საქართველოს საზოგადოებრივი ორგანიზაციების განცხადება
2011 წლის 8 თებერვალს გამართულ მთავრობის სხდომაზე მიიღეს გადაწყვეტილება გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს რეორგანიზაციის შესახებ.
პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, გარემოს დაცვით და ეკოლოგიურ ფუნქციებს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი შეითავსებს, ხოლო ბუნებრივი რესურსებისა (ტყე, წყალი, მიწა) და ლიცენზირების ფუნქციებს _ ენერგეტიკის სამინისტრო. დაცული ტერიტორიების (ნაკრძალები, ეროვნული პარკები და ა.შ.) დეპარტამენტი კი ეკონომიკის სამინისტროს შეუერთდება.
საქართველოს მთავრობა აღნიშნულ გადაწყვეტილებას იღებს ისე, რომ არავის არაფერს ეკითხება: არც გარემოს დაცვის სამინისტროს, არც – ამ დარგის სპეციალისტებს. არადა, ორჰუსის კონვენციის თანახმად, „სახელმწიფო ვალდებულია უზრუნველყოს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობა იმ ეტაპზე, სანამ არჩევნის გაკეთება ჯერ კიდევ შესაძლებელია“.
გლობალური დათბობის ფონზე, დღეს მთელი მსოფლიო აძლიერებს სახელმწიფო ინსტიტუტებს და ხარჯავს უამრავ ფულს, რომ ეკოლოგიური პრობლემები გადაიჭრას. საქართველოს ხელისუფლება კი გარემოს დაცვის სამინისტროს რეორგანიზაციით, ფაქტიურად, უპატრონოდ ტოვებს საქართველოს გარემოს და იხსნის პასუხისმგებლობას ამ კუთხით წარმოქმნილი პრობლემების გადაწყვეტაზე.
და ყოველივე კეთდება მას შემდეგ, რაც მიხეილ სააკაშვილმა 2010 წლის 8 დეკემბერს მექსიკაში გამართულ კლიმატის ცვლილებებისადმი მიძღვნილ კონფერენციაზე საერთაშორისო თანამეგობრობას პირობა მისცა, რომ საქართველო ეკოლოგიური პრიორიტეტების ქვეყანა იქნებოდა.
გარემოს დაცვის სამინისტროს დაშლა ეწინააღმდეგება მთელ რიგ კანონებს, სამართლებრივ აქტებსა და საერთაშორისო შეთანხმებებს.
•  მაგალითად, 1995 წელს მიღებულ საქართველოს კონსტიტუციის 37-ე მუხლის მე-4 პუნქტში პირდაპირ არის მითითებული, რომ სახელმწიფო ვალდებულია, დაიცვას გარემო და უზრუნველყოს ბუნებრივი რესურსების რაციონალური გამოყენება.
•  1996 წელს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის დადებული შეთანხმების 57-ე მუხლის თანახმად, „საქართველო ვალდებულია, გააძლიეროს გარემოსდაცვითი ღონისძიებები და სტრუქტურები“.
ბოლო პერიოდში გარემოს დაცვის სამინისტროში უამრავი ნეგატიური მოვლენა მოხდა: კორუფციული გარიგებები, ხმაურიანი დაჭერები, სამინისტროს იმიჯის შელახვა და ა.შ. როგორც ჩანს, ეს უწყება თუკი ერთმა კონკრეტულმა პიროვნებამ ვერ მართა, როგორც საჭიროა, ამიტომ ის უნდა დაიშალოს. ეს, ჩვენი აზრით, დანაშაულია, რადგან ამდენი ხნის მანძილზე სამინისტრო ყალიბდებოდა ერთიან ორგანიზმად და მისი ფუნქციების სხვადასხვა უწყებებში გადანაწილებით რეალურად მძიმე შედეგებს მივიღებთ.
საქართველოს ხელისუფლებას გარემოს მიმართ მომხმარებლური პოზიცია გააჩნია. სამინისტროს რეორგანიზაციის შემდეგ კი ვფიქრობთ, რეალური საფრთხის წინაშე დგას მთლიანი ეკოსისტემა.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩვენ, საქართველოს არასამთავრობო და საზოგადოებრივი ორგანიზაციები მოვითხოვთ:
1.  შეჩერდეს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს რეორგანიზაცია;
2. გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს აღუდგეს ყველა ის ფუნქცია, რაც ჰქონდა 2003 წლის მდგომარეობით და გაიზარდოს მისი უფლებები და დაფინანსება, რათა სამინისტრომ რეალური პრობლემები გადაწყვიტოს.

The Statement of Georgian NGO’s about reorganization of the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources
At a Government meeting, held on February 8, 2011 it was decided to reorganize the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources.
Prime Minister declared, that functions of environmental protection will pass to the Office of the State Minister, and functions of natural resources (forests, water, land) and licensaing – to the Ministry of Energy. Department of the Protected Areas (nature reserves, national parks etc.) will join the Ministry of Economy.
Government of Georgia made this decision without regard to anyone: neither Ministry of Environmental protection, nor specialists of this sector. But, according to Aarhus Convention, “The public concerned shall be informed, either by public notice or individually as appropriate, early in an environmental decision-making procedure, and in an adequate, timely and effective manner”.
Although there are strengthening state institutions all over the world against global warming, Government of Georgia is reorganizing the Ministry of Environmental Protection and so leaves the nature of Georgia without protection and disclaims any obligation to solve the problems arisen on this subject.
And all this is done after the promises made by Prezident Mikheil Saakashvili on December 8, 2010 at the Conference dedicated to climate changes, which was held in Mexico. He promised to the international community that Georgia would be the country of environmental prioritetes.
Elimination of the Ministry of Environmental Protection violates a number of laws, legal acts and international agreements.
• There is said in the paragraph 4 of article 37 of the Constitution of Georgia: “With the view of ensuring safe environment, in accordance with ecological and economic interests of society, with due regard to the interests of the current and future generations the state shall guarantee the protection of environment and the rational use of nature”.
•  Accordiong to the article 57 of the 1996 agreement between Georgia and European Union, Georgia must strengthen environmental actions and structures.
There happened a lot of negative in the Ministry of Environmental Protection recently: corrupt deals, noisy arrests, trampling the Ministry’s image etc. It,s seen, that if one particular person couldn’t manage this ministry, it must be destroied. We think, that this is a crime, because the Ministry was becoming a single organism all this time and it’s reorganization will cause really serious consequences.
Government of Georgia has a consumer attitude to the environment and we think, that after reorganization of the Ministry  entire ecosystem will be facing the real threat.
Based on the foregoing, we, NGO’s of Georgia insist:
1. Stop the reorganization of the Ministry of Environmental Protection and Nature Resources;
2. Restore functions of the Ministry as it was in 2003, increase it’s rights and funding for being able to solve real problems.