რა გავლენას ახდენს აშშ-ის საშინაო პოლიტიკა ანტისარაკეტო ფართან დაკავშირებულ მოლაპარაკებებზე
რესპუბლიკური პარტიის წევრი ოთხი ამერიკელი სენატორის არაოფიციალურმა წინადადებამ ანტისარაკეტო თავდაცვის სარადარო სისტემის საქართველოში განთავსებაზე, თბილისში მოწონება, მოსკოვში კი კრიტიკა დაიმსახურა.
აშშ-ის პრეზიდენტის, ბარაკ ობამას ადმინისტრაცია დღეს ძალიან ფრთხილად ეკიდება ანტისარაკეტო ფარზე საუბარს. ის ცდილობს ცენტრალურ ევროპაში საკუთარი მოკავშირეების ბუნდოვანი დაპირებებით დამშვიდებას და ამავდროულად რუსეთის გაღიზიანებასაც ერიდება იმ დროს, როცა ახლო აღმოსავლეთში ორი ომი აქვს. თუმცა, ადმინისტრაციას მოუწევს ტონის შეცვლა, თუკი რესპუბლიკელები ანტისარაკეტო ფარს  2012 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების დისკუსიის ცენტრალურ თემად აქცევენ.
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, დავით ჯალაღანიამ 7 თებერვალს განაცხადა, რომ თბილისი დაინტერესებულია საქართველოს ტერიტორიაზე ამერიკული ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემის რადარის განთავსებით. ამ განცხადებით ის ოთხი რესპუბლიკელი სენატორის – ჯონ კილის, ჯეიმს რიშის, მარკ კერკის და ჯეიმს ინჰოფის – არაოფიციალურ წინადადებას გამოეხმაურა. სენატორებმა ინიციატივა თავდაცვის მინისტრის, რობერტ გეითსის სახელზე გაგზავნილ ღია წერილში ჩამოაყალიბეს. რუსეთმა ამას უმალ გამოეხმაურა, მიუხედავად იმისა, რომ წინადადება არაოფიციალური იყო და არც არანაირი ნიშანი არ ჩანს, რომ ის გაზიარებული იქნება. რუსეთის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე ანატოლი ანტონოვმა (ისე, რომ კონრეტულად არც სენატორების წერილი და არც ამერიკულ ანტისარაკეტო სისტემაში საქართველოს დაინტერესება არ უხსენებია) განაცხადა, რომ ამ სისტემის განთავსებას ნეგატიური შედეგები მოჰყვება რუსეთის ბირთვული შეკავების ძალებისთვის. ხოლო საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე სერგეი რიაბკოვმა ეს არგუმენტი დაადასტურა და დასძინა, რომ მოსკოვს მოუწევს ახლახანს ხელმოწერილი START–ის ახალი ხელშეკრულების ფარგლებში საკუთარი ვალდებულბების გადახედვა.
სენატორების წინადადება, ქართული მხარის სწრაფი თანხმობა და რუსეთის კიდევ უფრო სწრაფი რეაქცია, მიუთითებს, რომ ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემასთან დაკავშირებით ვაშინგტონს და მოსკოვს შორის კვლავ მნიშვნელოვანი უთანხმოებაა. სისტემის განთავსებასა და მის შემადგენელ ნაწილებთან დაკავშირებული დავის უკან რუსეთ–ამერიკის ფუნდამენტური გეოპოლიტიკური კონკურენცია იმალება. ქვეყნები ერთმანეთს ცივი ომის შემდგომი ევროპული უსაფრთხოების არქიტექტურის გამო ებრძვიან. ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემა ასევე შესანიშნავი ინსტრუმენტია ამერიკელი რესპუბლიკელების ხელში, რომლებსაც შეუძლიათ მისი გამოყენება 2012 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ პრეზიდენტ ბარაკ ობამასა და მის ადმინისტრაციაზე ზეწოლისთვის. ოთხი ამერიკელი სენატორი ვერ გადაწყვეტს სტრატეგიული სამხედრო ობიექტების განთავსების საკითხს, მაგრამ ამ წერილის გამოქვეყნებით მათ თემა პოლიტიკური დისკუსიის ნაწილად აქციეს.
ამ ინიციატივით სენატორები მას შემდეგ გამოვიდნენ, რაც თურქეთის მთავრობამ განაცხადა, რომ სისტემის რადარს საკუთარ ტერიტორიაზე მხოლოდ იმ შემთხვევაში განათავსებს, თუკი ექნება გარანტია, რომ მონაცემებს ისრაელი ვერ  გამოიყენებს. ისრაელში უკვე განთავსებულია X სიხშირის დიაპაზონის მობილური ამერიკული ანტისარაკეტო თავდაცვითი სისტემის რადარი. რადარის განთავსებაზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე წინ ჯერ კიდევ დიდი დროა, ხოლო რადარის განთავსებამდე კიდევ უფრო მეტი. ამიტომ ეს დისკუსია არსებულ პოზიციებს და მომავალში შესაძლო შეხედულებებს უფრო ასახავს, ვიდრე საბოლოო და კონკრეტულ შეთანხმებებს. თუმცა სენატორებმა საკუთარ წერილში არსებული შესაძლებლობა გამოიყენეს და ხელისუფლებას რადარის განთავსებისთვის საქართველოს ტერიტორიის ალტერნატიულ ვარიანტად განხილვა შესთავაზეს.
აშშ-ის საერთაშორისო მიზნები
ინიციატივა იმ დროს გაისმა, როცა შეერთებული შტატები ცდილობს ბალანსის პოვნას რუსეთთან ურთიერთობების გადატვირთვასა და ცენტრალური ევროპის მოკავშირეებისთვის უსაფრთხოების გარანტიების შეთავაზების პოლიტიკას შორის. ვაშინგტონი პირველი მიზნის განხორციელების უზრუნველყოფას რუსეთთან  START–ის ახალი ხელშეკრულების გაფორმებით და მოსკოვისთვის ქვეყნის მოდერნიზაციის საქმეში დახმარების შეთავაზებით ცდილობს. მეორე მიზნის მისაღწევად კი ცენტრალური ევროპის მოკავშირეებს ანტისარაკეტო ფარის განახლებულ პროექტში მონაწილეობას სთავაზობს. ახალი გეგმის ფარგლებში ამერიკული ობიექტები უნდა განთავსდეს მთელი ევროპის ტერიტორიაზე – პოლონეთიდან თურქეთამდე.
ვაშინგტონისთვის სენატორების წერილი ძალიან უადგილო აღმოჩნდა, რადგან მოსკოვმა კვლავ დაიწყო ანტისარაკეტო სისტემასთან დაკავშირებით პრეტენზიების გამოთქმა, ამტკიცებს რა, რომ ის ბირთვული შეკავების რუსულ ძალების წინააღმდეგ იქნება მიმართული. მოსკოვმა ანტისარაკეტო ფარის პრობლემა ნატოსთან უფრო მჭიდრო თანამშრომლობის განვითარებისთვის გამოიყენა. გერმანიის და საფრანგეთის ინიციატივით რუსეთი ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის ახალ სტრატეგიულ კონცეფციაში „სტრატეგიული პარტნიორის“ სახით ჩართეს, რამაც ცენტრალური ევროპის უკმაყოფილება გამოიწვია. ხოლო მოსკოვმა მისი ახალი როლი ნატოს და რუსეთის ერთობლივი ანტისარაკეტო სისტემის გეგმის წინ წაწევისთვის გამოიყენა. საპასუხოდ, შეერთებულმა შტატებმა რუსეთს ანტისარაკეტო თავდაცვის საკუთარი გეგმის შემუშავება და შემდეგ ამ გეგმის ნატოს გეგმასთან გაერთიანება შესთავაზა.
მხარეები გაცილებით მასშტაბურ თამაშს თამაშობენ, რასაც სერიოზული შედეგები ექნება. რუსეთს სურს ევროპულ ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემაში მისი შესაძლო მონაწილეობით ისარგებლოს, რომ ევროპის უსაფრთხოების არქიტექტურას ოფიციალურად შეუერთდეს და კიდევ უფრო განამტკიცოს ისედაც მტკიცე პოლიტიკური და ეკონომიკური ურთიერთობები გერმანიასთან და საფრანგეთთან, მათთან უსაფრთხოების ხელშეკრულების გაფორმებით. მეორე მხრივ, შეერთებულ შტატებს და მის ისეთ მოკავშირეებს ცენტრალური ევროპიდან, როგორებიც არიან პოლონეთი და ბალტიის ქვეყნები, სურთ გამოიყენონ ანტისარაკეტო ფარი, რათა ცენტრალური ევროპის სტრატეგიულ თეატრში ამერიკული გავლენა დაამკვიდრონ. არადა, რუსეთის წინადადება ერთობლივი ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემის შექმნაზე, ასევე მისი ინიციატივა ევროპულ უსაფრთხოებაზე ალტერნატიული  ხელშეკრულების გაფორმებასთან დაკავშირებით, გამომდინარეობს მოსკოვის მისწრაფებიდან როგორმე ამერიკული გავლენა თავიდან აიცილოს.
შეერთებულ შტატებს ესმის, რომ დასავლეთ ევროპა რუსეთის წინადადებას გაგებით ეკიდება. 2010 წლის ოქტომბერში გერმანიის კანცლერმა ანგელა მერკელმა და საფრანგეთის პრეზიდენტმა ნიკოლა სარკოზიმ რუსეთის პრეზიდენტი დიმიტრი მედვედევი დოვილის სამიტზე ევროპული უსაფრთხოების პრობლემებზე სასაუბროდ მიიწვიეს. 7 თებერვალს ვეიმარის სამკუთხედის შეხვედრაზე მერკელი და სარკოზი პოლონელ კოლეგა ბრონისლავ კომოროვსკისთან ერთად განიხილავდნენ მედვედევის მიწვევის იდეას მათი სამეულის მომავალ სამიტებზე. გერმანიისა და საფრანგეთისთვის მნიშვნელოვანია რუსეთისგან გარანტიების მიღება იმის თაობაზე, რომ ის არ შეეცდება საკუთარი გავლენის სფეროს საზღვრების გადაკეთებას – თუნდაც საკუთარ უსაფრთხოებაზე ცენტრალური ევროპის სახელმწიფოთა შეშფოთების ხარჯზე. ბერლინს და პარიზს ამ ფრონტზე რუსეთ–ამერიკის დაპირისპირება არაფერში სჭირდება.
მაგრამ ობამას ადმინისტრაცია ფიქრობდა, რომ საფრანგეთის და გერმანიის დამშვიდებისთვის მას მეტი დრო ექნებოდა. ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემის ამერიკულ გეგმებთან რუსეთის დაპირისპირება რთულად გადასაწყვეტი საკითხია, რომელზეც აშშ–ს აღმასრულებელ ხელისუფლებას ამ მომენტისთვის ჯერ პასუხი არ აქვს. ვაშინგტონი ორ ომშია ჩაბმული და ირანზე ზეწოლის გაგრძელება სურს. ამ პირობებში მას რუსეთთან თანამშრომლობა სჭირდება – გაეროს სანქციების გზით ირანზე ზეწილისა და ავღანეთის მომარაგების გზების მიწოდებისთვის, რომელიც გვერდს უვლის არასტაბილურ პაკისტანს. ამიტომ შეერთებული შტატები ცდილობს ცენტრალურ ევროპაში საკუთარი მოკავშირეების დამშვიდებას ბუნდოვანი დაპირებებით და ამავდროულად ახლო აღმოსავლეთის ვარიანტს განიხილავს. ტაქტიკური თვალსაზრისით ანტისარაკეტო ფარის ევროპული სისტემისთვის წინასწარი ამოცნობისა და გაუვნებელყოფის კომპლექსის სახით შეიძლება საზღვაო საინფორმაციო მართვის სისტემა Aegis–ის და Standard Missile-3 ტიპის რაკეტების გამოყენება. მომცემულ მომენტში ამ კომპლექსის სახმელეთო ვერსიის დამუშავება მიმდინარეობს, მაგრამ მისი განთავსება 2016 წლამდე არ დაიწყება.
აშშ–ს საშინაო ხასიათის მოსაზრებები
ამ გეგმის განხორციელების შანსი გაცილებით შემცირდება, თუკი აშშ–ს რესპუბლიკური პარტია ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემის, ასევე ამ სისტემის საქართველოში განთავსების საკითხს, 2012 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ თავის საგარეოპოლიტიკურ სტრატეგიაში ცენტრალურ თემად აქცევს. ჯერ–ჯერობით რესპუბლიკელები ობამას საშინაო პოლიტიკაზე არიან კონცენტრირებულნი. თუმცა, იმის გამო, რომ 2012 წლის წინ ეკონომიკა შეიძლება აღდგეს და მისი მაჩვვენებლები გაუმჯობესდეს, რესპუბლიკელებს მოუწევთ კრიტიკის მასშტაბების გაზრდა. სენატორების 3 თებერვლის წერილიც სწორედ აქედან მოდის.
თუმცა ცალკე აღებულ ამ წერილს, არანაირი ძალა არ აქვს. ამ არაოფიციალური ინიციტივის გეოპოლიტიკური მნიშვნელობა იმაზე იქნება დამოკიდებული, თუ რამდენად სერიოზულია რესპუბლიკელთა განზრახვა, რომ მომავალ წელს ამ  საკითხით დაკავდნენ. რესპუბლიკელების წინასაარჩევნო თათბირი აიოვაში, რომელიც საპრეზიდენტო არჩევნების წინ პირველი ტესტი იქნება, 2012 წლის 6 თებერვალს არის დანიშნული. თუკი ობამაზე მიმდინარე ზეწოლა მას საპასუხო ქმედებებისკენ უბიძგებს, რუსებს ეს არ გამოეპარებათ. სწორედ ამიტომ მიაჩნია STRATFOR–ს რომ ეს საკითხი ძალიან მნიშვნელოვანია. ის მოგვცემს იმის შეფასების საშუალებას, თუ რა ხარისხით განსაზღვარვს რუსულ–ამერიკული უეთიერთობების პროგრესს საგარეო და საშინაო პოლიტიკის ფაქტორთა ურთიერთქმედება.

The Influence of U.S. Domestic Politics on BMD Negotiations
An unofficial proposal by four U.S. senators from the Republican Party to put a ballistic missile defense (BMD) radar system in Georgia has drawn praise from Tbilisi and criticism from Moscow.
U.S. President Barack Obama’s administration is currently taking a delicate approach to BMD talk, attempting to placate its Central European allies with nonspecific promises that do not upset Russia while it winds down its wars in the Middle East. However, the administration could be forced to change its tone if Republicans make BMD an issue ahead of the 2012 presidential election.
Analysis
Georgian Deputy Foreign Minister David Dzhalagania said Feb. 7 that Tbilisi is interested in hosting a U.S. ballistic missile defense (BMD) radar system. The statement was made in response to an unofficial proposal from four U.S. senators from the Republican Party — Jon Kyl, James Risch, Mark Kirk and James Inhofe — in a Feb. 3 open letter to U.S. Defense Secretary Robert Gates. Russia quickly responded, despite the proposal’s not being official and there being no indication that it will be adopted. While not specifically mentioning the senators’ letter or the Georgian interest in a role in U.S. BMD, Russian Deputy Defense Minister Anatoly Antonov said U.S. BMD deployment would have negative consequences for Russian nuclear deterrence, and Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov reaffirmed the argument, adding that Moscow would have to reconsider its obligations under the recently signed New START treaty.
The senators’ proposal, the quick Georgian acceptance and the even quicker Russian response indicate that the BMD issue is still a source of considerable contention between Washington and Moscow. Underneath the back-and-forth over BMD configurations is a fundamental geopolitical contest between Russia and the United States for the post-Cold War security architecture of Europe. It is also a useful tool with which U.S. Republicans can put political pressure on U.S. President Barack Obama’s administration as the 2012 presidential election cycle begins; four U.S. senators cannot decide the placement of strategic military installations, but by issuing the letter, they have inserted the issue into the political conversation.
The senators’ proposal took issue with a suggestion by the Turkish government that it would only host U.S. BMD radar on its territory if it had assurances the radar data would not be shared with Israel, where the U.S. already has a mobile, X-band BMD radar in position. Since it will be a long time before a final decision is made on the deployment — and longer still before the radar is actually deployed — these discussions are more about positioning and shaping perceptions than they are representative of any final, specific agreement. But the senators’ letter took the opportunity to suggest that Georgia be considered as an alternative site for the radar’s installation.
U.S. International Goals
This comes at a time when the United States is trying to balance its reset in relations with Russia against its policy of extending security commitments to Central European allies. Washington has tried to accomplish the former by negotiating the New START with Russia and offering Moscow help with its modernization efforts and the latter by offering its Central European allies a role in a revamped BMD project that will see U.S. installations spread in Europe from Poland to Turkey.
For Washington, the senators’ letter comes at a contentious time, with Moscow renewing its objections to the BMD system, saying it targets Russia’s nuclear deterrence capabilities. Moscow has used the BMD issue to push for greater collaboration with NATO: At the behest of Germany and France, Russia was included in the organization’s new Strategic Concept as a “strategic partner” — to the chagrin of Central Europe — and has used the term to launch its push for a joint NATO-Russian BMD system. The United States has countered by proposing that Russia develop its own BMD plan and then collaborate with the NATO plan.
Both sides are playing a much larger and more consequential game. Russia wants to use its potential role in European BMD toformally insert itself in the European security architecture, cementing its current strong political and economic relationship with Germany and France with a security treaty. The United States and its Central European allies, such as Poland and the Baltic states, on the other hand, want to use the BMD to formally bring U.S. influence into the Central European strategic theater. Russia’s proposal for a joint BMD system — as well as its proposal for an alternative European Security Treaty — stems from its desire to prevent such U.S. entrenchment.
The United States understands that these Russian proposals are not being ignored in Western Europe. In fact, German Chancellor Angela Merkel and French President Nicolas Sarkozy invited Russian President Dmitri Medvedev to their Deauville Summit in October 2010 to discuss European security issues. At their Feb. 7 Weimar Triangle meeting, Merkel and Sarkozy discussed with Polish counterpart Bronislaw Komorowski the idea of including Medvedev in future agreements. For Germany and France, having guarantees that Russia will not seek to redraw the borders of its sphere of influence is important, even at the expense of Central Europe’s security comfort — Berlin and Paris do not want to see a U.S.-Russian standoff along the Pinsk Marshes and the Carpathian Mountains.
However, the Obama administration thought it had more time to address French and German concerns. The Russian opposition to its BMD plans is an intractable issue for which the U.S. executive currently sees no solution. Washington is embroiled in two wars in the Middle East and wants to continue pressuring Iran. It needs Russia on both — pressure on Iran via U.N. sanctions and help with supply routes to Afghanistan that avoid unstable Pakistan. Thus, the United States is attempting to placate its Central European allies with nonspecific promises while it resolves its Middle East involvement, something made tactically possible by using sea-based Aegis/Standard Missile-3 (SM-3) systems as both the initial sensor and the initial interceptor deployment for the European BMD system. Land-based variants of the Aegis/SM-3 system are currently being developed and are not set to begin deployment until at least 2016.
U.S. Domestic Considerations
This plan becomes far less certain if the U.S. Republican Party decides to make the BMD system — and specifically Washington’s support for the Georgian government — a central piece of its foreign policy strategy ahead of the 2012 presidential election. Thus far, the Republicans have mainly concentrated on Obama’s domestic policy. However, with the economy potentially recovering before the 2012 elections, Republicans may be looking to broaden their political criticism — hence the senators’ Feb. 3 letter.
That said, the letter has no power in itself. The geopolitical significance of the unofficial proposal will depend on how far the Republican Party intends to pursue the issue in the coming year; the Iowa caucuses, the first electoral test in the U.S. presidential election, are scheduled for Feb. 6, 2012. If the pressure forces Obama to respond, the Russians could take notice. This is why STRATFOR considers this issue an important one in order to gauge the extent to which the interplay between domestic and foreign policy will determine U.S. relations with Russia going forward.