შერჩევითი სამართლის კიდევ ერთი მაგალითი: ერთს ეკუთვნის, მეორეს - არა!
კალანდაძეების ოჯახი მცხეთის რაიონში უკვე რამდენიმე თვეა დავობს. ოჯახი სოფელ ძეგვში იმ ხევის ნაწილის საკუთრების ლეგალიზებას მოითხოვს, რომლის ერთი ნაწილიც მის უშუალო მეზობელს რამდენიმე თვის წინ დაუკანონეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი აცხადებს, რომ ეს შემთხვევა „შერჩევითი სამართლის“ კლასიკური მაგალითია.
„ჩვენს ეზოსთან ჩამომავალ მშრალ ღვარცოფულ ხევს დღესდღეობით ფუნქცია აქვს დაკარგული. ფუნქცია კი იმ მარტივი მიზეზის გამო დაეკარგა, რომ მომიჯნავე მეზობელმა, ავთო ჭოლოკავამ წლების განმავლობაში ამოავსო და გააუქმა ხევის ის ნაწილი, რომელიც მას ესაზღვრება. ეს ისე გააკეთა, რომ წყალს არ მისცა ალტერნატიული გასასვლელი“, - ამბობს ლაშა კალანდაძე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაინტერესდა, რამდენად კანონიერად მოხდა მეზობლისთვის ხევის პირად საკუთრებაში გადაცემა. როგორც საკუთრების უფლების აღიარების კომისიაში გვითხრეს, მცხეთის გამგეობას დაკანონებულ ტერიტორიაზე ხევის არსებობის შესახებ ინფორმაცია არ ჰქონდა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შეიძლებოდა, ხევის ნაწილი საკუთრებაში ჭოლოკავასთვისაც არ დაეკანონებინათ.
„უშუალოდ კალანდაძეების მეზობელთან, ჭოლოკავასთან როცა მივედით, მის ეზოში თვალით არ ჩანდა, რომ იქ ხევი იყო. ეს იმიტომ, რომ ხევი ახლა ამოვსებულია და გაუქმებულია. მაშინ ამ საკითხზე არავინ დავობდა, მაგრამ თუ იქ დავა გაგრძელდა და თუ მიგვითითებენ, ჩვენ იძულებული გავხდებით, ის გადაწყვეტილებაც გავაუქმოთ“, - აღნიშნავს კომისიის თავმჯდომარე გივი ბაქრაძე.
ჩნდება კითხვა: ჭოლოკავასთვის ხევის დაკანონება გამგეობის მხრიდან კანონსაწინააღმდეგო ქმედების შედეგი ხომ არ არის? როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი ნინო ანდრიაშვილი განმარტავს, გამგეობამ საქართველოს კანონმდებლობა დაარღვია და კანონსაწინააღმდეგო ადმინისტრაციული აქტი მიიღო, რითაც ჭოლოკავას თვითნებურად დაკავებული ხევის ტერიტორია დაუკანონა. მისივე თქმით, ამ შემთხვევაში ადმინისტრაციულ ორგანოს, გამგეობას, შეუძლია, თვითონვე, თავისი ნებით ცნოს ბათილად ეს ადმინისტრაციული აქტი.
მცხეთის გამგეობაში კალანდაძისთვის ტერიტორიის დაკანონებას არარეალურად მიიჩნევენ. მიზეზად 12 ადამიანის ხელმოწერას ასახელებენ, რომლებიც ხევის საერთო საკუთრებაზე საუბრობენ და კალანდაძისთვის მის დაკანონებას ეწინააღმდეგებიან.
მცხეთის რაიონული გამგეობის იურისტი ნათია ბერძენიშვილი აღნიშნავს, რომ არ არსებობს სამართლებრივი საფუძველი, რომ კალანდაძეს თვითნებურად დაკავებული ხევი დაუკანონდეს. „2007 წლამდე არ ფიქსირდება ამ ხევით სარგებლობა და მოქალაქეები აღნიშნავენ, რომ ეს არის საერთო სარგებლობის ხევი, სადავ შეიძლება კანალიზაციის წყალი ჩადის. ანუ ამ ნაკვეთის დაკანონების შემდეგ შეიძლება პრობლემა სწორედ ამ 12 ადამიანს წარმოეშვას  და შეიძლება მათი უფლებებიც დაირღვეს“, - აცხადებს იურისტი.
გამგეობაში იმასაც აღნიშნავენ, რომ ხევი კალანდაძეს მხოლოდ იმ შემთხვევაში დაუკანონდებოდა, თუ 2007 წლამდე მასზე შენობა-ნაგებობა ექნებოდა. „ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ“ მოქმედი კანონის მიხედვით კი დაკანონება ამჟამად არ მოხერხდება. კანონის თანახმად, დაკავებული მიწა შეიძლება დაუკანონდეს პირს, რომელიც თვითნებურად ფლობს ამ მიწის ნაკვეთს და ამასთან, არაა აუცილებელი, ამ მიწის ნაკვეთზე იდგეს შენობა-ნაგებობა. ამისათვის აუცილებელია, მხარემ დაადასტუროს, რომ გარკვეული წლების განმავლობაში, ანუ ამ კანონის მიღებამდე, ფლობდა და სარგებლობდა ამ მიწის ნაკვეთით.
როგორც ამ შემთხვევიდანაც ჩანს, საქართველოში მცხოვრები ორი ადამიანისთვის კანონი ხშირად სხვადასხვანაირად მოქმედებს. ამას ადასტრებს იურისტი ნინო ანდრიაშვილიც: „გამგეობამ ორი ერთიდაიგივე შემთხვევა განიხილა სხვადასხვაგვარად. ერთ მხარეს უკანონებს ნაკვეთს და მეორე მხარეს ეუბნება უარს. ეს არის ე. წ. შერჩევითი სამართალი. გამოსაძიებელია, რატომ ხდება ასე და ხომ არ არის აქ რამე კორუფციული მიზეზი? ფაქტია, რომ არსებობს ხევი, რომლის ერთ ნაწილს ფლობს ჭოლოკავა და მეორეს კი გაბისკირია-კალანდაძის ოჯახი. ამ შემთხვევაში გამგეობა არღვევს თანასწორობის პრინციპს და ეუბნება უარს გაბისკირია კალანდაძეს ხევის ერთი ნაწილის დაკანონებაზე, როცა ჭოლოკავას მეორე ნაწილი უკვე დაუკანონა“.

The Kalandadzes have been arguing in Mtskheta district for several months. The family requests legalization of the part of the ravine which was registered to their next-door neighbor several months ago. The lawyer of the Human Rights Center said it is classic example of the “optional justice.”
“The dry stream ravine near our yard has lost its function nowadays because our next-door neighbor Avto Cholokava was filling it up for many years and closed the part of the ravine which borders his house. In doing so, he did not give the stream an alternative bed to flow,” said Lasha Kalandadze.
The Human Rights Center inquired whether the ravine was lawfully registered to the neighbor. Representatives from the Commission on Property Acknowledgement told us that the Mtskheta district administration did not have information regarding the ravine in the registered territory. If they had known about it, they might not have registered part of the ravine to the Cholokavas.
“When we visited the Cholokavas, we did not see any ravine near their house. The ravine was already filled in and eliminated. Nobody argued then about the ravine but if they continue arguing, we will have to abolish our old decision,” said the Chairman of the commission Givi Bakradze.
We wonder: Did the district administration commit a crime when registering the ravine to the Cholokavas? Human Rights Center lawyer Nino Andriashvili explains that the district administration breached the law of Georgia and enacted an illegal administrative act based on which Cholokava registered the misappropriated territory of the ravine. Andriashvili points out that in similar cases the administrative institution is authorized to annul its decision.
Officials from the Mtskheta district administration think the territory cannot be registered to Kalandadze. Petitions with the signatures of 12 people were submitted to the administration. Those who signed these petitions claim to have common ownership of the ravine and are against registering the ravine on Kalandadze.
Lawyer Natia Berdzenishvili of the Mtskheta district administration said there is no legal basis to register the misappropriated ravine to Kalandadze. “Before 2007 nobody used the ravine and people say it was a common ravine which was used as a sewerage system. So, if the ravine is registered to any person, twelve other families will face problems and their rights will be breached,” said the lawyer.
Local officials added that Kalandadze could have registered the ravine if he had constructed a building on it before 2007. In accordance to the current law on “Acknowledgement of the Properties Located On the Plots of Physical or Legal Entities”, the ravine cannot be registered to him now. According to the law, the occupied land might be registered to a person who voluntarily owns a plot and it is not obligatory to have a building on it. In order to prove it, the party shall confirm the ownership and usage of the plot for many years before the law was adopted.
This particular case demonstrates the law’s arbitrary nature, as well as the fact that the law can mean different things for different people. Lawyer Nino Andriashvili agrees with this assessment. “The district administration made different conclusions on two equal cases. It registered the plot on one family but refused to do the same with another family. It is selective justice. We should investigate why similar facts happen and whether we face corruption aspects to it. It is a fact that there’s a ravine whose one part is owned by Cholokava and the second part is owned by Gabiskiria-Kalandadze’s family. In this case, the district administration breaches the equality principle and refuses Gabiskiria-Kalandadze to have their part registered while Cholokadze has already registered his part.”