თბილისის საქალაქო სასამართლო humanrights.ge-ს სტატიას ეხმაურება
თბილისის საქალაქო სასამართლომ  ადამიანის უფლებათა ცენტრს დიღმის ტყეპარკის სტატუსის შეცვლის თაობაზე 31 იანვარს გამოტანილ გადაწყვეტილებაზე განმარტება გამოუგზავნა.
შეგახსენებთ, რომ მოსარჩელე მხარე - ანა გაბრიაძე და „კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი“ ასაჩივრებდა ქალაქ თბილისის საკრებულოს გადაწყვეტილებას, რომლის მიხედვითაც დიღმის ტყეპარკის ნაწილს სარეკრეაციო ზონის  სტატუსი შეეცვალა  და საზოგადოებრივ-საქმიანი ზონად იქცა.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ სარჩელი არ დააკმაყოფილა.  ამ სასამართლო პროცესის შესახებ, humanrights.ge-მ სტატია გამოაქვეყნა (   http://www.humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12884&lang=geo  ). საქალაქო სასამართლოს წერილიც სწორედ ამ სტატიაში გამოქვეყნებულ ინფორმაციას ეხება:
„თბილისის საქალაქო სასამართლო ეხმაურება საინფორმაციო სააგენტოს მიერ გავრეცლებულ ინფორმაციას დიღმის ტყე-პარკის ერთი ნაწილის სტატუსის ცვლილებასთან დაკავშირებით.
2011 წლის 31 იანვარს სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ანა გაბრიაძისა და კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის სარჩელი თბილისის საკრებულოს 2009 წლის 11 სექტემბრის #10-24 გადაწყვეტილების ბათილად ცნობის შესახებ.
ამ გადაწყვეტილებით, დიღმის ტყე-პარკის ნაწილს შეეცვალა სტატუსი „სარეკრეაციო ზონა 1“  „საზოგადოებრივ-საქმიან ზონა 2“-ად. სასამართლო გადაწყვეტილება ემყარება იმას, რომ მითითებული ცვლილება განხორციელდა სხვადასხვა პირების საკუთრების კონსტიტუციური უფლების დაცვის მიზნით. დიღმის ტყე-პარკის სტატუსშეცვლილ ნაწილზე ფაქტობრივად განთავსებულია სხვადასხვა დანიშნულების შენობა-ნაგებობები, რომლებიც, დიღმის ტყე-პარკის მთელ ტერიტორიასთან ერთად, საჯარო რეესტრში რეგისტრირებულია კერძო საკუთრებად. ამასთან, ამა თუ იმ ტერიტორიის სტატუსის ცვლილება არ გულისხმობს ამ ტერიტორიაზე არსებული მწვანე საფარის ავტომატურ და უკონტროლო განადგურებას“.

The Tbilisi City Court sent clarification of the January 31judgment about the changed status of the Digomi Forest-Park to the Human Rights Center.
The suitor – Ana Gabriadze and Caucasian Environmental NGO Network (CENN) complained about the decision of the Tbilisi City Council which changed the status of the recreation zone of the Digomi Forest-Park into a public-business zone.
The Tbilisi City Court did not satisfy their suit. Humanrights.ge published article about the trial (http://www.humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12884&lang=eng). The Court responded to the article.
“The Tbilisi City Court responded to the information spread by the News Agency about the changed status of the part of Digomi Forest-Park.
On January 31, 2011 Tbilisi City Court did not satisfy the suit of Ana Gabriadze and CENN on annulling the decision #10-24 of the Tbilisi City Council issued on September 11, 2009.
Based on that decision, status of one part of the Digomi Forest-Park was changed and it became “Recreation Zone 1” and “Public-Business Zone 2”. The Court decision relied on the fact that the introduced changes aimed to guarantee property rights of various people in the park. Various buildings are located in the zone which together with the entire territory of the park was registered at the Public Registration Agency as private properties. Besides that, changed status does not mean that green zone of the park shall be destroyed automatically and without control.”