ნაბიჯები, გატარდეს საფუძვლიანი საგანმანათლებლო სამუშაო მოზარდებში ტოლერანტობის კულტურის გასაღრმავებლად”, ნათქვამია სახალხო დამცველის განცხადებაში.
ამავე განცხადების მიხედვით, უფრო მეტი ყურადღება უნდა დაეთმოს ამგვარ ფაქტებს სამართალდამცველების მხრიდან, აუცილებელია სიღრმისეულად მოხდეს ყველა ფაქტორის შესწავლა, რაც შესაძლოა ზეგავლენას ახდენდეს და უბიძგებდეს მოზარდებს ძალადობისაკენ, რადგან არის მაღალი ალბათობა იმისა, რომ არასრულწლოვნები ადვილად მოექცნენ ზეგავლენის ქვეშ და შესაძლოა ადგილი ქონდეს ძალადობრივი ქმედების განხორციელების წაქეზებასაც.
სახალხო დამცველი მოზარდებს, მათ ოჯახებს, სკოლის ადმინისტრაციასა და პედაგოგებს მოუწოდებს გააცნობიერონ, რამდენად დიდია შეუწყნარებლობის პროპაგანდის საფრთხე და რამდენად მნიშვნელოვანია საგანმანათლებლო საქმიანობა, რომელიც ხელს შეუწყობს მოზარდებში განსხვავებულისადმი ნეგატიური სტერეოტიპების აღმოფხვრას და ტოლერანტული გარემოს განმტკიცებას.
“ჩვენ მრავალკონფესიურ ქვეყანაში ვცხოვრობთ, სადაც თითოეული მოქალაქე, განურჩევლად მისი რელიგიური კუთვნილებისა, თანაბარი უფლებებით სარგებლობს. ეს ჩვენი მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციაა, ეს არის დღეს სამართლებრივი სახელმწიფოს მშენებლობის ერთ–ერთი უმთავრესი საფუძველი. აქედან გამომდინარე, შეუწყნარებლობა და ამ ნიადაგზე განხორციელებული, სიძულვილით მოტივირებული ქმედებები ლახავს თითოეული ჩვენგანის ღირსებას, საფრთხეს უქმნის თანასწორუფლებიანობაზე დაფუძნებული საზოგადოებისა და დემოკრატიულ ღირებულებათა განვითარებას”, ნათქვამია სახალხო დამცველის განცხადებაში.
ამავე ეკლესიაში წინა დარბევა 2010 წლის 19 ნოემბერს მოხდა. უცნობმა პირებმა შეამტვრიეს შენობის ფანჯრები და დაარბიეს მოზარდებისათვის განკუთვნილი, საკვირაო სკოლისათვის გამოყოფილი ოთახი. სკოლაში განთავსებული ნივთები და ინვენტარი ძირს იყო გადმოყრილი და ფეხით გათელილი. ნივთების ნაწილი ეზოში იყო მიმოფანტული. იმავე დღეს ეს ფაქტი ყვარლის პოლიციის განყოფილებას ეცნობა, რაც გახდა გამოძიების დაწყების საფუძველი. გამომძიებელთა ჯგუფმა უშუალოდ მოინახულა საეკლესიო შენობა, გადაიღო ფოტოსურათები და დაკითხა ეკლესიის ახლოს მცხოვრები მეზობლები. გამოძიების შედეგები დღემდე უცნობია. ბაპტისტური ეკლესიის წარმომადგენლები ვარაუდობენ, რომ ამ დარბევაში მოზარდები მონაწილეობდნენ.
სახალხო დამცველის განცხადებით, აღსანიშნავია, რომ ამავე სოფელში 2002 წელს უცნობმა პირებმა გადაწვეს და გაანადგურეს ევანგელურ–ბაპტისტური ეკლესიის შენობა.
ეს ფაქტი დღემდე გამოუძიებელია და დამნაშავე არ არის გამოვლენილი. ევანგელურ–ბაპტისტური ეკლესის აღდგენა ახალსოფელში მხოლოდ 2005 წელს, ამერიკის შეერთებული შტატებისა და გერმანიის ელჩების მხარდაჭერით მოხერხდა.

Public Defender Responds to Vandalism of Evangelist-Baptist Church
On January 28, the Public Defender of Georgia made a statement regarding the vandalism that took place at the Evangelist-Baptist Church in the village of Akhalsopeli in Kvareli district.
According to his statement, the Church was twice vandalized in the last three months. On January 28, the parish found excrement in the corridor of the Church. Church properties, icons and various pieces of equipment were scattered on the floor and damaged. The local police officers investigated the incident and found that several youths between 11 and 12-years-old were responsible for the vandalism. The youths apologized to the Parish of the Baptist Church together with their parents but denied participating in the previous acts of vandalism.
The Public Defender said the incident of January 28 and the participation of the youths is really astonishing.
“When children of their age are so intolerant and participate in these types of acts of vandalism, we should be concerned about our entire society, our educational institutions and the state in general. We should also enact measures to resolve this problem. We should urgently take preventive measures, and implement serious educational activities to foster a more tolerant culture among youths,” the Public Defender said.
According to his statement, law enforcement officers should pay more attention to similar incidents and consider all factors which might impact and encourage youths to commit acts of violence. This should be studied very thoroughly, because youths are likely to be under the influence of certain people who encourage them to commit these violent acts.
The Public Defender calls upon the youths, their families, school administrations and teachers to realize how great the threat of intolerant propaganda is and how important  educational activities are in eradicating negative stereotypes among the young generation and to reinforce a tolerant environment in society.
“We live in a country with many confessions where each citizen, regardless of their religious beliefs, enjoys equal rights; it is our centuries-long tradition and it is the essential basis for the development of the constitutional state. Thus, intolerance and hate crimes disregard our dignity, threatens the development of an  equality-based society as well as its democratic values,” said the Public Defender.
The first incident in the same church occurred on November 19, 2010. Strangers broke windows and raided the room of the Sunday school. The equipment and items of the school were scattered on the floor and trampled upon.  Several items belonging to the church were scattered in the yard. On the same day, the Kvareli district police were informed and began an investigation. The investigation team visited the church building, took photos of the scene of the incident and interviewed the neighbors of the Church. Investigation findings were not published yet. The representatives of the Baptist Church suppose that youths participated in the vandalism.
The Public Defender added that in 2002, unknown person(s) burnt and destroyed the building of the Evangelist-Baptist Church in the same village. This fact was not investigated and the offenders were not found. With the financial assistance of the US and German embassies of Georgia, the church was restored in 2005.