სააკაშვილი ისევ „ნულოვანი ტოლერანტობის“ ერთგულია
პრეზიდენტმა „უდანაშაულოდ დაღუპული ბიჭების“ მომხსენიებელი ოპონენტები გააკრიტიკა. როგორც დებატების საპასუხო სიტყვაში მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, ეს ძველი, ზომბირების მექანიზმია.
„ამ ბიჭებში ალბათ შედის ის ყაჩაღი, რომელიც რამდენიმე დღის წინ მოკლა პოლიციამ და ძალიანაც კარგია, რადგან მას 2004 წელს 4 პოლიციელი ჰყავდა მოკლული და ახლაც ერთი სპეცრაზმელი მძიმედ დაგვიჭრა. ამაში შედიან ალბათ ის ყაჩაღები, რომლებიც ყველანაირი შესაძლო იარაღით შეიარაღებულები მიემართებოდნენ საძარცვად და შემდეგ ოპოზიციის ერთმა ნაწილმა მათ ქალაქის ცენტრში ძეგლი დაუდგა იმ დიდი გმირობისთვის, რომ ისინი პოლიციის მიერ გასროლილ ტყვიას შეეწირნენ“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მისივე თქმით, ევროკავშირის გამოკვლევით, საქართველოში ისლანდიის შემდეგ დანაშაულის ყველაზე დაბალი დონეა. სააკაშვილის თქმით, ამ მხრივ საქართველოს გერმანიაც კი ჩამორჩება.
„აღარაფერს ვამბობ უკრაინასა და რუსეთზე, რომლებზეც ხუთჯერ ნაკლები დანაშაული გვაქვს. ეს სწორედ იმის დამსახურებაა, რაც ამ ტრიბუნიდან რამდენიმე წლის წინ გამოვაცხადე და დღესაც ვადასტურებ, რომ მექნება ნულოვანი ტოლერანტობა დანაშაულის მიმართ. იმიტომ, რომ ჩვენმა შვილებმა წყნარად იარონ ქუჩაში, მანქანას აღარ სჭირდებოდეს გარაჟი და სახლებს ათასგვარი მახინჯი გალიები და საქართველოში შემოსვლა იყოს დაკავშირებული უსაფრთხოებასა და სიამოვნებასთან“, - აღნიშნა სააკაშვილმა.
მისივე თქმით, მთავრობამ ამას მიაღწია ერთ-ერთ ყველაზე კრიმინალიზებულ ყოფილ სახელმწიფოში.
მისივე თქმით, ხათუნა კალმახელიძე თვალებანთებული აშენებს ახალ, მსოფლიო სტანდარტების ციხეებს.
„ეს არის ფასი, რომელსაც ჩვენ ვიხდით უსაფრთხოებაში. პატიმრებს ვკვებავთ უკეთ, ვიდრე ჩვენი შეიარაღებული ძალების წარმომადგენლებს. არადა, სოციალურად ალბათ ამას არ უნდა იმსახურებდეს“, - განაცხადა სააკაშვილმა.

Sakashvili Still Abodes “Zero Tolerance”
The president criticized the opponents for remembering “innocently killed boys”. On February 11, President Mikheil Saakashvili made speech at the parliament of Georgia and after the debates he responded to the MPs and said – “it is old mechanism to zombie people.”
“The robber, who was killed by police officers several days ago, might be mentioned among those boys and it is very good because in 2004 that robber killed 4 police officers and badly wounded an officer of the special unit now. Among those boys are those robbers who robbed people under threat of gun and then part of the opposition set up statues to them in the city center for their hero deeds because they were killed by the police officers,” said the president.
He added that according to the research carried out by the EU the criminal level in Georgia is the lowest after Iceland. Saakashvili said situation in Georgia in this direction is better than even in Germany.
“I do not speak about Ukraine and Russia where the criminal situation is five times worse than in our country. My statement about Zero Tolerance towards Crime which I made several years ago from this tribune brought similar result in our country and I repeat the same today. I want our children to walk in the street peacefully, our cars should not be necessarily parked in the garages and houses shall not be locked behind ugly bars and visitors of Georgia shall feel themselves secure and pleased,” said Saakashvili.
The president said the government achieved it in one of the most criminal state.
Khatuna Kalmakhelidze is constructing new and high-standard prisons in Georgia.
“It is our price what we pay for our security. We feed our prisoners better than our soldiers. Though they do not deserve it,” said Saakashvili.