ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია მოზარდებმა დაარბიეს
2008 - 2009 წლებთან შედარებით, 2010 წელს საქართველოში რელიგიური თავისუფლების შელახვისა და შეუწყნარებლობის ფაქტები შემცირდა. თუმცა, ერთეული შემთხვევები ისევ ხდება. 28 იანვარს ყვარლის რაიონის სოფელ ახალსოფელში ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია დაარბიეს. ეკლესიის ხელმძღვანელის, მარიკა ცხადაძის განცხადებით, პოლიციამ მოკვლევის შედეგად დანაშაულში ეჭვმიტანილები გამოავლინა. ისინი ამავე სოფლის საჯარო სკოლის მოსწავლეები აღმოჩნდნენ.
„ფანჯარაა გატეხილი და შენობაში იქიდან არიან გადმოსულები. შემთხვევა დღისით მოხდა. დარბევის შესახებ პოლიციას ვაცნობეთ. მათ საქმე გამოიძიეს და გამოვლინდა, რომ ეკლესია ბავშვებმა დაარბიეს. პოლიციის თანამშრომლებმა ეს ბავშვები მშობლებთან ერთად სამმართველოში დაიბარეს. ბავშვებმა ბოდიში მომიხადეს, მაგრამ არ თქვეს, ეკლესია რატომ დაარბიეს. ჩვენ მათ წინააღმდეგ საქმის გაგრძელებას არ ვაპირებთ. ამ შემთხვევაზეც არ ვაცნობებდით პოლიციას, მაგრამ ზედიზედ უკვე ორი ფაქტი მოხდა და სამართალდამცავებს ამიტომ მივმართეთ“, - აღნიშნა მარიკა ცხადაძემ.
მისივე თქმით, ახალსოფელში ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია 2010 წლის 19 ნოემბერსაც დაარბიეს. თუმცა, ეკლესიის წარმომადგენლებს მაშინ პოლიციისთვის არ მიუმართავთ. ორივე შემთხვევაში ეკლესიიდან სხვადასხვა ნივთები, ეკლესიასთან არსებული საკვირაო სკოლიდან კი საბავშვო სათამაშოები და საკანცელარიო მასალები წაიღეს. ხოლო რაც დატოვეს, დააზიანეს.
ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია ყვარლის რაიონის სოფელ ახალსოფელში 2002 წლიდან საქველმოქმედო ორგანიზაცია „ბეთელის“ შენობაშია განთავსებული. მანამდე, 1993 წლიდან, ეკლესიას საკუთარი შენობა ჰქონდა, რომელსაც გამოძიებით დღემდე დაუდგენელმა პირებმა, 2002 წელს ცეცხლი წაუკიდეს და გადაწვეს.
ახალსოფლის ევანგელურ-ბაპტისტურ ეკლესიაში სულ 15 ადამიანი ლოცულობს. ლოცვა შაბათობით იმართება. ეკლესიას მოხალისე ახალგაზრდებიც ჰყავს, რომლებიც მარტოხელა მოხუცებს პატრონობენ, მათ მოსავლელად სახლებში დადიან. ზაფხულობით ეკლესიაში ბანაკების საერთაშორისო ასოციაციის მხარდაჭერით დღის ბანაკი ფუნქციონირებს. ცხადაძის თქმით, ბანაკში ტარდება ბიბლიური გაკვეთილები, იმართება დისკუსიები ბიბლიურ თემებზე. ასევე, მონაწილეები სწავლობენ ხელსაქმეს, სიმღერას, ტარდება სპორტული შეჯიბრებები და სხვა ღონისძიებები. ბანაკში ძირითადად ახალსოფელში და მეზობელ სოფლებში მცხოვრები ბავშვები მონაწილეობენ.
მარიკა ცხადაძე ამბობს, რომ ადგილობრივები ადრე უფრო ნეგატიურად იყვნენ განწყობილები. ბოლო პერიოდში კი რელიგიური უმცირესობის მიმართ დამოკიდებულება შეიცვალა: „აგრესიულები არ არიან და არც ხელს გვიშლიან, თუ ამ დარბევებს არ ჩავთვლით“.
„შესაძლოა, გაჩნდა შიში, რომ ასეთი ქმედებისთვის ადამიანი დაისჯება, რადგან იყო დასჯის რამდენიმე მსგავსი პრეცედენტი. ალბათ, ამის გამო არ ამჟღავნებენ ამ ძალადობას. თუმცა, არ მგონია, რომ სიძულვილმა და შეუწყნარებლობის განწყობამ იკლო საზოგადოებაში. უბრალოდ, მგონია, რომ ზრდასრულებს ეშინიათ პასუხისმგებლობისა და მოზარდებს აქეზებენ, რადგან იციან, რომ ბავშვებს არავინ დასჯის“, - აღნიშნა რადიო „თავისუფლებასთან“ საუბარში ექსპერტმა რელიგიის საკითხებში ბექა მინდიაშვილმა.
2005 წელს მსგავსი შემთხვევა მოხდა გურჯაანის რაიონის სოფელ ველისციხეშიც. სოფლის საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა სოფელში, ბაპტისტების მშენებარე სამლოცველო სახლი დაანგრიეს. ამ პროცესს მაშინ სკოლის პედაგოგები ხელმძღვანელობდნენ.
გიორგი ტუღუში, საქართველოს სახალხო დამცველი: „რელიგიის თავისუფლების შელახვასთან დაკავშირებული საქმეების უმრავლესობა სამართალდამცავების მიერ არის შეწყვეტილი ან ძიება მეტისმეტად გაჭიანურებულია. სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, რომ მას შემდეგ, რაც 2004 წლის მარტში, საპატრიარქოდან განკვეთილი მღვდელი ბასილ მკალავიშვილი დააკავეს, 2005 წლის პირველ ნახევრამდე, სახალხო დამცველის სახელზე არ შემოსულა არც ერთი განცხადება. 2005 წლის მეორე ნახევარში განცხადებათა რაოდენობამ 12 შეადგინა. 2006 წლის პირველ ნახევარში შემოსული იყო ასევე 12 განცხადება. 2006 წლის მეორე ნახევარში - 8, 2007 წლის პირველ ნახევარში - 11, მეორე ნახევარში - 13, 2008 წლის პირველ ნახევარში - 2, ხოლო მეორე ნახევარში - 8. ამ წლებში შემოსული განცხადებების რაოდენობა მიუთითებს, რომ 2005 წლიდან 2008 წლის პირველი ნახევრის ჩათვლით, რელიგიის თავისუფლების დაცვის თვალსაზრისით, სტაბილურობის შენარჩუნება ხერხდებოდა. 2008-2009 წლის პირველი ნახევრის მონაცემებს 2005-2007 წლის მონაცემებს თუ შევადარებთ, ვნახავთ, რომ სამართალდამცავების მხრიდან რეაგირების ხარისხმა მკვეთრი რეგრესი განიცადა, რაც შეიძლება, რელიგიური ნიშნით ჩადენილი დანაშაულის რაოდენობრივი და ხარისხობრივი ზრდის ერთ-ერთ მიზეზად მივიჩნიოთ“.

Children Vandalized Evangelist-Baptist Church
In comparison with 2008-2009, incidents related to the restriction of freedom and intolerance on religious grounds has statistically decreased in 2010. However, several incidents have still been reported. On January 28, the Evangelist-Baptist Church was vandalized in the village of Akhalsopeli in Kvareli district. Church leader Marika Tskhadadze said that the police found the accused in the crime – they were pupils of the village public school.
“They broke the window and got into the building through it. The incident happened during day-time hours. We informed the police about the incident. They investigated and found that the church was vandalized by children. Police officers summoned the children to the police station together with their parents. They apologized but did not say why they had done it. We are not going to continue their prosecution. We would not have informed the police about the vandalism, had it not been the second incident,” said Marika Tskhadadze.
She added that the Evangelist-Baptist Church was first vandalized on November 19, 2010 but the parish did not appeal to the police. In both cases, church properties, toys for the church’s Sunday school as well as stationary items were stolen; other equipment was damaged.
In 2002 the Evangelist-Baptist Church was opened in the office of the charity organization Beteli in Akhalsopeli village. Before that, since 1993 the Church had its own building but unidentified people set fire to it in 2002.
There are only 15 people in the parish of the Evangelist-Baptist Church. They attend religious service on Saturday. Young volunteers of the Church look after lonely old people in the village; they visit them at home. In summer, a day-camp works in the church with the financial support of the International Association of Camps. Tskhadadze said they give lessons on the Bible to the participants of the Camp; they also hold discussions about the Bible. The participants learn handiworks, singing, take part in sport competitions and other events. The children from Akhalsopeli and neighboring villages join the summer camps.
Marika Tskhadadze said that local people were more aggressive with them in the past. Recently, people changed their attitude with regard to religious minorities. “They are not aggressive and do not hinder our activities at all aside from the recent vandalism.”
“They might have become afraid of being punished for similar activities because several people were punished for similar crimes. Maybe, they became more tolerant because of it. However, I do not think the hatred and intolerance has been reduced in society. Simply, elderly people are afraid of punishment and they encourage children to oppose us because nobody will punish them,” said expert Beka Mindiashvili during his interview with Radio “Liberty.”
In 2005, a similar incident happened in the village of Velistsikhe in Gurjaani district. Pupils of the village public school destroyed the Baptist Church which was under construction. The teachers organized this fact then.
Giorgi Tughushi, the Public Defender of Georgia: “Investigation of most cases about the restricted religious rights is either dropped by law enforcement bodies or too prolonged. The statistical data demonstrate that after the former clergyman Basil Mkalavlishvili, who was dismissed from the Patriarchate, was arrested in March of 2004, the Public Defender’s Office did not receive any complaints on religious problems till the first half of 2005. In the second half of 2005, 12 complaints were filed. In the first half of 2006, 12 complaints were submitted again and in the second half their number was only 8. 11 complaints were filed in the first half of 2007 and 13 in the second half. In 2008, 2 complaints were sent in the first half and 8 in the second one. The number of complaints demonstrates that religious freedom was somehow ensured in 2005 - 2008. If we compare the data of the first part of 2008-2009 to the situation in 2005-2007, we will see that law enforcement institutions had less reaction on the vandal acts on religious ground that could be considered a reason for the increased number of crimes committed on religious grounds.”