წინასწარი შემოწმება საქართველოს საქმეზე - სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურამ რუსეთის ფედერაციაში ვიზიტი დაასრულა
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურის დელეგაციამ ორდღიანი ვიზიტი რუსეთის ფედერაციაში 4 თებერვალს დაასრულა. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურის დელეგაცია რუსეთის ფედერაციის უმაღლეს პირებს შეხვდა.
2-4 თებერვლის ვიზიტის მთავარი მიზანი იყო წინა ვიზიტის შედეგების განხილვა და რუსეთის ხელისუფლებისგან დამატებითი ინფორმაციის მოპოვება იმ დანაშაულების შიდასახელმწიფოებრივი გამოძიებების შესახებ, რომლებიც განხორციელდა 2008 წლის აგვისტოში, შეიარაღებული კონფლიქტის დროს საქართველოში - სამხრეთ ოსეთში. სასამართლოს იურისდიქცია ვრცელდება იმ შესაბამის დანაშაულებზე, რომლებიც, მტკიცების თანახმად, ჩადენილია საქართველოს ტერიტორიაზე კონფლიქტის ნებისმიერი მხარის მიერ, მათ შორისაა: მოქალაქეთა იძულებითი გადაადგილება, დაცულ პირებზე თავდასხმის განხორციელება და სამოქალაქო საგნების ფართომასშტაბიანი განადგურება.
დელეგაცია შეხვდა საგარეო საქმეთა სამინისტროს უმაღლეს წარმომადგენლებს, რუსეთის ფედერაციის გენერალური პროკურორატურის წარმომადგენლებს და მიიღო დაწვრილებითი ინფორმაცია შიდასახელმწიფოებრივი გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ.
„მისასალმებელია რუსეთის ხელისუფლების მიერ გაწეული თანამშრომლობა და მზადყოფნა, გაგვიზიარონ წინასწარი დასკვნები“, - განაცხადა პროკურორმა.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურამ საჯარო გახადა წინასწარი შემოწმების შედეგები 2008 წლის აგვისტოში. საქართველო რომის სტატუტის მხარეა 2003 წლის 5 სექტემბრიდან. რუსეთისა და საქართველოს ხელისუფლებამ საფუძვლიანი ინფორმაცია წარმოადგინა შესაბამის შიდასახელმწიფოებრივ გამოძიებებზე. პროკურატურამ წინა ვიზიტი რუსეთში 2010 წლის მარტში განახორციელა, საქართველოში კი - 2010 წლის ივნისში.
სხვა ქვეყნები, სადაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურა წინასწარ შემოწმებას ახორციელებს, არის: ავღანეთი, კოლუმბია, კოტ დ’ივუარი, გვინეა, ჰონდურასი, ნიგერია, კორეის რესპუბლიკა და პალესტინა. პროკურატურა გამოძიებას ახორციელებს ხუთ ქვეყანაში: კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკა, ჩრდილოეთ უგანდა, სუდანის დარფუს რეგიონი, აფრიკის ცენტრალური რესპუბლიკა და კენია.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო არის დამოუკიდებელი, მუდმივმოქმედი სასამართლო, რომელიც იძიებს და განსჯის საერთაშორისო ხასიათის ყველაზე სერიოზულ დანაშაულებში, კონკრეტულად - გენოციდში, კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებსა და ომის დანაშაულებში ბრალდებულ პირებს, როცა ეროვნულ ხელისუფლებას არ სურს ან არ შეუძლია ამის სრულყოფილად გაკეთება.

Georgia preliminary examination: OTP concludes second visit to the Russian Federation
A delegation from the Office of the Prosecutor (OTP) of the International Criminal Court today concluded a two-day visit to the Russian Federation.
The main purpose of the 2-4 February visit was to follow up on the OTP’s previous mission to Moscow, and to gather further information from Russian authorities regarding on-going national investigations into crimes allegedly committed in the context of the armed conflict in South Ossetia, Georgia in August 2008. The Court has jurisdiction over ICC crimes allegedly committed in the territory of Georgia by all parties to the conflict, including forced
displacement of civilians, directing attacks against protected persons and widespread destruction of civilian objects.
The delegation met with senior officials from the Ministry of Foreign Affairs and representatives of the Prosecutor-General’s Office of the Russian Federation, and received a comprehensive update on the progress of national investigations undertaken by the investigative committee.
“We commend the Russian authorities for their cooperation and for their willingness to share their preliminary conclusions with the Office” said the Prosecutor.
The OTP made public the preliminary examination in August 2008.
Georgia has been a State Party to the Rome Statute since 5 September 2003. Both the Russian and Georgian authorities provided substantial information on their respective national investigations. The Office conducted a previous visit to Russia in March 2010 and to Georgia in June 2010.
Other situations under preliminary examination by the Office include Afghanistan, Colombia, Côte d’Ivoire, Guinea, Honduras, Nigeria, The Republic of Korea and Palestine.
The Office of the Prosecutor is currently investigating in five situations: The Democratic Republic of Congo, Northern Uganda, the Darfur region of Sudan, the Central African Republic, and Kenya.
The International Criminal Court is an independent, permanent court that investigates and prosecutes persons accused of the most serious crimes of international concern, namely genocide, crimes against humanity and war crimes if national authorities with jurisdiction are unwilling or unable to do so genuinely.