„რესპუბლიკური პარტია“ უფლებადამცველებს თბილისის დასუფთავების სამსახურის თანამშრომლების დაცვისკენ მოუწოდებს
რესპუბლიკური პარტია უფლებადამცველებს თბილისის დასუფთავების სამსახურის თანამშრომლების დაცვისკენ მოუწოდებს.
როგორც თბილისის საკრებულოს „რესპუბლიკელმა“ წევრმა თინა ხიდაშელმა 21 თებერვალს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რამდენიმე თვეა, საკრებულოში დედაქალაქის დასუფთავების სამსახურში გამეფებული განუკითხაობის, დისკრიმინაციისა და შრომითი უფლებების დარღვევის შესახებ თანამშრომლების საჩივრები შედის.
პრეს-კონფერენციას აღნიშნული უწყების სამი თანამშრომელი - ლალი მამოევა, ზარა მუსაევა და დალი ხვადაგიანიც ესწრებოდნენ.
„რესპუბლიკელები“ თბილისის საკრებულოს ადამიანის უფლებათა კომისიას, სახალხო დამცველს, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტს მოვუწოდებთ, ამ ადამიანების პრობლემებს განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციონ და მათი უფლებები დაიცვან.
„განსაკუთრებით სარისკოა ამ სამსახურის სამი თანამშრომლის ბედი, რომლებიც სამსახურის პოლიტიკას აქტიურად აკრიტიკებენ. წარსულში ყველა ასეთი „მეამბოხე“ თანამშრომელი გაათავისუფლეს. არ გვსურს, ეს ადამიანებიც ხელმძღვანელობის მხრიდან რეპრესიების მსხვერპლნი გახდნენ მხოლოდ იმიტომ, რომ ამ პრესკონფერენციაზე იმყოფებიან“, - განაცხადა ხიდაშელმა.
მისივე ინფორმაციით, 2007 წლიდან ამ უწყებაში მნიშვნელოვანი პრობლემებია: „კერძოდ, თანამშრომლებს ყოველგვარი ახსნა-განმარტების და სამართლებრივი საფუძვლების გარეშე ათავისუფლებენ; სამედიცინო დაზღვევა მხოლოდ ერთხელ, ისიც - რამდენიმე თვით, საარჩევნოდ მისცეს; 2010 წლის 1 დეკემბრიდან სამუშაო ფართობი მოუმატეს, თუმცა ხელფასი შეუმცირეს; კონკრეტული სამუშაო გრაფიკი, რომელსაც ყველა დაემორჩილება, 8 საათიანი სამუშაო დღით და დასვენების დღეებით არ არსებობს; მიუხედავად იმისა, რომ გამწვანების სამსახური სრულიად განცალკევებული უწყებაა, გამწვანების სამასახურის ფუნქციებსაც ისინი ასრულებენ; პროფკავშირები    არ არსებობს; ეთნიკური ნიშნით არასათანადო მოპყრობის ფაქტებს აქვს ადგილი“.

The Republican Party asks human rights defenders to protect the rights of the employees of the Tbilisi City Cleaning Service Department.
Tina Khidasheli, a member of the Tbilisi City Council from the Republican Party said at the briefing on February 21 that the employees of the Cleaning Service Department have been filing complaints about the disorder, discrimination and violation of labor rights to the City Council for the last several months.
Three employees of the Cleaning Service Department – Lali Mamoeva, Zara Musaeva and Dali Khvadagiani also attended the press-conference.
“The Republican Party calls upon the Human Rights Commission of the City Council, the Public Defender of Georgia and the Human Rights Committee of the Parliament of Georgia to pay particular attention to the problems of these people and to protect their rights.
“The fate of those three employees- or anyone who actively criticizes the policy of their work- is under particular threat. In the past, all similar “rebels” were fired from work. We do not want these people to be persecuted by their administration only because they attend this press-conference,” said Khidasheli.
Khidasheli added that since 2007 the cleaning service department has encountered many problems. “More precisely, the employees are fired without any explanations and legal basis; medical insurance was granted to them only once for several months before elections. Since December 1, 2010 the administration added [work-related] responsibilities to the cleaners but reduced their salaries. They are not provided a concrete working schedule and they work 8 hours per day without days-off. Although the service department for planting greens and shrubbery is a completely different institution, the cleaners implement their functions too. They do not belong to a trade union and cleaners are mistreated on ethnic grounds.”