ლევან ვეფხვაძე: „მომავალ არჩევნებზე უფრო მეტი გაურკვევლობა იქნება“
„ქრისტიან-დემოკრატების“ ერთ-ერთი ლიდერის ლევან ვეფხვაძის ცნობით, ხელისუფლება აპირებს ელექტრონული პირადობის მოწმობების ეტაპობრივ დისტრიბუციას, რაც მისი თქმით, მომავალ არჩევნებზე კიდევ უფრო მეტ გაურკვევლობას გამოიწვევს.
ხელისუფლების გეგმა ელექტრონული პირადობის მოწმობების გაცემასთან დაკავშირებით, ლევან ვეფხვაძემ დღეს მედიის წარმომადგენლებს გააცნო. მისი თქმით, ეს გეგმა მოიცავს 2011-2016 წლებს, რა პერიოდშიც აპირებს ხელისუფლება გასცეს 3 მილიონი ელექტრონული პირადობის მოწმობა. ვეფხვაძის განმარტებით, თითო წელს დაგეგმილია 400 ათასი პირადობის მოწმობის გაცემა, რომლის ღირებულება იქნება 30 ლარი. აქედან 15 ლარი თავად მოწმობის ღირებულებაა, ხოლო 15 ლარი – ელექტრონული ხელმოწერის ღირებულება.
მისი მტკიცებით, ხელისუფლება აპირებს, რომ ეს 30 ლარი მხოლოდ იმ მოქალაქეებს არ გადაახდევინოს, რომლებსაც სოციალურად დაუცველთა ბაზაში 57 000 ქულაზე ნაკლები აქვთ, ხოლო დანარჩენმა 2 მილიონმა, 30 ლარი საკუთარი ხარჯებით უნდა დაფარონ.
ვეფხვაძის გათვლებით, თითოეულ ოჯახს, ალბათ, მოუწევს 90-დან 120 ლარამდე თანხის გაღება, რათა ოჯახის ყოველმა წევრმა მიიღოს ელექტრონული პირადობის მოწმობა. როგორც დეპუტატი აღნიშნავს, 2011-2016 წლებში დაგეგმილია 3 არჩევნები და ამ პერიოდში, მოქალაქეებს, რომლებმაც მონაწილეობა უნდა მიიღონ არჩევნებში, ექნებათ 2 პირადობის მოწმობა, რადგან სრულად არ იქნება გაცემული ელეტრონული პირადობები და ეს არჩევნებზე, საარჩევნო სიების შედგენისას და შემდეგ ხმის მიცემის პერიოდში, უფრო გაართულებს მდგომარეობას.
ვეფხვაძე მიიჩნევს, რომ ეს გეგმა ხელისუფლებამ წარმოადგინა იმ ცაიტნოტის გამო, რომელიც ოპოზიციამ შეუქმნა მას, რადგან საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებაზე მიმდინარე კონსულტაციებზე ოპოზიცია დაჟინებით ითხოვს გარკვეულ რეაგირებას იმ შეთავაზებაზე, რომელიც ხელისუფლებას ბიომეტრიულ პასპორტებთან დაკავშირებით შესთავაზა.
„ხელისუფლებას ამ ცაიტნოტის გამო აქვს ნაჩქარევი პასუხები, რის გამოც მათი პოზიცია არის არადამაჯერებელი. რაც შეეხება ბიუჯეტს, რომელიც მათ წარმოადგინეს ელექტრონული პირადობის მოწმობების გაცემისთვის, ის შეადგენდა 200 მილიონს, რაც არასერიოზული თანხაა“, - აღნიშნა ვეფხვაძემ.
მან იმედი გამოთქვა, რომ ხელისუფლებას ეყოფა გონიერება და საბოლოოდ წავა დათმობაზე და ამაში დიდ როლს შეასრულებს საერთაშორისო თანამეგობრობა.
"ჩვენი შეთავაზება გულისხმობს კომპრომისებსაც, თუ ხელისუფლების პოზიცია იქნება ადეკვატური", - აღნიშნა ვეფხვაძემ.

Levan Vepkhvadze: “More Obscurity Will Be Observed At the Next Elections”
A leader of the Christian-Democrat Party Levan Vepkhvadze said the government intends gradual distribution of the electronic IDs among population which will cause more obscurity at the next elections.
Levan Vepkhvadze informed the media representatives about the government’s intention to distribute electronic IDs among population. He said the government is going to implement its plans in 2011-2016 and distribute 3 million electronic IDs. Vepkhvadze clarified that 400 000 IDs are planned to be distributed per year and the price of an ID document will be 30 GEL. 15 GEL of it is price for the document itself and the second 15 GEL is price for online signature.
The leader of the opposition party alleged that the government is going to discharge only socially disabled citizens, who are registered with no more than 57 000 points in the data base of socially disabled families, from the price of the electronic IDs; the rest 2 million citizens of the country will have to pay 30 GEL for new IDs.
According to Vepkhvadze, each family will have to pay about 90-120 GEL for the IDs of the family members. The MP added that three elections are scheduled in 2011-2016 and the voters will have two IDs during those elections because distribution of the IDs will not have been finished by that time and it will complicate the situation during the elections.
Vepkhadze believes the government worked out the plan after they have faced because of the categorical requests of the opposition to respond on their suggestions in regard with the biometrical passports for the improvement of the election environment in the country.
“Because of the time-trouble the government gives rapid replies that make their position unconvincing. As for the budget, they have presented for the distribution of the electronic IDs, it amounted to 200 million GEL that is unserious sum,” said Vepkhvadze.
He hopes, the government will be wise enough to compromise and the international community will also play key role in it.
“Our proposal envisages some compromises too if the government’s position is adequate towards it,” said Vepkhvadze.