ჭიაურის ტყე შეიძლება ისევ დაიტბოროს
ჭიაურის ტყე, რომლის აღსადგენადაც ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის კავკასიის წარმომადგენლობის მიერ გამოყოფილი მილიონობით ლარი იხარჯება, შეიძლება ისევ დაიტბოროს. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ჭიაურის ტყის გაშენების პროექტის კოორდინატორმა ზაზა შავლიაშვილმა განუცხადა, მდინარე კაბალის კალაპოტი გასაწმენდია და ნალექების მოსვლის შემთხვევაში ტყის დატბორვის საშიშროებას ქმნის.
„მდინარე კაბალის კალაპოტი 4 კილომეტრამდეა გასაწმენდი. მდინარე არა მარტო ტყეს, მოსახლეობასაც საფრთხეს უქმნის, ადგილობრივებს სახნავ - სათესი ფართობები დაეტბორებათ. ეს რაიონის პრობლემაა და ადგილობრივმა ხელისუფლებამ უნდა მოაგვაროს, რადგან დონორი ორგანიზაციები მხოლოდ ტყის აღდგენაზე მუშობენ“, - აღნიშნა ზაზა შავლიაშვილმა.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის დიმიტრი ლოლაძის განცხადებით, მდინარე კაბალი მოსახლეობას საშიშროებას არ უქმნის. „ჭიაურის ტყე გარემოს დაცვის სამინისტროს ეკუთვნის და ჩვენ არაფერი ვიცით, ტყეს დატბორვა ისევ ემუქრება თუ არა. რაც შეეხება ადგილობრივ მაცხოვრებლებს, მდინარე კაბალი ჩვეულებრივი დინებით მოდის და მოსახლეობას საშიშროებას არ უქმნის“, - აღნიშნა გამგებელმა. მისივე თქმით, მდინარე კაბალის კალაპოტის გაწმენდაზე 3 865 687 ლარი დაიხარჯა.
შეგახსენებთ, რომ მდინარე კაბალის კალაპოტი ქვა-ღორღით და ჩახერგილი ხეებისგან ამოვსებული იყო დაახლოებით 15891,80 გრძივ მეტრზე, რამაც ჭიაურის ტყის დატბორვა გამოიწვია. 1996 წლიდან 2006 წლამდე ტყე დატბორილი იყო, რის შედეგადაც უნიკალური ჯიშის ჭალის მუხა და სხვა ხეები გახმა. ამასთან, ტყიდან გადაშენდა წითელ წიგნში შესული ნადირ-ფრინველი. ტყის აღდგენის პროცესი WWF ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით 2009 წლიდან დაიწყო.

Chiauri Forest Might Get Flooded
Millions of GEL allocated by the Caucasus Office of the World Wildlife Fund (WWF) is spent on the rehabilitation of the Chiauri Forest though it might still be flooded. The coordinator of the Chiauri Forest Rehabilitation Project Zaza Shavliashvili informed the Kakheti News Center that the river bed of the River Kabali shall be cleaned otherwise during the rain it might flood the forest.
“The river-bed shall be cleaned in the distance of 4 kilometers. The River threats not only the forest but local population and their agricultural plots. It is district problem and local government shall eradicate the problem because donor organizations work only on the rehabilitation of the forest,” said Zaza Shavliashvili.
Lagodekhi district governor Dimitry Loladze said the River Kabali does not threat the local population. “The Chiauri Forest belongs to the Ministry of Environment and we are not aware whether the Forest will get flooded or not. As for local people, the River Kabali flows in its usual bed and does not threat population,” said the governor and added that they spent 3 865 687 GEL on the cleaning of the bed of the River Kabali.
We kindly remind you that the bed of the Kabali River was blocked by stones and trees at the distance of 15 891, 80 meters and it flooded the Chiauri Forest. From 1996 till 2006 the forest was flooded and it resulted into withering of unique oak and other trees. In addition to that, endangered animals and birds presented in the Red Book disappeared. The rehabilitation process of the forest started in 2009 with the financial support of the WWF.