სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე თანამდებობიდან გათავისუფლდა
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე ჯუმბერ როსიაშვილი, რომელმაც ერთ საქმეზე შეუსაბამო გადაწყვეტილებები გამოიტანა, თანამდებობიდან გათავისუფლებულია.
2009 წლის 18 მარტს თბილისის სააპელაციო სასამართლოში განხილულ იქნა სააპელაციო საჩივარი დარეჯან მეფარიშვილის საქმეზე. მოსამართლის მიერ მომზადებულ იქნა გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილი, რომლის თანახმად, ადმინისტრაციულ ორგანოს დარეჯან მეფარიშვილის სასარგებლოდ დაეკისრა განაცდური ხელფასის ანაზღაურება. გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილი დარეჯან მეფარიშვილს გადაეცა სხდომის დასრულებიდან რამდენიმე დღეში, ხოლო დასაბუთებული გადაწყვეტილება მომზადდა დაახლოებით 8 თვის შემდეგ. დასაბუთებულ გადაწყვეტილებაში, განსხვავებით სარეზოლუციო ნაწილისაგან მოსამართლე აღარ მსჯელობს განაცდური ხელფასის ანაზღაურებაზე. აღნიშნული შეუსაბამობა გამოწვეული არის მოსამართლის დაუდევრობით და არა მოსამართლეზე ადმინისტრაციული ორგანოს მხრიდან რაიმე სახის ზეწოლით ან ჩარევით. მიუხედავად ტექნიკური სახის შეცდომისა დარეჯან მეფარიშვილმა არ გამოიყენა მისთვის საპროცესო კანონმდებლობით მინიჭებული უფლება _ ხსენებული საქმის ზემდგომ ინსტანციაში გასაჩივრების შესახებ. შესაბამისად, იგი დაეთანხმა გადაწყვეტილებას, რომელიც საბოლოოდ შევიდა კანონიერ ძალაში“, - აღნიშნულია უზენაესი სასამართლოს პრესსამსახურის განმარტებაში.
ამ ინფორმაციის მიხედვით, მოსამართლემ თავად დაწერა განცხადება სამსახურიდან წასვლის შესახებ.
დარეჯან მეფარიშვილი სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს პრესსამსახურის თანამშრომლის თანამდებობიდან უკანონოდ გათავისუფლებაში ედავებოდა.

Judge Fired from the Appeal Court
Judge Jumber Rosiashvili was fired from the Tbilisi Appeal Court for having passed inadequate judgment on the case.
On March 18, 2009 the Tbilisi Appeal Court discussed Darejan Meparishvili’s suit. The judge prepared a resolution part of the judgment which obliged the administrative institution to reimburse the salary arrears for Darejan Meparishvili. The resolution part was handed to Darejan Meoparishvili several days after the trial and the final judgment was prepared 8 months later. Unlike the resolution part, the judge did not mention the reimbursement of the salary arrears in the final judgment; it was result of the negligence of the judge and not by oppression or interference of the administrative body on the judge. Despite the technical mistake Darejan Meparishvili could not enjoy her right under the Procedural Law – and did not appeal at the higher court. As a result, she agreed with the judgment which was finally put in force,” the press-center of the Supreme Court of Georgia clarified.