დიდოელის მოსალოდნელი სიკვდილი
რუსეთის მოქალაქის, მაგომედ გამზატოვის სიკვდილი ბევრ კითხვას ბადებს. იგი 5 თებერვალს იპოვეს გარდაცვლილი. როგორც გაირკვა, გამზატოვი მოწამლულია. მისი ოჯახის წევრების განცხადებით, გარდაცვლილს ჯანმრთელობის პრობლემები არ ჰქონია. ამიტომაც საფუძვლიანი ეჭვი არსებობს, რომ მისი სიკვდილი რუსეთის ხელისუფლებასთან დაპირისპირებას უკავშირდება, ანუ იგი მოწამლეს.
მაგომედ გამზატოვი ეთნიკური უმცირესობის - დიდოელების წარმომადგენელი იყო. 2010 წლის ბოლოს იგი თბილისში ჩამოვიდა და საქართველოს ხელისუფლებისა წარმომადგენლებს, აგრეთვე - საზოგადო მოღვაწეებს შეხვდა. მან ყველასათვის მოულოდნელი და სკანდალური იდეა გაახმოვანა - დაღესტნის კუთხე, დიდოეთი რუსეთის ფედერაციას უნდა გამოეყოს და საქართველოს შეუერთდეს, რადგან რუსეთის შემადგენლობაში დიდოელ ხალხს განადგურება ემუქრებაო.
გამზატოვის საქართველოში ვიზიტი ხელისუფლების მიერ კონტროლირებულმა ეროვნულმა ტელევიზიებმა მაშინვე აიტაცეს. სტუმარს თან ჰქონდა ჩამოტანილი მიმართვა 14 000 ხელმოწერით. ამ დოკუმენტით იგი საქართველოსგან დიდოელი ხალხის უფლებების დაცვასა და თვითმყოფადობის შენარჩუნების საქმეში დახმარებას ითხოვდა.
მაგომედ გამზატოვის საქართველოში ჩამოსვლასა და აქაურ განცხადებებს რუსეთში მკვეთრად ნეგატიური რეაქცია მოჰყვა. რუსეთის უშიშროების სამსახურმა, ცხადია, იცოდა, რომ გამზატოვი წლების განმავლობაში იბრძოდა დიდოელთა უფლებებისთვის. მან როგორც რუსეთის ფედერალურ, ისე დაღესტნის რესპუბლიკის ხელისუფლების წინაშე არაერთხელ დააყენა დიდოელთა სოციალურ-ეკონომიკურ-კულტურული პირობებისა და თვითმყოფადობის შენარჩუნების საკითხი. თუმცა, ამ თემით რუსეთში არავინ დაინტერესებულა – მისი მოთხოვნები ყოველთვის უგულვებელყოფილი იყო.
გამზატოვის ბოლო იმედი საქართველოს ხელისუფლების დახმარებით საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის ხმის მიწვდენა იყო.  ვიზიტის ფარგლებში იგი  შეხვდა პარლამენტის უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეებთან ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარეს, ნუგზარ წიკლაურს და სხვა ქართველ დეპუტატებს. პარლამენტში მას დიდოელი ხალხისთვის დედაენისა და გრამატიკის სახელმძღვანელოს გამოცემასა და სამეცნიერო-კულტურულ სფეროში არსებული სხვა პრობლემების მოგვარებაში მხარდაჭერას დაპირდნენ.
თუკი იქამდე დიდოელი მოქალაქის თხოვნასა თუ მოთხოვნებს, რუსეთში ყურადღებას არავინ აქცევდა, საქართველოში ვიზიტის შემდეგ გამზატოვის განცხადებებმა რუსულ მედიაში დიდი რეზონანსი გამოიწვია.
„გამზატოვი  არ არის წუნტის რაიონის მაცხოვრებელი და მას მსგავსი განცხადებების გაკეთების უფლება არ ჰქონდა. რაიონის მაცხოვრებლებმა არ იცოდნენ, რომ მათი სახელით გამზატოვმა საქართველოს ხელისუფლებას მიმართა“, -  განაცხადა დაღესტნის რესპუბლიკის მინისტრმა ნაციონალურ საკითხებში ბეკმურაზ ბეკმურზაევმა „კავკასკი უზელთან“ ინტერვიუში.
როგორც კავკასიის საკითხებში ექსპერტმა, მამუკა არეშიძემ გვაცნობა, საქართველოში ვიზიტის შემდეგ გამზატოვი კვლავ შეეცადა დაღესტნის იმ სოფლებში ჩასვლას, სადაც ადრე ხელმოწერები მოაგროვა. თუმცა, გამგებლებმა იგი სოფლებში აღარ შეუშვეს.
გამზატოვის საქართველოში ვიზიტს ქართული მედიაც აქტიურად აშუქებდა. ამ მოვლენას ზედმეტად პოლიტიკური ელფერი მიეცა, რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის ჭრილში. ამ მხრივ, დიდოელის გარდაცვალებაზე საქართველოს ხელისუფლებასაც ერთგვარი მორალური პასუხისმგებლობა ეკისრება. იმთავითვე მოსალოდნელი იყო, რომ რუსეთში დაბრუნების შემთხვევაში, მას საფრთხე ელოდა. ამის მიუხედავად, გამზატოვის დაცვა შესაძლო თავდასხმებისგან არავის უფიქრია.
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, ნუგზარ წიკლაური „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას აცხადებს, რომ ქართულ მხარეს არ შეეძლო დიდოელი მოქალაქისთვის უსაფრთხოების გარანტიების მიცემა: „საქართველოს იურისდიქცია რუსეთში არ ვრცელდება. ჩვენ გამოვეხმაურეთ გამზატოვის სავსებით კანონიერ მოთხოვნას, დიდოელთა სოციალური, ეკონიმიკური თუ კულტურული მდგომარეობის გაუმჯობესების შესახებ. ძალიან კარგი იქნებოდა, საქართველოს ჰქონდეს იმდენი შესაძლებლობა, რომ აღმოიფხვრას ის მასობრივი უფლებადარღვევები, რაც რუსეთში ხდება, მაგრამ ეს ჩვენს ძალებს აღემატება“.
„მაგომედ გამზატოვს, რასაკვირველია, თავადვე უნდა სცოდნოდა და მზად უნდა ყოფილიყო იმ შედეგებისთვის, რაც სავარაუდოდ მის ვიზიტს მოჰყვებოდა.  საინტერესოა, რომ რუსეთში დაბრუნებული გამზატოვი თავს იმით იმართლებდა, რომ მას საქართველოში პოლიტიკური ვიზიტი არ ჰქონია. ამას იმითაც ასაბუთებდა, რომ პოლიტიკოსების გარდა თბილისში შეხვდა საზოგადო მოღვაწეებსა და მეცნიერებს, რომლებიც მას საგანმანათლებლო თუ სხვა სახის პრობლემების მოგვარებაში დახმარებას დაჰპირდნენ. საქართველოს ხელისუფლებამ კი მის საქათველოში ჩამოსვლას ზედმეტად პოლიტიკური ელფერი მისცა, რაც რეალურად, როგორც თავად გამზატოვმაც არაერთხელ აღნიშნა, ასე არ იყო“, - აცხადებს მამუკა არეშიძე humanrights.ge-სთან საუბრისას.
საქართველოს პარლამენტის წევრთა ნაწილმა უკვე მიმართა რამდენიმე საერთაშორისო ორგანიზაციას მაგომედ გამზატოვის საქმის გაცნობისა და გამოძიების მონიტორინგის თხოვნით.
ნუგზარ წიკლაური, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი: „აუცილებელია, გამზატოვის სკვდილთან დაკავშირებით ყველა კითხვას გაეცეს პასუხი და ყველა საიდუმლოს აეხადოს ფარდა. ეს კი მხოლოდ მიუკერძოებელი, ობიექტური სააერთაშორისო ორგანიზაციების მხარდაჭერით იქნება შესაძლებელი. არავისთვისაა ახალი, რომ რუსეთი არის ქვეყანაა, სადაც ადამიანები თავიანთი უფლებების, ენისა თუ კულტურის გადარჩენისთვის, თავიანთი შვილების უკეთესი მომავლისთვის ბრძოლის გამო, შესაძლოა, სიკვდილითაც დაისაჯონ. სწორედ ამ გარემოების გამო, საქართველოს პარლამენტის წევრთა დიდმა ნაწილმა გადაწყვიტა, მიემართა ისეთი საერთაშორისო ორგანზაციებისთვის, როგორიცაა: „ამნესტი ინტერნეიშენალი“ და „ჰუმან რაითს ვოთჩი“. ქართველი დეპუტატები უფლებადამცველებს სთხოვენ, ჩაერთონ გამზატოვის საქმეში და დააკვირდნენ გამოძიების პროცესს“.
ჯერჯერობით უცნობია, ჩაერთვებიან თუ არა საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები გამზატოვის სიკვდილის გამოძიების საქმეში. საზოგადოებისთვის არც ექსპერტიზის დასკვნაა ცნობილი. თუმცა, რა დასკვნაც არ უნდა გამოიტანოს ექსპერტიზამ, ცოტას თუ ეეჭვება დიდოელის ბურუსით მოცული სიკვდილის კავშირი  მის ბოლოდროინდელ საქმიანობასთან.

14:53, Wednesday, 22.05.2013
Death of Russian citizen Mahomed Gamzatov left many questions. On February 5, he was found dead. The expertise showed that he was poisoned. His family members allege Gamzatov did not have health problems. So, there are grounded doubts that his death has direct connection with his controversy with the Russian Government; that means he was poisoned.
Mahomed Gamzatov was member of North Caucasus ethnic minority – Tsez (http://en.wikipedia.org/wiki/Tsez_people). At the end of 2010 he arrived in Tbilisi and met local governmental officials and public figures. He shared very unexpected and scandalous idea with them – part of Dagestan – Tsez – shall be separated from the Russian Federation and join Georgia because the Tsez nation might completely disappear within the Russian Federation.
The government-controlled national TV-Channels immediately reported about Gamzatov’s visit in Georgia. The guest had brought appeal with 14 000 signatures to Georgia. He requested Georgia protection of Tsez people and assistance in the maintenance of their originality.
Russia had sharply negative reaction on Mahomed Gamzatov’s visit in Georgia and his statements there. Of course, Russian Security Service knew that Gamzatov struggled for the rights of Tsez people for many years. He many times petitioned Federal Authority of Russia and Government of Dagestan Republic to protect social-economical and cultural rights and originality of Tsez people. However, nobody cared about this problem in Russia – his petitions were always neglected.
Gamzatov’s last hope was the support of the government of Georgia to attract the attention of international organizations. During the visit he met Nugzar Tsiklauri - chairman of the Parliamentary Committee of Compatriots Living Abroad and other Georgian MPs. The parliament of Georgia promised him assistance in publishing of mother-tongue and grammar text-books for Tsez people and in the resolution of other problems in scientific-cultural field.
If before nobody cared about Tsez citizen’s requests and petitions, his visit in Georgia caused serious resonance in Russian media.
“Gamzatov did not live in Tsunti district and he did not have right to make similar statements. The district population did not know that Gamzatov appealed to Georgia in their names,” said Minister of National Issues of Dagestan Bekmuraz Bekmurazov in his interview with the Kavkazki Uzel (Caucasus Knot).
Expert Mamuka Areshidze told the humanrights.ge that after his visit in Georgia Gamzatov tried to arrive in the Dagestan villages where he had collected signatures but local governors did not allow him into the villages.
Georgian media also actively broadcasted about Gamzatov’s visit in Georgia. This fact was extremely politicized in the view of Russian-Georgian conflict. So, at some point, the government of Georgia is also morally responsible for the death of Tsez man. It was already clear that in Russia Gamzatov was in danger after his visit in Georgia. Despite that he did not think of self-protection at all.
The member of the parliamentary majority Nugzar Tsiklauri told the Human Rights Center that Georgian side could not give security guarantees to Tsez citizen. “Georgian jurisdiction does not work in Russia. We responded to the legal request of Gamzatov about improvement of social, economic and cultural conditions of Tsez people. It would be very good if Georgia could eradicate those facts of human rights violations that happen in Russia but it is beyond our power.”
“Mahomed Gamzatov should have been aware about the danger and should have been ready for negative results of his visit in Georgia. It is interesting that in Russia Gamzatov justified himself by claiming that his visit in Tbilisi was not political one. He verified his claiming by his meetings with local public figures and scientists who promised him to resolve educational and other problems. The government of Georgia made his visit in Georgia extremely political and Gamzatov also said it; in fact it was not true,” Mamuka Areshidze told humanrights.ge.
Part of MPs has already petitioned to several international organizations to study Mahomed Gamzatov’s case and monitor the investigation process.
Nugzar Tsiklauri, member of the parliamentary majority: “”All questions about the death of Gamzatov shall be answered and every secret shall be unclosed. It can be guaranteed only by the support of impartial and unbiased international organizations. Everybody knows that in Russia people might be killed for their struggle for their rights, mother-tongue and culture or for their struggle for the better future of their children. Thus, most Georgian MPs decided to appeal to international organizations like Amnesty International and Human Rights Watch. Georgian MPs request the human rights defenders to monitor the investigation process of Gamzatov’s case.”
It is unclear whether international organizations take up Gamzatov’s case or not. The society was not informed about the conclusion of expertise yet. However, despite any conclusions, very few doubt that Gamzatov’s death resulted from his public activities.