აშშ და ევროკავშირი საქართველოს შრომის ბაზარზე არსებული ვითარებით შეშფოთებული არიან
ამერიკის შეერთებული შტატები და ევროკავშირი საქართველოს შრომის ბაზარზე არსებული ვითარებით შეშფოთებული არიან. ამის შესახებ ამერიკის პროფკავშირების გამომძიებელმა, ჯეკ ვოგთმა პროფესიული კავშირების გაერთიანების ცენტრალურ ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მისი თქმით, შეშფოთებას იწვევს საქართველოში შრომის ბაზარზე არსებული ვითარება.
როგორც ვოგთი აცხადებს, საქართველოში არსებული შრომის კოდექსი მკაცრად გააკრიტიკეს საერთაშორისო ორგანიზაციებმა, რაც საფუძველი გახდა იმისა, რომ ამერიკის პროფკავშირების კონფედერაციამ შტატების ხელისუფლებას მიმართა და საქართველოსთვის GSP+-ის, ანუ „ექსპორტის ხელშეწყობის პროგრამის“ შეჩერება სთხოვა.
„ევროკავშირი შეშფოთებულია იმით, რაც საქართველოში ხდება და კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს, რამდენად აქვს საქართველოს GSP+-ით სარგებლობის უფლება“, - განაცხადა ჯეკ ვოგთმა. მისივე თქმით, ის საქართველოში ჩამოვიდა, რათა ადგილზე შეისწავლოს ვითარება და ყველა ის საქმე გამოიძიოს, რომელიც საჩივარშია მოხსენებული.
„საჩივრის მიზანია, დავიწყოთ დიალოგი საქართველოს მთავრობასთან, რათა მთავრობამ კონკრეტული ნაბიჯები გადადგას სიტუაციის გამოსასწორებლად. საქართველოს მთავრობამ უნდა იცოდეს, რომ თუ სიტუაციის გამოსასწორებლად არაფერს გააკეთებს, მივმართავთ ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას, მოუხსნას შეღავათები საქართველოს“, - განაცხადა ჯეკ ვოგთმა.
მისივე თქმით, საქართველოში რეფორმის შედეგად მიღებული შრომის კოდექსი არ შეესაბამება სტანდარტებს და ის უნდა შეიცვალოს. „შრომის კოდექსი ვერ უზრუნველყოფს, რომ დასაქმებულები უმიზეზოდ არ გაათავისუფლონ და დარღვეულია ისეთი ფუნდამენტური უფლება, როგორიც არის გაფიცვის უფლება. ამ კანონმდებლობით, პრაქტიკულად, ეს უფლება უგულვებელყოფილია“, - განაცხადა ჯეკ ვოგთმა.

USA and EU are concerned about labor market situation in Georgia. Jack Vogt, a lawyer from the US Trade Union stated the following at the press conference held at the Central Office of Trade Unions in Tbilisi.
According to him, the labor market situation in Georgia raises concern.
As Vogt States, Georgian Labor Code has been strictly criticized by the international organizations thus the US Trade Union has addressed the US government to suspend Export Promotion Program with Georgia.
According to Jack Vogt, EU is concerned with what is going on in Georgia and finds questionable whether Georgian should have right to apply Export Promotion Program. He came to study the situation and investigate all cases mentioned in the complaint, according to him.
As Jack Vogt states, the aim of the complaint is to start dialogue with the Georgian government so it takes concrete steps to fix the situation. He states, that if Georgian government does not take measures for fixing the situation, they will address the US government to withdraw privileges of Georgia.
According to him, the Labor Code adopted as a result of the reforms does not meet the standards and should be changed. Labor Code does not ensure that the employee is not fired unduly and it violates the fundamental right of strike, according to him.