მიხეილ სააკაშვილი – გვჭირდება ოპოზიცია, რომლის ხელისუფლებაში მოსვლაც ქვეყნისთვის ტრაგიკული კატასტროფა არ იქნება
ქართული ოპოზიცია ისეთი ძლიერი არ არის, როგორსაც ვისურვებდი , - ამის შესახებ საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა ლიტვურ ჟურნალ Valstybė-თან ინტერვიუში განაცხადა.
ლიტველი ჟურნალისტი დაინტერესდა, არსებობს თუ არა საქართველოში ოპოზიცია, რომელსაც არჩევნებში გამარჯვების შემთხვევაში მიხეილ სააკაშვილი ქვეყნის საჭეს გულდამშვიდებული გადასცემდა.
პრეზიდენტი პასუხობს, რომ საქართველოს სჭირდება ოპოზიცია, რომლის ხელისუფლებაში მოსვლაც ქვეყნისთვის ტრაგიკული კატასტროფა არ იქნება.
„თუმცა, ოპოზიცია, რომელიც დღეს გვყავს, ვფიქრობ, გაცილებით უკეთესია, ვიდრე რამდენიმე წლის წინათ, როდესაც ოპოზიციის დიდი ნაწილი თითქმის მიდრეკილი იყო, საქართველო რუსეთისთვის მიეყიდა. მე მადანაშაულებენ, რომ ოპოზიციას მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით გამოხატვის თავისუფლება არ აქვს, მაგრამ არაერთმა კვლევამ აჩვენა, რომ ქართულ ოპოზიციას შეხედულებების გამოხატვა ყველა არხით შეუძლია“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მისივე თქმით, პრობლემა არა ოპოზიციის უფლებების არარსებობაა, არამედ ის, რომ მათი ლოზუნგები ხალხს არ მოსწონს.
„რაც უფრო ხმამაღლა ყვირის ოპოზიცია, მით უარესად გამოიყურება. ნაწილობრივ, ვეთანხმები დასავლეთის შენიშვნებს - ამ კუთხით პრობლემები არსებობს, რადგან ჩვენ განვითარების აუცილებელ დონეს ჯერ კიდევ ვერ მივაღწიეთ. მეორე მხრივ, ექსპერტები ქართული ოპოზიციის მდგომარეობის შეფასებისას ხშირად ვერ იგებენ ძველი საბჭოთა პოლიტიკის გადმონაშთებს – თქვან რაც შეიძლება მეტი ტყუილი. საბოლოოდ კი, მსგავსი ბრალდებები დასავლეთისთვის ხდება საბაბი, რის გამოც მათ აღარ სურთ, დაგვეხმარონ", - აღნიშნა პრეზიდენტმა.
როგორც მიხეილ სააკაშვილი ინტერვიუში აცხადებს, ბოლო გამოკითხვების შედეგებით, ოპოზიციის პოპულარობა და ძალა იზრდება.
„იმის მიუხედავად, რომ საქართველოს დღეს არ შეუძლია, ძლიერი ოპოზიციით დაიკვეხნოს, მომავალს ოპტიმისტურად ვუყურებ. ვფიქრობ, რომ საკმაოდ მალე ის იმდენად გაძლიერდება, რომ არჩევნებში გამარჯვებას და ქვეყნის ადეკვატურ მართვას შეძლებს“, - აცხადებს საქართველოს პრეზიდენტი.

Mikheil Saakashvili – We Need Opposition Whose Governance Will Not Cause Tragic Disaster for the Country
“Georgian opposition is not as strong as I wish them to be,” said President of Georgia Mikheil Saakashvili in his interview with the Lithuanian Magazine Valstybė.
Lithuanian journalist asked if there is any opposition party in Georgia whom Mikheil Saakashvili would calmly assign governance after their victory in the elections.
The president replied that Georgia needs the opposition who will not cause tragic disaster for the country when they come into power.
“However, our current opposition is much better than we had several years ago when most part of them tend to sell Georgia to Russia. They allege that I do not allow the opposition to express their opinion by media sources but several researches showed that Georgian opposition can express their opinions on every national channel,” said the president.
He added that the real problem about Georgian opposition is their slogans which Georgian citizens do not like.
“The louder they shout, the worse they look. I partly agree with the recommendations of the West – we have problems because we have not achieved the necessary level of development yet. On the other hand, evaluating the Georgian opposition parties experts cannot understand the survivals of the old soviet policy– they try to tell as much lie as possible. Finally, the West does not wish to assist us when they hear their accusations,” said the President.
Mikheil Saakashvili said in his interview with the Lithuanian Magazine that according to the results of the recent studies the popularity and power of the opposition is increasing.
“Although Georgia cannot boast with the strong opposition, I hope for better future. I think, they will become strong enough to win the elections and adequately govern the country,” said the president of Georgia.