სიფრაშვილების თავგადასავალი
სიღნაღის რაიონის სოფელ ანაგაში სიფრაშვილების 7-შვილიანი ოჯახი უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრობს. ბავშვებს არც ტანსაცმელი აქვთ და არც ფეხსაცმელი, რის გამოც სკოლაში იშვიათად დადიან, ხშირად კი რამდენიმე დღით მშივრები არიან. სახლი, რომელიც მრავალშვილიან ოჯახს ფონდმა „იავნანამ“ გადასცა, ავარიულია.
შენობის კედლები დაბზარულია, სახურავიდან წყალი ჩადის, ოთახებში იატაკი აყრილია. სიფრაშვილების მთელი ქონება 4 დანგრეული საწოლი, 1 მაგიდა, 2 მორყეული სკამი და შავ-თეთრი ტელევიზორია.
„2 წლის წინ, სახლი რომ გადმოგვცეს, მაშინვე დაზიანებული იყო. ჩვენ „იავნანას“ წარმომადგენლებს ვუთხარით, რომ ამ სახლში ცხოვრება საშიში იყო და იცით, რა გვითხრეს? თუ არ მოგწონთ, სადაც აქამდე იყავით, ისევ იქ გადადით და სახლი დაცალეთო. თეონას ვესაუბრებოდი ხოლმე ტელეფონით, გვარი არ მახსოვს. ხშირად ვურეკავდი, სახლი თავზე გვენგრევა და ყურადღება მოგვაქციეთ-მეთქი, მაგრამ არავინ დაინტერესდა“, - გვითხრა მრავალშვილიანმა დედამ მაია სიფრაშვილმა.
შვიდშვილიანი ოჯახი სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სოციალურ დახმარებას იღებს, მაგრამ ოჯახის დიასახლისი ამბობს, რომ 220 ლარი თვიდან თვემდე მარტო პური რომ იყიდონ, იმაშიც კი არ ჰყოფნით.
„პური არც ახლა გვაქვს. კარტოფილი მეზობელმა მომცა და იმას ვხარშავ. მეზობელმა მომცა ცოტა ყურძნის წვენიც და თათარა გავაკეთე. დღეს მოხარშული კარტოფილი და თათარა უნდა ვჭამოთ. სარეცხის ფხვნილი 3 თვეა, არ მიყიდია და მეზობლებმა რა ტანსაცმელიც გვაჩუქეს, დასარეცხი ყრია. ანაგაში ყველა მაღაზიაში ვალი მაქვს. ფეხსაცმელი არც ერთ ბავშვს არა აქვს. არც საწოლი გვაქვს და არც ლოგინი. სიცივისგან ლამის გავიყინოთ“, - ამბობს მაია სიფრაშვილი.
ავთანდილ სიფრაშვილი, ბავშვების მამა: „შეშას ვერ ვყიდულობთ და ტოტებს ტყიდან ყოველდღე ზურგით ვეზიდები. ბევრის მოტანა არ შემიძლია და რაც მომაქვს, რამდენიმე საათი გვყოფნის. ნაგავზე მუყაოს ყუთებს, მანქანის საბურავებს ვაგროვებთ და იმას ვწვავთ. ბავშვები სულ გამურულები არიან, რეზინი რომ იწვის შავი კვამლი აქვს და ოთახში სუნთქვაც კი გვიჭირს“.
მძიმე პირობების მიუხედავად, მშობლები ბავშვების გაშვილობილების სახელმწიფო პროგრამაში ჩართვის წინააღმდეგები არიან. „სცივათ, ფეხშველები დადიან... ღარიბი ვარ, მაგრამ ბავშვებს არავის მივცემ, არც ინტერნატში ჩავაბარებ. როცა რა მექნება, იმას ვაჭმევ. სამუშაო თუ იქნება, ვიმუშავებ და ბავშვებს პურს მაინც ვუყიდი“, - აღნიშნავს მაია სიფრაშვილი.
ადგილობრივი ხელისუფლება მრავალშვილიან ოჯახს შეშით, საკვები პროდუქტებით და პირველადი მოხმარების ნივთებით მხოლოდ მას შემდეგ დაეხმარა, რაც სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებელს დავურეკეთ.
საქველმოქმედო ფონდ „იავნანას“ სამხატვრო ხელმძღვანელმა თეონა ჯორბენაძემ უარყო, რომ „იავნანამ“ სიფრაშვილების ოჯახს დაზიანებული სახლი გადასცა.
„სიფრაშვილების ოჯახის შესახებ ინფორმაცია სოციალური მომსახურების სააგენტოს სიღნაღის რაიონის განყოფილებამ მოგვაწოდა. წერილში აღწერილი იყო ოჯახის მდგომარეობა და ის, რომ ბავშვები იზრდებოდნენ ბოდბის სკოლა-პანსიონში, რადგან მათი საცხოვრებელი მხოლოდ ერთი ოთახისგან შედგებოდა. ყველასათვის ცნობილია, რომ ფონდ „იავნანას“ მთავარი პროგრამა ბავშვთა სახლებიდან მშობლებისთვის შვილების დაბრუნებას უკავშირდება და მაშინვე დავიწყეთ ამ ოჯახისთვის სახლის შეძენაზე ზრუნვა. ჩვენი ფონდის თანამშრომლებთან ერთად, პროცესში აქტიურად იყო ჩართული ადგილობრივი სოციალური მუშაკი და თავად ეს ოჯახი. რამდენიმე სახლს  შორის, რომელიც იმ დროს იყიდებოდა, სიფრაშვილების ოჯახმა მოიწონა სწორედ ეს სახლი. მხოლოდ ამის გამო შეაჩერა „იავნანამ“ არჩევანი ამ შენობაზე.
მას შემდეგ, რაც ოჯახს ბინას შევუძენთ ხოლმე, ჩვენ ვცდილობთ მათ გაძლიერებას. სიფრაშვილების ოჯახს, „იავნანას“ რეკომენდაციით, 1 წლის მანძილზე მიეწოდებოდა გაეროს სასურსათო პროგრამის დახმარება (ყოველთვიურად 2 კგ. შაქარი, 5 ლიტრი ზეთი, 50 კგ. პურის ფქვილი).
სამწუხაროა, რომ სიფრაშვილების ოჯახმა ვერ შეძლო შემდგომი განვითარება. 2010 წლის ზაფხულში ჩვენ რამდენჯერმე დაგვიკავშირდნენ მეზობლები და გვითხრეს, რომ ბავშვები საშინელ სიბინძურეში იზრდებოდნენ და ძალიან მძიმედ იდგა ამ ოჯახში პირადი ჰიგიენის საკითხები. ისიც დასძინეს, რომ ზაფხულში წყალი მაინც არ ჭირდა და გვთხოვეს, ბავშვები კვლავ ბავშვთა სახლში დაგვებრუნებინა.
ფონდი „იავნანა“ სიფრაშვილების ოჯახის ამბავს არ ახმაურებდა, რადგან ადამიანებმა გაჭირვებულის დახმარების სურვილი არ დაკარგონ“, - აღნიშნა თეონა ჯორბენაძემ.
სიფრაშვილების ოჯახის შესახებ ფოტორეპორტაჟი კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა მოამზადა. 2011 წლის 3 მარტს კი სიფრაშვილების ოჯახთან დაკავშირებით სიუჟეტი გავიდა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში. სიუჟეტში ნათქვამი იყო, რომ მშობლები სოციალურ დახმარებას არამიზნობრივად ხარჯავდნენ და ბავშვებს მშივრებს ტოვებდნენ.
4 მარტს სიფრაშვილების ოჯახს სოციალური მომსახურების სააგენტოს სიღნაღის განყოფილების და კახეთის საკოორდინაციო ცენტრის თანამშრომლები ეწვივნენ. შვიდი შვილის დედის მაია სიფრაშვილის თქმით, სააგენტოს წარმომადგენლები მთელი დღის განმავლობაში ცდილობდნენ მისთვის ბავშვების ჩამორთმევას. ანაგაში მობილიზებული იყო პოლიცია და სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადა. დაშინებული დედა, ავადმყოფობის მიუხედავად, საავადმყოფოში გადაყვანაზეც უარს ამბობდა.
„ვირუსი მაქვს და საწოლში ამიტომ ვწევარ. სოციალური მომსახურების სააგენტოდან როგორც კი შემოვიდნენ, მითხრეს, ასეთ პირობებში როცა ხართ, ხომ გითხარით, რომ ბავშვებს წავიყვანთო. ამ პირობებში ბავშვების გაჩერება არ შეიძლებაო. პოლიციით დამემუქრნენ, თუ ნებას არ მოგვცემ, ბავშვებს პოლიციის ძალით წავიყვანთო. სასწრაფო გამოიძახეს, რომ ჩასხან ბავშვები, ჯერ საავადმყოფოში გადაიყვანონ და მერე ბავშვთა სახლში. ღარიბი რომ ვარ, ბავშვები უნდა წამართვან? სანამ ბავშვებს წაიყვანენ, ჯერ მე უნდა მომკლან. ჩემს შვილებს არავის დავუთმობ“, - აღნიშნა მაია სიფრაშვილმა.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს სიღნაღის განყოფილების უფროსმა ზურაბ ზურაბაშვილმა შვიდი შვილის დედის ბრალდება უარყო. „ბავშვებს არ ვართმევთ. სხვას ვერაფერს გეტყვით“, - განაცხადა ზურაბაშვილმა.
ნატალია ნადიკაშვილი, სიღნაღის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების სამსახურის ექიმი: „სასწრაფო დახმარების ბრიგადა ზურაბ ზურაბაშვილმა გამოიძახა. მიზეზი იყო ის, რომ მაია სიფრაშვილს ჰქონდა მაღალი სიცხე. მასთან ერთად გავსინჯეთ 7 ბავშვი და აქედან ოთხს აქვს ვირუსი. ქალბატონ მაიასაც აქვს გართულებული ვირუსი. მისი გადმოცემით, უკვე მეოთხე დღეა რაც ცუდად არის, იტარებს თვითმკურნალობას. ადგილზე მოსვლის დროს დამხვდა ოჯახის ექიმი. მისი რეკომენდაციით, პაციენტი და მისი შვილებიც მოსათავსებლები არიან სტაციონარში. ადგილზე აღმოვუჩინეთ პირველადი სამედიცინო დახმარება. საჭიროა დიაგნოსტიკური კვლევა და მკურნალობა საავადმყოფოში, თუმცა დედა სტაციონარში გადაყვანაზე უარს აცხადებს. ამბობს, რომ ეშინია“.
შორენა ზაზაძე, მაია სიფრაშვილის და: „რომ მოვიდნენ სააგენტოდან, ასე უთხრეს, რომ საავადმყოფოში წაგიყვანთ, ცუდად ხართო. გარეთ რომ გადიოდნენ, ერთმანეთს ეუბნებოდნენ, ბავშვებს რომ გამოვაჯანმრთელებთ, მერე ბავშვთა სახლში გადავიყვანთო. ჩემი ყურით გავიგე. მაშინვე ვუთხარი, რომ ბავშვებს ვერ წაიყვანთ, არ გაგატანთ მეთქი. მერე გავიდნენ, პოლიცია მოვიდა და მალევე თქვენც მოხვედით“.
თეა დარჩაშვილი, სიფრაშვილების მეზობელი: „გაჭირვების გამო არ უნდა წაართვან ბავშვები. უზომოდ უჭირთ, ეხმარებიან მეზობლებიც, უცხო ადამიანებიც მოდიან და ეხმარებიან ტანსაცმლით, საჭმლით. იმის გამო რომ უჭირს, დედას შვილები უნდა წაართვან? როგორ შეიძლება. არასოდეს არ მინახავს მე ეს ბავშვები ნაცემები“.
ანაგაში ჟურნალისტებისა და „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენლების მისვლის შემდეგ სააგენტოს თანამშრომლებმა უარყვეს, რომ ისინი პოლიციის ძალით გეგმავდნენ ბავშვების გაყვანას. არადა, პოლიცია  სიფრაშვილების სახლთან რამდენიმე საათის განმავლობაში იყო მობილიზებული.
მოგვიანებით, მაია სიფრაშვილი ბავშვებთან ერთად სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადამ წნორის საავადმყოფოში გადაიყვანა. იმავე საღამოს ცენტრალური ტელეკომპანიების ეთერში გავიდა სიუჟეტები, სადაც ნათქვამი იყო, რომ ოჯახში არსებული გაუსაძლისი პირობების გამო ბავშვები დაავადდნენ, მწვავე ვირუსული ინფექციის ფონზე ფილტვების ანთება დაუდგინდათ და სამკურნალოდ საავადმყოფოში გადაიყვანეს. სინამდვილეში, ოჯახის ყველა წევრი 5 მარტს საავადმყოფოდან გაწერეს. „ავად მხოლოდ დედა და ერთი ბავშვი იყვნენ. დანარჩენებს არც ვირუსი ჰქონდათ და არც ტემპერატურა. სამმა ექიმმა გავსინჯეთ და დავასკვენით, რომ ისინი საავადმყოფოში არ უნდა ყოფილიყვნენ“, - აღნიშნა წნორის საავადმყოფოს ექიმმა ნანა თამაზაშვილმა.
სიფრაშვილების ოჯახის თაობაზე განცხადება გაავრცელა „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“. უფლებადაცვითმა ორგანიზაციამ სოციალური მომსახურების სააგენტოს მიერ სიფრაშვილების მცირეწლოვანი ბავშვების მიმართ გამოყენებული ფორმები და ქმედებები გააპროტესტა.
„სოფელ ანაგაში სიფრაშვილების საცხოვრებელ სახლთან მობილიზებული იყო პოლიცია და სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადა. სოციალური მომსახურების სააგენტოს თანამშრომლები შვიდი შვილის დედას ბავშვების ჩამორთმევით დაემუქრნენ. მუქარას მოზარდებიც ესწრებოდნენ, რომლებიც ხმამაღლა ტიროდნენ, რადგან დედასთან დაშორება არ უნდათ. მართალია, სიფრაშვილები მძიმე პირობებში ცხოვრობენ, თუმცა მშობლის უფლების შეზღუდვა და მოზარდების ბავშვთა სახლში გადაყვანა, სოციალური მომსახურების სააგენტოს ერთადერთი მიზანი არ უნდა იყოს და იგი უნდა გამოიყენებოდეს აუცილებელი საჭიროების შემთხვევაში. სააგენტოსთვის აღნიშნული ოჯახის მძიმე სოციალურ - ეკონომიკური მდგომარეობის თაობაზე წლების განმავლობაში იყო ცნობილი, თუმცა ჩვენი წარმომადგენლების მიერ მოპოვებული ახსნა - განმარტებებიდან ირკვევა, რომ სოციალურ მუშაკებს მშობლებთან არასდროს უმუშავიათ პირობების გაუმჯობესებისთვის. პოლიციის ძალით ოჯახის დაწიოკება და მუქარა მცირეწლოვანი ბავშვების თანდასწრებით, არღვევს ადამიანის უფლებებს და აბსოლუტურად მიუღებელია“, - აღნიშნულია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ განცხადებაში.
ამ დროისთვის სიფრაშვილების ოჯახთან დაკავშირებით სოციალური მომსახურების სააგენტოს ბავშვზე ზრუნვის სამსახური მუშაობს. სააგენტოს ინფორმაციით, ისინი ყველაფერს გააკეთებენ, რომ ბავშვები ბიოლოგიურ მშობლებთან დარჩნენ.

Story about Siprashvilis
7-member family of Siprashvilis lives in extreme poverty in Anaga village in Sighnaghi district. The children do not have cloth and shoes and cannot go to school because of it. Very often the children are hungry. The house, which Georgian Charity Foundation “Iavnana” assigned to the large family, is in poor conditions.
The walls of the house are cracked; the rain is leaking into the roof; the floor is damaged in the rooms. The Siprashvilis have only 4 damaged beds, a table, two damaged chairs and a black-and-white TV-Set.
“Two years ago, when they assigned the house to us, the house was already in poor conditions. We told the representatives of the charity foundation that life in this house was dangerous but they told us we could return to our old house if we did not like the new one. I was talking with Teona on the phone (I do not remember her surname) and asked her to help us because the house was ruining but nobody cared about it,” said the mother of many children Maia Siprashvili.
The seven-member family receives social allowance in the framework of the state program for socially disable families but the mother said 220 GEL is not enough to buy even bread for children throughout the month.
“I do not have bread now. The neighbors gave me potatoes and I am boiling it for children now. The neighbor gave us the treacle and made Tatara (sweet porridge) with it. Today we will have boiled potato and Tatara at dinner. I have not bought washing powder for three months already and cannot wash the cloths, which neighbors gave to my children. I have debts at every shop in Anaga village. None of my children have shoes. We do not have beds and linen. So, at night we sleep in cold,” said Maia Siprashvili.
Avtandil Siprashvili, the father: “We cannot buy firewood and I have to fetch branches from the forest every day that is enough only for several hours. We collect cardoons and tires in the rubbish to burn them at home. The children are smutty because of smoke coming from the burning rubbers and it is difficult to breath in the room.”
Despite many problems, the parents are against the State Fostering Program. “They are cold, they walk without shoes; I am very poor but will not allow anybody to give my children for fostering; I will not leave them at the orphanage either. I will feed them what I have. If I find a job, I will work and buy at least bread for them,” said Maia Siprashvili.
The local authority assisted the large family with food, firewood and necessary items only after we called Sighnaghi district governor.
Art-director of the charity foundation Teona Jorbenadze denied the information about assigning damaged house on the Siprashvilis.
“Sighnaghi district office of Social Agency informed us about the Siprashvilis. They described living conditions of the family in the letter; the children lived in Bodbe boarding school by that time because there was only one room in their house. Everybody knows that the main program of the charity foundation “Iavnana” is to assist parents to take their children from orphanages and we started working to purchase a house for this family. A local social worker and the family members actively worked together with our representatives and the family chose that house among those who were on sale at that time. The Iavnana purchased that house based on the request of the family members.
“As a rule, after we purchase a house for a family, we try to assist them in future too. Based on our recommendation, the UN assisted the Siprashvilis with food for one year (they received 2 kilos sugar, 5 liter of oil, 50 kilo wheat flour per month).
“Unfortunately, the Siprashvilis could not further develop. In summer of 2010, their neighbors called us and informed that the children were living in terrible dirt and the hygiene was serious problem in their family. The neighbors added that in summer they have enough water at least to bathe the children; so, they asked us to take the children back to the orphanage.
“The charity foundation did not want to make the information about the Siprashvilis public in order not to discourage people to assist other poor families too,” Teona Jorbenadze added.
The Kakheti News Center prepared a photo-reportage about the Siprashvilis. On March 3, 2011, the national TV-Company “Rustavi 2” released a telecast about the Siprashvilis. The journalists stated that the parents wasted the social allowance unreasonably and left children hungry.
On March 4, the representatives of the Sighnaghi district office and Kakheti Coordinating Center of the Social Agency visited the family. Maia Siprashvili alleged that the social workers tried to take her children away all day long. Police officers and ambulance were mobilized in Anaga village. The scared mother, though she was ill, refused to accompany them even to hospital.
“I have virus and I have to be in bed. The agents from the Social Agency told me I should have warned them about my problems and they could take my children to the orphanage. They said children should not live in similar conditions. They threatened me with police. They called ambulance to take children initially to hospital and then to the orphanage. Should they take my children away only because I am poor? They should first kill me before taking my children away. I will not allow them to do it,” said Maia Siprashvili.
Head of the Sighnaghi district office of the Social Agency Zurab Zurabashvili denied the accusations of the mother. “We are not taking children away from them,” said Zurabashvili.
Natalia Nadikashvili, doctor at the Sighnaghi district medical emergency center. “Zurab Zurabashvili called the ambulance. Maia Siprashvili had high temperature. We examined her seven children too and four of them had virus. The mother also had virus in a complicated form. She said she had been ill for four days already. A family doctor was in the family when we arrived. She recommended us to take the mother and her children to hospital. We provided her with medical assistance at home but diagnose and medical treatment shall be carried out at hospital. However, the mother refused to go to hospital because she is afraid.”
Shorena Zazadze, sister of Maia Siprashvil: When they came from the agency, they offered her to take to hospital but outside the house they told each other after recover they would take children to an orphanage. I heard it and immediately told them we would not allow them to take the children away. After that, police officers came and finally you also arrived.”
Tea Darchiashvili, the neighbor: “They should not take their children away because of poverty. The neighbors and other people also assist them with food and cloths. The children shall not be taken away from mother because of poverty. It is incredible. I have never seen their children beaten.”
After the journalists and representatives of the Human Rights Center arrived in Anaga, the social workers denied their intention to take the children away with the support of police officers. However, the police cars were standing at the Siprashvilis’ house for several hours.
Later, the ambulance took Maia Siprashvili and her children to Tsnori hospital. On the same evening, national TV-Channels reported that because of unbearable conditions in the family the children got ill, had pneumonia because of acute virus infection and social agents took them to hospital for treatment. In fact, on March 5, everybody was dismissed from hospital. “Only mother and one child were ill. The rest had neither virus nor temperature. Three doctors examined them and concluded that they should not stay in hospital,” said doctor of the Tsnori hospital Nana Tamazashvili.
The Human Rights Center published a statement about the Siprashvilis. The human rights organization protested the activities of the representatives of social agency in regard with underage children of the Siprashvilis.
“Police officers and brigade of emergency medical aid were mobilized near the Siprashvilis’ house in Anaga. Social agents threatened the mother to seize her seven children from her. The children also witnessed the agents to threaten their mother and were crying loudly because they did not want to part with the mother. Although the Siprashvilis live in extreme poverty, the main purpose of the social agency shall not be to restrict parents’ rights and take children to an orphanage. They can do it in case of urgent necessity. The Agency had information about extreme social problems of this family for a long time but social agents never worked with the parents for the improvement of their conditions. Raiding the family with the support of police officers and threatening them in presence of underage children breaches human rights and is absolutely inadmissible,” the statement of the Human Rights Center.
Currently, the center for children’s care within the Social Agency works with the Siprashvilis. According to the Agency, they will do their best to leave the children with their biological parents.