„სამშობლოდან გაგვაგდეს და იმის უფლებასაც არ გვაძლევენ, შვილებს შოკოლადი გავუგზავნოთ.“ ქართველი ემიგრანტები ერეკლე კოდუას დედას, ლაურა ღაჭავას უჩივიან
23 თებერვალი, 2011
ადამიანის უფლებათა ცენტრს საბერძნეთიდან საქართველოს მოქალაქეები დაუკავშირდნენ და განაცხადეს, რომ საქართველოში ამანათებს ვეღარ აგზავნიან. ამ პრობლემას ისინი შსს-ს კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის უფროსს, ერეკლე კოდუას და მის დედას, ლაურა ღაჭავას უკავშირებენ.
როგორც ერთ-ერთმა ქალბატონმა (მის ვინაობას ამ ეტაპზე არ ვამჟღავნებთ) ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას აღნიშნა, საბერძნეთიდან უკვე სამი თვეა, ამანათებს ვეღარ აგზავნიან. მიზეზად კი საქართველოს საბაჟოს მიერ ამანათების მიღებაზე უარის თქმას ასახელებენ. ემიგრანტები აცხადებენ, რომ თუ პრობლემა თებერვლის ბოლომდე არ გამოსწორდება, საბერძნეთში საქართველოს საელჩოს წინ მასშტაბურ საპროტესტო აქციას გამართავენ.
„დაახლოებით 3 000 ქართველი ქალბატონი იმყოფება ახლა ჩემს უკან. უკვე სამი თვეა, საქართველოს და საბერძნეთის ოფისები ამანათის გაგზავნის უფლებას არ გვაძლევენ. ეს ის ოფისებია, რომლებიც საქართველოს და საბერძნეთის საგადასახადო სამსახურებს წლების განმავლობაში უხდიდა თანხას. როგორც გავიგეთ, ერეკლე კოდუას დედის, ლაურა ღაჭავას და მასთან მოდავე სხვა ადამიანის ინტერესებს შეეწირა ჩვენი ინტერესები. ლაურა ღაჭავა თუ არის დედა, ჩვენ ჩვენი შვილებისა და შვილიშვილებისთვის დედინაცვლები ვართ?! რატომ არ გვაძლევენ საშუალებას, შვილებს ამანათები გავუგზავნოთ?!“ - აღელვებული გვიყვება ქალბატონი, რომელიც საბერძნეთიდან ტელეფონით დაგვიკავშირდა.
- ამანათებს საერთოდ ვერ აგზავნით თუ გარკვეული შეზღუდვა მოქმედებს?
- უკვე სამი თვეა, აღარ გვაგზავნინებენ. საახალწლოდ გვითხრეს, რომ პატარა ამანათების გაგზავნის საშუალება მოგვეცემოდა, მაგრამ ვერ მივხვდით „პატარა ამანათს“ რას ეძახიან?! შვილის დაბადების დღისთვის საქართველოში ერთი კილო შოკოლადი და ერთი პატარა სათამაშო ვერ უნდა გავაგზავნო?! მონატრებული დედები და ბებიები იმყოფებიან უსაბუთოდ აქ. მაგათი დიდი წვლილია, რომ ამ ოჯახებიდან ხალხი აქაა გადმოხვეწილი. სამშობლოდან გაგვაგდეს და ახლა იმის საშუალებასაც არ გვაძლევენ, შვილებს შოკოლადი გავუგზავნოთ!
დღეს დავუკავშირდი კიდევ კავშირგაბმულობის მინისტრის მოადგილეს და ძალიან ცივად და ირონიულად, მეუბნება: იცით რა, ქალბატონო? მიბრძანდით საბერძნეთის ფოსტაში, გადაიხადეთ ფული და ძალიან მშვიდობიანად ჩამოვა ამანათი, ძალიან მალე სახლში მიუტანენო. კიდევ ვიმეორებ - საბერძნეთს არა აქვს პრობლემა, რასაც გინდა იმას გამოაგზავნი აქედან, მაგრამ მერე მანდ საქართველოს საბაჟო და უშუალოდ ერეკლე კოდუა არიან ჩარეულები. ვერ გავიგეთ კარგად რა ხდება.
- პატარა ამანათებში რა იგულისხმება?
- ერთი კილოც კი არ შეიძლება, მხოლოდ რაღაც საბუთი შეიძლება გამოაგზავნო საბერძნეთიდან.
- ოფიციალური პასუხი რა არის, რატომ არ იგზავნება ამანათებიო? მიზეზად რას გეუბნებიან?
- არ ვიცი, ოფიციალურია თუ არა, მაგრამ აქ ასე გვპასუხობენ, რომ სოდ-ი არ რთავს ნებას, საბაჟოა გაფრთხილებული, რომ არ მიიღონ ამანათები. აი, ეს არის პასუხი.
- სოდი რატომ არ რთავს ნებას?
- არ ვიცი, რა ინტერესები აქვთ, მაგრამ ახლა ნახავენ ჩვენ რა ძალა გვაქვს! მე მგონი, კიდევ ვითვლებით საქართველოს მოქალაქეებად, მიუხედავად იმისა, რომ მაგათ შეგვიქმნეს პრობლემები და მაგათ გამოა, აქ რომ ვართ.
3000 და 5000 ადამიანიც მოგროვდება, მე მარტო ისინი ვიცი, ვინც ათენშია, ვისაც ვცნობთ და ერთმანეთს ვეხმიანებით და კიდევ კუნძულებზე ცხოვრობენ, რაიონებში ცხოვრობენ. ასე რომ, 5 000-ზე მეტი ადამიანი იქნება. საპროტესტო აქციას მოვაწყობთ.
- როდის გააგზავნეთ ბოლოს ამანათი?
- თითქმის თვენახევრის წინ, მაგრამ ჯერ კიდევ გაურკვეველია, სად არის. საქართველოში დაიკარგა. საბერძნეთიდან არ წავიდაო - ასე ამბობენ მანდ, მაგრამ საბერძნეთიდან წასულია. სადღაც გაურკვეველ მისამართზეა ის ამანათი მისული.
- თუ დაუკავშირდით საქართველოში ამანათების მიღებაზე პასუხისმგებელ პირებს?
- საქართველოს მთავრობას ვერ ვუკავშირდებით. ვერც საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვუკავშირდებით, ვერც ფინანსთა სამინისტროს. ხოლო საგადასახადო სამსახურს თავის საიტზე საერთოდ არ უდევს ტელეფონის ნომერი. ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება - თუ თვის ბოლომდე არ მოაგვარებენ ამ პრობლემას და არ გაიგზავნება ამანათები აქედან, მარტო ის 3 000  და 1 500 საქართველოს მოქალაქე კი არა, ვინც ახლა ჩემთან ერთად არის, ყველანი წავალთ დემონსტრაციულად საქართველოს საელჩოსთან და საკონსულოსთან. ამას მოჰყვება ძალიან დიდი სკანდალი.
- მაინც რას გეუბნებიან, როდის გამოსწორდება პრობლემაო?
- ორ კვირაშიო, ერთ თვეშიო - გვპირდებოდნენ. ამასობაში, 3 თვე გავიდა. საბოლოოდ, მოვიფიქრეთ და გადავწყვიტეთ თვის ბოლომდე თუ არ მოგვცემენ ამანათების გაგზავნის უფლებას, აუცილებლად უსიამოვნო პრობლემა შეექმნებათ არა მარტო ჩვენგან, სხვა ქვეყნების მაცხოვრებლებისგანაც. მე მგონი, მათთანაც შეზღუდულია ამანათების გაგზავნა.
ემიგრანტი ქალბატონის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის გადასამოწმებლად საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სსიპ შემოსავლების სამსახურის ეკონომიკური საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის საფოსტო გზავნილების სერვის-ცენტრს დავუკავშირდით. როგორც ოფისში გვითხრეს, საბერძნეთიდან ამანათების გამოგზავნაზე პრობლემების შესახებ ინფორმაცია აქამდე არ ჰქონდათ. მათ ვერც საბერძნეთიდან ბოლოს მიღებული ამანათის თარიღის შესახებ მოგვაწოდეს ინფორმაცია. თუმცა, საქართველოს საბაჟოს მხრიდან ამანათების მიღებაზე უარს უარყოფენ და გზავნილებზე პრობლემებს საქართველოში მოქმედი საბერძნეთის ფოსტის დახურვით ხსნიან: „ნოემბერში ჩვენთვის უცნობი მიზეზით საქართველოში გაუქმდა საბერძნეთის ფოსტა, რომელსაც ამანათები სახმელეთო გზით შემოჰქონდა. ამჟამად ამანათები გერმანიის და სხვა ქვეყნების გავლით საჰაერო გზით შემოდის“.
ამ ეტაპზე ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ვერ დაადგინა, რა კავშირი შეიძლება ჰქონდეს ამანათების პრობლემასთან კოდუას და მის დედას, ლაურა ღაჭავას. ემიგრანტებს შორის არსებული მძაფრი უკმაყოფილების გათვალისწინებით, მიწანშეწონილად მივიჩნიეთ ამ ინფორმაციის გამოქვეყნება დეტალების დაზუსტებამდე.

“We Were Expelled from Homeland and Now We Are Not Allowed to Send Chocolates to Our Children” – Georgian Emigrants Complain about Erekle Kodua’s Moth
February 23, 2011
Citizens of Georgia called the Human Rights Center from Greece and complained that they cannot send parcels to Georgia. They connect the problem with the head of Criminal Police Department within the MIA Erekle Kodua and his mother Laura Ghachava.
An immigrant Georgian woman (we prefer not to publish her name at this point) told the Human Rights Center that they have not been able to send parcels from Greece to Georgia for three months already. The reason is refusal of the Georgian Custom Service Department to accept parcels. The emigrants said unless the problem is resolved till the end of February they will hold large-scale protest demonstration in front of the Georgian Embassy in Greece.
“About 3 000 Georgian women stand behind me. The Georgian and Greek post-offices have been refusing us to send our parcels for three months already. These offices used to pay taxes to the Georgian and Greek Tax Departments for many years. As we have learned, the delay originated by the disagreement of Erekle Kodua’s mother with certain people. If Laura Ghachava is mother, we also have children and grandchildren; why do not they allow us to send parcels to our families?!” the woman spoke in astonishment who called us from Greece.
-Cannot you send parcels at all or you face some problems when sending them?
-We have not been allowed to send parcels to Georgia for three months already. During New Year holidays they promised to allow us to send “small parcels” but we could not understand what they meant by it. Cannot I send one kilogram of chocolate and a small toy to my child for his birthday? Women work here without documents and miss their families. The officials of Georgian government are guilty in our migrating abroad. They have expelled us from the homeland and now they do not allow us to send chocolates to our children!
Today, I called the deputy minister of communications in Georgia and he answered me ironically: you can go to a post office in Greece, pay money and your parcels will arrive in Georgia without any problems. I repeat once more – we do not face any problems in Greece; we can send anything from here but Georgian Custom Department and Erekle Kodua personally block it. We cannot completely understand what is going on.
-What did they mean by “small parcels”?
-It should be less than one kilogram. We can send only a document from Greece.
-What is their official reply to your requests? Why do not they accept your parcels? How they clarified it?
-I do not know whether it is official clarification or not but here we were told that Georgian Special Operative Department does not allow the Georgian Custom Department to accept parcels.
-Why does not the SOD allow the Custom Department to accept your parcels?
-I do not know what their interests are but now they will see our protest! I think we are still citizens of Georgia though they have created problems for us there and that made us to go abroad to work.
3 000 and even 5 000 people will gather here; I have contact only with the people who live in Athens but many people live on islands and in the regions. So, more than 5 000 people will join our protest rally.
-When did you last send the parcel from Greece?
-Almost one and half month ago but I do not know where it was delivered. It was lost in Georgia. The Georgian side alleged the parcel was not sent from Greece but Greece has sent it. The parcel was delivered at wrong address.
-Did you call the people who are responsible to accept parcels in Georgia?
-We cannot get in touch with the Georgian government – the ministry of foreign affairs or ministry of finances. The Tax Department does not have a phone-number on their website at all. We decided – unless they resolve the problem till the end of February, everybody, who is now with me and not only 3 000 or 1 500 citizens of Georgia will hold protest rallies in front of the Georgian Embassies and Consulates in Greece. It will be serious scandal for our country.
-What do they promise? When will they resolve the problem?
-They promised to resolve the problems initially in two weeks and then in a month but three months have already passed and no solution. Finally, we decided to start rallies against the Georgian government unless they allow us to send parcels till the end of this month. The residents of other countries will also join our protest; as far as I know they also face problems in sending the parcels to Georgia.
In order to check the information provided by the immigrant woman, we called the post service center within the Border Office within the Department for Revenues at the Ministry of Finances of Georgia. We were told they did not have information that people face some problems when sending parcels from Greece. They could not tell us when last parcel arrived from Greece. However, they denied information about Georgian Custom Department having refused to accept parcels and explained the delay by closure of Greek Embassy in Georgia. “In November, 2010 The Greek Post Office was closed in Georgia for unknown reasons; this office was in charge of delivering parcels by overland route. Currently, the parcels arrive in Georgia by air-mail through Germany and other countries.”
The Human Rights Center could not find out the connection between the parcel problem and Kodua or his mother Laura Ghachava. Due to serious discontent of Georgian immigrants, we decided to publish this article before we could clarify every detail of this problem.